aA
Geriausiu pasaulio futbolo žaidėju išrinktas Cristiano Ronaldo buvo pasamdytas reklamuoti savo šalį. Kad pritrauktų kuo daugiau turistų, Portugalijos vyriausybė nusprendė šio futbolininko atvaizdą panaudoti per reklamos kampaniją Kinijoje. Už metus truksiančią kampaniją C. Ronaldo sumokėta 150 tūkst. eurų, praneša LRT radijas, apžvelgdamas Portugalijos verslo naujienas.
Cristiano Ronaldo ir Irina Šeik
Cristiano Ronaldo ir Irina Šeik
© Vida Press

Nors daugeliui portugalų tokia vyriausybės investicija ir reklamai pasirinkta Kinija per besitęsiantį taupymo laikotarpį pasirodė akibrokštu, garsiam futbolininkui šis honoraras – smulkmė. Pasak žurnalo „Forbes“, C. Ronaldo vien iš reklamos per metus uždirba 20,5 mln. eurų. Be to, jis šiuo metu yra geriausiai apmokamas futbolo žaidėjas pasaulyje, Ispanijos „Madrido Reale“ uždirbantis 38,2 mln. eurų. Tiesa, atskaičius mokesčius jam lieka tik 15 mln. eurų per metus.

Skandalo centre – buvęs Portugalijos premjeras

Portugaliją šiemet krečia korupcijos ir pinigų plovimo skandalai. Portugalai džiaugiasi, kad pagaliau teisėtvarka dirba ir pasiekė net galinguosius, nors įtariamieji – dar ne kaltieji, o tarptautinėje ir vietinėje žiniasklaidoje garsiausiu šiuo metu įtariamuoju tapo buvęs Portugalijos premjeras Jose Socratesas, apkaltintas mokestiniu sukčiavimu, pinigų plovimu ir korupcija.

Socialistų partijos politikas, priverstas atsistatydinti iš premjero pareigų šalį užgriuvus ekonomikos krizei, išvyko studijuoti prestižiniame Paryžiaus politikos mokslų institute, o po mokslų ramiai vedė pokalbių laidas Portugalijos nacionalinėje televizijoje bei nesivaržydamas prabangiai gyveno. Buvo aptikta ne viena J. Socrateso motinos keliasdešimt tūkstančių eurų perlaida į sūnaus sąskaitas. Politikas tokį šeimos praturtėjimą teisina motinos gautu paveldėjimu.

Įtariama, kad J. Socratesas neturėjo tiek pajamų, kad būtų galėjęs padengti savo milijonines išlaidas, pavyzdžiui, už būstą prabangiame Paryžiaus rajone. Įtarimą kelia ir motinos vardu registruotas nekilnojamasis turtas Portugalijoje. Dienraštis „Correio de Manha“ teigia, kad buvusio premjero turtas siekia 25 mln. eurų.

J. Socratesui bei kitiems įtariamiesiems nuo praėjusios savaitės taikomas kardomasis kalinimas, komentatorių pripažintas neįprastu bei griežtoku teismo sprendimu.

Žlugo vienas didžiausių šalies bankų

Rugpjūtį žlugo antras pagal dydį Portugalijos bankas „Banco Espirito Santo“, kitaip vadinamas BES. Norint suvaldyti šalies finansų rinkos padėtį, bankas buvo padalytas į du bankus: vadinamąjį „gerąjį“ banką su visu sveiku banko turtu, t. y. sveikomis paskolomis, geromis investicijomis, grynaisiais pinigais ir vertybinių popierių portfeliu, ir „blogąjį“ banką su rizikingu turtu.

„Gerajam“ bankui, kuris buvo pavadintas „Novo Banco“, vyriausybė paskolino 3,9 mlrd. eurų  iš likusios Portugalijos gelbėjimo fondo dalies bei dar 4,9 mlrd. eurų paskolino Portugalijos finansų sektorius.

Kaip skelbia Portugalijos radijas TSF, „Novo Banco“ per pirmąjį savo egzistavimo trimestrą į valstybės iždą jau sumokėjo 30 mln. eurų palūkanų.

