Paklausiausių profesijų sąrašas plečiasi, darbo rinkoje trūksta ne tik programuotojų, IT specialistų, bet ir pardavėjų, betonuotojų, buhalterių, o Vilniuje – kur kas egzotiškiau skambančių profesijų atstovų kaip kailininkai ar kepurininkai. Paklausiausių specialistų galimybė įsidarbinti gali priklausyti ne tik nuo darbo patirties, bet ir jų gyvenamosios vietos.
© DELFI / Karolina Pansevič

DELFI pasidomėjo, kokių sričių specialistų labiausia trūksta didžiausiuose Lietuvos miestuose, kokie atlyginimai jiems siūlomi. Pasirodo, kai kurie specialistai regionuose gali tikėtis netgi didesnio atlygio, nei dirbdami sostinėje ar kituose didžiuosiuose miestuose.

Lietuvos darbo biržos duomenų bazėje 2018 m. kovo 1 dieną buvo užregistruotos 8,2 tūkst. laisvos darbo vietos. Kaip pastebi personalo atrankos bendrovės „CV Market“ rinkodaros vadovė Raimonda Tatarėlytė, šiuo metu Lietuvoje daugiausia ieškoma pardavimų vadovų, pardavimų vadybininkų, programuotojų, buhalterių, transporto vadybininkų, sandėlio darbuotojų, vairuotojų, statybų vadovų bei inžinierių.

Daugiausia darbo skelbimų, anot pašnekovės, yra Vilniaus mieste. „Taip yra todėl, kad Vilniuje užregistruotas didžiausias skaičius įmonių. Sostinėje yra didesnė darbo pasiūla“, – pasakoja R. Tatarėlytė.

Skirtinguose miestuose, skirtingų specialistų poreikis

Geografija, anot jos gali nulemti profesijos paklausumą. „Pavyzdžiui, Vilniuje ieško daug projektų vadovų bei konsultantų“, – vardija moteris.

Šoktelėjusį konsultantų poreikį nulėmė internetinės kelionių paslaugų įmonės Booking.com sprendimas Vilniuje atsidaryti klientų aptarnavimo skambučių centrą. „Jei seniau netradicinių kalbų, pavyzdžiui, švedų ar suomių, studijas baigę žmonės sunkiai rasdavo darbą, tai tokių klientų aptarnavimo centrų atsidarymas Vilniuje šiuos žmones padaro labai paklausiais ir graibstomais specialistais“, – sako R. Tatarėlytė.

Kauno regione ir aplink Kauną, pasakoja moteris, yra daug gamybinių įmonių. Jos esą ieško įvairiausių gamybininkų, operatorių. Taip pat, teigia R. Tatarėlytė, Kaune yra ne viena didelė IT įmonė, todėl IT specialistams lengva rasti darbą Laikinojoje sostinėje.

Klaipėda ir Šiauliai, pasak R. Tatrėlytės, yra miestai, kuriuose trūksta logistikos sektoriaus darbuotojų. „Taip susiklostė dėl jų geografinės padėties. Klaipėdoje yra uostas, atvyksta daug prekių. Šiame mieste trūksta ir muitinės tarpininkų. O Šiauliai yra Lietuvos centras, daugeliui transporto įmonių yra patogu ten įsikurti“, – teigia R. Tatarėlytė.

Panevėžys, anot pašnekovės, garsėja statybinėmis ir gamybinėmis įmonėmis, todėl ten yra didesnis inžinierių, technologų, operatorių, tam tikrų staklių programuotojų poreikis. „Panevėžyje atlyginimai svyruoja nuo 500 iki 750 eurų“, – teigė ji.

Skirtinguose miestuose paklausiausių specialistų atlyginimai gali šiek tiek skirtis. „IT sektoriuje didelio atlyginimo skirtumo nėra, visuose miestuose atlyginimai yra panašūs. Bet, pavyzdžiui, pardavimų vadybininkų atlyginimai skiriasi. Vilniuje vadybininko be patirties bazinis atlyginimas yra apie 400 eurų, o Kaune ir Klaipėdoje – 380 eurų. Vilniuje atlyginimai gali būti iki 10 proc. didesni“, – pastebi pašnekovė.

