„Delfi“ praėjusią savaitę pranešė, kad buvęs „Contribee“ vadovas Gediminas Ratkevičius buvo nušalintas nuo pareigų, sužinojus, kad iš įmonės „pasiskolino“ pinigų. Dėl šios situacijos Kauno apygardos prokuratūra vykdo ikiteisminį tyrimą.

Nors pats G. Ratkevičius tvirtino, kad tai buvo tinkamai apiforminta paskola, o pinigai vėliau buvo grąžinti, į platformą investavusio fondo „CoInvest Capital“ vadovė Viktorija Trimbel sakė, kad, jos žiniomis, jokios paskolos esą nebuvo, o „pinigai buvo tiesiog persivesti į savo sąskaitą“.

Istoriją dar labiau įaudrino tinklaraštininko Skirmanto Malinausko paviešinta informacija. Jis rašė, jog 130 tūkst. eurų G. Ratkevičius galimai persivedė iš organizacijos „Blue/Yellow“ sąskaitos.

Pasak S. Malinausko, galimai pasisavintus pinigus vėliau grąžino ne pats G. Ratkevičius, o garsaus advokato Gintaro Černiausko šeimai priklausanti įmonė „G. Č. Investicijos“.

Į šią istoriją buvo įtrauktas ir visuomenininkas Andrius Tapinas, kuris kartu su „Laisvės TV’ šeštadienį pasitraukė iš „Contribee“. Pastarosios dabartinis vadovas Adrijus Jakučionis teigė, kad A. Tapinas spaudė juos parduoti kontrolinį akcijų paketą už „rinkos neatitinkančią kainą“. Pats A. Tapinas teigė, kad tai yra melas.

Antradienį laidoje „Verslo požiūris“ A. Jakučionis, G. Černiauskas, S. Malinauskas ir A. Tapinas plačiau pakomentavo situaciją.

Verslo požiūris

Laidoje komentuodamas jo susikirtimą su S. Malinausku, A. Tapinas pastebėjo, kad „Contribee“ buvo naudinga pamėginti supriešinti juos abu, pateikiant „ne visai teisingą informaciją“, į kurią jie abu sureaguotų dėmesį nukreipiant nuo pagrindinės problemos.

„Problema yra ta, kad vienas iš pagrindinių „Contribee“ žmonių galimai įvykdė vagystę. Dabar žinome, iš ko ji buvo įvykdyta“, – nurodė visuomenininkas.

„Contribee“ vadovas: ginčo esmės nėra, nes pinigai grąžinti

Laidos vedėjui atkreipus dėmesį, kad pastaruosius kelerius metus įmonė neteikė finansinių ataskaitų, dabartinis „Contribee“ vadovas A. Jakučionis sakė, kad iki tapimo vadovu jis buvo „paprastas darbuotojas“, kuris buvo atsakingas už platformos funkcinę–techninę dalį.

„Nors ir buvau didžiausias akcininkas, tuo metu nebuvau nei valdybos narys, nei vadovas. Finansinė atskaitomybė buvo ant kito žmogaus pečių. Kalbant bendrai, mes esame skaidrūs, nes dokumentai yra paruošti, esame sušaukę akcininkų susirinkimą ir visi rodikliai už praėjusių laikotarpį bus pateikti“, – tvirtino A. Jakučionis.

Jis užtikrino, kad situacija tvarkoma, įmonė dirba pelningai ir netrukus šiuos rezultatus visi pamatys.

Paprašytas įvardyti tikslius rezultatus, sakė, kad tam, jog galėtų tai padaryti, skaičiai turėtų būti patvirtinti visuotiniame akcininkų susirinkime.

Adrijus Jakučionis

Visgi patartas advokato G. Černiausko vadovas įvardijo, jog pajamos siekia apie 300 tūkst. eurų, išlaidos – virš 200 tūkst. eurų. Jis svarstė, kad pelnas turėtų siekti apie 100 tūkst. eurų, tačiau tiksliai pasakyti sudėtinga.

Skolos Valstybinei mokesčių inspekcijai, pasak A. Jakučionio, yra dengiamos, jų likvidavimas yra vienas iš prioritetų.

„Turime tris darbuotojus, bet yra komanda, kuri mums padeda iš išorės. Tai laisvai samdomi darbuotojai, kurie mums dirba pagal valandinį įkainį. Komanda yra daug didesnė ir prie projekto dirba daug žmonių, ypatingai šiuo sunkiu laikotarpiu“, – pastebėjo jis.

Paklaustas, ar įmonės veikloje nereikia gauti bankinės licencijos, „Contribee“ vadovas sakė, kad visi mokėjimai yra vykdomi pagal mokėjimų apdorojimų sistemą „Stripe“. Ji, pasak pašnekovo, suteikia galimybę gyvuoti finansinės platformoms bei priimti mokėjimus e–komercijos srityje.

„Naudojamės „Stripe“ įrankiais, kuri suteikia bankinę licenciją ir mums jos papildomai nereikia. Į mus veiklos pradžioje buvo kreipęsis Lietuvos bankas, kuris patvirtino, kad viską darome teisingai“, – nurodė jis.

Pasiteiravus, kaip buvęs vadovas G. Ratkevičius galėjo persivesti 130 tūkst. eurų jam nepriklausančių lėšų, A. Jakučionis sakė, kad šiuo metu įmonė yra sustiprinusi valdymo infrastruktūrą iš vidaus.

Ar pinigai buvo persivesti iš „Blue/Yellow“ sąskaitos, jis sakė negalįs pasakyti, nes į tai turės atsakyti ikiteisminis tyrimas.

„Gediminas supranta, kad padarė klaidą. Kitas dalykas – pinigai grąžinti, ginčo esmės nebelieka, klientas pretenzijų neturi“, – nurodė jis.

Sako, kad už akcijas pasiūlyta neadekvačiai maža suma

Savo ruožtu G. Černiauskas sakė, kad situacija dėl G. Ratkevičiaus persivestų lėšų akcininkams ir valdybos nariams buvo žinoma dar praėjusių metų gruodžio mėnesį, tačiau pinigai grąžinti buvo tik sausio 26 dieną.

„Kitaip tariant, mėnesį akcininkai, valdyba, naujas direktorius nesprendė, kaip atstatyti pinigus, kad klientas nereikštų pretenzijų. Mano atėjimas šiuo atveju leido išspręsti šitą ginčą. Antras dalykas – pasakiau, kad turite susitaikyti, galvoti apie įmonės ateitį, bendrą veiklą. Jei tai neįmanoma, kažkam reikia pasitraukti“, – dėstė G. Černiauskas.

Tada investuotojai – „Convest Capital“ bei vienas iš įkūrėjų Mantas Michalauskas, jo teigimu, pareiškė, kad negali likti dirbti kartu su A. Jakučioniu ir G. Ratkevičiumi.

Gintaras Černiauskas

Pasak teisininko, G. Ratkevičius pasakė, kad nori atitaisyti padarytą žalą, atiduoti pinigus ir, jei reikia, pasitrauks iš akcininkų.

Laidos vedėjui atkreipus dėmesį, kad pinigus pervedė ne G. Ratkevičius, o jo šeimos įmonė „G. Č. Investicijos“, kuri praėjusiais metais uždirbo 11,4 mln. eurų pelno, nors pardavimo pajamos perkopė vos 100 tūkst. eurų, advokatas teigė, kad jo šeimos bendrovė lėšas uždirbo „pardavusi turtą“.

„Į akcijas buvo investuota, jos parduotos. Pinigai yra legalūs, uždirbti sąžiningai. (…) Mano bandymas išspręsti ginčą buvo paprastas. Aš pasakiau, kad jei negalite akcijų išpirkti vieni iš kitų, iš šalies kažkas gali pasiūlyti rinkos kainą, kad ginčas būtų išspręstas. Buvo sutarta su mažaisiais investuotojais ir koinvestavimu fondu, kad jie parduoda savo akcijas. Buvo sutarta kaina. M. Michalauskui buvo pasiūlyta likti „Contribee“, jis to kategoriškai atsisakė. G. Ratkevičiui buvo pasakyta, kad jo veiksmai daro žalą įmonei ir jam reikėtų pagalvoti apie pardavimą. Jis priėmė sprendimą akcijas parduoti ir pasitraukti iš bendrovės“, – tikino jis.

Advokatas, be kita, ko, mestelėjo akmenį S. Malinausko pusėn, pasakydamas, kad garsus tinklaraštininkas „pakišo kiaulę“ paskelbdamas informaciją apie klientą, iš kurio buvo paimti pinigai, tai yra – „Blue/Yellow“.

„Antras dalykas – ikiteisminis tyrimas nesibaigia, pinigai yra grąžinti, be to, imtasi priemonių, kad visų kūrėjų pinigai būtų saugūs ir kad įmonė tęstų veiklą. Yra daromas spaudimas, kad didieji akcininkai atiduotų akcijas, nes to pavadinti kitaip negalima. Akcijos kaina už nominalą yra 1993 eurai – tai ne kaina“, – nurodė advokatas.