Nors atrodo, kad banko gelbėjimo planas ganėtinai vykęs, finansinės grupės žlugimas neapsiėjo be skandalų. Lapkritį prasidėjo ir intensyviai tęsiasi su banku bei jo valdymu susijusių asmenų, įskaitant ir banko vadovus, ir politikus, teisminės apklausos. Įdiegtos drausminės procedūros, vykdomos kratos ir „Novo Banco“ patalpose. Įtariamieji kaltinami kvalifikuotu sukčiavimu, piktnaudžiavimu pasitikėjimu, dokumentų klastote, pinigų plovimu ir sukčiavimu mokesčių srityje.

„Banco Espirito Santo“ per pirmąjį pusmetį patyrė 3,6 mlrd. eurų nuostolių. Tai didžiausios kada nors Portugalijos bankų istorijoje užregistruotos netektys. Tačiau aukštas pareigas banke užimantys asmenys ir pirmais šių metų mėnesiais vis dar gaudavo milijoninius atlyginimus, o akcininkus ir indėlininkus dėl banko stabilumo patikino net šalies prezidentas Cavaco Silva.

Ne vienas atsakingas valstybės asmuo, įskaitant Portugalijos banko vadovą Carlosą Costa, apie banko sunkumus žinojo jau prieš metus, todėl visuomenė jį kaltina, kad priemonės, kurių tuo metu imtasi, buvo toli gražu nepakankamos. Tačiau C. Costa teisinasi, kad turimas galias išnaudojo. Viena iš galimų priemonių buvo atstatydinti tuo metu didžiausio privataus Portugalijos banko „Banco Espirito Santo“ valdytojus.

Teisėsauga tiria „auksinių“ vizų dalybas

Teisėsaugos grybštelėjimo sulaukė ir „auksinių“ vizų dalybų projekto dalyviai. Nuo 2013 m. turtingus trečiųjų šalių piliečius Portugalija vilioja „auksinėmis“ vizomis – galimybe metus gyventi Portugalijoje bei laisvai keliauti po Šengeno zoną.

Kaip skelbia oficiali svetainė goldvisaportugal.pt, „auksinę“ vizą ne Europos Sąjungos šalies pilietis gali gauti pasirinkęs vieną iš trijų būdų. Reikia arba įsigyti nekilnojamojo turto ne mažiau kaip už 0,5 mln. eurų, arba į Portugalijoje įregistruotą įmonę investuoti bent 1 mln. eurų, arba sukurti mažiausiai 10 naujų darbo vietų.

Po šešerių metų tokios vizos savininkas, per metus šalyje privalomai turįs pabūti mažiausiai septynias dienas, gali pretenduoti gauti Portugalijos pilietybę. Ypatingo dėmesio buvo sulaukta iš Kinijos turtuolių.

Tačiau Portugaliją supurtė pradėtas teisminis tyrimas, kuris į dienos šviesą jau ištraukė 11 įtariamųjų. Tarp jų – atsistatydinęs Imigracijos ir pasienio agentūros vadovas Manuelis Jarmela Palosas, buvusi Teisingumo ministerijos generalinė sekretorė Maria Antonia Anes, buvęs Registrų ir notarinių paslaugų instituto direktorius Antonio Figueiredo, taip pat – trys kinai verslininkai.

Bylos gijos veda ir iki buvusio ministro pirmininko J. Socrateso, nors šioje byloje jis nėra oficialiame įtariamųjų sąraše. Buvęs Imigracijos ir pasienio agentūros vadovas M. J. Palosas įtariamas pasyviąja korupcija bei ėmęs 10 proc. komisinį mokestį už „auksinės“ vizos gavimo paspartinimą.

Nors bylos detalės nėra viešinamos, „auksinių“ vizų dalybos problemiškos. Nėra aiškios kontrolės, kas iš tiesų gauna šias vizas ir kokia Portugalijoje investuojamų pinigų kilmė. Jau buvo atvejis, kai Kinijos pilietį, gavusį „auksinę“ vizą, iš tėvynės pasivijo tarptautinis arešto orderis.

