aA
Jau nuo seno naujovių nebijantys verslininkai rasdavo būdų, kaip panaudoti kitų kompanijų atliekas. O šiandien blockchain entuziastai tvirtina, kad su šia technologija tai bus dar paprasčiau ir atvers daugybę naujų galimybių verslininkams, kitaip – antrepreneriams, rašoma žurnale „Entrepreneur".
Pinigai, kaip atliekos
© Shutterstock

Stephanie Benedetto visada mėgo daiktus, bet ne kaip Madonnos dainoje Material girl. Stephanie tiesiog pakvaišusi dėl audinių. 1896 metais jos prosenelis iš Austrijos atkeliavo į Žemutinį Ist Saidą Niujorke, kur iš kitų imigrantų kailinių gamino paltus ir apsiaustus. Nuo tada Stephanie šeima tapo tekstilininkais. Tačiau kai mergina suaugo, ji nenorėjo tęsti šeimos veiklos. Verslas teikė džiaugsmą, bet Stephanie nekentė susidarančių atliekų.

800 milijardų vertės greitosios mados drabužių industrija garsėja atliekomis. Vanduo yra neatsakingai švaistomas, ir, pasak Bostono konsultacijų organizacijos tyrimų, jau 2030 metais Kinija ir daug kitų Azijų šalių kovos su rimtu vandens trūkumu. Kiekvienais metais drabužių kompanijos sukuria 92 milijonus tonų atliekų, kurių dauguma keliauja į sąvartynus laukuose arba yra sudeginamos. Praeitas metais Burberry pateko į skandalą, nes vietoj to, kad parduotų neišpirktus drabužius su nuolaida, nusprendė 37 milijonų dolerių vertės rūbus sudeginti. Rugsėjį kompanija pranešė, jog ateityje tai nebepasikartos. Tačiau aplinką teršia ne vien tik drabužiai, bet ir perteklinis audinių kiekis.

„Pastebėjau didžiulę problemą – kompanijos ir fabrikai nesunaudoja daugybės kiekių audinių, kurių vertė gali siekti milijardus dolerių“, – pasakoja S. Benedetto.

Prieš kelis metus, besiurbčiodama savo mocha kavą be kofeino, ji pasiryžo išspręsti atliekų problemą. Stephanie, 38 metų advokatė, jau kurį laiką domėjosi blockchain ir kitomis naujausiomis duomenų saugojimo technologijomis, kurios galėtų padėti atsinaujinti vienam seniausių – drabužių – verslui ir net padėti kovoti su atliekomis.

O Stephanie idėja buvo tokia: blockhain tecnologijos pagalba būtų įmanoma apskaičiuoti visus iššvaistomų audinių kiekius ir netgi juos perparduoti. Pasirodo, kad nemažai startuolių taip pat domisi šiomis idėjomis. „Tai – tikrai jaudinanti galimybė išsaugoti vertingas žaliavas ir kovoti su atliekomis“, – Pasaulio ekonomikos forume teigė Jahda Swanborough, viena iš aplinkosauginio judėjimo lyderių.

Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
© Shutterstock

NORAS UŽSIDIRBTI IŠ ATLIEKŲ tikriausiai yra toks senas, kaip ir pačios atliekos. Grįžkime į tuos laikus, kai ūkininkai mėšlą ėmė naudoti kaip trąšas. Net ir dabar galvijų riebalai yra naudojami lėktuvų varikliams sutepti, taip pat cemento gamyboje. Ekonomikos ekspertai tokį atliekų pavertimą pinigais vadina šalutinio produkto sinergija.

„Mes privalome rūpintis aplinkosauga“, – pabrėžia Harvardo mokslų daktarė Deishin Lee, atlikusi tyrimą apie atliekų panaudojimą. Pasak jos, Dow Chemical bendrovė apskaičiavo, kad per metus galėtų sutaupyti 15 milijonų dolerių, taip pat sumažinti milžiniškus kiekius sunaudojamos šiluminės energijos ir beveik 50 tūkstančių tonų sumažinti išskiriamo anglies dvideginio kiekius.

Pasak Lee, daugybė bendrovių vis dar neišnaudoja galimybių, kurias teikia atliekos. Kita vertus, tai nėra taip jau paprasta. Atliekų kontrolei būtina ir pačio gamybos proceso kontrolė. O blockchain šalininkai tvirtina, jog ši technologija – ideali priemonė.

