Pasak savaitraščio "Economist", Europos Sąjungos (ES) naujokės šiurkščiai atsakė į Prancūzijos ir Vokietijos spaudimą padidinti savo įmonių pelno mokesčio tarifus arba prarasti ES subsidijas.
Eurai, pinigai, ES, verslas, duoti, atlyginimas, pelnas
© Corbis/Scanpix
Prancūzai ir vokiečiai bijo, kad konkurencija iš Rytų privers jas pačias sumažinti mokesčių tarifus, nes kitu atveju bus prarastos darbo vietos ir investicijos. Prancūzijos finansų ministras Nicolas Sarkozy pareiškė: jei naujosios valstybės narės yra "pakankamai turtingos", kad gali atsisakyti didelių mokesčių, jos vargu ar turi teisę iš ES prašyti plėtrai skirtų lėšų.

"Tai - visiškai nepriimtina", - atkirto Vengrijos finansų ministras Tiboras Draskovicsius. Jis gynė savo šalies teisę nustatyti vieno - 16 proc. - tarifo įmonių pelno mokestį, kuris yra daugiau kaip dukart mažesnis nei Prancūzijoje.

Lenkijoje ir Slovakijoje įmonių pelno mokesčio tarifas siekia 19 proc. Tuo tarpu Estija visiškai nepamokestina reinvestuojamo pelno. Vidurio Europos šalys gali džiaugtis bent dėl vieno šio ginčo aspekto - to, kad apie jose žemus pelno mokesčius sužinojo daugiau užsienio investuotojų.

Nors tai ir būtų geras būdas atsikirsti Prancūzijos finansų ministrui, Vidurio Europos valstybės yra kur kas mažiau linkusios pripažinti, kad jose gerokai didesni yra kiti mokesčiai. Vengrijoje pagrindinis pridėtinės vertės mokesčio tarifas siekia 25 proc., arba 9 procentiniais punktais daugiau nei Vokietijoje. Lenkijoje didžiausiu - 40 proc. - pajamų mokesčio tarifu yra apmokestinamos 16,2 tūkst. eurų metinės pajamos (tam, kad toks pat tarifas būtų taikomas britams, jie gali uždirbti dvigubai daugiau).

Be to, bendrųjų nacionalinių pajamų struktūroje didelė tebėra vyriausybių dalis. Lenkijoje, Vengrijoje ir Čekijoje valstybės išlaidos prilygsta 45-50 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP).

Anot "Economist", iš tikrųjų Vidurio Europos šalys taiko didesnius mokesčius nei, daugelio ekonomistų nuomone, turėtų.

Be to, Vidurio Europos valstybėms ne itin sekasi subalansuoti savo biudžetus. Vengrija pripažino, kad pernai jos biudžeto deficitas viršijo 6 proc. BVP. Lenkija tokį patį neigiamą balansą prognozuoja šiais metais.

Didesni įmonių pelno mokesčio tarifai nedaug tepadėtų kamšant biudžetų skyles. Jie, skirtingai nei teigia N. Sarkozy, nesustabdytų ir investicijų bei darbo vietų nutekėjimo iš Vakarų į Vidurio Europą. Taip yra todėl, kad Vidurio Europa labiausiai vilioja mažomis darbo sąnaudomis.

Remiantis ataskaita, kurią parengė Kevinas Waddellis iš "Boston Consulting Group" ir kuri buvo pristatyta Krynicoje vykusiame Lenkijos ekonomikos forume, Vidurio Europoje darbo sąnaudos yra 5-12 kartų mažesnės nei Vokietijoje. Tuo tarpu našumas tiek pat kapitalo investicijų gaunančiose ir tas pačias technologijas naudojančiose Vidurio Rytų Europos gamyklose prilygsta Vakarų Europos lygiui.

Vokietijos automobilių dalių gamintojai gali sumažinti sąnaudas apie 30 proc., jei persikelia į Lenkiją. Daugelio prekių, kurios skirtos Europos rinkoms, požiūriu, Vidurio Europa yra pigesnė vieta nei Kinija. Tai, pasak K. Waddellio, iš dalies lemia mažesnės prekių transportavimo išlaidos.