Tačiau kartais labiau apsimoka specialistui keltis į mažesnį miestą. Kaip pasakoja R. Tatarėlytė, jei mažame miestelyje įsikūrusiai įmonei reikia, pavyzdžiui, marketingo specialisto, darbdavys dėl mažo darbuotojų pasirinkimo gali būti pasiryžęs mokėti didesnį nei rinkos atlygį.

„Vilniuje marketingo specialistas gali gauti apie 850 eurų, tačiau mažame miestelyje, kur tas specialistas yra labai reikalingas, jis gali gauti net 1200 eurų. Taip pat jam gali būti apmokėtos kuro ir kitos išlaidos. Yra daroma viskas, kad tik tas specialistas dirbtų tame mažame mieste. Tačiau esame susidūrę ir su tokiomis situacijomis, kai mažame mieste gyvenantys žmonės dirba už mažesnį atlyginimą, kad tik turėtų darbą“, – teigia R. Tatarėlytė.

Kad lietuviai yra pasiryžę dėl darbo keisti gyvenamąją vietą, R. Tatrelytė nedrįsta teigti.

„Apie 69 proc. darbo ieškančiųjų žmonių darbo ieško tame mieste, kuriame gyvena. Arba bent to miesto rajono ribose. Jauni specialistai, kurie yra tik baigę studijas arba turi darbo patirties iki 2 metų, yra atviri pasiūlymams keliuose miestuose – dažniausiai tai didieji Lietuvos miestai.

Į regionus pritraukti jaunus specialistus sunkiau, nebent darbas netoli didelio miesto arba siūlomas didesnis atlyginimas ir kitos naudos. Jeigu žmogus jau turi šeimą, tada dažniausiai ieško darbo tame mieste, kuriame gyvena. Nebent darbą itin sunku susirasti arba žmogus yra labai siauro profilio specialistas ir darbo pasiūla ribota“, – pasakoja moteris.

Tik diplomo neužtenka

Tačiau net paklausiam specialistui įsidarbinti gali būti ne taip paprasta. R. Tatarėlytė teigia, kad dažnai darbdaviai reikalauja specifinių žinių. „Vis dažniau yra ieškomi pardavimų vadybininkai, kurie turėtų specifinį, pavyzdžiui, inžinieriaus išsilavinimą. Tokių specialistų surasti yra sunku, tačiau jiems siūlomas atlyginimas dažnai yra didesnis nei vidutinis atlyginimas rinkoje“, – sako R. Tatarėlytė.

Darbdaviai dėl šių darbuotojų neriasi iš kailio: kokias algas jiems siūlo
© Shutterstock

Programuotojų poreikis rinkoje išlieka, tačiau R. Tatarėlytė teigia, kad programuotojui tik diplomo neužtenka.

„Žmogus turi mokėti tam tikrą programavimo kalbą. Todėl darbdaviai ieško žmonių su darbine patirtimi. Arba jų išsilavinimas turėtų būti specifinis, pavyzdžiui, staklių programuotojas. Darbdaviai ieško specializuotų darbuotojų, o ne abstrakčių. Tas pats galioja visuose sektoriuose“, – sako. R. Tatarėlytė. Anot jos, labiausiai ieškomi PHP, C+ ar C++, Java, Front End ir Back End programuotojai.

Programuotojų įsidarbinimo galimybės esą priklauso nuo jų lūkesčių. „Jei programuotojas nori iš karto gauti didžiulį atlyginimą, jis turi turėti patirties. Jei žmogus be patirties ir sutinka dirbti už mažesnį atlyginimą, tada jis darbą susiras greitai“, – pabrėžia moteris.

Anot jos, programuotojų atlyginimai būna labai įvairūs, bet vidutinis atlyginimas pradedantiems programuotojams prasideda nuo 900 eurų.

Vargiai uždirba 500 eurų

Tačiau Lietuvos darbo biržos paklausiausių specialybių sąrašas stipriai skiriasi nuo R. Tatarėlytės išvardytų profesijų. Kaip pati pašnekovė pastebi, Darbo birža labiau orientuojasi į mažiau kvalifikuotus specialistus.

