Matininkų veiklą vertinusi darbo grupė siūlo peržiūrėti matininkų veiklą reguliuojančius teisės aktus ir sukurti kokybiškai naują matininkų veiklą reglamentuojantį įstatymą.
Gintautas Bužinskas
© ELTA
Šią savaitę žiniasklaidai pranešus dėl galimai neskaidrios privačių matininkų veiklos vykdant žemės reformą, teisingumo ministro Gintauto Bužinsko sudaryta darbo grupė trečiadienį nagrinėjo iškeltas problemas ir galimus jų sprendimo būdus, pranešė Teisingumo ministerijos atstovas spaudai.

Pagal galiojančią tvarką, nuosavybės teises į žemę atgavęs asmuo, norėdamas ja laisvai disponuoti (pvz., keisti paskirtį, parduoti, dalyti ar sklype statyti namą), būtinai turi atlikti papildomus kadastrinius matavimus.

Žiniasklaida pranešė, jog daugiausiai tokių darbų visoje šalies teritorijoje tenka korporacijai "Matininkai", vadovaujamai Kęstučio Kristinaičio. Kaip žinia, privačių matininkų atlikti darbai vėliau turi būti pateikiami Registrų centrui registruoti. Teisingumo ministerijos reguliavimo sferoje esančio Registrų centro statistika rodo, jog dalis privačių matininkų darbų atliekami nekokybiškai. Dėl to gyventojai patiria nepatogumų.

Žiniasklaidos teigimu, privačių matininkų paslaugų įkainiai nėra tinkamai reglamentuoti, matininkai siekia uždirbti maksimaliai, todėl didesnės dalies iš gyventojų gaunamų pinigų neapskaito.

Darbo grupės specialistai svarstė, kaip reikėtų teisiškai sureglamentuoti minėtus klausimus, kad tokių problemų nekiltų, nes net ir teorinės teisinio reguliavimo spragos kelia realų pavojų asmens teisių įgyvendinimui.

Darbo grupė išanalizavo žiniasklaidos paskelbtą informaciją ir pripažino, kad dėl matininkų veiklos keliamos problemos pagrįstos. Tačiau dėl galimų korupcinių ar nusikalstamų veiksmų priemonių turi imtis teisėsaugos institucijos.

Dabar siūloma du alternatyvius problemų sprendimo būdus - iki kito posėdžio bus atlikta išsami užsienio valstybių praktikos analizė. Tačiau turimi duomenys patvirtina, kad paprastai veikia dviejų tipų kadastrinių matavimų sistemos - arba aiškiai reglamentuota valstybinė, arba privati, kuri turi stipriai veikiančią savireguliacijos sistema, aiškiai reglamentuotą atsakomybę.

Lietuvoje sugriovus anksčiau buvusių valstybinę matininkų sistemą, privati iki šiol savireguliacijos nesusikūrė. Norint išlaikyti privačią sistemą, būtina, kad naujai kuriamame įstatyme būtų įtvirtintas matininkų savireguliacijos institucija, kuri priimtų atsakomybę už matininkų veiklą, reguliuotų kainų politiką, spręstų matininkų draudimo klausimus, jų veiklos apribojimo ar nutraukimo klausimus. Siūloma spręsti ir matininkų civilinės atsakomybės už padarytą žalą draudimo klausimą. Dabar toks draudimas privalomas kitiems svarbias valstybines funkcijas atliekantiems asmenims, pvz., advokatams, notarams, antstoliams.

Konkretų įstatymo projektą turėtų parengti tarpžinybinė darbo grupė, kurios nariais turėtų būti Žemės ūkio ministerijos, Nacionalinės žemės tarnybos atstovai. Darbo grupė taip pat galėtų pateikti konkrečius pasiūlymus tokiam įstatymui.

Darbo grupės posėdyje pateikta statistika privertė darbo grupės narius nedelsiant siūlyti priemones problemoms spręsti. Skaičiai parodė, kad kai kurių privačių matininkų kompanijų beveik penktadalis atliktų kadastrinių matavimų neatitinka reikalavimų ir juos reikia taisyti.

Pasitaikančios klaidos gali labai skaudžia atsiliepti žemės savininkams, jei Registrų centras nepatikrinęs įregistruotų tokius matavimus. Pagal tokius matavimus neretai pasitaiko, kad gyventojui pamatuota žemė persidengia su jau kitam asmeniui priklausančiu sklypu. Tokių matavimų registravimas gali sukelti ilgus teisminius ginčus tarp tokių asmenų.

