Šešias savaites trukusi nacionalinė diskusija dėl genetiškai modifikuotų javų ir maisto produktų parodė, kad britai biotechnologijas vis dar vertina skeptiškai ir nepasitiki vyriausybe bei įmonėmis, kurios nori minėtus produktus įtvirtinti.
Grūdai, žemės ūkis
Būtent tokia išvada pateikiama ataskaitoje, apibendrinančioje šiemetinę vyriausybės finansuotą diskusiją "GM Nation?" ("Genetiškai modifikuotų produktų valstybė?"). Diskusija taip pat parodė, kad kuo daugiau žinių žmonės turi apie genetiškai modifikuotus produktus, tuo labiau jais nepasitiki.

"Įvairiais diskusijos aspektais (jos) dalyviai reiškė nerimą apie genetiškai modifikuotus produktus, - teigiama kampanijos ataskaitoje, kurią parengė Nepriklausoma genetiškai modifikuotų produktų valdyba. - Nuotaikos svyravo nuo atsargumo ir abejonių iki įtarumo ir skepticizmo bei priešiškumo ir atmetimo". Ataskaitoje bandoma apibendrinti profesoriaus Malcolmo Granto (Malkolmo Granto) vadovautos nacionalinės diskusijos rezultatus. Didžiosios Britanijos vyriausybė prižadėjo rimtai atsižvelgti į ataskaitos išvadas ir po kurio laiko pateikti savo oficialų įvertinimą.

Skeptiškai nusiteikę britai pageidauja, kad vyriausybė nespręstų, ar leisti auginti genetiškai modifikuotus javus tol, kol nebus atsakyta į daugiau su biotechnologijomis susijusių klausimų. Daugiau kaip pusė apklaustų Didžiosios Britanijos gyventojų teigė jokiomis sąlygomis nesutinką, kad šalyje būtų auginami genetiškai modifikuoti javai.

Vos 2 proc. apklaustųjų sakė esantys patenkinti genetiškai modifikuotais produktais, o priešingai manė net 87 proc. britų. "Genetiškai modifikuotų javų ankstyvas sukomercinimas neturi beveik jokios paramos", - sakoma tyrimo ataskaitoje.

Biotechnologijų neatmetę britai apsisprendimui reikalauja daugiau laiko, per kurį būtų atsakyta į svarbius klausimus apie genetiškai modifikuotų produktų poveikį žmonių sveikatai ir aplinkai. "Jie nori įvairaus laikotarpio atidėjimų, kad nauji duomenys, bandymai ar tyrimai padėtų nustatyti ir pašalinti arba bent jau iki priimtino lygio sumažinti potencialias grėsmes", - sakoma vyriausybės finansuoto tyrimo dokumente.

Nacionalinė apklausa, kuri atsižvelgė į 36 tūkst. užpildytų anketų bei 600 vietinių susitikimų ir šešių regioninių diskusijų rezultatus, nustatė, kad britai nepasitiki vyriausybe, kai ji sprendžia genetiškai modifikuotų produktų klausimą, ir biotechnologijas propaguojančiomis bendrovėmis.

Dauguma apklaustųjų žmonių mano, jog vyriausybė jau apsisprendė leisti auginti genetiškai modifikuotus javus, ir visą diskusiją laiko "priedanga, kurios rezultatai bus ignoruojami". "Net jei žmonės pripažįsta potencialius biotechnologijų privalumus, jie abejoja, ar genetiškai modifikuotų produktų bendrovės juos užtikrins", - teigiama ataskaitoje.

Biotechnologijų priešininkai suskubo pasinaudoti tyrimo rezultatais ir paragino vyriausybę į juos atsižvelgti. "Ignoruodama šią ataskaitą vyriausybė rizikuotų, - teigė aplinkosaugininkų organizacijos "Friends of the Earth" atstovas Pete’as Riley (Pitas Railis). - Visuomenė leido aiškiai suprasti, kad ji nenori genetiškai modifikuotų maisto produktų ir javų".

