aA
Siūloma nustatyti sutrumpintą 4 darbo dienų savaitę darbuotojams, kurie anksčiau grįžta į darbą iš vaiko priežiūros atostogų.
Darbo kodekse siūloma nauja galimybė: keturių darbo dienų savaitė
© DELFI / Valdas Kopūstas

Siekiant atsižvelgti į pažangią užsienių valstybių praktiką, sudaryti didesnes galimybes viešojo sektoriaus darbuotojams derinti šeimos ir darbo interesus tokį Darbo kodekso pakeitimo projektą parengė ir įregistravo Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen kartu su Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos nariais.

Pagal siūlomą projektą, „valstybės ir savivaldybių įmonėse, įstaigose ir organizacijose darbuotojams, kurie grįžta į darbą nepasibaigus atostogoms vaikui prižiūrėti, nustatoma sutrumpinta 32 valandų per savaitę darbo norma, mokant darbuotojui jo vidutinį darbo užmokestį. Ši sutrumpinta darbo norma taikoma vienam iš tėvų (įtėvių) ar globėjų jų pasirinkimu iki vaikui sukanka treji metai.“

Toks teisinis reguliavimas būtų taikomas tik valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų darbuotojams. Tačiau tikimasi, kad tai paskatins ir privatų sektorių savanoriškai taikyti lankstesnes (sutrumpintas) darbo normas darbuotojams, auginantiems vaikus iki trejų metų.

Seimo pirmininkės V. Čmilytės-Nielsen nuomone, siūloma Darbo kodekso pataisa paskatins darbuotojus grįžti anksčiau į darbą, neprarandant kvalifikacijos ir ryšio su darboviete, o kartu leis veiksmingai prižiūrėti mažametį vaiką.

Tikimasi, kad tokiu būdu būtų sudarytos prielaidos ir darbo užmokesčio tarp vyrų ir moterų skirtumams mažėti, taip pat didėtų darbo viešajame sektoriuje patrauklumas.

Dokumento aiškinamajame rašte sakoma, kad Lietuvoje fiksuojamas vyrų ir moterų draudžiamųjų pajamų atotrūkis yra artimas Europos Sąjungos vidurkiui, bet vis dėlto siekia 16,6 proc. Ekspertų manymu, reikšmingos įtakos vyrų ir moterų darbo pajamų skirtumui turi motinystė ir šeimos narių globa – didžiausias vyrų ir moterų pajamų skirtumas pastebimas 30‒39 metų amžiaus gyventojų grupėje, kai moterys dažniausiai grįžta į darbo rinką po vaiko priežiūros atostogų.

„Galima teigti, jog darbo rinka „baudžia“ iš jos metams ar dvejiems dėl vaiko priežiūros iškritusias moteris. Ir nors pastaruoju metu pastebima tendencija, kad vis daugiau vyrų eina vaiko priežiūros atostogų, vyrai dažniau pasirenka vaiko priežiūros išmokas gauti antruosius metus ir beveik visi tuo metu dirba“, – pastebi projekto autorė.

„Sodros“ duomenimis, antraisiais vaiko priežiūros metais vyrai sudaro 38 proc. vaiko priežiūros atostogose esančių tėvų, tačiau pirmaisiais metais – tik 7 proc.

Lietuvoje, kaip ir daugumoje Europos valstybių, darbo laiko norma siekia 40 valandų per savaitę. „Vis dėlto kai kuriose valstybėse darbo savaitė yra trumpesnė. Pavyzdžiui, Nyderlanduose per savaitę dirbama vidutiniškai 29 valandas. Trumpiau negu Lietuvoje dirbama Prancūzijoje, Ispanijoje“, – nurodoma aiškinamajame rašte.

Tyrimai, kurių metu atrinkti viešojo sektoriaus darbuotojai dirbo keliomis valandomis trumpiau, bet gavo tą patį atlygį, buvo vykdomi nuo 2015 m. iki 2019 m. Islandijoje. Juos atliko šalies sostinės Reikjaviko miesto taryba ir Islandijos vyriausybė.

„Į tyrimus buvo įtraukta daugiau nei 2 500 darbuotojų, kurie sudaro apie 1 proc. Islandijos dirbančiųjų populiacijos. Eksperimente dalyvavo darbuotojai iš įvairių institucijų, įskaitant valstybės ir savivaldybių institucijas, vaikų darželius, socialines paslaugas teikiančius darbuotojus, ligonines. Daugumos jų, anksčiau dirbusių 40 valandų per savaitę, darbo krūvis buvo sumažintas iki 35 arba 36 valandų per savaitę, bet jų produktyvumo lygis daugumoje darboviečių išliko toks pat ar netgi pagerėjo“, – ši patirtis nurodoma dokumento aiškinamajame rašte.

Beje, kai kurios Lietuvos įmonės (pvz., Vilniaus šilumos tinklai) irgi taiko keturių darbo dienų savaitės darbo organizavimo modelį.

Aštuonioliktosios Vyriausybės programoje, kuriai Seimas pritarė 2020 m. gruodžio 11 d., kaip vienas iš prioritetų yra numatytas darbo ir šeimos įsipareigojimų derinimas bei lygių galimybių užtikrinimas.
Siūloma, kad naujos Darbo kodekso nuostatos įsigaliotų 2022 m. sausio 1 d.

