Transporto sektoriaus, kur yra mažiausiai pasiskiepijusių žmonių – apie 30 proc., atstovas sako, kad tokia padėtis susiklostė, nes vasarį valdžia nesutiko vairuotojų įtraukti į prioritetiškai skiepijamų žmonių sąrašą.

Be to, pasak „Linavos“ generalinio sekretoriaus Zenono Buivydo, vairuotojai dėl darbo specifikos gali skiepytis tik „Janssen“ vakcina, kurios Lietuvoje trūksta.

Viešbučių ir restoranų asociacijos viceprezidentas, bendrovės „Amber Food“ vadovas Gediminas Balnis BNS sakė, kad privalomą testavimą reikėjo įvesti anksčiau.

„Jeigu būtų mūsų valia, tą privalomą testavimą būtume padarę mėnesiu anksčiau, kad nebūtų to (užsikrėtimų – BNS) augimo piko“, – BNS sakė jis.

Pasak G. Balnio, „Amber Food“ restoranuose dirba apie tūkstantį darbuotojų. iš jų mažiau nei pusė iki šio pirmadienio buvo pasiskiepiję arba persirgę koronavirusu.

Dažni testai paskatins skiepytis

Visi pašnekovai sutinka, kad reikalavimas privalomai testuotis žmones paskatins skiepytis.

„Noras yra, kad žmonės greičiau supratų, kad reikia vakcinuotis. Paskatins daug greičiau žmones į bendrą suvokimą, kad geriau pasiskiepyti. Visa Europa ant to stovi“, – BNS teigė Z. Buivydas.

„Turime nepatogumų, nes yra didelės eilės, nespėja testuotis, tokie dideli skaičiai yra darbuotojų, bet įžvelgiame didelį pliusą, nes žmonės pamato, kad kas dešimt dienų tai reikės daryti, puola didelė dalis skiepytis, nes tai mato kaip išsigelbėjimą“, – aiškino G. Balnis.

G. Balnis įsitikinęs, kad po poros savaičių „Amber Food“ įmonėse pasiskiepijusių bent kartą bus apie 75 proc., nors Kaune rodiklis jau dabar siekia apie 90 proc.

„Pagaliau valdžia davė įrankį, kuris mums pagelbės ateityje saugiai dirbti“, – tvirtino jis.

Verslininkai atmeta galimybę darbdaviams reikalauti, kad darbuotojai pasiskiepytų.

„Jūs juokaujate? Neturėsiu kas dirba, jeigu išeitų 30 proc. žmonių. Turėsiu uždaryti kai kurias kavines. Rinkoje naujų darbuotojų labai sunku surasti“, – BNS sakė specializuoto kavos tinklo „Vero cafe“ direktorė Laima Vėželienė.

Pasak jos, 70 proc. tinklo darbuotojų yra pasiskiepiję arba sirgę koronavirusu.

„Kai mes pasakome – tu pasiskiepyk, atsako – mes išeisime pas konkurentą, kuris neverčia skiepytis. O dabar, kai visam sektoriui nustatomos vieningos taisyklės, nebebus kur bėgti“, – pridūrė G. Balnis.

Jis įsitikinęs, kad neskiepyti liks tik tie darbuotojai, kurie to padaryti negalės dėl sveikatos, nėščiosios, dirbti atvykę iš kitų šalių, pavyzdžiui, Ukrainos.

„Linavos“ vadovas Z. Buivydas informavo, kad susitarta, jog į įmones, kur bus bent šeši norintys vakcinuotis darbuotojai, atvyks specialios skiepijimo komandos.

„Jeigu pavyks valstybės institucijoms pasiskolinti „Janssen“ vakcinos, kuria reikia skiepytis tik vieną kartą, tikrai turėtų labai pajudėti transporto sektoriaus darbuotojų vakcinavimas“, – teigė „Linavos“ atstovas.

Pasak jo, būtų skiepijami ir lietuviai, ir iš kitų šalių atvykstantys dirbti vairuotojai.

Vairuotojams testas turi būti atliktas ne vėliau kaip per 48 valandas nuo atvykimo į Lietuvą. Z. Buivydas sako, kad tokie terminai transportininkų netenkina.

„Grįžęs vairuotojas nori važiuoti namo, pavyzdžiui, į Baltarusiją, o testą gali pasidaryti tik už dviejų parų. Bet jis nenori laukti ir išvažiuoja namo“, – aiškino jis.

Siekiant suvaldyti delta (indiškosios) atmainos plitimą, nuo pirmadienio periodiškas testavimas privalomas nepersirgusiems ir nepaskiepytiems krovinių ir keleivių vežėjams, laisvalaikio, pramogų, kultūros, maitinimo įstaigų darbuotojams, kariams, viešojo administravimo darbuotojams.

Tikrintis reikės ne dažniau kaip kas septynias ir ne rečiau kaip kas dešimt dienų. Atsisakius ar dėl kitų priežasčių neatlikus testo, darbuotojas gali būti laikinai nušalintas nuo darbo, nemokant jam atlyginimo, kol pasitikrins.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (185)