Nuo 2024 m. vasario mėnesio sutarties nuostatos buvo taikomos 4,4 tūkst. profesinių sąjungų nariams, dirbantiems 84 socialinių paslaugų įstaigose.

„Įstaigų daugėjimas ir profesinių sąjungų narių skaičiaus didėjimas rodo, kad tinkama linkme yra vystomas socialinis dialogas. Profesinių sąjungų balsas kasmet vis labiau girdimas, jos auga ir stiprėja, darbuotojai geriau atstovaujami įstaigose. Tai sukuria tvarų ir ilgalaikį bendradarbiavimą. Socialinių paslaugų šakos kolektyvinėje sutartyje numatytos papildomos garantijos skatina daugelį įstaigose dirbančių darbuotojų apsvarstyti galimybę tapti profesinių sąjungų nariais ateityje arba įstoti į profesinę sąjungą dabar“, – sako laikinai einantis socialinės apsaugos ir darbo ministro pareigas Vytautas Šilinskas.

Susitarimą dėl Socialinių paslaugų šakos kolektyvinės sutarties pakeitimo pasirašė Lietuvos socialinių įstaigų darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Egidijus Vičiūnas, Lietuvos socialines paslaugas teikiančių darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Egidijus Gedvilas, Lietuvos socialinių darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Alma Nevierienė, Lietuvos valstybės tarnautojų, biudžetinių ir viešųjų įstaigų darbuotojų profesinės sąjungos valdybos narė Birutė Melianienė, Lietuvos visuomeninių paslaugų profsąjungų federacijos pirmininkas Romualdas Nemanius.

Socialinių paslaugų įstaigų, kurioms taikoma Socialinių paslaugų šakos kolektyvinė sutartis, kasmet daugėja, atitinkamai didėja ir profesinių sąjungų narių skaičius. Pavyzdžiui, 2018 m. pasirašyta sutartis galiojo 35 įstaigoms ir 1 tūkst. profesinių sąjungų narių. Per 18-osios Vyriausybės kadenciją (nuo 2021 m.) įstaigų, kuriose taikomos sutarties nuostatos, sąrašas pasipildė 33 įstaigomis ir apie 2,1 tūkst. profesinių sąjungų narių.

Socialinių paslaugų šakos kolektyvinėje sutartyje esančios pagrindinės naudos

PAPILDOMAS POILSIO LAIKAS TĖVAMS. Darbuotojams, auginantiems 1 vaiką iki 12 metų, prie Darbo kodekse numatytos vienos papildomos poilsio dienos per tris mėnesius arba sutrumpinamo darbo laiko aštuoniomis valandomis per tris mėnesius, pagal sutartį suteikiama viena papildoma poilsio diena per mėnesį arba sutrumpinamas darbo laikas dviem valandomis per savaitę mokant darbuotojui jo vidutinį darbo užmokestį. Skirtos papildomos poilsio dienos nesumuojamos ir neperkeliamos į kitą laikotarpį.

PAPILDOMOS ATOSTOGOS. Darbuotojai, socialinių paslaugų įstaigoje išdirbę 5 metus, per metus gali pasinaudoti 2 papildomomis apmokamomis kasmetinių atostogų dienomis, o jeigu išdirbo 10 metų ir daugiau – dar 2 papildomomis apmokamomis kasmetinių atostogų dienomis.

VIRŠVALANDŽIAI. Siekiant sudaryti sąlygas mažinti įtampą darbe ir gerinti psichologinę sveikatą, profesinėms sąjungoms priklausantys darbuotojai turi teisę į 1 valanda trumpesnį darbo laiką per savaitę. Už sutrumpintą darbo laiką mokama kaip už visą darbo laiką. Darbo dienos trukmė švenčių dienų išvakarėse sutrumpinama papildomai 1 valanda. Už šį sutrumpintą darbo laiką taip pat mokama kaip už visą darbo laiką. Jeigu nėra galimybės sutrumpinti darbo laiko, tuomet turi būti mokama kaip už viršvalandinį darbą.

DIDESNI ATLYGINIMAI:

KVALIFIKACIJA. Profesinių sąjungų nariams socialiniams darbuotojams, įgijusiems vyresniojo socialinio darbuotojo kvalifikacinę kategoriją ar vyriausiojo socialinio darbuotojo kvalifikacinę kategoriją, papildomai 5 procentais didinama šių darbuotojų pareiginė alga.

Profesinių sąjungų nariui socialiniam darbuotojui, kuris turi galiojančią kvalifikacinę kategoriją ir kuriam iki senatvės pensijos amžiaus liko ne daugiau kaip 5 metai, įgyta kvalifikacinė kategorija galioja iki kol šis socialinis darbuotojas, sukaks senatvės pensijos amžių ir įgis teisę į socialinio draudimo senatvės pensiją.

ATLYGINIMŲ KOEFICIENTAI. Darbuotojų, kuriems taikoma ši sutartis, pareiginės algos koeficientas didinamas 0,021 (pareiginės algos baziniais dydžiais).

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją