„Viešojoje erdvėje ar net iš Palucko-Skvernelio-Žemaitaičio koalicijos atskirų narių girdžiu pamąstymus, jog Tėvynės sąjunga turėtų balsuoti už valdančiųjų pateiktą NT mokesčio projektą, nes juk patys nesenai teikė kažkokį „panašų“ NT mokestį. Tai noriu pataisyti. Valdančiųjų pateiktas ir jų pačių nelabai mylimas NT mokesčio modelis yra esmingai kitoks, nei buvusios Vyriausybės.
Praeitoje kadencijoje siūlėme keisti iki šiol galiojantį NT mokesčio modelį, nes dabar galiojantis mokestis yra blogas. Jis nėra klasikinis NT mokestis, kurio esmė finansuoti infrastruktūros aplink žmogaus turtą palaikymą, o tarifai 0,5-2 proc. yra kelis kartus didesni nei paprastai kitur pasaulyje 0,1-1 proc. Bet po Palucko-Skvernelio-Žemaitaičio NT mokesčio pakeitimų, jis taptų dar blogesnis“, – rašo buvusi ministrė.
Pagal G. Skaistės viešinamus skaičiavimus, 50 kv. butas Pilaitėje, 82,8 tūkst. eurų vertės per metus galėtų atsieiti 82,8 Eur.

Kol kas oficialiai valdančioji socialdemokratų, demokratų ir „Nemuno aušros“ koalicija nepristatė, koks bus ruošiamas naujas nekilnojamojo turto (NT) mokestis. Vienas iš galimų variantų, kuris buvo įgarsintas tai, kad iki 200 tūkst. eurų NT tarifas siektų 0,1 proc., nuo 200 iki 400 tūkst. eurų – 0,2 proc., o kitam brangiausiam turtui, priklausomai nuo vertės, būtų taikomi 0,5 proc., 1 proc. ar 2 proc. tarifai. O pirmam būstui galėtų būti taikoma lengvata arba 50 proc. nuolaida.
„Būstui, kurio vertė yra iki 200 tūkst., būtų taikomas 0,1 proc. tarifas, pagrindiniam būstui būtų taikoma 50 proc. nuolaida. Apie viršutinę ribą, kurios nereikėtų viršyti norint gauti šią lengvatą, dar diskutuosime. Toliau laipsniškai – 0,2 proc., 0,5 proc., iki 1 proc. punkto – mokestis augtų, dėl viršutinės ribos diskutuosime“, – taip kovo pabaigoje kalbėjo socialdemokratė Rasa Budbergytė.
Buvusi finansų ministrė, konservatorė G. Skaistė trečiadienį socialiniame tinkle rašė, kodėl valdančiųjų ruošiamas NT mokestis būtų blogas. Pirmiausia, kaip pabrėžė, nebeliktų neapmokestinamosios kartelės.
„Nekilnojamo turto vertės yra labai skirtingos skirtingose savivaldybėse, todėl bet kokią neapmokestinamąją kartelę ar lengvatą, tikslinga taikyti ne valstybės, o savivaldybės lygiu. Buvusi Vyriausybė siūlė neapmokestinti pusantro tos savivaldybės NT objektų vertės vidurkio. Tai reiškia, kad už būsto vertės dalį viršijančią pusantro tos savivaldybės vidurkio būtų mokėję tik ženkliai geriau nei kaimynai gyvenantys namų savininkai. Palucko-Skvernelio-Žemaitaičio modelyje neapmokestinamosios kartelės nėra. Mokėtų visi, bet už būstą kuriame gyveni gautum 50 proc. nuolaidą“, – teigia ministrė.
Tiesa, „Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis anksčiau komentavo, kad įvedant visuotinio nekilnojamojo turto (NT) mokestį privaloma nustatyti bent 100 tūkst. eurų grindis, nuo kurių gyventojai pradėtų mokėti. prezidentas Gitanas Nausėda siūlė nustatyti 50 tūkst. eurų vertės neapmokestinamo turto kartelę.
G. Skaistė savo įrašė taip pat teigia, kad svarstomi dabartiniai tarifai būtų kelis kartus didesni nei turėtų, o pagrindiniai mokesčių mokėtojai taptų didmiesčių ir kurortų gyventojai.
„Buvusi Vyriausybė siūlė pirmo būsto vertei virš pusantro konkrečios savivaldybės vidurkio taikyti tarifą nuo 0,06 iki 0,1 proc. Antram būstui buvo siūloma tarifus leisti nustatyti savivaldybėms diapazone nuo 0,1 iki 1 proc. Tokiu būdu pirmas būstas būtų arba neapmokestinamas arba jam taikomas itin lengvatinis tarifas, o antram būstui – tarptautine praktika grįstas diapazonas, paliekant savivaldybėms galimybę konkuruoti tarifais.
Palucko-Skvernelio-Žemaitaičio modelyje tarifai ženkliai didesni nei paprastai pasaulyje. Priklausomai nuo vertės tarifai svyruotų nuo 0,2 iki 2 proc. visos turto vertės.
Paprastai NT mokestis yra mokestis infrastruktūrai palaikyti, o ne prabangos apmokestinimas. Kitaip reiktų taikyti mokesčius ir jachtoms, mašinoms, finansiniam turtui. Todėl logiška mokestį taikyti konkrečiam NT objektui šalia kurio bus kuriama infrastruktūra, įvertinant ar tai pirmas gyvenamas būstas. Buvusi Vyriausybė siūlė mokestį skaičiuoti konkrečiam NT objektui, su neapmokestinama kartele ir lengvatiniu tarifu pirmam būstui, o pajamas nukreipti į tos konkrečios savivaldybės biudžetą. Tokiu būdu būtų išlaikoma infrastruktūra ir gerinamos aplinkos sąlygos šalia konkretaus objekto, už kurį mokestis ir sumokėtas.
Palucko-Skvernelio-Žemaitaičio NT mokesčio modelyje apmokestinama susumuota visų asmeniui priklausančių NT objektų (esančių visose savivaldybėse) vertė, taikant 50 proc. nuolaidą tik pirmam būstui. Priminsiu, kad skirtingose savivaldybėse turto vertės yra labai skirtingos. Todėl neturint neapmokestinamos kartelės formulės pritaikytos konkrečiai savivaldybei, mokestį taikant pagal vieną kurpalių – beveik visą mokestį sumokės didmiesčių, jų priemiesčių ir kurortų savivaldybių gyventojai. T.y. Vilniaus ir jo rajono, Kauno ir jo rajono, Klaipėdos ir jos rajono bei Palangos, Neringos, Trakų žmonės“, – rašo politikė.
Savo įraše G. Skaistė taip pat mini, kad: „Girdžiu atgarsius iš regionų, kad atskiri Palucko-Skvernelio-Žemaitaičio koalicijos herojai susitikimuose su gyventojais sako, kad jie už savo pačių projektą nebalsuos, o NT mokestį priims konservatoriai. Visgi raginčiau juos nebūti tokiais optimistais. Jei modelis bus pateiktas toks, koks pristatomas šiandien – manau, Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcija balsuos prieš“.