aA
Tris mėnesius prastovose buvę darbuotojai, grįžę į darbą ir nusprendę atostogauti gali nusivilti atostoginių suma. Tai gresia tiems, kurių uždarbį nemaža dalimi sudarė įvairūs priedai.

Skaičiuojant atostoginius reikia įtraukti paskutinių trijų mėnesių darbo dienas ir darbo užmokestį. Prastovos, nedarbingumas, nemokamos atostogos ir pan. nebūna įtraukiamos. Pavyzdžiui, jei skaičiuojamuoju laikotarpiu darbuotojas faktiškai dirbo du mėnesius, o vieną mėnesį darbuotojui buvo paskelbta prastova, tokiu atveju atostoginiai bus skaičiuojami iš dviejų faktiškai dirbtų mėnesių.

Tačiau laidoje „Piniginiai reikalai“ Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentė Daiva Čibirienė pastebėjo, kad atostoginių suma gali būti daug menkesnė tiems darbuotojams, kurių bazinis atlyginimas sutartyje yra mažas.

„Jei žmogus, pavyzdžiui, atostogauja liepą, tai mes vidurkį skaičiuosime iš birželio, gegužės ir balandžio. Visi trys mėnesiai buvo prastovose. Tada vidurkis bus skaičiuojamas ne iš tų trijų mėnesių darbo užmokesčio, bet bus skaičiuojamas iš darbo užmokesčio nurodyto darbo sutartyje. Gali būti įvairios darbo sutartys: kuriose nurodyta didelė suma ir nesikeičia kas mėnesį, bet pas daug ką yra, ypač kas ne daug uždirba, minimalią algą, bet po to žmogus gauna priedus – už viršvalandžius, už naktinį darbą, už darbą per šventes ir jam susidaro visai neblogai. Šitie žmonės nukentės. Jiems gal būtų buvę geriau per tas prastovas pasiimti atostogas ir gauti atostoginius, kurie buvo skaičiuojami iš vidurkio, kur buvo šitie priedai, nes jei dabar liepos mėnesį atostogaus ir atostogos bus skaičiuojamos iš 3 mėn. intervalo, kur nei vienos dienos nedirbo, tai iš tikrųjų bus liūdna“, – pastebėjo D. Čibirienė.

Daiva Čibirienė
Daiva Čibirienė
© DELFI / Josvydas Elinskas

„Taigi visi šitie dalykai, jei buvo nedarbingumas tris mėnesius ir prastova, tokia kombinacija galėjo būti, tai ta pati situacija. Žiūrim į darbo sutartį ir koks atlyginimas darbo sutartyje, tokie ir bus atostoginiai“, – patikslino ji.

Anot jos, kai kurie darbuotojai gali būti nemaloniai nustebinti, tad buhalterių atstovė turi patarimą.

„Neatostogaukit. Padirbėkite bent vieną mėnesį su visais savo priedais, kuriuos gaudavote anksčiau ir tada tas mėnuo bus atskaitos taškas, ir pagal jį jau bus skaičiuojami kito mėnesio atostoginiai. (…) Prieš tai buvę (mėnesiai – Delfi) tušti, vadinasi žiūrime tik tą vieną mėnesį“, – teigia ji.

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė laidoje teigė, kad finansiškai geriausia priemonė, kokia darbuotojai galėjo naudotis per karantiną – atostogos. Jeigu darbuotojas turėjo sukaupęs dienų, šis variantas buvo geresnis nei prastovos ar nedarbingumas, mat ir atostoginiai buvo skaičiuojami iš tų mėnesių, kuomet dar dirbant gauti priedai.

„Bet, deja, buvo tokių, kurie negalėjo to padaryti, nes nebuvo pakankamai prikaupę dieną, tai jiems teko prastova. Sutinku, kad šiai dienai jiems bus sunkiausia ir vasarą labiausiai nepasimokės eiti atostogauti.

Daugelis, kas išėjo iš prastovų, iš tikrųjų laukia darbo, nori eiti į darbą, jiems pakankamai sudėtinga būti prastovose. Reikia suprasti, kad iki šiol jei dirbai už 1000–2000 eurų, staiga pradedi vieną, du tris mėnesius (dirbti – Delfi) už minimalią algą. Tie žmonės, kurie turėjo paskolas, turi šeimas, kuriems reikia išlaikyti vaikus, tas finansinis stresas iš tiesų labai stiprus ir daugelis iš jų tiesiog laukia, kad galės vėl sugrįžti prie tų finansinių pajamų, kurias turėjo iki karantino“, – kalbėjo I. Ruginienė nurodydama, kad kol kas negirdi iš darbuotojų skundų, jog darbdaviai jų neišleistų atostogauti po prastovų.

Inga Ruginienė
Inga Ruginienė
© DELFI / Josvydas Elinskas

Ji pridėjo, kad labiausiai atostoginių sumažėjimą gali pajausti tie darbuotojai, kurie buvo prastovose, o prieš tai dirbo pamainomis.

„Kas budi – pamainos suskirstytos, dieną, naktį jau kitu tarifu mokama. Yra nemažai gamybinių įmonių, kai sutartyje yra pagrindinė ir kintamoji dalis. Vienos įmonės pasirenka strategiją mokėti vieną atlyginimą, stabilų, kitos ne. Tie patys vadybininkai, kurie turi atlyginimus ir proc. nuo pardavimo. (…) Tai gera motyvacinė sistema, jei kintamoji dalis ar priedas, kurį susirenki, neviršija 20 proc. Jei yra tokių įmonių, kur tau 50 proc. ant 50 proc., tai čia begalinis kiekvieną dieną stresas darbe, nes tavim darbdavys nuolatos manipuliuoja, tą kintamą dalį bet kada gali atimti“, – pastebėjo I. Ruginienė.

Kiek anksčiau LBAA preizdentė Delfi pasakojo, kuriais mėnesiais šiais metais palankiausia ir nepalankiausia atostogauti. Jei darbo užmokestis visus metus išlieka nepakitęs, tada geriausia atostogauti tą mėnesį, kuris turi daugiausiai darbo dienų.

„2020 m. mums liko du geriausi mėnesiai – liepa ir rugsėjis. Šiemet pats blogiausias likęs mėnuo yra lapkritis – šį mėnesį eidami atostogauti gausite mažiausius atostoginius, jei alga yra nuolatinė. Mažiau blogas – gruodis. Jis visada yra blogas atostogoms, nes turi nedaug darbo dienų, nors pats mėnuo yra ilgas. Pernai jis buvo pats blogiausias mėnuo atostogoms. Priklausomai nuo pasirinktų mėnesių, atlyginimas gali būti 3–4 proc. didesnis arba mažesnis“, – pasakojo ji.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(9 žmonės įvertino)
4.1111

Prieš liepą įsigaliosiantį draudimą – likučių išpardavimas dalyje parduotuvių (146)

Nuo liepos 3 dienos parduotuvėse Lietuvoje nebebus galima įsigyti daugelio vienkartinių plastiko...

Naujų įmonių daugėja, tačiau darbuotojai darbinami vėliau

Nors naujų įmonių registravimas tik spartėja, personalą jos ima samdyti vėliau, nei tai darydavo...

Seimo akiratyje – išaugusi rūkalų kontrabanda iš Baltarusijos (21)

Norint maksimaliai sumažinti Baltarusijos režimo naudą iš Lietuvos, ketinama dar labiau stiprinti...

Aistė Žebrauskienė | D+

Neramina vis labiau vėluojantys įmonių tarpusavio atsiskaitymai: ekonomistai įspėja apie didesnes problemas

2021-ųjų pradžia Lietuvos ekonomikai buvo geresnė, nei tikėtasi, – šalies BVP augo 1 proc....

Įsigaliojus naujoms ES taisyklėms dėl elektroninių prietaisų – iššūkiai: ką nuo šiol reikia žinoti apie jų taisymą (56)

Nuo kovo 1 d. Europos Sąjungoje (ES) įsigaliojo taisyklės, įpareigojančios gamintojus parduoti...

Top naujienos

Gydytojas pažėrė naudingų patarimų, kaip numalšinti po skiepo atsiradusį šalutinį poveikį (34)

Įsibėgėjant vakcinacijai nuo COVID-19 žmonėms kyla vis daugiau su tuo susijusių klausimų:...

Lyg iš filmo „Pagirios Las Vegase“, bet veiksmas – Kauno viešbutyje (80)

Vieno Kauno centre esančio keturių žvaigždučių viešbučio darbuotojai negalėjo patikėti...

Vytautas Jokubauskas | D+

Ekspertai įvardijo laikotarpį, kada Kinija susidurs su didžiuliais iššūkiais: jau greit ji bus itin pavojinga

Virš Taivano zujantys karo lėktuvai, Pietų Kinijos jūroje kylančios dirbtinės salos ir...

Daktaras Rauba nurodė ypač veiksmingą būdą, kaip sumažinti virusų kiekį nosies gleivinėje: nekainuoja nieko (130)

Estijoje vaistines pasiekė nosies purškalas, kuris, esą, padeda laikinai apsisaugoti nuo...

Internete atsiras dar daugiau ribojimų: štai kas bus laikoma teroristiniu turiniu (142)

Europos Parlamentas vis daugiau dėmesio skiria interneto švarai bei kovai su jame vykdomais ar...

Prieš liepą įsigaliosiantį draudimą – likučių išpardavimas dalyje parduotuvių (146)

Nuo liepos 3 dienos parduotuvėse Lietuvoje nebebus galima įsigyti daugelio vienkartinių plastiko...

Mokyklose nuo rudens lauks naujovės: daugiau matematikos pamokų, fizinio ugdymo ir kai kuriems - papildomas laisvadienis (9)

Vilniaus Maironio progimnazijoje matematikos žinių moksleiviai semiasi keturis kartus per...

ES sumokėjo užstatą, kad būtų paleistas Sakartvelo opozicijos lyderis Melija (41)

Europos Sąjunga šeštadienį pranešė sumokėjusi užstatą, kad būtų paleistas suimtas...

ES susitarė įsigyti iki 1,8 mlrd. „BioNTech/Pfizer" vakcinos dozių (119)

Europos Sąjunga sudarė susitarimą su farmacijos bendrovėmis „BioNTech“ ir „Pfizer“ dėl...

Mokytojos iš Vilkaviškio pomėgis virto verslu: sužavėjo suvalkietiškos tradicijos (21)

Tautinis kostiumas – unikalus gaminys. Tai ne masinės gamybos produktas. Jis, yra audžiamas,...