aA
Gyventojų pajamų nelygybė – didžiulė šalies problema. Kol nepasikeis darbdavių mentalitetas ir nebus labiau ginamos darbuotojų teisės, tol jis nesumažės. Jeigu kainos ir kyla, tai ne dėl menamų dėdžių, kurie specialiai susitarę jas didinti.
© DELFI / Karolina Pansevič

Tokiomis mintimis DELFI konferencijoje pasidalijo Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas. Paklaustas, apie įspūdį, kodėl dabar kainos eurais yra tokios pačios, kokios buvo litais, jis sakė:

„Klausimas geras, bet jis toks pats, kaip ir klausimas, kokia oro temperatūra yra ir kokią temperatūrą aš jaučiu, nes tarp tų dalykų yra skirtumas. Kur padidėjimas didžiausias? Be abejonės, tai yra paslaugos, pavyzdžiui, viešasis maitinimas.

Kur nukritimas? Tai yra kuro kainos. Seniai važinėjome už tokį pigų kurą. Taip pat su tuo susijusios administracinės kainos. Taigi, sakyčiau, kad jutiminė temperatūra yra kitokia nei tikrasis kainų lygis“.

Pirmininko teigimu, kalbant apie kainas, pamirštamas didėjantis pajamų lygis. Statistiniai duomenys rodo, kad pajamos padidėję yra gerokai daugiau nei pakilo kainos, kurios šiemet didės apie 2 proc. Spartesnę infliaciją lems pasaulinių naftos ir maisto produktų kainos ir daugelis kitų veiksnių.

„Supraskime paprastai. Jeigu esame ES, euro zonoje, natūraliai ekonomika konverguojasi. Taigi negali kainos judėti į kitą pusę. Be abejo, pajamų augimas taip pat yra svarbus. Aš tikrai nemanau, kad kažkoks dėdė arba dėdės specialiai sėdi ir susitarę didina kainas“, – kalbėjo banko vadovas.

Į repliką, kad dėl didėjančių kainų gyventojai kaltina euro įvedimą, jis atsakė: „Visą laiką gerai yra turėt objektą, kuriam per kuprą galėtum duoti su lazda. Aš asmeniškai manau, kad, kaip sako klasikai, euras čia yra ne prie ko. Prieš jo įvedimą atlikome analizę, kuri parodė, kad euras kaip toks kainas gali pakelti 0,2-0,3 proc.“

Esą ne tik lietuviams bet ir kitų šalių gyventojams kartais atrodo, kad euras lemia didesnes kainas. Tačiau, pvz., nekilnojamasis turtas dabar nėra brangesnis nei prieš dešimt metų: „Nėra ekonomikoje taip, kad viskas į vieną pusę. Bendra tendencija ta, kad ekonomika vystosi, kainos kyla, bet kyla ir pragyvenimo lygis“.

Sodybų tuštėjimo metas

V. Vasiliauskas sutiko, kad dėl didėjančių kainų didėja ir pajamų nelygybė, o tai kelia gyventojų nepasitenkinimas, socialinę įtampą.

Pajamų nelygybė vienareikšmiškai yra didžiulė problema. Čia labai svarbūs keli aspektai. Pirmiausia reikalingos struktūrinės reformos, apie kurias mes nuolat kalbame, kurias rekomenduoja įvairios tarptautinės organizacijos. Tiesiog reikia atskiras sritis reformuoti ir mažinti tą pajamų nelygybę“, – svarstė jis.

Pirmininko teigimu, prie pajamų nelygybės prisideda ir trečdalį viso bendrojo vidaus produkto sudaranti šešėlinė ekonomika. Siekiant mažinti nelygybę, svarbu, kad gyventojai patys neprisidėtų prie šešėlinės ekonomikos. Tačiau dar didesnė problema esą yra emigracija.

„Vyksta trečias ar ketvirtas istorijoje sodybų tuštėjimas – taip bus ir tas vyksta, tai yra tendencija, taip vyksta ir kitose šalyse, pavyzdžiui Švedijoje. Taigi, reikalingas regioninės politikos pergalvojimas“, – kalbėjo pašnekovas ir pridūrė, kad investicijas reikėtų koncentruoti į kelis pasirinktus regionus, o ne išskaidyti po visą šalį.

Kalbėdamas apie emigracijos priežastis, jis svarstė, kad tai nebūtinai susiję su pinigais:

„Aš manau, kad labai svarbus saugumo jausmas. <...> Socialinis saugumas visų pirma susijęs su teisingumo jausmu. Galbūt aš mažiau uždirbsiu, bet jausiuosi gerai visuomenėje, kurioje matysiu, kad priimami teisingi sprendimai, kur nėra protekcionizmo, kur negaunu darbo dėl to, kad turiu giminių“.

Kita vertus, anot V. Vasiliausko, trūkstant darbo jėgos, Lietuvoje reikėtų spręsti ir „imigracijos baubus“. T.y. atsikratyti stereotipų apie imigrantus, peržiūrėti darbo leidimų tvarką, mažinti su jais susijusią administracinę naštą:

„Kai kuriose srityse darbo rankų trūksta. Protinga imigracijos politika būtų skatintina. Tuo pačiu atlyginimų auginimas irgi spręstinas dalykas. Manyčiau, čia yra kultūros klausimas. Pažiūrėkime į dalinimosi su darbuotojais kultūrą. Jei palyginsime, pvz., Lietuvos ir Estijos skaičius, pelno grąžą su atlyginimais, matysime tikrai didesnį atotrūkį Lietuvoje negu Estijoje. Čia mentaliteto klausimai.

Kas galėtų pakeisti darbdavių mentalitetą? Stiprios profesinės sąjungos, geros derybos ir tiesiog, kad žmogus reikalautų oraus atlyginimo“.

Dalis gyventojų padarė klaidą dėl pensijos

Paklaustas, ką galvoja apie pensijų kaupimą antroje pakopoje arba pensijų fonduose, V. Vasiliauskas svarstė, kad spręstinų dalykų yra visose pakopose, tačiau sprendimai negali būti greiti sprendimų ir revoliuciniai.

„Pirma pakopa – „Sodra“. Didžiausi iššūkiai susiję su tuo, kad darbo rinkos potencialas mažėja. Žmonės emigruoja, visuomenė sensta. Tai reiškia, kad vis daugiau iššūkių bus šitai sistemai. Norint išlaikyti atitinkamą pensijų lygį, reikės vis daugiau investuoti.

Čia tiesioginis ryšys su šešėline ekonomika. Kai nedalyvauji darbo rinkoje arba nedalyvauji oficialioje pajamų sistemoje, tada neprisidedi, bet kai sulauksi amžiaus, prašysi, sakysi, duok. Reikia išspręsti pamatines ekonomikos problemas ir tada nereikės ginčytis dėl pakopų“, – kalbėjo banko vadovas.

Jo nuomone, didelė antrosios pensijų pakopos problema yra komisiniai, kurie buvo skaičiuojami nuo fonduose sukaupto turto:

„Šiandien situacija yra pasikeitusi dėl anksčiau įvestų apribojimų. Taip, už 2016 m. grąžą neto jau po komisinių turime neblogą, jei teisingai prisimenu, apie 5 proc. Bet turime ir gyventojų, kuriems tikrai neapsimokėjo pereiti į antrą pakopą, jiems reikėjo pasilikti pirmoje pakopoje.

Manau, negalime spręsti klausimų radikaliai, pvz., per nacionalizaciją. Tokie sprendimai buvo kai kuriose valstybėse – Vengrijoje, Lenkijoje. Bet supraskime, kada žmogus pats kaupia ir dar prisideda prie to kaupimo, tai, mano galva, yra tiesioginė koreliacija su bandymu paveikti šešėlį“.

Kalbėdamas apie trečią pakopą, t. y. savanoriškas draudimą, pirmininkas teigiamai įvertino mokestinės lengvatos taikymo apribojimą, tačiau toks sprendimas priimtas „verčiantis per galvą“.

