aA
Rugpjūčio mėnesio sąskaitą už gyvatuką ir karštą vandenį gavęs kėdainietis nustebo išvydęs papildomą eilutę, kurios iki šiol nebuvo matęs.
Gyvatukas
© DELFI montažas

Tarp įprastų eilučių „Cirkuliacinė šiluma“, „Karštas vanduo“, „Skaitiklio aptarnavimo mokestis“ atsirado ir dar viena – „Šilumos kiekis su nepaskirstytu karštu vandeniu“ su priskaičiuotu paslaugos mokesčiu – 3,12 euro. Tokias eilutes savo sąskaitose išvydo didžioji dauguma Lietuvos gyventojų.

Vyrą kaip reikiant suglumino šis atradimas.

„Atsirado nauja grafa – apmokėjimas visiems gyventojams pagal kvardratūrą už nesumokančius arba neteisingai deklaravusius karšto vandens skaitiklių parodymus. Kaip išsiaiškinau, pinigai grįš atgal, kai skolininkas sumokės, o tokį naują skaičiavimo metodą įsakė Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija“, – rašė jis.

Kėdainietis piktinosi tokiu sprendimu: „Tikriausia komisija vėliau sugalvos dar ir tai, kad visi gyventojai turės apmokėti už nemokančius ir už šilumą. Mes, gyventojai, neturime jokių įgaliojimų paveikti tokius nemokančius gyventojus, nebent norima sukelti snukių daužymą. Sąskaita gauta iš „Panevėžio energijos Kėdainiuose.“

Jis atsiuntė, kaip atrodo sąskaita, ir prašė padėti, kadangi „Panevėžio energija“ teatsiuntė informaciją apie nuo 2017 m. rugpjūčio 1 d. pasikeitusią tvarką, kuri gyventojams nėra iki galo aiški.

Mokėti už kitus privalėjo ir anksčiau

DELFI kreipusis į Kainų ir energetikos kontrolės komisiją, paaiškėjo, kad tvarka, kada visi gyventojai turi sumokėti už skolininkus buvo ir seniau, pasikeitė tik tai, kad gyventojų aiškumui išskirta nauja eilutė, o už nepaskirstytą šilumos energijos kiekį vartotojai taip pat visuomet turėjo mokėti.

Gyvatukas
Sąskaita
© DELFI montažas

„Atkreipiame dėmesį, kad vartotojai turi atsiskaityti už visą pastate suvartotą ir įvadiniu šilumos apskaitos prietaisu užfiksuotą šilumos energijos kiekį. Su nepaskirstytu karštu vandeniu suvartotas šilumos kiekis – tai faktiškai vartotojų suvartotam, bet nedeklaruotam karštam vandeniui ruošti suvartota šilumos energija.

Už ją vartotojams mokėjimai gali būti pateikti tik atveju, jei karšto vandens tiekėjas pastato butuose įrengė karšto vandens skaitiklius arba vartotojai apsirūpina karštu vandeniu be karšto vandens tiekėjo, t. y. iš šilumos tiekėjo perka šilumą karštam vandeniui ruošti, o iš geriamojo vandens tiekėjo – geriamąjį vandenį karštam vandeniui ruošti“, – aiškino Veiklos valdymo skyriaus patarėja Aistė Griškonytė.

Taigi, jei vartotojai mato savo sąskaitose tokią eilutę, vadinasi, karšto vandens tiekėjas sutvarkė jų pastate karšto vandens apskaitą arba jie pasirinko apsirūpinimo karštu vandeniu būdą be karšto vandens tiekėjo.

Iki 2017 m. rugpjūčio 1 d., kol įsigaliojo nauji Komisijos rekomenduojami šilumos paskirstymo metodai, minėtas šilumos energijos kiekis sąskaitose nebuvo atskirai išskiriamas, šildymo sezono metu jis būdavo pateikiamas kartu su šilumos kiekiu šildymui, ne šildymo sezono metu – su šilumos kiekiu karšto vandens cirkuliacijai t. y. su gyvatuko mokesčiu.

Daugiabučių gyventojai aptiko papildomą eilutę sąskaitoje
© DELFI / Kiril Čachovskij

„Dabar pagal naujus Komisijos rekomenduojamus metodus šilumos tiekėjas turi atskirai nurodyti nepaskirstytam karštam vandeniui paruošti suvartotą šilumos energiją.

Tai leidžia vartotojams stebėti ir analizuoti pokyčius, o padidėjus šilumos kiekiui – aiškintis priežastis ir ieškoti nesąžiningų kaimynų, dėl kurių veiksmų susidarė šis šilumos kiekis“, – sakė ji.

Siūlo atkreipti dėmesį į vieną detalę

A. Griškonytė pabrėžė, kad už nesąžiningus vartotojus ir skolininkus gyventojai užmokėdavo visada, o tai jau jų atsakomybė, kaip iš skolininkų išsimušti skolas.

„Iš tikrųjų nustatytų priemonių nėra, kiekvienas kaip nori, taip elgiasi, todėl vartotojai turi patys užmokėti už visus. Nebent jei skirtumas yra didesnis nei 15 proc., tada karšto vandens tiekėjas privalo eiti per butus ir tikrinti skaitiklius, nustatyti faktinį suvartojimą, tikslius skaitiklių parodymus.

