aA
Europos planas direktyva reguliuoti minimalų uždarbį valstybėse narėse, panašu, nesulauks Lietuvos palaikymo. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovai pasisako, kad direktyvomis neturėtų būti reguliuojamas minimalaus atlyginimo nustatymas. Tokiai direktyvai pritaria profesinės sąjungos, verslo atstovai – nepalaiko.
Darbdaviai ir ministerija – prieš vienodą minimalios algos nustatymą ES
© Shutterstock

Europos Komisija šiemet spalio 28 d. pasiūlė naują direktyvą, pagal kurią siūloma minimalų atlyginimą nustatyti ne mažesnį nei 50 procentų vidutinio šalies darbo užmokesčio arba 60 proc. šalies atlyginimų medianos (uždarbio, kurį gauna vidurinis darbuotojas, išrikiavus nuo mažiausi atlyginimo iki didžiausio).

Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Eglė Radišauskienė Trišalei tarybai pristatė, kad Lietuvai nauja ruošiama Europos Komisijos direktyva, kuria siūloma reguliuoti minimalaus mėnesinio atlyginimo (MMA) nustatymą, būtų aktuali. Ši direktyva, jei būtų priimta, nebūtų taikoma tik toms valstybėms, kuriose jau yra patvirtintos plačios kolektyvinės sutartys ir kur nustatytas pakankamai aukštas MMA.

„Kokia gi yra direktyvos esmė – tai pirmiausia skatinti tartis kolektyviai arba MMA nustatyti teisės aktuose“, – sako E. Radišauskienė.

Ji pristatė, kad direktyva reguliuotų, kad MMA negalėtų būti mažesnis nei 50 proc. vidutinio darbo užmokesčio.

„Iš esmės šita direktyva skatina stiprinti valstybes nares stiprinti socialinį dialogą ir vesti derybas dėl darbo užmokesčio“, – sako E. Radišauskienė.

Eglė Radišauskienė
Eglė Radišauskienė
© DELFI / Josvydas Elinskas

Ji paaiškino, kad direktyva būtų taikoma toms valstybėms, kur kolektyvinių sutarčių aprėptis yra mažesnė nei 70 procentų, tuo metu Lietuvoje šis rodiklis siekia 20 procentų.

„Visgi mūsų pozicija yra tokia, kad darbo užmokesčio sistemos nustatymas valstybėse narėse negalėtų būti įtvirtinamas direktyviniu būdu, o galėtų būti labiau rekomendacinis. Mūsų vertinimu, direktyva galimai pažeidžia valstybių narių kompetenciją nacionaliniu lygiu reguliuoti darbo užmokestį, pažeidžia subsidiarumo ir proporcingumo principus“, – kalbėjo E. Radišauskienė.

E. Radišauskienė paaiškino, kad direktyva gali neatitikti lygių galimybių bei teisingo apmokėjimo už darbą principų, administracinės naštos mažinimo principo. Ji vertino, kad Lietuvoje yra gerai sukurta MMA nustatymo procedūra, kuri yra tinkama.

Šiuo metu Lietuvoje MMA taipogi nustatomas atsižvelgiant į vidutinio darbo užmokesčio pasikeitimus, Lietuvos banko prognozes, tačiau kelerius metus Trišalėje taryboje bendro sutarimo šiuo klausimu surasti nepavykdavo ir galutinį sprendimą priimdavo Vyriausybė.

Pas mus MMA nustatyta tik nekvalifikuotam darbui, dėl minimalaus užmokesčio kvalifikuotam darbui nesitariama“, – pastebėjo E. Radišauskienė.

Ji patikino, kad Lietuvos pozicija dar formuojama, ir kada direktyva galėtų būti svarstoma, dar neaišku.

„Lietuva neprieštarauja, kad reikėtų didinti MMA, bet mes iš esmės nesutinkame su tuo, kad mums kaip valstybei narei būtų nustatomi tam tikri direktyviniai reikalavimai dėl darbo užmokesčio“, – sako E. Radišauskienė.

Kitiems metams planuojama nustatyti 642 eurų MMA, tačiau dėl to galutinai bus apsispręsta gruodį.

„Nelabai turėtų mums ES nurodinėti, kaip kiekviena šalis turėtų gyventi“, – atsiliepė Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius, akcentavęs, kad ir Skandinavijos valstybės atskirai spręs savo socialinius klausimus.

„Kada pirmą kartą išgirdau apie tą EK iniciatyvą, aš pasakiau labai paprastai – šiandien apie išėjimą iš ES svarsto Didžioji Britanija, bet jei tokia direktyva bus priimta, tai pradės svarstyti dar ne viena šalis. Nes tai visiškai nemotyvuotas kišimasis į šalies teisę“, – tikino ir Lietuvos darbdavių konfederacijos prezidentas Danukas Arlauskas.

Profesinės sąjungos palaiko

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė tvirtino, kad profesinės sąjungos turi kitokią nuomonę.

