Preliminariais Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenimis, šeštąją vietą tarp didžiausių mokesčių mokėtojų užimanti stipriojo alkoholio gamintoja AB „Stumbras" šiemet planuoja ir smuksiant pardavimus, ir pelno apimtis.

Bendrovės rinkodaros direktorius Algirdas Čiburys DELFI pripažino, kad šiemet planuojama gyventi sunkiai.

„Apie konkrečius skaičius negalime kalbėti, dabar turime sėstis ir peržiūrėti visus biudžetus, nes mokesčių pakeitimai padaryti paskutinėmis 2008-ųjų dienomis", – tvirtino jis.

Tačiau, anot jo, jau dabar aišku, kad valstybė iš šios bendrovės surinks mažiau nei pernai akcizo mokesčio ir PVM. Pernai per sausį-spalį „Stumbras" biudžetui sumokėjo 259,5 mln. Lt mokesčių. Liūto dalį šios sumos sudaro akcizas.

„Kalbant apie akcizo mokestį, kuris yra milžiniškas ir „Stumbras" jo sumoka ne vieną šimtą milijonų litų, prognozuojame, kad šiemet jo sumokėsime mažiau nei praėjusiais metais, o taip yra dėl to, kad jau antri metai mums neproporcingai buvo padidinti akcizai stipriesiems alkoholiniams gėrimams", – sakė A. Čiburys.

Gamintojo skaičiavimu, nuo 2008 m. sausio padidėjęs akcizas pusės litro stipraus alkoholio butelį pabrangino maždaug 2 Lt, o nuo šių metų padidėję mokesčiai tokį patį alkoholį lentynose pabrangino dar 2 Lt. Nuo 2009 m. akcizas stipriajam alkoholiui padidėjo 15 proc.

„Galima sakyti, kad per metus stipraus alkoholinio gėrimo butelis brango apie 4 Lt, o įvertinus žaliavų ir visus kitus brangimus, tikrai viršijo ir 5 Lt, kai tuo tarpu alaus akcizo kilimas pernai butelį pabrangino 2 ct, šiemet – taip pat 2 ct. Tai yra tiesiogiai susiję su mūsų gėrimų pardavimais, nes lėtėjant vartojimui ir mažėjant vartotojų perkamajai galiai, natūralu, kad vartotojai persiskirsto ir viena dalis renkasi silpnesnius gėrimus, kiti – nelegalius", – sakė jis.

Pernai „Stumbro" pardavimai krito iki 15 proc., šiemet taip pat prognozuojamas nuo 10 proc. smukimas. Bendrovė skaičiuoja, kad šiuo metu nelegali prekyba sudaro iki 25-30 proc. rinkos. Panaši situacija, anot pašnekovo, buvo 1996-2001 m., kai Lietuva vadavosi iš Rusijos krizės, stipriam alkoholiui buvo numatytas didelis akcizas, uždrausta naktinė prekyba. Tuomet nelegalūs stipraus alkoholio gaminiai sudarė maždaug pusę visos rinkos.

Taip pat bendrovė prognozuoja, kad mažėjant pardavimas greičiausiai sumokės ir mažiau nei šiemet PVM, nors šio mokesčio tarifas ir išaugo.

2008-uosius bendrovė planuoja baigti pelningai, 2009-aisiais tikisi taip pat teigiamo rezultato, tačiau jau dabar A. Čiburys tvirtina, kad nors ir 5 proc. padidėjo pelno mokesčio tarifas, šio mokesčio į biudžetą bendrovė perves kur kas mažiau nei ankstesniais metais.

Praėjusiųjų metų pabaigoje „Stumbras" buvo sustabdęs gamybą, nuo šių metų pradžios dar dirba įprastiniu režimu ir kitą savaitę ketina galutinai nuspręsti, kaip bus toliau.

„Kol kas yra nežinia ir stebime situaciją. Matydamas tendencijas galiu spėti, kad be kažkokio stabdymo greičiausiai neapsieisime, bet kokio jis bus ilgio ir kada jis bus, negalėčiau komentuoti", - kalbėjo „Stumbro" rinkodaros direktorius.

Trečioje vietoje pagal sumokamų mokesčių dydį esanti bendrovė „Lietuva Statoil" šių metų planų nesiima komentuoti, tvirtindama, kad tam dar yra pernelyg ankstyvas laikas.

Per 2008 m. sausį-spalį bendrovė į biudžetą sumokėjo 335,6 mln. Lt mokesčių.

Sumokės maždaug 7 mln. Lt daugiau

Dvyliktoje vietoje pagal sumokamų mokesčių dydį esanti bendrovė „Švyturys-Utenos alus" (ŠUA) pardavimus planuoja išlaikyti šių metų lygyje ir prognozuoja, kad išaugę PVM ir akcizo mokesčių tarifai jų įnašą į biudžetą gali padinti maždaug 7 mln. Lt. Tuo tarpu per dešimt pirmųjų 2008 m. mėnesių į biudžetą ŠUA sumokėjo 139,9 mln. Lt.