Primename, kad pastato valdytojai – administratorius ar bendrija taip pat gali patikrinti karšto vandens skaitiklių būklę ir rodmenis, jeigu jų rodmenys turi įtakos kitų butų savininkų mokėjimams. Tai reiškia, kad kreipusis gyventojams, gali būti patikrinti visų daugiabučio namo butų apskaitos prietaisų rodmenys“, – informuoja ji.

Be to, verta atkreipti dėmesį, ar prie nepaskirstyto karštam vandeniui paruošti suvartotas šilumos kiekio suma sąskaitoje nurodoma su pliuso ar minuso ženklu.

Specialistė aiškino, kad jei tam tikrą mėnesį vartotojų deklaruotas karšto vandens kiekis buvo mažesnis nei faktiškai pastate suvartotas, susidarys teigiamas su nepaskirstytu karštu vandeniu suvartotas šilumos kiekis, kurį apmokės visi vartotojai proporcingai jų butų naudingiesiems plotams.

Daugiabučių gyventojai aptiko papildomą eilutę sąskaitoje
© DELFI / Tomas Vinickas

O, pavyzdžiui, kitą mėnesį, jei visi deklaruos skaitiklius teisingai ir bus deklaruoti anksčiau nedeklaruoto karšto vandens kiekiai, nes, pavyzdžiui, kai kurie gyventojai pamiršo deklaruoti ar pan., rodmenys viršys faktiškai tą mėnesį pastate suvartotą karšto vandens kiekį.

Taigi susidarys neigiamas su nepaskirstytu karštu vandeniu suvartotas šilumos kiekis – tokiu atveju pagal naudinguosius plotus jis bus išdalinamas visiems karšto vandens vartotojams, grąžinant susidariusį skirtumą.

Tokiu būdu, nors gali atrodyti, kad gyventojai už tam tikrą mėnesį moka už kitus, jei visi gyventojai daugiabutyje nesukčiauja, o tiesiog pamiršta deklaruoti tam tikrą mėnesį skaitiklius, ir jų parodymus deklaruoja vėliau – kitą mėnesį, skirtumas išsilygins.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

VMI: alkoholio akcizų pajamos pernai išaugo beveik 5 proc. (5)

Alkoholio akcizų pajamos pernai išaugo beveik 5 proc., daugiau kaip pusė jų surinkta už...

EP komitetas: pirkėjai turi būti geriau apsaugoti nuo klaidinimo (1)

Europos Parlamento ( EP ) Vidaus rinkos ir vartotojų apsaugos komitetas antradienį pritarė...

Po slaptų pažymų dėl „Revolut“ – aiškesnis vaizdas: dalis informacijos paneigta (179)

Antradienį žiniasklaidoje paviešinta informacija galimai meta šešėlį ant finansų technologijų...

Masiulis: Radvilė pašalinta iš valdybų dėl jos veiklos „Lietuvos geležinkeliuose“ (7)

Vilniaus mero patarėja, buvusi „Lietuvos geležinkelių“ Informacinių technologijų (IT) centro...

Amerikiečiams leista įsigyti „Luminor“ banką (156)

Europos Komisija (EK) leido didžiausiai privataus kapitalo fondų valdymo bendrovei „Blackstone...

Top naujienos

Klaipėdietės pergalė: pardavėjas privalės atlyginti už ką tik įsigytą ir pakeliui sugedusią transporto priemonę (72)

Sėkminga byla suformavo precedentą: dabar automobilių pardavėjams reikia būti atidesniems.

Po košmariškos savaitės vairuotojams prabilo apie neišvengiamus pokyčius: žada baudas ir sankcijas (37)

Šiomis dienomis ne vienas vairuotojas ar pėstysis keiksnojo kelininkus dėl nevalytų kelių....

Ruoškitės: atkeliauja tikras speigas (142)

Naktimis temperatūra kris iki 19 laipsnių šalčio, dienomis – iki 14, artimiausių dienų orus...

Po slaptų pažymų dėl „Revolut“ – aiškesnis vaizdas: dalis informacijos paneigta (179)

Antradienį žiniasklaidoje paviešinta informacija galimai meta šešėlį ant finansų technologijų...

Į Lietuvą atvykęs „Michelin“ šefas iš Italijos parodė, kaip pasigaminti lietuvišką lydeką (18)

„Virtuvė neturi ribų“, – taip Trakų restorano virtuvėje kalbėjo „ Michelin “...

Pristatytas išmanusis su didžiausiu megapikselių skaičiumi ir nauju ekrano sprendimu

Paryžiuje pristatytas mažiau žinomo prekės ženklo Lietuvoje „ Honor “ išmanusis telefonas...

Ginčytinose teritorijose bręsta esminiai pokyčiai: prakalbo apie galimą susitarimą (111)

Japonijos ministrui pirmininkui Shinzo Abe šią savaitę skrendant į Maskvoje vyksiančias...

„The Beatles“ keliais: šalis, kurią aplankę muzikantai sukūrė žinomiausius hitus (4)

„ The Beatles “, joga, transcendentinė meditacija ir Indija – neatsiejami dalykai. Būtent...

Unikauskas įvardijo tikslų laiką, kada reikėtų eiti miegoti: tik taip kokybiškai pailsėsite

Raumuo, kuris dieną gavo fizinio krūvio, paauga tik naktį, kai užmiegate giliu miegu ir pasiekiate...

Prisiminkite visus „Eurovizijos“ laimėtojus nuo 2000-ųjų: braliukams čia sekėsi nepalyginamai geriau (4)

Naujasis tūkstantmetis paliko ryškią žymę „ Eurovizijos “ istorijoje – konkursas sparčiai...