aA
Pusė milijono gyventojų pernai deklaravo beveik 1,77 mlrd. eurų oficialių pajamų, už kurias nemokėjo nė cento mokesčių, rodo naujausi deklaracijų duomenys. Tai – neįskaičiuojant verslo liudijimų, kurie kartais kainuoja vos eurą, ar kitų lengvatinių GPM tarifų. Šimtai tūkstančių gyventojų dalį GPM susigrąžino pasinaudodami aibe lengvatų. Vienas gyventojas Lietuvoje pernai deklaravo gavęs net 17 skirtingų pajamų rūšių.
Du milijardai pusei milijono – „mokesčių virtuozai“ nė euro nuo pajamų nemokėjo valstybei
© DELFI / Domantas Pipas

Anksčiau „Delfi“ jau rašė, kad Lietuvoje egzistuoja dešimtys būdų gauti pajamų ir nemokėti mokesčio.

Pasidomėjome, kiek Lietuvoje gyventojai gauna pajamų, nuo kurių apskritai nereikia mokėti jokių mokesčių – skaičiai įspūdingi.

Už 2020 metus daugiau nei 516 tūkst. gyventojų deklaravo beveik 1,77 mlrd. Eur neapmokestinamųjų pajamų, informavo Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI).

Didžiausią dalį atriekė dienpinigiai – 163 975 tūkstančiai gyventojų taip uždirbo po beveik 4000 eurų – iš viso 651 milijoną eurų.

Antra pozicija – tiesioginės išmokos skirtos žemės ūkiui, maisto ūkiui ir kaimo plėtrai. 67 tūkstančiai asmenų taip gavo vidutiniškai po 5659 eurus – iš viso 379,6 milijono eurų. Ūkininkams tenka ir ketvirta didžiausia neapmokestinamųjų pajamų eilutė – 44,5 tūkst. asmenų gavo vidutiniškai po 2735 eurus kompensacinių išmokų, iš viso – 132,6 mln. eurų.

Trečia pati didžiausia neapmokestinamų pajamų rūšis – artimųjų dovanos. Tai apima dovanas, gautas iš sutuoktinių, tėvų, įtėvių, vaikų, įvaikių, brolių, seserų, senelių. 18056 asmenys pernai dovanų gavo vidutiniškai po 18678 eurų – iš viso 337 mln. eurų. VMI įžvelgia problemą, kad kartais fiktyviomis dovanojimo sutartimis bandoma įteisinti gautas pajamas.

Penktoje vietoje – padidėjusių išlaidų kompensacijos darbuotojams, kurių darbas yra kilnojamojo pobūdžio arba susijęs su kelionėmis ar važiavimu. Taip 75 tūkst. asmenų uždirbo vidutiniškai po 1496 eurus – iš viso 112,6 mln. eurų.

Kai kurių darbuotojų darbo užmokestis apskritai neapmokestinamas – jūrininko už darbą laivo reiso metu gautos pajamos. Tai šešta didžiausia eilutė: 4035 asmenys uždirbo vidutiniškai po 13958 eurus, iš viso 56,3 mln. eurų.

Du milijardai pusei milijono – „mokesčių virtuozai“ nė euro nuo pajamų nemokėjo valstybei
© DELFI / Orestas Gurevičius

Toliau rikiuojasi įvairiausios darbdavių teikiamos naudos darbuotojams. 29 tūkstančiai darbuotojų gavo po 921 eurą gyvybės draudimo ar pensijų kaupimo įmokoms (26,7 mln. eurų).

85 tūkstančiai darbuotojų gavo maždaug po 311 eurų naudą iš papildomo sveikatos draudimo įmokų darbuotojų naudai (26,4 mln. eurų).

Prizai darbuotojams – taip pat neapmokestinami. Tai ko gero pati gausiausia neapmokestinamų pajamų rūšis – 237,6 tūkstančiai darbuotojų, vidutinio prizo vertė – 83 eurai, suma – 19,7 mln. eurų.