„Į 2009-uosius mes žiūrime kaip į pakankamai nelengvus metus. Tai, kad mes planuojame išlaikyti panašias pardavimo apimtis, sumokėti panašiai mokesčių, tai yra optimistinis scenarijus. Be abejo, mes turime ir pesimistinių scenarijų, kurių nenorėčiau komentuoti", – pabrėžė bendrovės ryšių su visuomene vadovas Dainius Smailys.

„Mūsų galva, padidinus PVM tarifą, įplaukų į biudžetą nepadaugės, duok Dieve, kad jos išliktų tokios pačios, tai būtų tikrai neblogai", – prognozavo jis.

Skaičiuojama, kad optimistiniu atveju, pardavimams likus praėjusiųjų metų lygyje, bendrovė per 2009-uosius sumokės 0,5 mln. Lt daugiau PVM.

Padidėjus akcizui bendrovė planuoja papildomai sumokėti 6-7 mln. Lt šio mokesčio. Nuo sausio akcizas alui didėja 10 proc., o sidrui – 20 proc.

„Mūsų prognozės rodo, kad dėl padidėjusio akcizo alaus rinka trauksis tarp 3-5 proc., bet mes šiek tiek mažėjančioje rinkoje tikimės parduoti maždaug tiek kiek pernai", – aiškino aludarių atstovas.

Jeigu bus įvestas automobilių naudotojų mokestis juridiniams asmenims, tai ŠUA turėtų kainuoti apie 180 tūkst. Lt per metus.

Apie pelno mokesčio padidėjimą jis sakė dar negalįs kalbėti, nes neaišku, koks praėjus metams liks pelnas.

Gyventojų pajamų mokesčio ir kitų su darbuotojais susijusių mokesčių ŠUA planuoja sumokėti maždaug tiek pat kiek ir pernai, nes darbuotojų skaičiaus keisti neplanuojama.

Laukia žinių apie vartojimą

45 didžiausių mokesčių mokėtojų vietoje esanti mažmeninės prekybos bendrovė „Norfos mažmena" apie šių metų planus ir būsimus rezultatus kalba labai atsargiai.

„Norfos mažmenos" atstovas ryšiams su visuomene Darius Ryliškis DELFI sakė, kad viskas priklausys tuo to, kaip kis vartojimas ir kokia bus konkurencinė aplinka.

„Aiškus vienas dalykas, kad PVM sumokėsime daugiau, nes ne tik PVM padidėjo, bet ir išnyko PVM lengvatos kai kuriems maisto produktams", – tvirtino jis.

Pašnekovo teigimu, kol kas nežinia, kokie bus šie metai, todėl imantis prognozuoti reikėtų palaukti bent keletą mėnesių.

VMI duomenimis, daugiausiai mokesčių pernai per dešimt mėnesių sumokėjo AB „Mažeikių nafta", UAB „Philip Morris Baltic" ir UAB „Lietuva Statoil".

Kitų metų valstybės biudžete numatyta surinkti 25,4 mlrd. Lt pajamų, didžiausių įplaukų tikimasi iš PVM – pie 9,3 mlrd. Lt. Gyventojų pajamų mokestis turėtų atnešti 4,9 mlrd. Lt, akcizai – 3,99 mlrd. Lt

Šiemet planuota surinkti 25,572 mlrd. Lt pajamų, per 11 pirmųjų metų mėnesių jis neįvykdytas 3,2 proc. Galutiniai duomenys kol kas neskelbiami.

DELFI primena, kad baigiantis 2008-iesiems, Seimas priėmė maždaug 60 skirtingų įstatymų pataisų, iš kurių daugumą sudarė mokesčių įstatymų pakeitimai.

Mokesčių mokėtojai, per 2008 m. sausio-spalio mėn. daugiausiai sumokėję mokesčių ir kitų įmokų į biudžetus bei fondus

MM pavadinimasSuma, litais
Akcinė bendrovė "MAŽEIKIŲ NAFTA"1.032.549.522,95
UAB "PHILIP MORRIS BALTIC"472.391.247,68
UAB "LIETUVA STATOIL"335.662.417,46
MAXIMA LT, UAB331.125.342,19
Uždaroji akcinė bendrovė "MINERALINIAI VANDENYS"284.482.111,45
Akcinė bendrovė "Stumbras"259.547.893,38
Akcinė bendrovė "LIETUVOS DUJOS"255.371.618,45
Uždaroji akcinė bendrovė "LUKOIL BALTIJA"211.391.820,76
Uždaroji akcinė bendrovė "Senukų prekybos centras"188.177.325,15
UAB "Bennet distributors"165.751.053,78

VMI duomenys

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją