Bendrovė „Garlita“ jau ilgus metus dirba su kariuomenėms skirtais megztais drabužiais. Laimėjus konkursą dėl drabužių tiekimo, tenka ilgai dirbti su mokslininkais ar skirtingų sričių specialistais, kad būtų sukurti išskirtinėmis savybėmis ir kokybe pasižymintys gaminiai.

Apsauga nuo uodų iki Molotovo kokteilių

Kaip tinklaraščiui pasakojo įmonės vadovas J. Martikaitis, paskutinis bendrovės sukurtas gaminys – megztinis, atsparus aštriems daiktams, peilio pjūviams ir net Molotovo kokteiliams. Šią aprangą naudoja tankistai, lakūnai ir kiti kariuomenės atstovai.

„Garlitos“ gaminamas megztinis

„Kurdami produktą dirbame su technologais, mokslininkais, medikais. Pagal tai, kokių specialių savybių reikalauja apranga pagal sutartį, samdome profesionalus ir dirbame kartu“, – kalbėjo pašnekovas.

Kadangi kariams tenka dirbti įvairiomis sąlygomis, drabužių poreikiai gali būti įvairiausi. Pavyzdžiui, gali tekti gaminti aprangą, kuri leistų kariui jaustis patogiai tiek esant itin karštam orui, tiek esant dideliam šalčiui. „Garlitos“ gaminių linijoje taip pat yra megztinių, prisotintų vitaminu E.

Įmonės produkcijos asortimente yra ir megztinių, atsparių pjūviams, aštriems daiktams. Juos be kariškių siūloma naudoti motociklininkams, gaisrininkams, lakūnams. Antigrybelinis megztinis saugo nuo blogo kūno kvapo, grybelio bei yra gaminamas su sidabro jonais.

„Garlitos“ gaminamas megztinis

Kuriant naujus drabužius pasitelkiamos ir nanotechnologijos. Pavyzdžiui, megztinis, atsparus drėgmei ir purvui, turi savaiminio valymosi savybių.

Pasiteiravus, kokios NATO šalių kariuomenės dėvi šalia Kauno pagamintą produkciją, J. Martikaitis tik įvardijo, kad „įvairiausių“, kartu pridurdamas, kad lietuviška produkcija tiekiama ir kai kurių Azijos šalių kariuomenėms.

Negali atskleisti paslapčių

Įmonės vadovas prisipažino, kad dalyvaujant skirtingų šalių kariuomenių konkursuose dėl drabužių tiekimo tenka kaip reikiant pakonkuruoti. Konkursuose kartais dalyvauja iki 10 bendrovių.

„Turima technologija, įranga, darbuotojai, atlikimo terminas, kokybė, našumas ir kaina“, – paklaustas, kas leidžia lietuvių įmonei laimėti konkursus, vardijo pašnekovas. Priklausomai nuo metų ir laimėtų konkursų, gamyba kariuomenėms kartais sudaro iki 50 proc. visos įmonės gaminamos produkcijos.

„Garlitos“ vadovas Juozas Martikaitis

Šiuo metu taip pat yra dirbama prie naujų, specifinių savybių turinčių drabužių gamybos, tačiau dėl griežtos slaptumo politikos, pašnekovas negalėjo atskleisti, kokių savybių turės naujai ruošiami gaminiai. Pasak J. Martikaičio, kartais prireikia net dvejų metų naujam produktui sukurti ir išbandyti, kad būtų galima pradėti masinę gamybą.

Be megztinių kariuomenėms gaminamos kepurės, šalikai.

Šiuo metu bendrovėje dirba 197 darbuotojai. Įmonės vadovas teigė, kad stengiamasi nuolat išlaikyti stabilų darbuotojų skaičių, todėl sezoniškumas įmonėje nelabai jaučiamas.

„Stengiamės, kad užsakymų užtektų darbuotojams visus metus. Reikia, kad darbuotojai tobulėtų, o ne juos priimti ir atleisti. Čia reikia ypatingų įgūdžių, todėl tai tampa labai svarbu“, – kalbėjo „Garlitos“ vadovas.

Gaminti kariams aprangą paskatino labdara

J. Martikaitis trikotažo gaminius gaminančioje bendrovėje dirba nuo pat jos įkūrimo – 1970 m.

„Kai kūrėsi mūsų kariuomenė, ji gavo labdarą iš Danijos – tai buvo pirmieji megztiniai. Jie buvo sumaigyti, nutampyti ir mes su dizaineriais pradėjome galvoti, kad galėtume padėti kariams geriau atrodyti ir jaustis“, – kaip pradėjo gaminti produkciją kariams, prisiminė tinklaraščio Euroblogas.lt pašnekovas.

Be kariuomenių bendrovė taip pat mezga megztinius muitinės ir policijos pareigūnams, uniformas užsienio mokyklų mokiniams.

Bendrovė didžiąją dali savo produkcijos eksportuoja. Lietuvoje lieka iki 5 proc. gaminių.

Pažymėti
Dalintis
Nuomonės