Per dvejus metus buvo išduota per 1 770 „auksinių“ vizų. Portugalija surinko daugiau nei 1 mlrd. eurų investicijų. Tačiau darbo vietų buvo sukurta vos 30.

www.lrt.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Vilniaus savivaldybė 20-ojo aukšto įveiklinimą pakartotinai skelbs vasaros pabaigoje

Vilniaus miesto savivaldybės pastato 20 aukšto patalpų ilgalaikės nuomos konkursas pakartotinai...

Lietuvos krašte, kuriame nėra ežerų – gamina laivus: lietuviai tokių sau leisti nelabai gali (62)

Šalčininkų rajonas nepasižymi nei ežerų, nei upių gausa, tačiau čia, Emiliškių kaime,...

Teismas: „Uncle Sam's“ baro valdytojai alkoholio licencija panaikinta teisėtai (3)

Vilniaus savivaldybės sprendimas panaikinti alkoholio prekybos licenciją bendrovei „Dėdė...

Šokolado cechą atidarinėjo pas šeichus, o dabar Lietuvoje imasi savo verslo: tai – svajonės išsipildymas (47)

33-iejų Justinas Duchovskis prieš keletą metų Dubajuje šeichams padėjo įrengti šokolado...

Nidos verslininkas: po Mindauginių pamatysite tikrąjį Nidos vasaros sezono veidą (508)

Nidos verslininkai, prekiaujantys žuvimis, nuomojantys butus, dviračius, paspirtukus ir užsiimantys...

Top naujienos

Vytautas Jokubauskas | D+

Ekspertas apie situaciją viename karščiausių pasaulio taškų: tai – tiksinti bomba (2)

Vos tik spėjęs paskelbti savo nepriklausomybę Izraelis buvo įmestas į kovą už savo...

Būsimų rinkimų intriga: „laisviečiai“ žada pasiūlyti jiems ideologiškai priimtiną kandidatą į prezidentus (342)

Laisvės partija neapsiriboja ambicijomis Seime. Partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė svarsto,...

Kardiologo receptai, norintiems išvengti širdies ligų: dėmesį reikia atkreipti į kojas (8)

Apie kardiologines problemas vis daugiau kalbama ir pandemijos kontekste – sveikatos specialistai...

Loreta Anilionytė | D+

Miniažmogiai ir jų naujasis elitas – nuomonės formuotojai: O asilas pritardamas mekeno T-I-A-A-A-I-P (2)

„Šiandien šviečia saulė“ – parašė „Facebooke“ eilinis žmogus. 10 „like‘ų“....

Lietuvoje – vos 50 naujų COVID-19 atvejų, mirė 2 žmonės, per parą antra doze paskiepyta daugiau nei 5 tūkst. žmonių ligoninėse šiuo metu gydomi 266 COVID-19 pacientai (164)

Praėjusią parą šalyje nustatyta 50 naujų COVID-19 atvejų, nuo šios infekcinės ligos mirė du...

Baudinių mįslės neįminusių ispanų strategas: jei tai būtų boksas, šią kovą būtume laimėję

Keturi iš devynių – nors 11 m baudinių realizacija Europos čempionate pastarosiomis dienomis...

Jūsų namuose esant šiems 6 daiktams, jį parduoti bus sunku (4)

Netvarka virtuvėje ant spintelės, akivaizdžiai matoma perpildyta šiukšliadėžė, pakelta tualeto...

Viltis klijuoti santykius subliuško: princas Harry į JK atvyks vėl be žmonos (19)

Jungtinės Karalystės karališkoji šeima liepos 1-ąją minės svarbią dieną – Kensingtono...

Nepaisant loterijos bei prizų, Marijampolėje skiepijimo apimtys taip pat sumenko siūlo skrydį oro balionu, pramogas vandens batutų parke, masažą (68)

Nors nuo koronaviruso pirma doze pasiskiepiję gyventojai Marijampolėje gali dalyvauti loterijoje bei...

Vokietis suvedė sąskaitas su Ronaldo: šįkart jo marškinėlių nebeprašiau (10)

Cristiano Ronaldo pelnė įvartį bei atliko rezultatyvų perdavimą, bet lygiai tą patį padarė...