TOP 10 neapmokestinamų pajamų pabaigia loterijų prizai iš organizatorių, mokančių mokestį nuo apyvartos – 553 gyventojai laimėjo vidutiniškai po 13,4 tūkst. eurų, iš viso – 7,4 mln. eurų.

Šis dešimtukas apima tik pajamas, kurios apskritai neapmokestinamos, nors šalyje egzistuoja ir daug lengvatinio apmokestinimo būdų. Pavyzdžiui, verslo liudijimų kainos kai kuriose savivaldybėse prasideda nuo 1 euro – tai būtų visas GPM, kurį tenka gyventojui sumokėti už tokiu būdu gautas pajamas.

2020 m. veiklą su verslo liudijimais iš viso vykdė 97 tūkst. gyventojų. Jų deklaruotos pajamos – 678 mln. eurų.

6381 pajamų virtuozas gavo 8 ir daugiau skirtingų pajamų rūšių

Daugiausiai už 2020 m. mokestinį laikotarpį vienas gyventojas deklaravo 17 pajamų rūšių, informavo VMI. Taip pat buvo dar vienas gyventojas, deklaravęs 16 skirtingų pajamų rūšių. Trys gyventojai deklaravo gavę 15 skirtingų pajamų rūšių, 11 gyventojų – 14 pajamų rūšių.

Tačiau apskritai tokių gyventojų, kurie deklaravo 8 ir daugiau pajamų rūšių, buvo 6381-as.

Jei GPM teko mokėti – galima susigrąžinti lengvatomis: naudojosi šimtai tūkstančių

Jei jau Lietuvoje tenka gyventojų pajamų mokestį (GPM) mokėti – egzistuoja aibė lengvatų, leidžiančių dalį GPM susigrąžinti.

Už praėjusius metus 276 tūkstančiai gyventojų deklaravo 42 mln. eurų grąžintiną GPM sumą už draudimo įmokas – vidutiniškai po 152 eurus. Tai atitiktų 761 eurą neapmokestinamo darbo užmokesčio.

44 tūkst gyventojų 11 milijonų eurų GPM susigrąžino už studijų įmokas – vidutiniškai po 250 eurus. Tai atitiktų 1250 eurų neapmokestinamo darbo užmokesčio.

49 tūkst. gyventojų deklaravo 3,7 mln. eurų grąžintiną sumą už būsto paskolos palūkanas – vidutiniškai po 76 eurus.

Už įmokas į pensijų fondus 3,6 mln. eurų GPM susigrąžino 29 tūkst. gyventojų (vidutiniškai po 124 eurus).

19 tūkst. gyventojų pasinaudojo GPM lengvata automobilių remontui – susigrąžino 1,4 mln. eurų (po 74 eurus).

Už studijų kreditą 12 tūkst. gyventojų deklaravo grąžintiną 732 tūkst. eurų GPM sumą – po 61 Eur.

Už būsto remontą – 7,6 tūkst. gyventojų deklaravo grąžintiną 2,2 mln. eurų GPM sumą – po 289 eurus. Tai atitiktų 1447 eurus neapmokestinamo darbo užmokesčio.

Kukliausiai gyventojai naudojosi lengvata už auklių paslaugas – 378 gyventojai deklaravo grąžintiną 81 tūkst. eurų GPM sumą (po 214 eurų).

VMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė – Šnirienė pažymi, kad vienas gyventojas galėjo pasinaudoti keliomis GPM lengvatomis iš karto.

„Gyventojų, kurie deklaruodami pajamas už 2020 m. mokestinį laikotarpį, pasinaudojo trimis GPM lengvatomis buvo – 3902, keturiomis – 254, penkiomis – 13“, – vardija S. Aliukonytė – Šnirienė.

Stasė Aliukonytė-Šnirienė
Stasė Aliukonytė-Šnirienė
© DELFI / Josvydas Elinskas

Trimis ir daugiau lengvatų įprastai naudojasi didelių pajamų gavėjai – vidurkis siekia apie 50-60 tūkst. eurų pajamų per metus, rodo VMI duomenys.

Tačiau lengvatos turi ribas.

„Bendra išlaidų suma, kuriomis gali būti mažinamos apmokestinamosios pajamos, negali viršyti 25 proc. gyventojo metinių apmokestinamųjų pajamų“, – paaiškina S. Aliukonytė – Šnirienė.

Taip pat ribojama, kad už įmokas į pensijų fondus, ar gyvybės draudimą negalima susigrąžinti daugiau nei 300 eurų GPM, o už automobilių ar statinių remontą, auklės priežiūros paslaugas – 400 eurų GPM.

Bando piktnaudžiauti ir neapmokestinamosiomis pajamomis

Nors siautė pandemija, VMI gyventojų atžvilgiu vien pernai atliko daugiau nei 2200 kontrolės veiksmus ir jų metu nustatė 10,7 mln. eurų papildomai mokėtinų mokesčių. Palyginimui, 2019 metais atlikta 2800 kontrolės veiksmų, atrasta 26 mln. eurų papildomų mokesčių.

VMI kontrolės veiksmų metu nustato piktnaudžiavimo atvejų, kurie susiję ir su neapmokestinamomis pajamomis.

„Pavyzdžiui, apskaičiuojant vairuotojams komandiruočių dienpinigius, viršijami nustatyti dienpinigių vienos dienos tarifai, viršijančios sumos nepriskiriamos darbo užmokesčiui ir neapskaičiuojamos bei nesumokamos gyventojų pajamų mokesčio, valstybinio socialinio draudimo, papildomo sveikatos draudimo ir garantinio fondo įmokos“, – vieną piktnaudžiavimo atvejį įvardija VMI atstovė.

Stasė Aliukonytė-Šnirienė
Stasė Aliukonytė-Šnirienė
© DELFI / Josvydas Elinskas

Nustatyti ir pažeidimų dėl dovanojimo sandorių tarp susijusių asmenų, siekiant mokestinės naudos – mokesčių mokėtojai tarpiniu nekilnojamojo turto dovanojimo sandoriu, sudarytų tarp giminystės ryšiais susijusių asmenų, siekė išvengti mokėtinų GPM ir PVM, vykdant ekonominę veiklą.

Dažniausi pažeidimai – gyvena geriau nei leidžia pajamos, fiktyvios dovanos

VMI dalijasi, kad dažniausiai su gyventojų pajamų mokesčių susiję pažeidimai yra keli.

Pirmiausia, turtas ir patirtos išlaidos neatitinka įstatymo tvarka apmokestintoms pajamoms.

Kitas pažeidimas – dažnai fiktyvios dovanojimo sutartys arba paskolos naudojamos turto įsigijimui pagrįsti –taip siekiama įteisinti nedeklaruotas pajamas, gautas iš nenustatytų ir mokesčių administratoriui nežinomų šaltinių.

Taip pat gyventojai, siekdami mokestinės naudos, sudaromose pirkimo – pardavimo sutartyse nurodo nepagrįstas parduodamo ar perkamo turto kainas.

„Sudaromi formalūs paskolų sandoriai, kurių tikslas – paskolų forma iš susijusių įmonių gauti kitų pajamų, kurios formaliai būtų laikomos neapmokestinamomis pajamomis. Sudaromos mokesčių vengimo schemos tarp susijusių juridinių ir fizinių asmenų, siekiant išvengti mokėtino GPM nuo parduotų finansinių priemonių“, – vardija S. Aliukonytė – Šnirienė.

Du milijardai pusei milijono – „mokesčių virtuozai“ nė euro nuo pajamų nemokėjo valstybei
© DELFI / Andrius Ufartas

VMI, vykdydama gyventojų kontrolę, dažnai atranda, kad gyventojai vykdo veiklą neįregistravę veiklos. Vien pernai nustatyti 445 tokie asmenys, 2019 metais – 445.

