„Už abi įmones buvo prieš kokius dvejus metus buvo apie 600 tūkst. eurų, įvardysiu „normaliais laikais“. Tai už elektrą be skirstymo, be PVM. Dabar 5 mln. eurų grubiai už rugpjūtį. Čia biržos kaina“, – „Delfi“ sakė D. Dundulis.

Pasak jo, bendrovė kol kas kainų nekelia, „nereikia skubėti pulti į paniką“. Jo teigimu, vartotojams kainų augimas būtų didelis smūgis.

„Daug vilties dedu, kad visų pastangomis ir Vyriausybės pastangomis šitas kainų šuolis bus suvaldytas. (...) Tai aš tikiuosi, kad gero mėnesio laikotarpiu, dviejų mėnesių ta (elektros) kaina turėtų pamažėti ir manyčiau, kad perpus“, – sakė verslininkas.

Vis dėlto jis preliminariai suskaičiavo, kiek galėtų būti pabranginta, pavyzdžiui, duona. Jis priminė, kad kiekviena produkcijos grandinė – nuo žaliavos, perdirbimo, pardavimo – turi savo energetikos dedamąją.

„Kiekvienoje produktų linijoje energetika sudaro tam tikrą dalį. Pavyzdžiui, duonos kepime mūsų energetikos padidėjimas, bet čia jau įvertinus ir dujas, sudaro savikainoje 18 proc. – čia mūsų asmeninėje gamyboje. Bet sakysime, tas elektros padidėjimas per prekybą sąnaudose yra 5 proc.

Tai jeigu duoną žiūrėtume, tai būtų 18 proc., plius prekyba, reiškia, duonos sektoriuje turėtume pakelti 23 proc.“, – sakė D. Dundulis.

Anot jo, čia dar neįvertintas energijos brangimo sukeltas miltų ar pakuotės kainų augimas.

„Kai duonos grandinė susidėlios, neaišku, kur ta kaina atsiras“, – kalbėjo pašnekovas.

„Tik galiu tikrai nuraminti, aš tikiuosi, kad per vieną du mėnesius normalizuos ir vartotojas tikiuosi, kainų pakilimo nepamatys. (...) Preliminariai paskaičiavau, jeigu tai, kas buvo rugpjūtį, tęstųsi toliau“, – apie kainos skaičiavimus sakė jis.

D. Dundulio teigimu, rugpjūčio didmeninė elektros kaina Lietuvoje – 48 centai už kilovatvalandę (kWh) – yra „neprotinga“, „netvari ir nelogiška“.

‚Mes puikiai žinome, kad Estijoje apie 15-17 centų, Lenkijoje 12-15 centų, tai praktiškai yra tris kartus žemesnė kaina. Tikiuosi, kad į plius minus 20 centų toji kaina (Lietuvoje) turėtų nusileisti. Ir kiek turiu informacijos, tai netgi žaliosios energetikos kaina su pelnu yra apie 8–12 centų“, – sakė jis.

Asociatyvi nuotr.

D. Dundulis sako, kad kalbėti apie bankrotą tikrai nėra pagrindo, tačiau mano, jog daliai įmonių dabartinė situacija energijos rinkose kelia didelę grėsmę.

„Gana gerai finansiškai stovime ir galime sakyti, kad nė viena įmonė neturi kreditų. Tuo variantu tikrai netikiu. Aišku, niekada nesakyk, kad neįmanoma, bet aš gal daugiau bendrine prasme: jeigu įmonės turi prastesnius finansus, tai manau, kad daugeliui įmonių tas pavojus gresia esant tokia situacijai“, – aiškino jis.

Kaip žinoma, rugpjūčio 17 dieną Lietuvoje buvo fiksuota rekordinė 4 eurų už kilovatvalandę valandinė kaina elektros biržoje. „Norfa“ tądien pranešė, kad tuo metu prekybos tinklo parduotuvėse bus stipriai sumažintas apšvietimas, prekybos salėse bus išjungtas patalpų vėsinimas ir vėdinimas.

„Šia akcija norime atkreipti valdžios dėmesį į neregėtas kainas elektros rinkoje ir prašome imtis priemonių padėčiai normalizuoti. „Norfos mažmena“ prisijungia prie gyventojų reiškiamo pagrįsto nepasitenkinimo elektros kainomis“, – pranešime sakė „Norfos mažmenos“ valdybos pirmininkas D. Dundulis.

„Norfos mažmena“ valdo prekybos tinklą „Norfa“, o „Rivona“ yra maisto produktų gamybos, logistikos ir nekilnojamojo turto nuomos įmonė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją