Jau šįmet sulaikyta per 700 tūkst. tokių prekių ir Lietuvos smulkiuosius verslininkus ir prekybininkus vienijanti asociacija teigia, kad įsitikinimas, jog jos realizuojamos vien tik turguose – mitas.

Kaip informavo Muitinės departamento Ryšių su visuomene skyriaus viršininkė H. Rukšėnienė, 2009 m. Lietuvos muitinės pareigūnai sulaikė 637 193 vnt. prekių (80 atvejų), kaip įtariama pagamintų pažeidžiant intelektinės nuosavybės teises. Per 10 šių metų mėnesių sulaikyta 706 421 vnt. tokių prekių (128 atvejai).

Anot lrt.lt pašnekovės, dažniausiai į Lietuvą bandoma įvežti suklastotus drabužius, aksesuarus, žaislus, vaistus, parfumerijos gaminius, mobiliuosius telefonus ir jų dalis. Dažniausiai klastojami „Chanel“, „Gucci“, „D&G“, „Louis Vuitton“, „Bakugan“, „Spiderman“, „Disney“, „Viagra“, „Nokia“ ženklai.

Klastotės, pasak Muitinės departamento Ryšių su visuomene skyriaus viršininkės H. Rukšėnienės, dažniausiai būna pagamintos Kinijoje.

Daugiausiai sulaiko rūkalų

Muitinės departamento Ryšių su visuomene skyriaus viršininkės H. Rukšėnienės lrt.lt suteiktais duomenimis, didžiausią sulaikytos kontrabandos dalį sudaro nelegaliai gabenti rūkalai. Jų per 9 šių metų mėnesius muitininkai aptiko už beveik 58 mln. litų – 3,6 karto daugiau nei per tą patį laikotarpį pernai (beveik 16 mln. litų).

„Rugsėjo mėnesį muitininkai sulaikė nelegaliai gabentų prekių už beveik 5,2 mln. litų. Tada gerų rezultatų buvo pasiekta per aštuonias dienas trukusią bendrą Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos muitinių operaciją „Via Baltica II“. Ją vykdydami visų keturių šalių muitinių pareigūnai ypatingą dėmesį skyrė tabako gaminių ir kitų akcizinių prekių gabenimo kontrolei sausumos keliais iš Rytų į Vakarų Europą. Operacijos iniciatorė – Lietuvos muitinė per šias dienas sulaikė apie pusę milijono pakelių kontrabandinių cigarečių už beveik 4 mln. litų ir pradėjo keturis ikiteisminius tyrimus“, – dėstė H. Rukšėnienė.

Lrt.lt pašnekovės teigimu, sausio – rugsėjo mėnesiais Lietuvos muitinė pradėjo 28 ikiteisminius tyrimus dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrabandos ir neteisėto jų disponavimo. Tai yra 2,2 karto daugiau nei per 2009 m. tą patį laikotarpį.

„Rugsėjį Muitinės kriminalinės tarnybos (MKT) pareigūnai, bendradarbiaudami su Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT), Vilniuje ir pasienyje su Latvija sulaikė keturis kilogramus sintetinių narkotikų – kanabinoidų ir du asmenis, įtariamus narkotikų kontrabanda.

Pirmasis kilogramas kanabinoidų buvo aptiktas tikrinant siuntas iš Kinijos Vilniaus pašto poste. Pareigūnams nuvykus pas Vilniaus miesto gyventoją, kuriam ir buvo adresuota ši siunta, jo bute, kratos metu buvo aptiktas dar vienas kilogramas tokių pačių kvaišalų. Operatyviai dirbančių muitinės kriminalistų tyrimas tuo nesibaigė. Vos po valandos, Smėlynės pasienio poste buvo sulaikytas Rusijos pilietis, kurio automobilyje „Mazda“ rasti dar du kilogramai kanabinoidų. Sulaikytos kvaišalų siuntos vertė Lietuvos juodojoje rinkoje – apie 300 tūkst. Lt.

Kitos sulaikytos neteisėtai gabentos prekės, tai alkoholiniai gėrimai, šoviniai, makiažo priemonės, stalo įrankiai, dirbiniai iš metalo, ir kitos plataus vartojimo prekės“, – informavo Muitinės departamento Ryšių su visuomene skyriaus viršininkė.

Anot H. Rukšėnienės, praėjusį mėnesį muitininkai buvo negailestingi ir klastočių prekeiviams. Pareigūnams prižiūrint buvo sunaikinta rugpjūtį Vilniaus oro uosto poste sulaikyta suklastotų „Burberry“ šalikų siunta, kurios vertė – daugiau kaip 35 tūkst. litų.

„Per 2010 m. sausio – rugsėjo mėnesius Lietuvos muitinė pradėjo 124 ikiteisminius tyrimus dėl muitų teisės aktų pažeidimų. Daugiausia, 60 ikiteisminių bylų atversta dėl tabako ir jų gaminių kontrabandos.

Šiais metais padidėjo ir ikiteisminių tyrimų, pradėtų dėl neteisėto prekių ar produkcijos neišvežimo iš Lietuvos Respublikos. Tokį rezultatą lėmė sėkmingas bendradarbiavimas su kitomis Lietuvos teisėsaugos institucijomis.

Bendradarbiaujant su užsienio šalių teisėsaugos institucijomis per 9 šių metų mėnesius užsienio valstybėse pagal Lietuvos muitinės pareigūnų pateiktą informaciją buvo sulaikyta 18,57 mln. vnt. nelegaliai gabentų cigarečių“, – dėstė H. Rukšėnienė.

Muitinės kriminalinės tarnybos (MKT) pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl spalio 28 dieną Vaidotų geležinkelio poste kontrabandinės 12–13 tonų kvepalų siuntos. Pareigūnai įtaria, kad sulaikyti kvepalai gali būti falsifikuoti, tačiau kol kas tai tik įtarimai.

Muitinės departamento lrt.lt suteiktais duomenimis, per 9 šių metų mėnesius kontrabandos sulaikyta 3 kartus daugiau negu pernai.

„Šių metų sausio–rugsėjo mėnesiais dėl muitų teisės pažeidimų muitinės pareigūnai sulaikė prekių, kurių preliminari vertė – 63,6 mln. Lt. Per tą patį laikotarpį pernai sulaikyta prekių už 21,3 mln. Lt“, – informavo Muitinės departamento Ryšių su visuomene skyriaus viršininkė Henrika Rukšėnienė.

LSVPA: stereotipas, jog visa kontrabanda suplaukia į turgus

Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos (LSVPA) pirmininkė Zita Sorokienė pažymi, jog skirtingai nei yra įprasta manyti, turguose pasitaikantys kontrabandiniai gaminiai sudaro labai nedidelę į Lietuvą įvežamos kontrabandos dalį.

„Aš, aišku, būčiau neteisi, jeigu sakyčiau, kad turguose jos visiškai nėra, tačiau teigti, kad visa į Lietuvą įvežta kontrabanda patenka į turgus būtų neteisinga. Turgavietėse vykdoma didžiulė kontrolė, didžiulės patikros, turgaviečių vadovai labai atsakingai į tai žiūri, o ir patys verslininkai siekia, kad šitų dalykų nebūtų.

Kiek patikrų yra vykdoma visoje prekybos rinkoje – niekas niekur nepateikia tokių duomenų, kad turgavietės išsiskirtų iš viso konteksto, kaip vieta, kurioje randama ypač daug pažeidimų. Pažeidimų skaičius yra menkas. O ypač dabar, kai taip suvaržyti reikalavimų turgavietėse dirbantys žmonės... Patys verslininkai siekai, kad kuo mažesnis šešėlis kristų ant turgaviečių.

Be to turgavietėse prekiauti tokiomis prekėmis (kvepalais – lrt.lt) beveik neįmanoma, labai nedidelis skaičius žmonių tuo užsiima, nes tiesiog reikalavimai norintiems pardavinėti tokius gaminius yra keliami labai aukšti. Jeigu atėjęs tikrintojas pas turgaus prekeivį rastų tokią prekę, kuri parduodama pažeidžiant reikalavimus, jam tikrai saldu nebūtų“, – pasakojo pašnekovė.

Z. Sorokienė pabrėžė, jog ji gali garantuoti tik už savo prekybos rinkos dalį, tačiau neabejojanti, kad jeigu minėta kontrabandinė kvepalų siunta buvo skirta ne vėlesniam išgabenimui iš Lietuvos, ji tikrai būtų nusėdusi ne turgavietėse.

„Neįsivaizduoju, kaip tokį kiekį kvepalų būtų galima realizuoti Lietuvos turgavietėse. Jais reikėtų nukloti visas prekybos vietas – galiu užtikrinti, kad niekada per turgavietės nebūtų paskirstomas toks didžiulis tokių gaminių kiekis.

Niekas nenori būti linčiuojamas, o dabar ir pačių žmonių nuomonė keičiasi. Jie nori žinoti prekės kilmę, nori žinoti, kokiu būdu ji ant prekystalio buvo padėta“, – sakė pašnekovė.

Paklausta, ar negali būti taip, jog minėta kvepalų siunta būtų galėjusi patekti į kai kuriuos prekybos centrus Z. Sorokienė pabrėžė, jog negalinti taip teigti, tačiau neatmetė tokios galimybės.

„Kontroliuojančios institucijos labai daug dėmesio skiria patiems mažiausiems rinkos veikėjams. Pagauti kažkokią moterėlę su cigarečių pakeliu ir padėti paukščiuką yra viena, o išsiaiškinti kur būtų nutekėję tokia masė kontrabandos – visai kas kita“, – pastebėjo LSVPA pirmininkė.

LPĮA: verslininkai nerizikuotų savo reputacija

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos (LPĮA) vykdantysis direktorius Marius Busilas neigia, jog kontrabandinės prekės su vadovų žinia galėtų būti paskirstytos po didžiuosius prekybos centrus ar vardą turinčiuose salonuose, parduotuvėse.

„Plačiai išvystyti prekybos tinklai kontrabanda nesusivilioja. Nė vienas verslininkas, manau, tokiais vienkartiniais bizniais neužsiimtų, sąmoningai nerizikuotų savo vardu, nes vieną kartą sugadinus reputaciją jos atstatyti beveik nebeįmanoma.

Ilgalaikiame versle be kokybės ir reputacijos neišsilaikysi ir pelno negausi“, – pažymėjo pašnekovas.

M. Busilas teigė negalintis pasakyti, kokią rinkos dalį sudaro į Lietuvą atgabenama kontrabanda, tačiau pastebėjo, jog sąžiningai dirbantys verslininkai dėl jos patiria didelius nuostolius.

„Dabar yra sunkmetis, žmonės ieško kur pigiau. Prekyba cigaretėmis smuko iki 50 procentų, alkoholiu iki 15-30 procentų, ypač tai pastebima pasienyje. Neįmanoma, kad pusė visų rūkančių vienu metu mestų šį įprotį vien tik todėl, kad sumažėjo pajamos ar bandytų atsikratyti įpročio sveikatos sumetimais, gal kokie 5–10 procentų ir taip, bet... Manome, jog žmonės tiesiog ieško ir perka kontrabandinius tabako gaminius“, – sakė Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdantysis direktorius.

Šią savaitę Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) paskelbti tyrimo rezultatai rodo, kad kas antra Lietuvoje surūkoma cigaretė yra kontrabandinė.