Pernai vykdant gyventojų kontrolę iš viso surašyti 1094 administracinių nusižengimų protokolai.

„Atliekant kontrolės veiksmus dažniausiai nustatyti komercinės ar ūkinės veiklos tvarkos, ataskaitų, deklaracijų ar kitų mokesčių administratoriaus funkcijoms įgyvendinti reikalingų dokumentų pateikimo tvarkos pažeidimai, kasos aparato kvito už parduotas prekes ar suteiktas paslaugas neišdavimo ar netinkamo išdavimo, buhalterinę apskaitą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimai“, – dėsto VMI atstovė.

Majauskas: didžiausia problema yra kitur

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas paaiškina, kad didelė dalis neapmokestinamų pajamų ir lengvatų sąlygų yra pagrįstos, todėl jų peržiūra turėtų būti atsargi.

„Keičiant mokesčių įstatymus labai svarbu neužkrauti papildomos mokestinės naštos vidurinei klasei. Ir jeigu galimybės gauti tam tikras pajamas neapmokestinamu būdu vidurinei klasei yra sukurtos, prieš priimant bet kokį sprendimą didinti mokesčius, reikia labai atidžiai pasižiūrėti, ar mes neapsunkinsime ir taip sunkiai besiverčiančios viduriniosios klasės“, – vertina M. Majauskas.

Čia pat jis atkreipė dėmesį, kad tos pajamos, kurios neapmokestinamos ir socialinio draudimo įmokomis, pvz., dienpinigiai, lemia ir socialinių garantijų praradimą.

„Tai yra pakankamai jautrus klausimas – arba kita visuomenės dalis turi susimokėti už tokių pajamų gavėjų socialines garantijas, arba tie asmenys atsiduria socialinėje atskirtyje“, – išskyrė M. Majauskas.

Mykolas Majauskas
Mykolas Majauskas
© DELFI / Domantas Pipas

Jo nuomone neapmokestinamosios pajamos nėra pagrindinė vadinamojo „gyvulių ūkio“ (skirtingų veiklos rūšių apmokestinimo) priežastis.

„Viena yra išimtys, kada neapmokestinamos pajamos gali būti gaunamos, tarkime jei tai dovanos ar kitokios labai konkrečiai apibrėžtos pajamos. Kita problemos dalis yra tai, kad pajamos yra apmokestinamos labai regresyviai. Pavyzdžiui, gydytojas, policininkas ar mokytojas moka reikšmingai didesnius mokesčius nei antstolis, advokatas ar notaras. Čia yra pamatinis teisingumo klausimas, kuris turi būti išspręstas“, – sako M. Majauskas.

Jis įžvelgia spragų ir kontrolėje – dalies įmonių savininkai įmonių vardu perka didelės vertės prabangų turtą, kuriuo naudojasi asmeniškai, susimažindami mokesčius. BFK pirmininkas manytų, kad VMI savo kontrolės išteklius turėtų sutelkti į sritis, kur šešėlio daugiausiai, tai būtų PVM mokėjimo kontrolė.

„Esminė problema yra PVM atotrūkis, kuris yra dėl nepakankamai principingos mokesčių inspekcijos kontrolės. Kai mes sakome, kad turime biudžeto deficitą, kad trūksta pinigų mokytojų ar gydytojų atlyginimams, tarptautinės institucijos atvirai juokiasi ir sako – pasižiūrėkite, jūsų mokesčių surinkimo standartas yra lygus Rumunijos ir Bulgarijos lygiui. Nenorint įžeisti kitų ES šalių narių, aš manau, kad mes galime lygiuotis į tikrai Vakarietiškas šalis ir užtikrinti, kad mokesčius įmonės ir žmonės sumokėtų tinkamai“, – vertino M. Majauskas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(64 žmonės įvertino)
3.0156

Norima privatizuoti „Projektų ekspertizę“

Vyriausybė trečiadienį pritarė siūlymui privatizuoti statinių ir jų projektų ekspertizės...