„Tai išties patikima“, – tvirtina buvęs Deloitte direktorius Ericas Piscini. Dabar jis vadovauja blockchain technologijų įmonei Citizens Reserve, kuri artimiausiu metu išleis naują su tiekimo grandinių valdymu susijusią sistemą. „Šios technologijos pagalba galima lengvai sekti procesą nuo gamybos iki pardavimo.“

Kelios įmonės tuo jau spėjo įsitikinti. Viena jų, Vankuveryje įsikūrusi Plastic Bank, nuo 2018 metų naudoja blockchain technologijas ir skatina besivystančias šalis rūšiuoti plastiką, kuris vėliau perdirbamas į granules. Toks vandenynų neteršiantis plastikas vėliau parduodamas SC Johnson bendrovei, kuri panaudoja žaliavas Windex pakuočių gamyboje.

Deginami pinigai
Deginami pinigai
© Shutterstock

„Mes susiduriame su viena problema: labai sunku įtikinti žmones, kad toks plastiko perdirbimas yra labai reikšmingas“, – pasakoja gamybos direktorius Shaunas Franksonas. „O naudojantis blockchain tecnologijomis, problemos nebelieka.“ Vyras tvirtina, kad jo įmonės programos padėjo apsaugoti vandenynus nuo tūkstančių tonų atliekų, o taip pat iš to ir užsidirbti.

AŠ SUVOKIAU DIDŽIULĘ PROBLEMĄ: GAMYKLOS, ĮMONĖS IR PARDAVĖJAI ŠVAISTĖ NEPANAUDOTAS ŽALIAVAS, KURIŲ VERTĖ – ŠIMTAI MILIJARDŲ DOLERIŲ.

Kitas puikus pavyzdys – Atlantoje įsikūręs startuolis Goodr, kuris naudodamasis blockchain technologijomis padeda pertekliniam maistui pasiekti labdaros organizacijas ir šitaip pamaitinti alkstančius. Prieš metus pradėjusi veiklą ši įmonė už tam tikrą pinigų sumą surenka maistą iš restoranų ir kitų taškų. O šiems tai taip pat naudinga, nes padeda sumažinti mokesčius. Metų pabaigoje kompanija planuoja veikti jau dešimtyje miestų ir išsaugoti virš 500 milijonų tonų maisto.

S. Benedetto pastebi, kad vis sėkmingiau tvarkomasi ir su tekstilės atliekomis. Pernai jį įkūrė bendrovę Queen of Raw. Tai internetinė tekstilės atliekų parduotuvė, o kontroliuoti jos veiklą, medžiagų kiekius ir gabenimą padeda būtent blockchain sistema. Ji padeda pirkėjui rasti audinius artimoje teritorijoje, o tai sumažina transportavimo išlaidas ir oro taršą. Mados bendrovėse jau seniai dirba žmonės, kurių užduotis – sumedžioti nepanaudotus audinius ir juos parduoti dizaineriams. Dabar, atsiradus Queen of Raw parduotuvei, tą daryti daug paprasčiau. Ši internetinė parduotuvė skatina pirkėjus kurti Pinterest lentas, kuriose talpintų trokštamų audinių nuotraukas.

Bet tai – paprastoji Stephanie plano dalis. Po to, kai sausio mėnesį ji laimėjo WeWork Kūrėjo apdovanojimą ir 360 tūkstančių dolerių premiją, moteris susidomėjo dar viena blockchain technologija, pavadinimu Materia MX.

Užsisakiusi Materia MX paslaugą, įmonė gauna naujausią informaciją apie susidariusias chemines atliekas, sunaudojamo vandens ir pinigų kiekius.

Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
© ELTA

„Įsivaizduokime, kad aš esu ūkininkė“, – siūlo S. Benedetto. „Telefone gaunu pranešimą, kad gamykloje ką tik prasidėjo virš 200 kilogramų medvilnės perdirbimo procesas. Prisegu dokumentą, patvirtinantį, jog mano medvilnė ekologiška. Gamykla praneša kai procesas baigtas.“ Tada įmonei nesunku suprasti, kodėl ir kaip susidaro atliekos. Mokslų daktaras Timas Rissanenas, dirbantis Parsono dizaino mokykloje pasakoja, kad gamyklos dažnai išmeta audinius, jei dizaineris per vėlai pateikia savo pakeitimus.

Materia MX kaupiami duomenys padeda įmonėms žengti į priekį ir taupyti pinigus. Kai tik kompanija gauna informaciją apie perteklinę tekstilę ar drabužius, ji iškart gali juos parduoti Queen of Raw parduotuvėje ir nesirūpinti, kur viską reikės sutalpinti. Visos pusės laimi!