„Normalioje visuomenėje turime turėti teisingumo jausmą, lygybės jausmą, pajamų lygybę kaip tokią. Tai yra esminiai dalykai, jeigu kalbame apie susitariančią, o ne konfliktuojančią visuomenę. Apibendrinant, skubių sprendimų negali būti. O Finansų, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai bus bus pateikti pasiūlymai. <...>

Jei lyginsime su Vengrija, Lenkija, mūsų pensijų fondų grąža palyginti su bendrojo vidaus produkto augimu tikrai buvo prastesnė. Fondai daugiausia investuodavo ne į Lietuvą, o į užsienį – manau, tai irgi problema“, – kalbėjo V. Vasiliauskas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Seimas spręs dėl statybininko kortelės įteisinimo (8)

Seimas svarstys, ar Lietuvoje įdiegti privalomą statybininko tapatybės kortelę. Šiuo...

Bankus ramybėje palikęs Seimas ruošiasi apmokestinti prekybos tinklus papildyta (59)

Seimo teisininkai įspėja, kad tiek finansų rinkos dalyvių mokestis, tiek stambios prekybos...

Seimas svarstys kitų metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto projektą

Seimas pritarė svarstyti kitų metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo ( PSDF ) biudžeto...

„Revolut“ pradėjo klientų sąskaitų perkėlimą: pasislėpti nuo VMI ir antstolių – nebeįmanoma (218)

Panašu, kad lietuviams, kurie naudojasi bankines paslaugas teikiančia įmone „ Revolut “ ir taip...

„Nevelmei“ – bauda už nesaugią dantų pastą (2)

Alytaus dantų gydymo reikmenų prekybos įmonė „ Nevelmė “ nubausta už nesaugios dantų...

Top naujienos

Gaisro metu Alytuje kritęs zuikis atiduotas tyrimams: pirmos žinios iš veterinarų baugina meras: jei tai bus patvirtina, liūdna ne tas žodis (302)

Spalio 18 dieną, t.y. trečiąją milžiniško padangų perdirbimo gamyklos gaisro dieną, Alytaus...

Navickienė: šis balsavimas parodė, kad vienam agrooligarchui ir jo kombainui pasibaigė dyzelis (291)

Seime renkami parašai siekiant inicijuoti pirmalaikius Seimo rinkimus pavasarį. Prie iniciatorių...

JK parlamentarai atmetė Johnsono siūlytą „Brexit“ vykdymo planą (56)

Borisas Johnsonas antradienį pagaliau turėjo progą parlamentui pateikti savo „Brexit“...

Maslobojevas pirmoje pasaulio kikbokso čempionato kovoje pasiuntė varžovą į nokautą (56)

Įspūdinga pergale WAKO pasaulio kikbokso čempionatą Sarajeve, Bosnijoje ir Hercegovinoje, pradėjo...

Šiluma pradeda „galvoti“ apie pasitraukimą iš Lietuvos (6)

Šiąnakt per Lietuvą nusidrieks debesų juosta, bet žymesnio lietaus nesulauksime. Rimstant...

Turintiems didelį darbo stažą – gera žinia iš Seimo (43)

Seimas spręs, ar ne mažesnį kaip 40 metų darbo stažą turintys šalies gyventojau galėtų...

BMW skrydis Vilniuje: rėžėsi į stulpą, jį nulaužė ir apsivertė papildyta (41)

Vėlų antradienio vakarą Vilniuje įvyko avarija. Pirminiais duomenimis, susidūrė du...

Daug ir naudingai žaidęs Kalnietis su „Lokomotiv“ pralaimėjo Belgrade

Belgrado „Partizan“ (4-0) ir toliau žygiuoja Europos taurės varžybose be pralaimėjimų....

Mokslų daktarė įvardijo maisto produktus, kurie stiprina imuninę sistemą, saugo nuo vėžio ir didina vyrų vaisingumą (79)

Pastaruoju metu selenas sulaukia vis daugiau dėmesio. Ir nieko keisto, nes jis yra vienas iš...

Johnsonas skelbia pertrauką „Brexit“ sutarties tvirtinimui (3)

Didžiosios Britanijos premjeras Borisas Johnsonas antradienį paskelbė stabdantis pastangas...