aA
„Lietuvos žurnalistų autoklubo“ asociacijos vadovas Valdas Valiukevičius DELFI pasakojo jau kuris laikas negalintis naudotis klubo internetine bankininkyste. Kaip tikino, problema čia susijusi su „Swedbank“ prašoma užpildyti juridinių asmenų anketa. Vyras stebėjosi, kad tokias anketas asociacijų vadovai gali užpildyti tik atvykę į patį banką, o jei asmuo yra išvykęs ir banke apsilankyti negali – bankas tiesiog nutraukia internetinės bankininkystės paslaugą. Pats „Swedbank“ sako, kad šias anketas internetu gali užpildyti bet kuria juridine veiklos forma besiverčiantys asmenys.
Banko anketa
Banko anketa
© Shutterstock

Yra priverstas nutraukti veiklą

Kaip pasakojo V. Valiukevičius, pernai lapkričio mėnesį jis sulaukė „Swedbank“ prašymo užpildyti juridinio kliento anketą. Ten, kaip tikino, reikia suvesti tokius duomenis, kaip įmonės akcininkai, naudos gavėjai, verslo partneriai ir panašiai.

Problema ta, kad, anot jo, tokia anketa „Swedbank“ banke pildyti internetu yra pritaikyta tik UAB, tačiau profesinėms bendrijoms ar asociacijoms internetu užpildyti juridinių klientų anketas neįmanoma.

„Kaip jį galima užpildyti, jeigu yra klausimas apie naudos gavėją. Įrašai ten vadovą, tuomet klausia, kiek jis turi akcijų. Visuomeninėje asociacijoje akcininkų nėra, o bankas anketos nepriima, jeigu neužpildai grafos apie akcininkus. Ir taip pasaka be galo“, – aiškino jis.

Pasak V. Valiukevičiaus, norint susitvarkyti dokumentus, šiandien jis turintis važiuoti į banką, o dėl to, kad duomenys nebuvo pateikti iki 2020-ųjų sausio 1-osios, šiomis dienomis asociacija nebegali vykdyti internetinių operacijų, taip pat ir atlikti jokių bankinių pavedimų.

Kaip patikslino pats klubo vadovas, problemos nebūtų, jei vyras būtų Lietuvoje, tačiau jis šiuo metu išvykęs į dvejų mėnesių kelionę po Centrinę Ameriką.

Dėl vienos banko anketos – nemalonumai: įmonė priversta laikinai stabdyti veiklą
© V.Pilkausko nuotr.

„Tai reiškia, kad porą mėnesių bus sustabdyta įmonės veikla, darbuotojai negaus atlyginimų, asociacija negalės vykdyti tradicinių renginių“, – sakė jis.

„Swedbank“: anketa pritaikyta visiems juridiniams asmenims

„Swedbank“ atstovas spaudai Saulius Abraškevičius DELFI teigė, kad apie poreikį užpildyti klausimyną klientas informuojamas keliais komunikacijos kanalais, o užpildymui suteikiamas pakankamai ilgas laikotarpis ir nurodoma data, iki kada tai turėtų būti padaryta, tiesa, tačiau neužpildžius klausimyno, bankas vadovaudamasis teisės aktais negali teikti visų ar dalies paslaugų.

Visgi, kaip pabrėžė banko atstovas spaudai, juridinių asmenų anketą internetu gali užpildyti visų teisinių formų juridiniai asmenys.

„Norime pabrėžti, kad „Swedbank“ interneto banke pateikiamas klientų klausimynas juridiniams asmenims yra pritaikytas pildyti visų teisinių formų juridiniams asmenims“,– sakė jis.

„Interneto banke esančiame klausimyne yra nurodoma, kad klientams pažymėjus nesant fizinių asmenų, kurie tiesiogiai ar netiesiogiai turi arba kontroliuoja daugiau negu 25 proc. kliento akcijų ar balsavimo teisių, arba kurie tiesiogiai ar netiesiogiai kontroliuoja klientą kitais būdais – prašome pateikti tik informaciją apie kliento vyresniojo vadovo pareigas einantį fizinį asmenį“, – teigė S. Abraškevčius.

Zalatorius: anketų pildymą numato įstatymai

DELFI dėl situacijos kreipėsi ir į Lietuvos bankų asociaciją (LBA). Jos prezidentas Mantas Zalatorius tikino, kad pažinti klientus – nėra vienpusiška bankų iniciatyva – tai pareiga, kurią finansų įstaigoms nustato galiojantys įstatymai.

Mantas Zalatorius
Mantas Zalatorius
© DELFI / Josvydas Elinskas

„Vadovaujantis teisės aktais, finansų įstaigos turi gauti kliento duomenis iš paties kliento bei patikrinti juos, pasitelkusios nepriklausomą šaltinį. Pagrindinis šių veiksmų tikslas – užkirsti kelią pinigų plovimui, teroristų finansavimui bei kitiems neteisėtiems procesams“, – aiškino jis.