Nurodė, kad nevykus deryboms sulaukta „ekonominio spaudimo“

Koinvestavimo fondas su mažaisiais akcininkais, teisininko teigimu, sutiko trauktis padengiant visą investicijos sumą ir sumokant 9 proc. metinių palūkanų. Tuo metu M. Michalauskas, anot advokato, už 16 proc. akcijų dalį prašė 180 tūkst. eurų.

„Sunku paaiškinti, kodėl savo 5–6 metų darbo rezultatą jie turėtų atiduoti kažkam už dyką. Jei netinka vienas akcininkas, yra rinka, kuri gali ateiti ir pasiūlyti išpirkti akcijas. Kai A. Tapinas pasakė, kad jam keistas toks sandoris, nes čia dalyvauja advokatų šeima, mes pasakėme, mes nebeinvestuosime, tegul ateina kažkas kitas.

Šiuo atveju atsirado naujas investuotojas, tačiau ir jis A. Tapinui netiko. A. Tapinas tada pateikė savo pasiūlymą – dosnų, dosnesnį, negu siūlė investuotojai. Po 10 tūkst. eurų A. Jakučioniui ir G. Ratkevičiui – viso 20 tūkst. eurų už 61 proc. akcijų“, – nurodė G. Černiauskas.

„Contribee“ platforma

Teisininko šeimos įmonė siūlė už akcijas pakloti kur kas didesnes sumas.

„G. Ratkevičiui buvo pasiūlyta už 30 proc. akcijų duoti 382,2 tūkst. eurų. (…) Nors A. Tapinas pareiškė, kad padengs skolą, įmonė skolą apsitarnaus pati, nes dirba pelningai. Galų gale yra finansiniai instrumentai, kurie leidžia išsidėlioti skolą VMI ir panašiai“, – dėstė jis.

Nepavykusios derybos, jo teigimu, peraugo į „ekonominį ir psichologinį spaudimą“, kad didieji akcininkai trauktųsi.

Savo ruožtu A. Tapinas teigė kalbėjęsis su visais akcininkais ir valdybos nariais, buvo keliami klausimai dėl galimai pasisavintų lėšų, kas bus su įmonės ateitimi.

„Jokio net užsiminimo nebuvo, kad „Laisvės Media Group“ norėtų įsigyti akcijų. Per mūsų pokalbį, kur dalyvavo visi investuotojai, nebuvo jokio užsiminimo, kad norime perimti įmonę. Rugpjūčio 1 dieną „Laisvės TV“ vardu parašėme savo sprendimą“, – įvykių eigą nupasakojo A. Tapinas.

Tapinas: Jakučionis ir Ratkevičius tempė gumą

A. Tapinas pacitavo laišką, kuriame nurodė, kad „Laisvės TV“ nemato galimybių toliau dirbti su „Contribee“, kol joje veikia A. Jakučionis ir G. Ratkevičius, taip pat negalėtų dirbti, jei nauji investuotojai yra „G. Č. Investicijos“ arba kiti susiję asmenys.

Taip pat rašyta, kad „Laisvės TV“ liktų klientu tik tada, jei žinotų akcininkų ir vadovų struktūrą bei nurodė, kad pasitraukiant iš „Contribee“ platformos apie tai informuos viešai.

Andrius Tapinas

„Pagrindinė mūsų sąlyga – kad ateitų nauji investuotojai. Praėjus dar kelioms dienoms, paaiškėjo, kad jokių rimtų ketinimų nėra. Mes dar gavome kaltinimą iš G. Černiausko žmonos Lauros, kad mes susimokėme su smulkiaisiais akcininkais – V. Trimbel, M. Michalausku – kad prisidėtume prie įmonės perėmimo. Tada sakėme, kad viduje mes buvome apsitarę mums patiems čia sudalyvauti, bet tada pasakėme, kad tokios galimybės jau nėra.

Tada A. Jakučionis parašė, kad nori išgirsti mūsų pasiūlymą, jei jis yra galimas. Virtualiai susitikome su A. Jakučioniu ir G. Ratkevičiumi, aš įvardijau galimą kainą – 20 tūkst. eurų už 62 proc. akcijų ir skolos padengimas iš karto. Iš viso pasiūlymo vertė (padengiant ir skolą) – 93 tūkst. eurų. Buvo lyg ir atsakyta teigiamai, tada – neigiamai ir viskas pasibaigė.

Kaltinti ir kalbėti, kad buvo planas perimti įmonę, kuri turi 50 tūkst. eurų nuostolio, galimai apsivogusį (buvusį – aut. pastaba) vadovą, dingusius pinigus ir neaiškias paskolas bei kitas problemas bei sakyti, kad jos vertė yra 700 ar 800 tūkst. eurų – nelabai realu“, – komentavo A. Tapinas.