Jaunesnieji slaugos specialistai, sunkiasvorių sunkvežimių ir krovinių transporto priemonių vairuotojai, elektros inžinerijos technikai, siuvėjai, kailininkai ir kepurininkai – tai, anot Lietuvos darbo biržos komunikacijos vadovės Mildos Jankauskienės, yra paklausios profesijos Vilniaus mieste.

Darbdaviai dėl šių darbuotojų neriasi iš kailio: kokias algas jiems siūlo
© DELFI / Karolina Pansevič

Kaune, Darbo biržos duomenimis, trūksta parduotuvių pardavėjų, betonuotojų, betono apdailininkų ir giminiškų profesijų darbininkų, sunkiasvorių sunkvežimių ir krovinių transporto priemonių vairuotojų, statybininkų, vandentiekininkų ir vamzdynų montuotojų.

Klaipėdoje lengvai darbą gali rasti metalinių konstrukcijų ruošėjai ir montuotojai, sunkiasvorių sunkvežimių ir krovinių transporto priemonių vairuotojai, grindų ir plytelių klojėjai, vandentiekininkai ir vamzdynų montuotojai, buhalteriai.

Paklausios profesijos Šiauliuose mažai kuo skiriasi nuo Klaipėdos. Tačiau Šiauliuose trūksta darbininkų izoliuotojų bei virėjų. O Panevėžyje trūksta statybos vadovų, elektromechanikų, barmenų.

Darbdaviai dėl šių darbuotojų neriasi iš kailio: kokias algas jiems siūlo
© DELFI / Domantas Pipas

Tačiau LDB nurodomas šių paklausių profesijų darbuotojų atlyginimas gali nustebinti. Vidutiniškai per vasario mėnesį siūlytas darbo užmokestis prieš mokesčius parduotuvių pardavėjams, siuvėjams, virėjams, kailininkams ir kepurininkams buvo apie 510 eurų. Sunkiasvorių sunkvežimių ir krovinių transporto priemonių vairuotojams buvo siūlomas apytiksliai 750 eurų atlygis, o nekvalifikuotiems darbininkams siūlyta alga dažniausiai nesiekia minimalios mėnesinės algos.

Tokios algos specialistų nestebina

„Yra daug visokių paklausių profesijų, tiesiog tam tikro lygio ir profesinės patirties žmonės į Darbo biržą neina. Labai abejoju, kad įmonės finansininkas ar panašios profesijos atstovas darbo ieško per Darbo biržą. Jis greičiausiai tai daro per trečiuosius asmenis ar pažįstamų ratą“, – kodėl Darbo biržos paklausiausių profesijų sąrašas skiriasi nuo R. Tatarėlytės išvardytų profesijų aiškina Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas Žilvinas Šilėnas.

Žilvinas Šilėnas
Žilvinas Šilėnas
© DELFI / Andrius Ufartas

Tai kad, pavyzdžiui, pardavėjų atlyginimai yra maži, nestebina Ž. Šilėno. „Natūralu, kad tokia profesija kaip pardavėjas yra paklausi. Šis sektorius dar nėra labai automatizuotas, todėl nestebina ir maži atlyginimai. Palyginus pardavėją su pramonės sektoriuje dirbančius darbininku, matome, kad darbininkas sukuria daugiau vertės nei vienas pardavėjas.

Kitas veiksnys – kiek žmonių gali pretenduoti į tą pačią darbo vietą. Nesakau, kad pardavėjo darbas yra lengvas, tačiau mažiau žmonių gali pretenduoti į staklių operatoriaus poziciją. Spėju, kad dėl to ir yra tokie maži atlyginimai“, – aiškina jis.

