aA
Netinkamomis darbo sąlygomis pasipiktinęs „Ariogalos statybos“ darbuotojas tvirtina, kad buvo spaudžiamas iš darbo išeiti „savo noru“, o kai nesutiko, sulaukė viešo pažeminimo ir net šantažo. Įmonės direktorius Arvydas Bulzgys atsako, kad vyras blogai dirbo, o po jo atsikalbinėjimų jam trūko kantrybė.
© DELFI / Karolina Pansevič

Liepos 13 dieną Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) Kauno skyriuje buvo gautas „Ariogalos statybos“ darbuotojo Dariaus (vardas pakeistas, tikrasis redakcijai žinomas – DELFI) pranešimas. Prieš tai jis savo istoriją buvo papasakojęs DELFI.

Ariogališkis dėstė, kad su žmona augina tris mažamečius vaikus. „Neemigruojame, nes be galo mylime savo kraštą ir Lietuvą, tad bandome visomis išgalėmis kibtis į gyvenimą“, – pradėjo jis.

3 metus „Ariogalos statyboje“ dirbantis vyras teigė, kad konfliktas su darbdaviu prasidėjo dėl šalmo. „Nesutikau dirbti jį užsidėjęs, nes pasibaigęs jo galiojimas, be to, prastos būklės“, – pasakojo Darius.

Jis tvirtino, kad po to direktorius jam liepė eiti iš darbo ir jis sutiko, tačiau ne „savo noru“, o kaip numatyta Darbo kodekse – išmokant jam priklausančią išeitinę išmoką.

„Tada ir prasidėjo – iškoneveikė visokiausiais žodžiais, nemaloniais epitetais, ėmė grasinti teisėsauga ir kitokiais įtakingais asmenimis, – pasakojo Darius. – Kitą dieną dar išvadino įžūliu terliumi, š*džiumi ir panašiai, ir dar viso kolektyvo akivaizdoje.“

Vyras dar teigė, kad direktorius jam pagrasino atlyginimą sumažinti iki minimalaus, kol jis pats neapsikentęs išeis iš darbo.

„Pasakiau, kad kažin, ar gali be mano raštiško sutikimo, atsakė, jog aš dar pamatysiu, kiek jis visko gali“, – dėstė jis.

Galiausiai, pavargęs nuo psichologinio spaudimo, Darius iš pradžių pasiėmė kelis tėvadienius, o po to pas gydytoją dar gavo biuletenį.

„Pastaruoju metu pradėjau blogai jaustis, atsirado nemiga, nervingumas ir nerimas, gerai nepailsiu, o tai gali atsiliepti darbo produktyvumui, ir tokiu būdu galiu būti sukompromituotas dėl blogai atliekamų pareigų“, – aiškino jis.

Po kreipimosi į VDI Darius DELFI sakė, kad į žiniasklaidą kreiptis nusprendė, nes su tokia darbdavių savivale esą susiduria ir daugiau statybos sektoriuje dirbančių žmonių. „Mes visi emigruosime, jei to neviešinsime“, – sakė jis.

„Trejus metus pradirbau sąžiningai, o dabar kaip nereikalingą šiukšlę, vien savo nervams numalšinti sako: „Lauk iš darbo, tu išeik“. Jis net nepamąsto, kad pas mane namie trys mažos burnos, kad juos man reikės kurį laiką išmaitinti“, – pridūrė vyras.

Tikėjosi, kad puls ant kelių?

Liepos 18 dieną susisiekus su „Ariogalos statybos“ direktoriumi A. Bulzgiu, jis patvirtino, kad jau buvo sulaukęs VDI vizito. Tačiau iš pradžių papasakojo apie kilusį konfliktą iš savo perspektyvos.

„Paskiriu aš juos du dirbti prie ekskavatoriaus, atvažiuoju vieną sykį į objektą – nėra. Kadangi rūkyti ceche negalima, jie eina kilometrą abu parūkyti, ekskavatoriaus vienas kasa. Nurijau tą piliulę, atvažiavau antrą kartą – randu be šalmų, nors ryte sakiau, kad būtų su jais, tvarkingai, kad nepagalvotų, jog čia kažkokie...

Po pietų atvažiuoju apie 14 val. vieną matau, o kito nėra. Pasirodo, jis (Darius – DELFI) užlindęs už palečių, atsisėdęs ant žemes ant kelių padėjęs rankas ir snaudžia. Trūko kantrybė, aš jį apstumdžiau gerokai. Jis pašokęs šalmą mostelėjo, tai galvojau mes man į glėbį, bet jis ne man metė – taukšt pakabino šalmą ant tvorelės. Sako: „Einu aš iš to durnyno, durnių laivo“.

Sakau, nuvalai šalmą, padedi, kur priklauso ir eini į buhalteriją. Jis išėjo, grįžtu iš įmonės, sakau, eik, jei jau žadėjai eiti, bet jis tada matyt atvėso. Sako: „Niekur neisiu, jūs manęs iš darbo neatleisit“, – pasakojo įmonės vadovas.

A. Bulzgys sakė, kad tą dieną Darių nušalinęs nuo darbo, tačiau ir kitą dieną jis esą nesutikęs dirbti skirtingų jam paskirtų darbų.

„Dar prie staklių jam sunkiai sekėsi, bet dabar uždraudė jas man naudoti, turime uždėti ženkliukus, kad būtų europietiškos“, – pasakojo jis.

„Ariogalos statybos“ direktoriaus manymu, Darius jį norėjo pagąsdinti. „Gal galvojo, kad pulsiu, kad neišeitų. Dabar 3 ar 4 jau išėjo, į Norvegiją išvažiavo, dar kažkur. Jeigu žmogus nesugeba atsiprašyti, ant rytojaus atsičiuchinęs neatsiprašo, tai nežinau“, – svarstė pašnekovas.