Ar bus sunku įtikinti bendroves ir tiekėjus dalintis duomenimis? Pasak Erico Piscini, tai bus iššūkis. Bet jis ir Stephanie Benedetto tiki, jog su laiku tai išsispręs. Moteris sako, jog per kelis mėnesius jie jau išsaugojo beveik 40 milijardų litrų vandens ir sutaupė virš 10 milijonų dolerių. Dabar Stephanie įmonėje dirba 10 žmonių ir ji tikisi, kad jau greita veikla ims nešti pelną. O kas, jei jos svajonė išsipildys ir didžiosios kompanijos nustos švaistyti medžiagas? „Ar tai įmanoma“, – sako Stephanie. „Na, tai reikštų, kad visi pagaliau naudojasi mūsų siūlomomis technologijomis. Mes galėtumėme išspręsti vandens trūkumo problemą, ir tai būtų nuostabu.“

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(29 žmonės įvertino)
2.7931

Išsiskyrė ES įstatymų leidėjų nuomonės dėl 2020-ųjų biudžeto

ES vyriausybės trečiadienį atmetė ES įstatymų kūrėjų planus kitąmet padidinti bloko...

Kaunas jau ruošiasi pranešti blogą žinią: šiukšlių išvežimas gali brangti iki 50 proc.

Kaune mieste bei visame Kauno regione gyventojai už buitinių atliekų surinkimą bei išvežimą jau...

Skvernelis: Vyriausybė subalansuos biudžetą, nesielgs kaip Kirkilo vyriausybė (8)

Seimui atmetus dalį Vyriausybės siūlymų dėl mokesčių, premjeras Saulius Skvernelis sako, kad...

Nausėda tikisi, kad politiniai nesutarimai nesukliudys priimti biudžeto (8)

Prezidentas Gitanas Nausėda tikisi, kad politiniai nesutarimai nesutrukdys Seimui priimti kitų...

Ką paliestų naujasis mokestis: ne tik prekybos tinklai, bet ir drabužių, baldų, elektronikos parduotuvės (56)

Remiantis Finansų ministerijoje parengta informacija, stambios prekybos mokesčio mokėtojais...

Top naujienos

Seimo narių uždarbis vėl kaitina kraują: tūkstančiai dalijasi pasenusia melagyste (53)

Vagių šutvė! Valdžiažmogių pasityčiojimas iš liaudies! Tokios reakcijos vėl pasipylė po to,...

Kaunas jau ruošiasi pranešti blogą žinią: šiukšlių išvežimas gali brangti iki 50 proc.

Kaune mieste bei visame Kauno regione gyventojai už buitinių atliekų surinkimą bei išvežimą jau...

Pragariško Alytaus gaisro realybė: be miego pluša ištisą parą, du ugniagesius teko atiduoti į medikų rankas (192)

Alytus jau aštuntąją dieną kovoja su padangų perdirbimo įmonės „ Ekologistika “ gaisru....

Karbauskis užsiminė, kaip galėtų atrodyti pataisytas automobilių mokestis: mokėtų mažiau gyventojų (126)

Trečiadienį po koalicinės tarybos posėdžio valstiečių ir žaliųjų lyderis Ramūnas...

Mokykla Kaune neatsigina norinčių dirbti: atrado sėkmės receptą, kuris it magnetas traukia jaunus mokytojus

Naujų mokytojų poreikį Kauno Jurgio Dobkevičiaus progimnazijos direktorė Lina Viršilienė vadina...

Pamirškite juodą spalvą, ji išryškins trūkumus – stilistė turi jums geresnę alternatyvą

Nors tikriausiai daugelis taip nepagalvotų, chaki yra viena iš universaliausių spalvų, galinti...

Ekspertų akimis: kur grubiai klydo „Žalgiris“ ir vasaros patirtį išnaudojusi „Sūduva“ laida „Sportinė forma“

Po A lygos 27-ojo turo savo pozicijas sustiprino šalies čempionų titulą ginanti Marijampolės...

Karas su Žvėryno milijonieriais pasiekė naujas aukštumas: pirmieji pamatykite, kaip krinta žemgrobių tujos (152)

DELFI užfiksavus, kad Vilniuje, garsiojoje žemgrobių gatvėje, dar visai neseniai atlaisvinta...

Teismas: Veryga viršijo savo įgaliojimus ir kompetenciją (142)

Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo ( LVAT ) išplėstinė teisėjų kolegija 2019 m. spalio...

Paskelbė daugiau detalių apie Anglijoje su 39 žmonių kūnais rastą vilkiką (6)

Sofija trečiadienį patvirtino, kad pietryčių Anglijoje rastas vilkikas , kuriame buvo aptikti...