Pasiteiravus, ar gali būti, kad šių profesijų žmonių trūksta, nes niekas nenori dirbti už tokį mažą atlygį, Ž. Šilėnas pateikia kitą paaiškinimą: „Aišku, kad daugelis žmonių nori dirbti už didesnę sumą, bet Lietuvos mastu, kai kuriuose miestuose 500 eurų yra vidutinis atlyginimas. Jis dabar yra pakilęs, bet neseniai tai buvo vidutinis atlyginimas.“

Ž. Šilėnas pastebi ir tai, kad toks atlyginimas gali būti karjeros pradžioje. „Tai neretai yra pradinis atlyginimas. Žmogų reikia apmokyti, todėl neatmeskime galimybės, kad ateityje ta alga augs. Darbuotojai įgyja daugiau kvalifikacijos, patirties, geriau siuva ar kepa. Tai yra tik pirmas laiptelis, ant kurio reikia užsikabaroti ir atlyginimas augs. Tačiau pragyventi už tokį atlyginimą nėra lengva, tai faktas“, – pastebi Ž. Šilėnas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Danke Bank“ vadovas: sprendimas nesusijęs su pinigų plovimo skandalu (1)

Antros pagal turtą Šiaurės Europoje finansų grupės „ Danske Bank “ vadovas Thomas Borgenas...

Navickas nemato reikalo miškų pirkimo saugikliams (2)

Kai kurtiems Seimo nariams siūlant nustatyti miškų įsigijimo saugiklius, aplinkos ministras kol...

Grybauskaitė pasirašė įstatymą dėl ES ir Kanados prekybos sutarties (2)

Prezidentė ketvirtadienį pasirašė įstatymą dėl Europos Sąjungos ir Kanados prekybos susitarimo...

Medicinos bankas neįvykdė Lietuvos banko nurodymo (2)

Medicinos bankas neįvykdė Lietuvos banko duoto privalomo nurodymo nesudaryti skolinimo sandorių...

„Litgas“ šiemet išmokės 1,2 mln. eurų dividendų (2)

Valstybės valdomai energetikos grupės „Lietuvos energija“ dujų prekybos bendrovė „ Litgas...

Top naujienos

Medikai įskaudinti: prieš mitingą aistras pakurstė Skvernelis tiesioginė transliacija iš mitingo nuo 15.45 val. (215)

Pirmadienį Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis į vyriausybę pasikvietė Lietuvos medikų...

Pinskuvienė pranoko pati save: pažemino manekenės standartų neatitinkančią žurnalistę (494)

Portalo „Krašto naujienos“ vyr. redaktorė Neringa Tuškevičienė eilinį kartą viešai...

Tęsiantis ginčui dėl skelbimų rinkos monopolio vienas iš žaidėjų lieka mįsle (7)

Vilniaus apygardos administraciniame teisme birželio 12 d. bus dar kartą nagrinėjamas bendrovių...

Veisiejų regioniniame parke aptikta lokio pėdsakų (9)

Lazdijų rajone , Veisiejų regioniniame parke, aptikta rudojo lokio pėdsakų.

Sovietmečio atgarsiai: kirpyklose kainos tebeskirstomos pagal lytį (79)

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba skelbia akciją „Kaina neturi lyties“ ir ragina...

Precedento neturintys pokyčiai: kas nutiko Kim Jong Unui? geologai: branduolinių bandymų komplekse – griūtis (85)

Visai netrukus Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas susitiks su Pietų Korėjos prezidentu...

Sensacingai išgarsėjusi Emma DELFI interviu atskleidė: visa tai, ką matėte, tebuvo gudraus plano dalis (166)

Praėjusią savaitę beveik visą Lietuvą savo pasisakymais ir išvaizda nustebinusi Emma Hulse...

Kuklumu nepasižyminti Ivanka puotai pasirinko tūkstančius kainuojančią suknelę

36-erių Ivanka Trump stengiasi neatsilikti nuo savo pamotės Melanios Trump, Baltuosiuose rūmuose...

Masinė avarija Vilniaus centre – susidūrė autobusas ir 4 lengvieji automobiliai susidarė didelė spūstis (17)

Ketvirtadienio popietę, kiek po 15 val., Vilniaus centre, A. Goštauto, Vilniaus ir Žygimantų...

Derybose dėl atsijungimo nuo Rusijos – finišo tiesioji (112)

Politinis susitarimas dėl Baltijos šalių elektros sistemos sinchronizacijos su Vakarais turėtų...