„Daryti nė rankena kamštis ar vakuuminis valytuvas kartu su šlapias rankinis“. Tai – ne beraščio sapalionė, o ištrauka iš „LG Electronics“ gaminto dulkių siurblio lietuviškos instrukcijos. Valstybinė kalbos inspekcija tai vadina akibrokštu, o „LG Electronics“ tikina jau pastebėjusi klaidą ir į pagalbą pasitelkusi vertėjus.

„Kaištis tuo prietaisas ir ne-kamštis idealas“; „Tuo teisingas dispozicija ir jūs senas prietaisas valai pagalba sutrukdyti neigiamas padarinys nes tuo aplinka ir žmogus sanitarinis“; „Kai tai suerzintas-namas ratas aruodas simbolis prisirišęs į artikelis produktas idealas niekšiškas tuo produktas atsėlins šalia tuo Europa nukreipiantis 2002/96/EC”, - „LG Electronics“ įsitikinimu, šiuos dulkių siurblio instrukcijoje įrašytus pamokymus lietuviai turėtų suprasti.

Vilnietis Almantas dulkių siurblį su šia instrukcija įsigijo viename „Akropolyje“ įsikūrusių prekybos centrų. „Buvo įdomu pažiūrėti, kas instrukcijoje parašyta. Man kyla negeras jausmas, ypač artėjant Kovo 11-ajai. Nors ir pats sunkiai lietuviškai rašau, iš gramatikos dvejetą turiu, taip parašyti nesugebėčiau“, - kalbėjo Almantas.

Pašnekovui pikta, kad milijonus uždirbanti korporacija nesugeba surašyti lietuviško teksto, o, greičiausiai, naudojasi automatine vertimo sistema. Lietuvių kalbos nepavyko aptikti visoje kelių puslapių instrukcijoje.

Kalbos inspekcija lietuvių kalbos neaptiko

„Kiek tenka matyti, čia lietuvių kalbos nėra. Tai kažkas panašaus į lietuvių kalbą, tačiau visa tai pavadinti lietuvių kalba sunkoka“, - konstatavo Valstybinės kalbos inspekcijos viršininko pavaduotojas Arūnas Dambrauskas.

Pasak A. Dambrausko, teisės aktai reikalauja informaciją pateikti taisyklinga valstybine kalba. Inspekcija dulkių siurblio instrukcijos atvejį ketina nagrinėti ir išsiaiškinti, kas dėl tokios informacijos platinimo kaltas.

Administracinių teisės pažeidimų kodekse numatyta, kad Valstybinės lietuvių kalbos komisijos nutarimų ir Valstybinės kalbos inspekcijos pareigūnų nurodymų nevykdymas užtraukia įspėjimą ar baudą nuo 300 iki 600 Lt. Anksčiau už panašaus pobūdžio pažeidimus inspekcija yra atkreipusi kai kurių prekybos tinklų dėmesį, tačiau jų bausti neteko.

Kalbos inspekcija dažniau gaminių instrukcijose pastebi kalbos klaidų. „Tačiau tokio atvejo, kad būtų toks nesiskaitymas su valstybine kalba ir klientais, mūsų praktikoje nelabai atsimenu. Po tiek metų, kai Valstybinės kalbos įstatymas galioja, ir inspekcija veikia, tarsi visi turėtų žinoti, niekam neturėtų klausimų kilti kaip rašyti instrukcijas ir siekti, kad pirkėjai jas suprastų. Toks akibrokštas apskritai sunkiai suvokiamas“, - sakė inspekcijos viršininko pavaduotojas.

LG: atsiprašome

DELFI „LG Electronics“ atstovų paklausus, ar instrukcijoje naudojama kalba – lietuvių, kompanija ėmė tikinti klaidą jau pastebėjusi.

„Kompanija „LG Electronics“ labai atsiprašo savo kliento, kuriam kartu su produktu buvo pateikta minėtoji dulkių siurblio instrukcija. „LG Electronics“ jau pastebėjo šią klaidą - kaip tik šiuo metu kartu su vertėjais rengiama nauja, taisyklinga lietuvių kalba parašyta šios instrukcijos versija“, - teigiama įmonės atsakyme.

Kompanija patikino, kad atnaujinta prekės vartojimo instrukcija lietuvių kalba nuo trečiadienio, kovo 17 dienos, bus visose parduotuvėse, prekiaujančiose „LG Electronics“ dulkių siurbliais. Apsilankyti parduotuvėse ir gauti naują naudojimosi instrukciją lietuvių kalba kviečiami visi klientai, įsigiję minėtuosius „LG Electronics“ dulkių siurblius. Instrukciją esą taip pat bus galima rasti įmonės interneto svetainėje.