Be kita ko, jis pridūrė, kad pasitraukdama iš „Contribee“ jo įkurta „Laisvės TV“ neteks krūvos pinigų, nukentės ir kiti išeinantys kūrėjai bei „Blue/Yellow“, kuri renka paramą Ukrainai.

Tiesa, A. Jakučionio paklausus, ar išeinant kūrėjams įmonė nenukentės finansiškai, jis teigė, kad nors paramų sumos nukris, į platformą jungiasi vis nauji kūrėjai.

Pinigai

Be kita, jis atsakė ir į A. Tapino žodžius.

„Aš esu paprastas žmogus, man yra 20 metų, kažkada įkūriau verslą ir tikėjau jo idėja. Šioje situacijoje A. Tapinas gražiai rišo istoriją į savo pusę, jis turi daugiau įtakos nei aš, jis moka gražiau kalbėti. Bet A. Tapinas iš pradžių lyg ir norėjo susitikti su potencialiais naujais investuotojais, kol neatėjo kitos dienos rytas.

Yra garso įrašai, yra visa reikalinga informacija, jis pasakė, kad neturi laiko susitikti. Pasakė: arba jūs sutinkate su pasiūlymu, arba išeiname viešai, jūs turite valandą laiko apie tai pagalvoti. Man buvo šokas, pasijaučiau gavęs spaudimo iš A. Tapino, kuris man visada buvo siektinas pavyzdys“, – dėstė A. Jakučionis.

Ketinimų protokolas, kuriame įrašyta, kad už 10 tūkst. eurų savo dalį parduos A. Jakučionis, už tiek pat – G. Ratkevičius, pasak „Contribee“ vadovo, buvo galimai aptartas ir su kitais investuotojais.

„Jame buvo minimos vidinės sistemos, kurias naudoja tik tam tikros platformos. Mano akimis, tai yra nešvarus būdas pasiimti įmonę, kurią aš tiek metų kūriau. (…) Tai yra morališkai neteisinga“, – nurodė A. Jakučionis.

Į tai A. Tapinas sureagavo pastebėdamas, kad išties nurodė, jog laukia greito sprendimo, nes pagrindiniai „Contribee“ akcininkai, pasak visuomenininko, ėmė „tempti gumą“, nebekelti ragelių.

Malinauskas klausė, kokią nauda gauna advokatas

Savo ruožtu S. Malinauskas užtikrintai teigė, kad pinigus G. Ratkevičius tikrai persivedė iš „Blue/Yellow“ paskyros, apie tai organizacijos vadovas Jonas Ohmanas sužinojo, kai pabandė prisijungti prie savo paskyos.

„Buvo pakeistas jo slaptažodis, „Contribee“ atstovai patvirtino, kad iš jo paimti pinigai. Tada „Contribee“ su „Blue/Yellow“ susitarė, kad tai bus neviešinama informacija. Tuo metu G. Ratkevičius aiškino, kad pasiskolino, ranka parašęs raštelį, nors teisiškai negalima be jokių valdybos sprendimų to daryti.

Kitas dalykas – taip, Gintarai, jūs išgelbėjote „Blue/Yellow“, savo pinigais padengdamas skolą, kalbu be jokios ironijos. Bet paprastai klientai moka advokatams, kokią jūs naudą iš to gaunate? Tai yra neįtikėtina, kad yra didžiulė rėmimo platforma, kurios vadovas yra tiek kontroliuojamas, kad gali pasiimti pinigus, persivedinėti juos, o tai išaiškėjus parašyti raštelį“, – audringai kalbėjo S. Malinauskas.

Skirmantas Malinauskas

Jis negailėjo kritikos ir A. Tapinui, kuris sužinojęs šią informaciją apie „Contribee“ jos iš karto nepaviešino.

„Žurnalistas niekada negali eiti į derybas, verslo sandorius (…) A. Tapiną „Contribee“ dabar laiko paėmusi už vienos vietos, sakydama, kad patyrė spaudimą. Andrius sako – ne, nespaudžiau, ir visi šioje situacijoje atrodo vienodi“, – rėžė tinklaraštininkas.

Be kita ko, jis kėlė klausimą, kokiems tikslams G. Ratkevičius panaudojo „pasiskolintus“ pinigus.

G. Černiauskas sakė, kad to reikėtų klausti paties G. Ratkevičiaus, tačiau jam užkliuvo tai, kaip S. Malinauskas gavo minėtos informacijos.