Istoriškai bendruosius klientų pažinimo principus, kuriais vadovaujasi didžioji šalis pasaulio valstybių ir jose veikiančių finansų bei kredito įstaigų, kaip pasakojo, nustatė Tarptautinė kovos su pinigų plovimu organizacija, veikianti nuo 1989-ųjų.

Kalbant bendrai, kaip pasakojo, anketos bankų klientams pildyti teikiamos prieš pradedant dalykinius santykius, o taip pat reguliariai atnaujinamos jų metu.

„Lietuvos bankų asociacijos vertinimu, šį procesas taps paprastesnis, suteikiant finansų įstaigoms galimybę gauti kliento duomenis tiesiai iš registrų. Mūsų žiniomis, tokia galimybė numatyta sausio 10 d. įsigaliosiančiame Pinigų plovimo prevencijos įstatymo papildyme.

Jį įgyvendinus, klientams užteks patikrinti ir parašu patvirtinti anketą, suformuotą iš oficialių duomenų“, – sakė M. Zalatorius.

Tiesa, anot LBA prezidento, kiekvienas bankas anketų turinį sudaro individualiai, o skirtingos finansų bei kredito įstaigų strategijos, vidaus procedūros bei rizikos apetitas ir lemia galimus anketų bei jų teikimo būdų skirtumus.

„Pasaulinėje praktikoje pavyzdžių, kad šiems tikslams būtų kuriama bendra kelias įstaigas jungianti sistema, yra nedaug“, – sakė jis.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(23 žmonės įvertino)
2.8696

Likviduojama Gretos Kildišienės įmonė (330)

Greta Kildišienė nusprendė likviduoti savo įmonę „Amatas“. Buvusios Seimo narės knygą...

Naujienlaiškis – prarandantis vertę ar efektyviausias kanalas ryšiui užmegzti?

Pastaruoju metu naujienlaiškiai sulaukia nemažai kritikos: neva jų siuntimas prilyginamas brukalui...

Bulgarija pasiryžusi perpus sumažinti dujų importą iš Rusijos (8)

Bulgarija , dabar gamtinių dujų poreikį patenkinti importu beveik vien tik iš Rusijos – apie...

„Huawei“ leista vykdyti veiklą Europoje, tačiau bus taikomos griežtos sąlygas (1)

ES nedraus Kinijos telekomunikacijų milžinei „ Huawei “ vykdyti veiklą Europoje ,...

Prie Vilniaus esančioje apleistoje fermoje rastas nelegalus plastiko sandėlis paaiškėjo plastiką kaupusi įmonė (164)

Antradienį apie 20 kilometrų už Vilniaus esančiame Čekiškės kaime, apleistoje fermoje,...

Top naujienos

Liuksemburge gyvenanti lietuvė apie motinystę svetur: čia vaikai į darželį vedami ir su temperatūra (98)

DELFI tęsia pasakojimus apie mamas, kurios nebijo keliauti su vaikais. Savo patirtimi ir patarimais...

Urbšys: „Agrokoncernas“ išnaudoja Lietuvos valstybę, siekdamas sau palankaus sprendimo ES Teisingumo Teisme (130)

Muitinės departamentas nustatė, kad Ramūno Karbauskio „ Agrokoncernas “ įveža rusiškas...

Tūkstančius žmonių Lietuvoje sukrėtęs gaisras slepia protu nesuvokiamas klaidas (74)

Alytaus padangų gaisre kovojusių ugniagesių sauga, sveikata ir darbo sąlygomis nebuvo tinkamai...

Vartojate pieną ir jo produktus? Mokslų daktarė įvardijo, kuo rizikuojate (194)

Pieno produktai žmonių vartojami jau daugiau nei 8 šimtmečius. Dėl savo sudėties karvių pienas...

Kanadietei pavyko įrodyti, kad dopingas perduodamas ir lytiškai santykiaujant

Daugkartinė kanojų sprinto pasaulio čempionė Laurence Vincent-Lapointe išteisinta dopingo byloje...

Kokių darbuotojų ir už kiek ieško geriausi Lietuvos darbdaviai (138)

Darbo skelbimuose darbdavių rašoma eilutė – „laiku mokamas atlyginimas“ – kandidatams kelia...

Tragiškas vakaras Panevėžio rajone: „Audi“ pervažiavo vyrą (22)

Sausio 28-osios vakarą, apie 19.18 val., policija gavo pranešimą, kad Panevėžio r., Breiviškių...

Atrėžė bijantiems „trikojų“: 16-oje šalių įspėjamųjų ženklų nėra, nenusižengiantiems jų ir nereikia (324)

Netrukus po mobiliųjų greičio matavimo įrenginių darbo pradžios vairuotojai sujudo –...

Naujo meilužio įgūdžiai lovoje stipriai nuvylė: ar verta išsiskirti tik dėl sekso? (10)

Iki šiol visada mylėjausi su 10-ia metų vyresniais, o dabar susitikinėju su jaunesniu vyru,...

Trumpas skelbia „taikos planą“ Artimiesiems Rytams, Izraelis jau stiprina karinę parengtį pasiūlė įkurti Palestinos valstybę (98)

Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas pristato ilgai atidėliotą „ taikos planą...