Pasak Teisės instituto mokslininko, dabar galiojančiame įstatyme matyti „aiški takoskyra, kai represuojami žemesniųjų socialinių sluoksnių pažeidėjai, užsiimantys vagystėmis, o turtingieji ir galingieji, užsiimantys milijoninėmis mokestinėmis machinacijomis, privilegijuojami“.

„Kurį laiką prokurorai mėgino „užtušuoti“ šiuos baudžiamojo įstatymo trūkumus už mokestinius nusikaltimus mėgindami taikyti griežtą atsakomybę, kuri numatyta už sukčiavimą. Tačiau teismų praktika „Darbo partijos“ byloje galutinai pasuko ta linkme, kad tokie „užtušavimai“ nėra leistini“, - BNS sakė S. Bikelis.

Jis atkreipė dėmesį, kad šiuo metu net ir milijoninių mokesčių slėpimas, kai mokesčių inspekcijai teikiami neteisingi duomenys apie pajamas ir turtą arba neteikiant tokių duomenų apskritai, laikomas nesunkiu nusikaltimu ir užtraukia iki trejų metų laisvės atėmimą.

Palyginimui, už seno automobilio vagystę ar kišenvagystę gresia iki šešerių metų nelaisvės.

„Šiuo požiūriu “prezidentės teikiamos pataisos sveikintinos, kadangi jos naikina taip vadinamųjų „baltųjų apykaklių“ privilegiją ir numato adekvataus griežtumo atsakomybę už mokesčių slėpimą“, - teigė S. Bikelis.

Prezidentė siūlo diferencijuoti atsakomybę už mokesčių vengimą, priklausomai nuo siekiamos išvengti mokesčių sumos.

Nuslėpus iki 19 tūkst. eurų grėstų laisvės atėmimas iki ketverių metų, daugiau kaip 19 tūkst. eurų - iki aštuonerių metų. Šiuo metu maksimali bausmė yra treji metai laisvės atėmimo.

Teisininkas teigiamu dalyku pavadino siūlymą kelti baudžiamosios atsakomybės taikymo už smulkius mokestinius pažeidimus ribą, tačiau sakė manantis, kad ji galėtų būti dar aukštesnė. Pagal galiojantį reguliavimą, baudžiamąją atsakomybę užtraukia vos 380 eurų vertės mokesčių slėpimas, projekte siūloma, kad baudžiamoji atsakomybė kiltų tik siekiant nuslėpti ne mažiau kaip 1900 eurų mokesčių.

„Svarstytina, ar ir tokia suma taip pat nėra pernelyg maža, kad būtų verta „užkurti“ baudžiamojo persekiojimo aparatą. Ji galėtų būti dar bent dvigubai aukštesnė“, - sakė S. Bikelis.

Mokslininkui kelia abejonių ir siūlymas smarkiai griežtinti bausmę nustačius organizuotos grupės požymį, įvertinus tai, kad praktikoje tiriant verslo nusikaltimus jis inkriminuojamas labai dažnai, nes verslo įmonės visuomet yra daugiau mažiau organizuoti dariniai.

„Labai abejotina nuostata, kad nustačius organizuotos grupės požymį, už vos 1900 eurų ar daugiau mokesčių slėpimą yra numatyta itin griežta atsakomybė – iki aštuonerių metų laisvės atėmimo“, - teigė jis.

Anot Prezidentūros, pataisos parengtos atsižvelgiant į teisines spragas, kurias atskleidė dešimtmetį trukusi Darbo partijos apgaulingos buhalterijos byla.

Darbo partijos įkūrėjas Viktoras Uspaskichas ir kiti kaltinamieji pernai buvo nuteisti baudomis dėl apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo. Teismai atmetė prokuroro prašymą įkalinti V. Uspaskichą dėl sukčiavimo.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (91)