aA
„Lietuvos žurnalistų autoklubo“ asociacijos vadovas Valdas Valiukevičius DELFI pasakojo jau kuris laikas negalintis naudotis klubo internetine bankininkyste. Kaip tikino, problema čia susijusi su „Swedbank“ prašoma užpildyti juridinių asmenų anketa. Vyras stebėjosi, kad tokias anketas asociacijų vadovai gali užpildyti tik atvykę į patį banką, o jei asmuo yra išvykęs ir banke apsilankyti negali – bankas tiesiog nutraukia internetinės bankininkystės paslaugą. Pats „Swedbank“ sako, kad šias anketas internetu gali užpildyti bet kuria juridine veiklos forma besiverčiantys asmenys.
Banko anketa
Banko anketa
© Shutterstock

Yra priverstas nutraukti veiklą

Kaip pasakojo V. Valiukevičius, pernai lapkričio mėnesį jis sulaukė „Swedbank“ prašymo užpildyti juridinio kliento anketą. Ten, kaip tikino, reikia suvesti tokius duomenis, kaip įmonės akcininkai, naudos gavėjai, verslo partneriai ir panašiai.

Problema ta, kad, anot jo, tokia anketa „Swedbank“ banke pildyti internetu yra pritaikyta tik UAB, tačiau profesinėms bendrijoms ar asociacijoms internetu užpildyti juridinių klientų anketas neįmanoma.

„Kaip jį galima užpildyti, jeigu yra klausimas apie naudos gavėją. Įrašai ten vadovą, tuomet klausia, kiek jis turi akcijų. Visuomeninėje asociacijoje akcininkų nėra, o bankas anketos nepriima, jeigu neužpildai grafos apie akcininkus. Ir taip pasaka be galo“, – aiškino jis.

Pasak V. Valiukevičiaus, norint susitvarkyti dokumentus, šiandien jis turintis važiuoti į banką, o dėl to, kad duomenys nebuvo pateikti iki 2020-ųjų sausio 1-osios, šiomis dienomis asociacija nebegali vykdyti internetinių operacijų, taip pat ir atlikti jokių bankinių pavedimų.

Kaip patikslino pats klubo vadovas, problemos nebūtų, jei vyras būtų Lietuvoje, tačiau jis šiuo metu išvykęs į dvejų mėnesių kelionę po Centrinę Ameriką.

Dėl vienos banko anketos – nemalonumai: įmonė priversta laikinai stabdyti veiklą
© V.Pilkausko nuotr.

„Tai reiškia, kad porą mėnesių bus sustabdyta įmonės veikla, darbuotojai negaus atlyginimų, asociacija negalės vykdyti tradicinių renginių“, – sakė jis.

„Swedbank“: anketa pritaikyta visiems juridiniams asmenims

„Swedbank“ atstovas spaudai Saulius Abraškevičius DELFI teigė, kad apie poreikį užpildyti klausimyną klientas informuojamas keliais komunikacijos kanalais, o užpildymui suteikiamas pakankamai ilgas laikotarpis ir nurodoma data, iki kada tai turėtų būti padaryta, tiesa, tačiau neužpildžius klausimyno, bankas vadovaudamasis teisės aktais negali teikti visų ar dalies paslaugų.

Visgi, kaip pabrėžė banko atstovas spaudai, juridinių asmenų anketą internetu gali užpildyti visų teisinių formų juridiniai asmenys.

„Norime pabrėžti, kad „Swedbank“ interneto banke pateikiamas klientų klausimynas juridiniams asmenims yra pritaikytas pildyti visų teisinių formų juridiniams asmenims“,– sakė jis.

„Interneto banke esančiame klausimyne yra nurodoma, kad klientams pažymėjus nesant fizinių asmenų, kurie tiesiogiai ar netiesiogiai turi arba kontroliuoja daugiau negu 25 proc. kliento akcijų ar balsavimo teisių, arba kurie tiesiogiai ar netiesiogiai kontroliuoja klientą kitais būdais – prašome pateikti tik informaciją apie kliento vyresniojo vadovo pareigas einantį fizinį asmenį“, – teigė S. Abraškevčius.

Zalatorius: anketų pildymą numato įstatymai

DELFI dėl situacijos kreipėsi ir į Lietuvos bankų asociaciją (LBA). Jos prezidentas Mantas Zalatorius tikino, kad pažinti klientus – nėra vienpusiška bankų iniciatyva – tai pareiga, kurią finansų įstaigoms nustato galiojantys įstatymai.

Mantas Zalatorius
Mantas Zalatorius
© DELFI / Josvydas Elinskas

„Vadovaujantis teisės aktais, finansų įstaigos turi gauti kliento duomenis iš paties kliento bei patikrinti juos, pasitelkusios nepriklausomą šaltinį. Pagrindinis šių veiksmų tikslas – užkirsti kelią pinigų plovimui, teroristų finansavimui bei kitiems neteisėtiems procesams“, – aiškino jis.

Istoriškai bendruosius klientų pažinimo principus, kuriais vadovaujasi didžioji šalis pasaulio valstybių ir jose veikiančių finansų bei kredito įstaigų, kaip pasakojo, nustatė Tarptautinė kovos su pinigų plovimu organizacija, veikianti nuo 1989-ųjų.