Darbdadaviai siūlo ieškoti alternatyvų nesiskiepijančių darbuotojų nušalinimui (3)

Darbdaviai yra linkę palaikyti valdžios siūlymą griežčiau reaguoti į nuo koronaviruso...

Išaugus klientų srautams „Sodra“ pataria, kada kreiptis patogiausia

„Sodros“ informacijos centre prijungta 10 papildomų telefono linijų – tikimasi, kad tai...

Pirmąjį pusmetį „Tez Tour“ pajamos augo iki 16,53 mln. eurų

Tarptautinio kelionių organizatoriaus „ Tez Tour “ pirmojo pusmečio rezultatai rodo, kad...

Ruginienė apie neskiepytų darbuotojų nušalinimą: nesuprantama, kodėl reikia taip desperatiškai gąsdinti žmones (244)

Premjerei Ingridai Šimonytei pasiūlius, kad sąmoningai apsisprendę nesiskiepyti žmonės galėtų...

Top naujienos

VSAT vado pavaduotojas: turime žinių, kad Gardine apie porą tūkstančių migrantų laukia sienos kirtimo (11)

Valdžiai atsitraukus nuo planų Dieveniškėse apgyvendinti neteisėtų migrantų šeimas, kariniame...

Pusė sunkiai sergančiųjų COVID-19 liga gydomi Klaipėdos ligoninėje: absoliuti dauguma jų – neskiepyti (68)

Lietuvoje sparčiai daugėja ne tik užsikrėtusių koronavirusu žmonių, vis daugiau savivaldybių...

Po 9 metų Latvija džiaugiasi olimpiniu auksu: Tokijuje triumfavo trijulių finale rusus palaužę krepšininkai (71)

Tokijo olimpinėse žaidynėse debiutuojančio trijulių krepšinio vyrų turnyre aukso medalius...

Šimonytė – apie kritiką Landsbergiui: kažkoks nesusipratimas įvertino ir kritiką Bilotaitei: matau piktybiško trukdymo (920)

Premjerės Ingridos Šimonytės teigimu, kritika , kurios sulaukia užsienio reikalų ministras...

Vyriausybė siūlo sukti Latvijos keliu: darbdaviai galėtų nušalinti nesiskiepijančius darbuotojus (669)

Trečiadienį Vyriausybės posėdyje svarstant priemones, kuriomis toliau būtų valdomas koronaviruso...

Vyriausybė patvirtino ribą, kurią peržengus vėl sugrįšime prie tam tikrų ribojimų antikūnų testai į Galimybių pasą turėtų būti įtraukti rugpjūtį (289)

Vyriausybė pasitarime trečiadienį pasitvirtino, kokiomis priemonėmis bus valdomas koronavirusas,...

Šimonytė dabar apie karantiną negalvoja: mes kalbame apie ekstremalios situacijos sugriežtinimą (139)

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė po trečiadienį surengto Vyriausybės posėdžio teigė,...

Po tragedijos Vokietijoje pensininkas metė iššūkį futbolo klubui „Bayern“: nebūkit šykštūs! (14)

Po pietvakarinius Vokietijos rajonus nusiaubusio potvynio, nusinešusio 179 žmonių gyvybes,...

Medikas paaiškino, kodėl skauda kaklą: ypač tuo turėtų susirūpinti 35+ žmonės

Daugeliui, kas dirba sėdimą darbą, pažįstamas kaklo skausmas. Vieniems jį maudžia, kiti negali...

3 poros batų, kurios vasarą niekada neišeis iš mados

Vasara jau persirito į antrąją pusę, tačiau didysis atostogų mėnuo – rugpjūtis – dar tik...