„Direktyva tikrai turi būti. (…) Mes jau anksčiau esame pasisakę kategoriškai prieš rekomendacijas ir manome kad šis teisės aktas turi turėti direktyvos kūną. Nesuprantama darbdavių pozicija, nes pateiktas EK projektas nėra toks ambicingas, kokio profsąjungos siekia. Nieko baisaus, dėl ko turėtų griūti šalies sistema, nėra“, – sako I. Ruginienė.

Profesinės sąjungos „Solidarumas“ atstovai pritaria šiai EK iniciatyvai ir palaiko Europos

profesinių sąjungų konfederacijos poziciją, rašoma parengtame rašte ir nurodoma, kad direktyva yra teigiamas žingsnis, siekiant įtvirtinti deramo darbo užmokesčio principus bei skatinti kolektyvines derybas. Patikinama, kad socialiniai partneriai turi būti įtraukti į derybas dėl MMA nustatymo, taip pat MMA negali būti mažinimas nei vienai darbuotojų grupei (pvz., jauniems darbuotojams).

„Ypač palaikome EK iniciatyvą dėl kolektyvinių derybų skatinimo. Pritariame tam, kad reikėtų atkreipti dėmesį į tuos sektorius ir darbdavius, kurie atsisako derėtis su profesinėmis sąjungomis, bet gauna paramą iš įvairų ES fondų, tame tarpe, iš post Covid-19 atkūrimo fondo“ , – teigia profsąjungos pirmininkės Kristinos Krupavičienės pasirašytame rašte.

www.DELFI.lt
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(18 žmonių įvertino)
3.0556

Kitąmet vežėjams leis įsivežti daugiau darbuotojų iš užsienio: skamba kaltinimai, kad vietinių įmonės nepriima (93)

Pastebėjus piktnaudžiavimo atvejų, nuo kitų metų siūloma keisti palengvintą užsieniečių...

Bręsta valstybinės loterijos idėja: Majauskas prasmę mato, verslas tokios idėjos purtosi (3)

Gruodį Seimas turėtų apsispręsti dėl didesnių mokesčių loterijų ir lošimų organizatoriams,...

Kada nebeliks grynųjų: nors Europa svarsto dėl 1-2 centų monetų, ambicijų dėl banknotų nėra (219)

Pandemija dar sumažino grynųjų naudojimą ir spartina perėjimą prie elektroninių mokėjimų....

Kalėdinių mugių prekybininkai: pradžia vangi, viltys – internete (1)

Lietuvoje prasidedant kalėdinėms mugėms, kai kurie prekybininkai pastebi, jog prekybos pradžia...

Nuo Naujųjų – pokyčiai statybų aikštelėse: reikės specialių kodų, laukia tikrinimai ir baudos (267)

Nuo 2022-ųjų vaizdas statybų aikštelėse keisis. Statybose dirbantys asmenys privalės turėti...

Top naujienos

Tvari ir darni Lietuva. Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje – panašaus kalibro veikėjai, bet tyrimas atskleidė ir skaudžius užkulisius įmonių sąrašas (0)

„Delfi“ tęsia didelio masto tyrimo „ Tvari ir darni Lietuva “ viešinimą. Šis tyrimas buvo...

D+Kalbino Kristina Pocytė, parengė Justina Maciūnaitė

Jeigu perkate tokį būstą neatlikę namų darbų, rizikuojate: ateityje jo vertė gali smarkiai kristi

Šiemet lietuviai pirko ne tik butus, bet ir nuosavus namus. Registrų centro duomenimis, šiais...

D+Sandra Marcinkėnaitė-Venskienė

Teisininkas atsako: ar už ridos atsukimą galima bausti kaip už sukčiavimą?

Vieša paslaptis, jog, perkant naudotą automobilį, gali būti, kad jo rida odometre (automobilio...

Nutrūkusios tiekimo grandinės grasina sužlugdyti vis daugiau smulkių įmonių

Vis daugiau smulkesnių įmonių, išgyvenusių ledines pandemijos gelmes, prisipažįsta, kad dabar...

Liūdni laikai antivakseriams: gražiausios Kalėdų mugės neskiepytų neįsileidžia, tikrina net pasą (985)

Po metų pertraukos Vokietijoje ir Šveicarijoje vėl vyksta gražiausiomis Europoje vadinamos...

Šilutės ligoninėje COVID-19 skyriaus gydytojas pradėjo švaistytis švirkštu ir iššoko pro langą (76)

Šilutės ligoninės COVID-19 skyriuje medikas staiga pradėjo švaistytis švirkštu ir vėliau jis...

Šią savaitę laukia šalčio iššūkis: net dienomis laikysis neigiama temperatūra naktį šals iki -17 (9)

Pirmadienį orai šalyje bus nevienodi. Rytinė Lietuvos pusė išliks arčiau žemo slėgio...

Anapilin iškeliavo buvęs Vilniaus „Ryto“ legionierius Stevanas Jelovacas (139)

Atėnų AEK krepšinio klubas sekmadienio vakarą pranešė tragišką žinią. Būdamas 32-ejų...