Kalbant bendrai, kaip pasakojo, anketos bankų klientams pildyti teikiamos prieš pradedant dalykinius santykius, o taip pat reguliariai atnaujinamos jų metu.

„Lietuvos bankų asociacijos vertinimu, šį procesas taps paprastesnis, suteikiant finansų įstaigoms galimybę gauti kliento duomenis tiesiai iš registrų. Mūsų žiniomis, tokia galimybė numatyta sausio 10 d. įsigaliosiančiame Pinigų plovimo prevencijos įstatymo papildyme.

Jį įgyvendinus, klientams užteks patikrinti ir parašu patvirtinti anketą, suformuotą iš oficialių duomenų“, – sakė M. Zalatorius.

Tiesa, anot LBA prezidento, kiekvienas bankas anketų turinį sudaro individualiai, o skirtingos finansų bei kredito įstaigų strategijos, vidaus procedūros bei rizikos apetitas ir lemia galimus anketų bei jų teikimo būdų skirtumus.

„Pasaulinėje praktikoje pavyzdžių, kad šiems tikslams būtų kuriama bendra kelias įstaigas jungianti sistema, yra nedaug“, – sakė jis.

www.DELFI.lt
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(23 žmonės įvertino)
2.8696

Kanada pasiūlė Ukrainai paskolą ekonomikai stiprinti (4)

Kanada pasiūlė Rusijos puolimo grėsmę šiuo metu patiriančiai Ukrainai 120 mln. Kanados...

Ekonomistas siūlo išeitį sušvelninti infliacijai: daliai mokesčius mažinti, kitiems – didinti (75)

Ekonomistas Paulius Kunčinas tikina, kad Lietuva su infliacija galėtų kovoti daliai gyventojų...

Auganti infliacija skatina investuoti į auksą: ekonomistai pažymi, kad ši alternatyva leidžia sutaupyti, o ne užsidirbti (3)

Daugelyje pasaulio valstybių, tarp jų ir Lietuvoje , sparčiai auganti infliacija yra vienas iš...

Aplinkos ministerija pradeda reformą: žemės valdymas bus perduodamas savivaldai (3)

Prasideda vienas svarbiausių laukiamų pokyčių, po kurio savivaldybės patikėjimo teise valdytų...

Šiaulių regione stabdomas šiukšlių rūšiavimas (18)

Šiaulių regiono komunalines atliekas rūšiuojanti bendrovė „NEG Recycling“ nuo šeštadienio...

Top naujienos

D+Naomi Kresge, Tim Loh, Fergal O'Brien, DELFI

Ekspertai: omikron – dar ne pabaiga, galimas ir juodasis scenarijus (5)

Dvejus metus sėjęs užkratą ir mirtis, COVID-19 ir vėl keičiasi. Omikron atmaina plinta...

Lietuvos aviacijoje pažėrė naujienų: kelionės brangs, bet žada daug naujų krypčių (10)

Praėję metai visai aviacijos industrijai buvo itin permainingi metai. Vasarą Lietuvoje sparčiai...

Neįtikėtinas garsiausios Lietuvos išradėjos likimas: išėjo į mokyklą – atsidūrė Sibire

Daugiau nei 100 išradimų ir 10 knygų – taip įspūdingai atrodo tremtį išgyvenusios rašytojos,...

Po komentarų apie Ukrainą ir Putiną atsistatydino Vokietijos karinio jūrų laivyno vadas (20)

Vokietijos karinio jūrų laivyno vadas atsistatydino dėl skandalingų komentarų apie Ukrainą ir...

D+Andrew Janes, Serene Cheong

Prekiautojai: 100 dolerių už naftos barelį – tik laiko klausimas

Smarkiai auganti paklausa, blėstantis susirūpinimas dėl omikrono ir OPEC+ nesugebėjimas padidinti...

Pedofilui mirtiną egzekuciją surengęs žudikas: tai buvo jaunystės klaida (107)

„Tai buvo jaunystės klaida, už kurią jau pakankamai sumokėjau“, – įsitikinęs dėl tyčinio...

D+Vaidas Mikaitis

Uždariausios valstybės diktatorius įsigeidė sunaikinti vienintelį patrauklų šalies objektą: ar jam pavyks užverti pragaro prieangį?

Turbūt pastebėjote, jog paskutiniai du mano pasakojimai buvo apie buvusias sovietines centrinės...

Į Lietuvą pasieniečiai neleido patekti 8 migrantams, Baltarusijos pusėje aidėjo šūviai

Šeštadienį pasieniečiai į Lietuvą neleido patekti 8 migrantams, kurie neteisėtai bandė kirsti...

Atrankos į „Euroviziją“ pusfinalyje – dar 6 dalyviai: išaiškėjo ryškiausias lyderis (46)

Šeštadienio vakarą LRT eteryje parodyta jau trečioji ir paskutinė pirmojo „Pabandom iš...

D+Roma | 5produktai

Sumuštinių keptuvė – ne tik sumuštiniams: 3 skanūs ir paprasti receptai

Dauguma dešimtojo dešimtmečio kartos žmonių, tarp jų ir aš, elektrinę sumuštinių keptuvę...