Pasak „LG Electronics“, kompanija labai vertina savo klientų nuomonę, todėl sieks užtikrinti, kad ateityje su produktais būtų pateikiamos tik kokybiškos, taisyklingai išverstos produktų naudojimosi instrukcijos. Kompanija esą iki šiol nėra gavusi nusiskundimų dėl blogo vertimo.

Lietuviškos instrukcijos turi būti visur

Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos atstovė Vita Šauklytė teigia, kad pirmiausia klientas visada gali kreiptis į pardavėją ir pareikalauti, kad būtų pateikta tinkama, suprantama instrukcija. Po to vartotojas gali kreiptis į inspekciją.

„Šiuo atveju, jei pardavėjas nesugebės pateikti tinkamos instrukcijos, vartotojas galės grąžinti prekę. Kaip gali naudoti produktą, jei nėra nurodyta naudojimo sąlygos?“, - teigė V. Šuklytė. Ji primena, kad visuose elektrotechnikos gaminiuose turi būti vartojimo instrukcija lietuvių kalba.

Tačiau bausti už mažmeninės prekybos taisyklių pažeidimus galima tik inspekcijos periodiškai atliekamų planinių patikrinimų metu. Pasak V. Šuklytės, nors inspekcija sulaukia skundų dėl lietuviškos instrukcijos nebuvimo gaminiuose, pastaruoju metu tai – mažėjantis reiškinys.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Tikrina prekiaujančius alkoholiu: jau pričiupo prasižengusių papildyta (43)

Alkoholio prekybos kontrolieriai kartu su policija šių metų pradžioje aktyviau tikrina alkoholio...

Prieš Davoso forumą Prancūzijoje renkasi 140 užsienio bendrovių vadovų (9)

Beveik 140 įmonių vadovų iš viso pasaulio pirmadienį renkasi Versalio rūmuose netoli Paryžiaus...

„Coca-Cola“ kelia ambicingus perdirbimo tikslus (1)

Jungtinių Valstijų gėrimų pramonės milžinė „ Coca-Cola “ pradeda kampaniją, kuria...

Susipliekė dėl lengvesnio užsieniečių įdarbinimo (232)

Ką daryti, kad kai kurių specialybių darbuotojų Lietuvoje netruktų – didinti atlyginimus ir...

Šalis su 4 500 eurų vidutine alga stebina kainomis (671)

Nors Šveicarijos vidutinis atlyginimas „į rankas“ yra didesnis nei Lietuvoje kone 7 kartus, kai...

Top naujienos

Pagalbos viešai paprašyti išdrįso pirmą kartą: trūksta tiek nedaug, kad gyvenimas pasikeistų (28)

Nataša niekada nesvajojo apie didelę šeimą, tačiau šiuo metu mama ją šaukia net septyni vaikai.

„Coca-Cola“ Europai pristatė naują gėrimą, tačiau Lietuvoje gėrimo sudėtis bus kitokia (33)

Šią savaitę Ciuriche, Šveicarijoje bendrovė „ The Coca-Cola Company “ pristatė naują...

Mia iškrito iš atrankų į „Euroviziją“ (266)

Šeštadienio vakarą LRT eteryje jau antroji eurovizinių atrankų laida. Laikas tiksi – iki...

Pigu-brangu eksperimentas: drabužiai beveik identiški, o kainos skiriasi daugiau nei 10 kartų (85)

DELFI Stilius nutarė atlikti „pigu-brangu“ eksperimentą paieškoti drabužių, kurie atrodo...

Į prekybos centrą „Mandarinas“ sulėkė gausybė pareigūnų (33)

Šeštadienio vakarą Vilniuje esančiame prekybos centre „ Mandarinas “ įsikūrusioje...

Orai: teks prisiminti, ką reiškia tikras šaltis

Ateinančios naktys bus itin žvarbios, kitos savaitės pradžioje gali atšalti ir iki 16 laipsnių...

Kad nevaikiški žaisliukai gerai tarnautų (2)

Jūsų mėgstamas sekso žaisliukas ką tik padėjo jums pabuvoti devintame danguje – o kas toliau?...

Geriausi visų laikų maisto ruošimo patarimai: mažos gudrybės padės išsaugoti ir ryškias produktų spalvas (1)

Ar norėtumėte savo virtuvėje jaustis tikru profesionalu, laisvai žongliruoti įvairiausiais...

Šalys, kuriose už 800 eurų per mėnesį gyvensite kaip karaliai (172)

Pasaulyje yra bent 27 šalys, kuriose galima iš tikrųjų karališkai gyventi už mažesnę nei 1 000...

Studentės svajones sutrypė realybė: dar tikiuosi, kad neteks krautis lagaminų (162)

Medikams nusprendus netylėti ir mitingu siekti atkreipti valdančiųjų dėmesį į problemas,...