Mato keliskart kritusį naudojimą

„Maximos“ parduotuvėse, pasak tinklo, šių maišelių naudojimas krito perpus. Pavyzdžiui, 2022 metų antrąjį pusmetį tinklo pirkėjai jų sunaudojo beveik 100 mln.

„Uždraudus juos dalyti nemokamai ir apmokestinus – 2023-ųjų liepos–gruodžio mėnesiais labai lengvų vienkartinių plastiko maišelių sunaudota net du kartus mažiau – arti 50 milijonų vienetų“, – komentuoja „Maxima“ Komunikacijos ir korporatyvinių ryšių departamento vadovė Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė.

„Palyginus pernai ir šių metų pirmąjį ketvirtį labai lengvų plastikinių maišelių sunaudojimas sumažėjo 54 proc.“, – pridūrė ji.

Vien 2023-ųjų antrąjį pusmetį daugkartinių maišelių, skirtų susidėti vaisiams ir daržovėmis, gyventojai įsigijo dešimtimis tūkstančių daugiau. Jų naudojimas palyginti su 2022 metų antruoju pusmečiu išaugo 3 kartus.

Prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Gintarė Kitovė sako, kad palyginti su laikotarpiu iki pernai liepos 1 dienos, plonųjų maišelių sunaudojimas sumažėjo iki kelių kartų.
„Žmonės naudoja ne tik mažiau plastiko maišelių, bet ir dažniau renkasi tvarias alternatyvas – pavyzdžiui, daugkartinius vaisių bei daržovių maišelius. Vos įgyvendinus pokytį, praėjusių metų rugpjūtį daugkartinių maišelių pardavimai išaugo net 4 kartus“, – komentuoja G. Kitovė.

Jos teigimu, vis dažniau pasitaiko žmonių, kurie pasirinktus vaisius ar daržoves sveria be jokio maišelio.

Balandžio pradžioje savąja statistika pasidalijo ir „Lidl“, pranešę, kad per devynis mėnesius, kai galioja naujos taisyklės, maišelių įsigyjama 40 proc. mažiau, o juos keičia „tvaresnės alternatyvos“.

Per šį laikotarpį pirkėjai jau spėję atrasti ir įvairias tvaresnių alternatyvų – vien daugkartinių maišelių paklausa išaugo daugiau nei 7 kartus.

„Rimi“ rinkodaros ir komunikacijos skyriaus vadovė Dalia Čenkienė sako, kad dalijant nemokamus maišelius šiame prekybos tinkle jų būdavo suvartojama apie 24 milijonai per metus (po 2 mln. per mėnesį).

„Juos apmokestinus nuo 2023 metų liepos 1 dienos vartojimas krito iki 740 000 vienetų per mėnesį, tai yra net 63 proc. mažiau. Plastiko suvartojimo prasme, tai – 30 tonų mažiau plastiko per metus arba 2,5 tonomis mažiau per mėnesį. Tad nuoseklu, kad ir daugkartinių maišelių pardavimai išaugo itin ženkliai – net 350 procentais“, – sako ji.

Ekspertas: jie nebuvo nemokami