Tad kyla klausimas, kodėl į Vidurio Europą neplūsta daugiau įmonių. "Economist" teigimu, viena iš priežasčių yra tai, jog mažos įmonės vis dar nejaukiai jaučiasi Vidurio Europos verslo aplinkoje. Joms nerimą kelia pernelyg dažnai besikeičiančios vyriausybės ir taisyklės bei neveiksmingos ir į verslo poreikius nereaguojančios valstybės institucijos.

Sunkumų kyla net ir stambiems investuotojams. Pavyzdžiui, Pietų Korėjos "Hyundai" neseniai atidėjo automobilių gamyklos statybą Slovakijoje, nes vyriausybė apie sandorį paskelbė dar neįsigijus žemės, tad vietiniai savininkai už ją reikalauja kosminių kainų.

Tačiau, "Economist" nuomone, jei Vidurio Europos šalys pasimokys iš tokių klaidų, jos turėtų suklestėti. "Boston Consulting Group" skaičiavimai rodo, kad daugelis Kinija susižavėjusių užsienio bendrovių neįvertina Vidurio Europos privalumų. Net jei ES spaudimas ir paskatino kai kurias regiono šalis keliais procentiniais punktais padidinti įmonių pelno mokesčius, dėl to nesumažėjo jų esminis patrauklumas.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šapoka: bankų sąjunga ir stabilumo mechanizmas – ES prioritetai (9)

Bankų sąjunga ir Europos stabilumo mechanizmas yra prioritetinės Europos Sąjungos sritys ir...

JAV sugriežtino oro transporto krovinių iš Artimųjų Rytų oro uostų kontrolę

Jungtinės Valstijos nurodė griežčiau tikrinti lėktuvais gabenamus krovinius iš penkių...

Lietuviai pateko į prestižinį „Forbes“ sąrašą (19)

Vieni iš kriptovaliutų ir finansinių paslaugų startuolio „Monetha“ įkūrėjai Laurynas...

Štai kodėl pasaulio ekonomikai šiemet seksis (11)

Valstybių ekonomikos atsigauna tolygiai bei greičiau, nei buvo tikėtasi. Be to, pasaulinei...

Paskelbta nauja Lietuvos pašto vadovė papildyta (19)

Valstybės valdomam Lietuvos paštui vadovaus Asta Sungailienė.

Top naujienos

Šveicarų specialistai įvertino Gedimino kalno gelbėjimo planą: tikrai yra dėl ko nustebti (240)

Lietuvos mokslininkai ir specialistai vis dar nesutaria, kaip gelbėti Gedimino kalną. Kol mūsų...

Nori uždirbti padėdami išvengti įvestų „Sodros“ mokesčių (49)

Netylant kalboms dėl nuo šių metų įvestų „Sodros“ grindų ir jau prasidėjusių atleidimų,...

Orai: laukia šalčiausia šios žiemos naktis (4)

Antradienio naktis bus bene šalčiausia šią žiemą. Vietomis, rytiniuose ir pietiniuose šalies...

Šimonytė pasakė, ką reikėjo daryt LRT: kliuvo ir Karbauskiui, ir Jakilaičiui (258)

Didesnis Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) finansinių duomenų viešumas būtų apsaugojęs...

Galingas Kuzminsko dėjimas išplėšė dramatišką „AX Armani“ pergalę (7)

Italijos pirmenybėse pirmadienį vakare Milano „AX Armani“ namuose po atkaklios kovos 82:80...

Turi priekaištų vilniečiams: kas jums darosi, kad taip pripratote skųstis? (43)

Per paskutinius kelerius metus teko lankytis aštuoniose Europos valstybių sostinėse ir dar bent...

Prieš akistatą su „Žalgiriu“ – trilerį išgyvenusi „Panathinaikos“ ir pavydėtinas Lekavičiaus taiklumas prireikė dviejų pratęsimų (4)

Graikijoje Atėnų „Panathinaikos“ ekipa su Luku Lekavičiumi namuose po dviejų pratęsimų...

Ramūnas Bogdanas. Pirmieji Narcizo metai Baltuosiuose rūmuose (30)

2017 m. sausio 20 d. įvyko 45-ojo JAV prezidento inauguracijos ceremonija. Juo tapo verslininkas ir...

Vienuoliktokų tėvams – bauginanti žinia apie itin užkrečiamą ligą (94)

Pirmadienį Jurbarko Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijos vienuoliktokų tėvai informuoti dėl...