A. Bulzgys sakė, kad su savo darbuotoju norėjo susitarti draugiškai.

„Kodėl aš turiu atleisti? Jei nepatinka, tai prašom išeiti. Vakar buvo Darbo inspekcija ir gausiu aš nuobaudą. Sumokėsiu ją valstybei, bet ne už įžūlų elgesį. Už tai, kad neturiu teisės atleisti, nes jis turi mažamečių vaikų. Jo, galbūt. Aš irgi ne viską žinau, bet aš tikrai neiššaukiau konflikto“, – sakė jis.

„Sodros“ duomenimis, gegužę „Ariogalos statyba“ turėjo 35 darbuotojus, jų vidutinis darbo užmokestis sudarė 809,26 euro „ant popieriaus“ arba maždaug 640 eurų „į rankas“.

Darbdavio šantažą patyręs darbininkas: visi emigruosime, jei to neviešinsime
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Galima kreiptis konsultacijos

VDI komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Nerita Šot nurodė, kad dėl Dariaus kreipimosi kol kas vyksta tyrimas, todėl jo atvejo komentuoti negali.

„O dėl situacijos, kai darbuotojas yra verčiamas eiti savo noru, VDI specialistų patarimas yra – nepasirašyti jokių prašymų atleisti iš darbo.

Jei yra spaudimas, visada galima kreiptis į Darbo inspekciją konsultacijos arba su skundu. Jei darbuotojas buvo atleistas prieš jo valią, galima kreiptis į Darbo ginčų komisiją prie VDI“, – sakė ji.

N. Šot priminė, kad VDI konsultuoja raštu, užpildžius elektroninę paklausimo formą jų internetinėje svetainė. Taip pat VDI socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje, telefonu arba atvykus į VDI skyrių žodžiu.

Papildyta: Anot „Ariogalos statybos“ direktoriaus A. Bulzgio, surastos pirkimo sąskaitos, kad šalmas pirktas prieš 3 metus ir šalmo galiojimas nepasibaigęs.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Išbandė praktiškai: su kuria lietuviška mokėjimo kortele geriausia atsiskaityti užsienyje? Bankai.lt tyrimas (24)

Mėnesį laiko teko lankytis Filipinuose, skirtingose šios šalies vietovėse. Ir itin aktualus...

Kaip pradėti savo verslą: pinigų gauti lengva, sunkiausia visai kas kita (114)

Panevėžietės atidaryta mažoji bendrija „ Laikas desertui“ veikia tik ketvirtą mėnesį,...

Lietuvis siekia pakeisti prekybos rinką: derybų galią nori sugrąžinti pirkėjams (87)

Danijoje gyvenantis lietuvis įkūrė elektroninės prekybos platformą, kuria tikisi sugrąžinti...

Lietuviai surūkė daugiau kontrabandinių cigarečių – valstybė prarado milijonus (85)

Nors kontrabandinių cigarečių sulaikoma vis daugiau, tyrimai rodo, kad tai rūkaliams tai ne...

Trumpo patarėjas: JAV ir Kinijos derybose dėl prekybos proveržio nėra (2)

Baltųjų rūmų patarėjas prekybos klausimais Larry Kudlow sumenkino pranešimus apie proveržį...

Top naujienos

Dėl 100 tūkst. ryžosi ekstremaliam eksperimentui: žmogaus protui tai per žiaurus išbandymas haliucinuoti pradėjo jau 3 parą (51)

Richas Alati tegalvojo apie šešiaženklę sumą. Kad ją laimėtų, jam tereikėjo ištverti 30...

Pagrindinis priekaištas Skverneliui: ką jo vietoje darė Grybauskaitė (384)

Į prezidentus kandidatuojantis Saulius Skvernelis teigė nematąs priežasčių, kodėl turėtų...

(Ne)Grįžtu. Apie tradicijas mirusįjį šarvoti lovoje ir emigracijoje palaidotus lietuvius (25)

Kai kurie nė neketina grįžti iš emigracijos, kiti apie tai svajoja dešimtmetį, o dar kiti...

Kaltinimų dėl neva išsigalvoto neįgalumo sulaukusi Antonovienė pratrūko: tik retas žino, kokią kainą moku už sportą (165)

„Mafijos tėvu“ vadinamo Vido Antonovo žmona Rima neseniai ir vėl atsidūrė dėmesio centre....

Miestietis laimingas pabėgęs į ekologišką vienkiemį, kuriam valdininkai net nesuteikia adreso (18)

Jei kadaise kauniečiui Tomui Didžiuliui kas būtų pasakęs, kad jis, tikras miesto vaikas, augęs...

Rimvydas Valatka. Antrasis Mesijo atėjimas – iš Rusnės betliejaus (1070)

Vieni statė postamentus Raiteliui ir Basanavičiui. Kiti už valdiškus pinigus statėsi estakadą...

Paprastas būdas, padėsiantis su vaikais susitarti be bausmių (6)

Vaikų drausminimas juos baudžiant, specialistų teigimu, sukelia tik neigiamas emocijas, bet...

Atleisk ir pamiršk: kaip išsilaisvinti iš pykčio, pagiežos ir skausmo (6)

Būti visada nuolankiam, priimti viską, kaip yra, ir laukti, kol likimas visas problemas išspręs...

Skandalas Žiežmarių gimnazijoje: paviešinti pamokos garso įrašai verčia krūptelėti papildyta direktorės ir švietimo ministro komentaru (2745)

Šeštadienio vakarą Žiežmarių gimnaziją apgaubė tamsus šešėlis – mokymo įstaigos...