Beje, šiemet buvo panaikinta pareiga privatiems matininkams prieš atiduodant žmonėms kadastrinių matavimų dokumentus juos privalomai sutikrinti su Registrų centro turimais duomenimis. Tiesa, žmonės galėtų tokios paslaugos reikalauti iš matininkų, tačiau ne visi tai žino ir daro. Vėliau dėl to gali tekti ir tenka sugaišti papildomą laiką taisant broką.

Darbo grupė atkreipė dėmesį kad patys matininkai anksčiau siūlė tik jiems vieniems leisti užsiimti kadastriniais matavimais. Šiandien tokią paslaugą gyventojams gali suteikti ir valstybės įmonė Registrų centras. Tačiau toks žingsnis, neišsprendus nei civilinės, nei kitokios privačių matininkų atsakomybės klausimų, nesureglamentavus atlyginimo už kadastrinių matavimų paslaugas gali sukelti dar didesnes problemas nei keliamos šiandien.

Ši darbo grupė buvo sudaryta šių metų vasarį. Nuolat veikianti specialistų grupė turi spręsti klausimus, susijusius ne tik su Registrų centro veiklos tobulinimu. Ji taip pat turi spręsti Nekilnojamojo turto registro, Nekilnojamojo turto kadastro ir Adresų registro klausimus. Pasiūlymus teikianti darbo grupė prireikus yra įpareigoti pateikti teisingumo ministrui ir reikiamų teisės aktų projektus.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Padėtis Latvijos finansiniame sektoriuje nėra paprasta, sako premjeras

Dabartinė situacija Latvijoje nėra paprasta – vyriausybės ir teisėsaugos įstaigos finansiniame...

Volstritą penktadienį aukštyn tempia technologijų įmonių akcijos

Palaikomi technologijų sektoriaus, pagrindiniai Volstrito indeksai penktadienį kilo bei atkovojo...

„Volkswagen“ pelnas pernai daugiau nei dvigubėjo (1)

Didžiausias pasaulyje automobilių gamintojas „ Volkswagen “ paskelbė, kad koncerno grynasis...

Latvija žada per pusę sumažinti užsienio indėlininkų skaičių (1)

Skandalo finansų sektoriuje supurtytos Latvijos ministras pirmininkas Maris Kučinskis teigia,...

Romualdas Žadeika iš „Achemos grupės“ atleistas neteisėtai (7)

Buvęs koncerno „ Achemos grupė “ generalinis direktorius Romualdas Žadeika iš koncerno...

Top naujienos

Paskambinus į greitąją – pritrenkianti dispečerės reakcija (33)

Moteris, kuri nusprendė padėti šaltyje gulinčiam žmogui, iš greitosios medicinos pagalbos...

Legendinis Johnny Eckas: įveikęs save, bet nenugalėjęs žmogiškojo žiaurumo (5)

„Jei užsimanysiu pamatyti išsigimėlių, pažvelgsiu pro langą“, – gyvenimo pabaigoje viešai...

Baisias šeimos problemas tėvai slėpė po devyniais užraktais: vaiko pasakojimais netikėjo net artimieji (13)

„Nesvarbu, kokioje aplinkoje užaugote, nesvarbu, kas jūsų tėvai, – jūsų gyvenimas neprivalo...

Gyvai / Eurolyga: „Anadolu Efes“ – „Žalgiris“ (33)

Po savaitės pertraukos Eurolygoje Kauno „Žalgiris“ atnaujina lenktynes dėl vietos...

Po Venckienės sulaikymo išplatintas jos sūnaus kreipimasis (1006)

Ketvirtadienį pranešus apie buvusios teisėjos ir Seimo narės Neringos Venckienės sulaikymą JAV,...

Skubios pagalbos paieškos ligoninėse: pacientai išvejami, liepia susimokėti (78)

Jei poliklinikos , kurios esate pacientas, nedarbo metu jums prireiktų medicininės pagalbos – kur...

Andrius Tapinas „Vilniaus knygų mugėje“ ėmėsi provokacijos (52)

„Naujoji mano knyga tiesiog graibstoma. Lentynos tuščios, vos spėja nešti iš sandėlių....

JAV teisingumo departamentas: Venckienė yra sulaikymo įstaigoje (119)

Jungtinių Valstijų teisingumo departamentas penktadienį patvirtino buvusios Seimo narės...

Orą gadinantis keleivis, neištikimas vyras ir kiti nuotykiai lėktuvuose, kurie baigėsi ne taip ir linksmai (3)

Iš Dubajaus į Amsterdamą skridęs „Transavia Airlines“ lėktuvas turėjo skubiai leistis...

Gyvai / Pasaulio čempionato atranka: Lietuva – Vengrija (15)

Sėkmingai FIBA planetos pirmenybių atranką dar pernai rudenį pradėjusi Lietuvos vyrų krepšinio...