„Prokuroras atskleidė?“, – teiravosi advokatas.

Į tai S. Malinauskas sureagavo klausdamas, ar advokatas nori pakalbėti apie bylas, kuriose jis buvo jo šaltinis.

Taip pat S. Malinauskas kėlė klausimą, kodėl G. Ratkevičius tebėra „Contribee“ akcininkas. G. Černiauskas replikavo, kad norint jas parduoti reikia praeiti tam tikras procedūras.

„Kiti akcininkai turi arba patys nupirkti, arba leisti jam parduoti. Šiuo metu G. Ratkevičius yra pakabintas. Į šį klausimą gali atsakyti tik V. Trimbel“, – aiškino jis.

Investuotoja: pagal susitarimus privalo parduoti akcijas už nominalią kainą

Tuo metu į „Contribee“ investavusio „Coinvest Capital“ vadovė V. Trimbel sakė, kad apie tai, jog G. Černiauskas yra platformos advokatas, ji sužinojo tik kovo ar balandžio mėnesį kituose teisminiuose procesuose.

„Liepos 12 dieną G. Černiauskas man atsiuntė laišką, kad tarp akcininkų nepavyko pasiekti susitarimo dėl akcijų pardavimo, todėl derybos nutraukiamos. O dėl visa kito – čia tiek paskleista absurdo, kad jei norėčiau viską paneigti, man reikėtų daugiau laiko. Mes, kaip ir visi kiti, esame šokiruoti dėl to, kas įvyko. Bet negalėjome pasiduoti emocijoms, turėjome, vaizdžiai pasakius, išplėšti grobį iš nasrų, grąžinti lėšas klientui ir bandyti išsireikalauti, kad pažeidimus padarę asmenys (atsakytų – aut. pastaba)“, – pridūrė investuotoja.

Viktorija Trimbel

V. Trimbel akcentavo, kad akcininkams „dar nevėlu priimti bent vieną teisingą sprendimą“ ir įgyvendinti sąlygas, su kuriomis jie sutiko gaudami investuotojų pinigus.

„Jie privalo pasitraukti ir parduoti akcijas už nominalią kainą, kuri buvo numatyta sandorio sutartyse, kai buvo gauta investicija. Tai yra standartinė rizikos kapitalo praktika“, – pridūrė ji.

Kai investuotojai investavo ketvirtį milijono, jos teigimu, „Contribee“ vertė buvo labai maža ir išaugo tik investuotojų pinigais. Tiesa, kokia yra nominali akcijų kaina, ji neįvardijo sakydama, kad po ranka neturi duomenų, tačiau paklausus, ar ji gali siekti porą tūkstančių eurų, sakė, kad taip gali būti.

Jos teigimu, G. Ratkevičius į investuotojus su laišku apie ketinimą parduoti akcijas G. Černiausko įmonei kreipėsi po to, kai G. Černiauskas oficialiai parašė, kad jokio galiojančio pasiūlymo nėra. Be to, pasak investuotojos, G. Ratkevičiaus akcijos yra areštuotos kitame teisiniame ginče. Teismo sprendimu be kitų nukentėjusių asmenų sutikimo negali būti.

Vėl pasisukus pokalbiui, kodėl „G. Č. Investicijos“ padengė G. Ratkevičiaus galimai pasisavintą sumą, advokatas tvirtino, jog jokio altruizmo šioje situacijoje nėra.

„Buvo pasiūlyta išpirkti visų pasiruošusių pasitraukti akcininkų dalį, tačiau kažkam iš akcininkų tai nebuvo naudinga. Išgirdome, kad vienas pasiūlymas parduoti už 2 tūkst. eurų, kitas – už 20 tūkst. eurų“, – nurodė jis.

Tuo metu A. Jakučionis nurodė, kad sutartinį įspareigojimą su investuotojais ne jis pats, nes jam tuo metu nebuvo 18 metų, bet jo mama. Susitarimas buvo anglų kalba, o jo mama, pasak dabartinio vadovo, angliškai nekalba.

Tuo metu, kai vyko laida, G. Ratkevičius „Contribee“ kūrėjams ir vartotojams išplatino laišką, kuriame rašė, jog nepriklausomai nuo tyrimo rezultatų ketina parduoti turimas „Contribee“ akcijas.

„Rugpjūčio 21 d. vyksiančiame visuotiniame akcininkų susirinkime viešai prašysiu leidimo parduoti savo turimas akcijas. Esu užtikrintas, kad likę ir nauji akcininkai ypatingai atsakingai pažiūrės į šią mano pamoką bei saugos įmonės reputaciją ateityje“, – rašė jis.