Kaip galiojantis Darbo kodeksas reglamentuoja darbo laiką

Šiuo metu Darbo kodekse nustatyta, kad darbuotojo darbo laiko norma yra keturiasdešimt valandų per savaitę, nebent darbo teisės normos darbuotojui nustato sutrumpintą darbo laiko normą arba šalys susitaria dėl ne viso darbo laiko.

Jeigu nenustatyta kitaip, pagal Darbo kodeksą laikoma, kad darbo laiko norma įvykdoma per apskaitinį vienos savaitės laikotarpį, kai dirbama penkias dienas per savaitę, o kiekvienos savaitės darbo dienomis valandų skaičius yra vienodas.

Be to, Vyriausybė gali nustatyti sutrumpintas darbo laiko normas asmenims, kurių darbo pobūdis yra susijęs su didesne protine, emocine įtampa.

Darbo kodekse taip pat nustatyta, jog pagal šeimos pasirinkimą motinai (įmotei), tėvui (įtėviui), senelei, seneliui arba kitiems giminaičiams, faktiškai auginantiems vaiką, taip pat darbuotojui, paskirtam vaiko globėju, suteikiamos atostogos vaikui prižiūrėti, iki vaikui sukanka treji metai.

Atostogas galima imti visas iš karto arba dalimis. Darbuotojai, turintys teisę gauti šias atostogas, gali jas imti pakaitomis.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(11 žmonių įvertino)
2.9091

Kur dingo ambicija tapti „fintech“ centru: įmonėse – nerimas (47)

Tarptautiniai skandalai, kurių centre atsidūrė ir Lietuva, pasikeitusi Vyriausybė , nauji...

„PayPal“ neleis atsiskaityti už autorių teises internete pažeidžiantį turinį

Atsiskaitymų platforma „ PayPal “ panaikino galimybę atsiskaityti už neteisėtai paskelbtą...

Žemaitiškų gaminių verslą pradėjęs vyriškis sulaukia užsieniečių kone iš viso pasaulio (26)

Lietuvos viduryje, Jonavoje, plėvesuoja tikra Žemaitijos vėliava. Ją čia savo kieme iškėlęs...

Nemalonios žinios kavos mėgėjams: netrukus Lietuvoje ji gerokai pabrangs, jos gali ir pritrūkti (409)

Pastaruoju metu kavos kainos pasaulyje itin išaugo. Prie to prisidėjo siaučiančios stichijos...

Lietuviai iš Baltarusijos verslus perkelia į Ukrainą: neramina įtempta situacija (51)

Ne tik COVID-19 pandemija, bet ir įtempta situacija kaimyninėje Baltarusijoje skatina regiono...

Top naujienos

Neįtikėtina afera: vadybininkė įrodė, kad su svetimais dokumentais galima ir apsipirkti, ir gauti kreditų (48)

Pateikusi svetimus dokumentus vienoje uostamiesčio kelionių agentūroje dirbusi vadybininkė ne...

Šis vėžys – labiausiai paplitusi vyrų onkologinė liga: daktaras nurodė kone vienintelį būdą nuo jo išsigelbėti (52)

Pusė milijono vyrų vien Europos Sąjungoje kasmet išgirsta prostatos vėžio diagnozę. Deja, šis...

Lietuvių numylėta šalis atšaukinėja karantino suvaržymus – pradeda pavėluota turistinį sezoną (90)

Turistinis sezonas lietuvių pamiltame Sakartvele šiemet vėluoja kaip niekada. Tik šios savaitės...

Drėgmė ir vėsa dar užsibus, o gerokai šiltesni ir sausesni orai tik savaitgalį (1)

Šiandien Lietuvos orus lems šiaurės vakarinė ciklono dalis. Beveik visur dangus bus apniukęs,...

Žiniasklaida: Vilniuje girta prie automobilio vairo sustabdyta Edita Mildažytė (643)

Sekmadienį Vilniuje policija sulaikė garsią laidų vedėją, pranešė žiniasklaida.

Vytautė Merkytė | D+

Šis judėjimas jau seniai išgąsdino Jungtines Tautas: antivakserius į dienos šviesą ištraukė gydytojas, kuris apgavo visą pasaulį

Šiandien kone kiekvienas pažįstame dėdę, pusseserę ar kaimyną, kuris pasisako prieš skiepus...

Plaukų stilistė originaliu vardu padarė dar originalesnį liapsusą: laukiau laukiau, bet nieks negrįžo (2)

Jau dvejus metus savo plaukus buvau patikėjusi Monikai, kitaip tariant, Mo. Taip ji pirmąkart, kai...

Julija Leimonė | D+

Iš Ganos į Lietuvą atvykęs Aleksas žada čia likti ilgam: nustebsite sužinoję, kokie kriterijai paskatino užsienietį įsigyti vienpusį bilietą (5)

Šiuo metu vienoje iš Afrikos valstybių, Ganoje, yra 26 laipsniai šilumos. Pirmadienį turėtų...

Baltarusija ir Lenkija skelbia šalių pasienyje aptikusios migrantų kūnų (421)

Baltarusija sekmadienį paskelbė, jog jos pasienyje su Lenkija aptikta mirusi migrantė iš Irako, o...

Iš jūros gelmių ištraukė šiurpios išvaizdos vandenų monstrą – ryklį kiaulės snukiu (29)

Vandenyje jis atrodo kaip ir bet kuris kitas ryklys : greitai judantis pilkas plešrūnas stačiais...