Tuo tarpu "penkerių metų įšaldymo" kampaniją rengianti Clare Devereux (Kler Devro) minėjo, jog turėtų būti tęsiamas genetiškai modifikuotų javų moratoriumas. "Vienas iš svarbiausių visuomenės išsakytų požiūrių yra tai, kaip menkai šiuo klausimu pasitikima vyriausybe ir sektoriaus įmonėmis. (Todėl) dabar reikėtų laikytis atsargesnio požiūrio į genetiškai modifikuotus javus ir maistą".

Tačiau pirmaujančios biotechnologijų bendrovės pareiškė, jog vyriausybės atliktas tyrimas turėjo trūkumų, todėl jo rezultatai yra nepatikimi. "Visuomeninių susitikimų negalima tapatinti su visuomenės nuomone, - tvirtino Žemės ūkio biotechnologijų tarybos (ABC), atstovaujančios tokias sektoriaus bendroves kaip "Monsanto" ir "Bayer CropScience", darbuotojas Polas Railotas (Paul Rylott). - Kai visuomenė apklausiama statistiškai pagrįstu būdu, ji gali suprasti, kodėl genetiškai modifikuoti javai auginami tokioje daugybėje šalių".

Savo ruožtu Didžiosios Britanijos žemės ūkio ministrė Margaretas Beckettas (Margaret Beket) teigė: "Aš atidžiai apmąstysiu šiandieninės ataskaitos išvadas. Mes (vyriausybė) sakėme, kad taip darysime".

Spalio 16 dieną vyriausybė rengiasi pristatyti ūkiuose atliktų genetiškai modifikuotų javų tyrimų rezultatus. Manoma, kad šie duomenys kartu su Mokslo tarybos ir Strateginio padalinio atliekamu privalumų bei trūkumų tyrimu taps pagrindu, kuriuo remdamasi vyriausybė apsispręs, ar leisti auginti genetiškai modifikuotus javus. Šis sprendimas gali būti priimtas dar šiemet.

Šiuo metu Didžiojoje Britanijoje genetiškai modifikuoti javai komerciniais tikslais neauginami. Keletas paraiškų juos auginti svarstomos Europos Sąjungos lygiu, tačiau sprendimai bus priimti tik kitais metais.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Nerimauja dėl keliones įsigijusių žmonių - dėl „Travelonline Baltics“ kreipėsi į teisėsaugą (6)

Turizmo departamentas negaudamas oficialių duomenų, reikalingų patikrinti, ar įmonės draudimo...

„Auga Group“ už 6,4 mln. eurų perka „Arginta Engineering“ (4)

Verslininko Kęstučio Juščiaus netiesiogiai kontroliuojama viena didžiausių Baltijos šalyse...

Estijos „Baltic Ticket Holdings“ prašo leidimo įsigyti „Bilietai LT“ (1)

Estijos bilietų platinimo bendrovė „Baltic Ticket Holdings“ prašo Konkurencijos tarybos leidimo...

Išvardino, kodėl nepritaria progresiniams mokesčiams (77)

Finansų ministerija nepritaria Seime jau svarstomiems siūlymams įversti progresinius mokesčius:...

Uždraudus alkoholio reklamą, kliuvo ir pieno barui (18)

Nuo šių metų pradžios įsigaliojo visiškas alkoholio reklamos draudimas, o to padarinius jau...

Top naujienos

Karbauskis paaiškino, kodėl reikia parlamentinio tyrimo dėl LRT nuolat pildoma (622)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis antradienį...

Arūnas Milašius. Kai pradėjome plėšyti reklaminius žurnalų puslapius, mums ėmė sektis. Nesustokime. (17)

Nors bėdų, skaudulių ir saviplakos, baimės „o ką pasakys tas kaimynas, kurio dar nepažįstu“...

Aplinkiniuose laukuose surinko visas atliekas ir pasistatė štai tokį namą (10)

Krunai – kaimas Širvintų rajone, kuris jau 2001-aisiais laikytas išnykusiu. Šiandien čia...

Rusų politologas paaiškino Putino planus Ukrainoje (45)

Vladimiras Putinas neturi išteklių, kad įgyvendintų jėgos scenarijų Ukrainoje , teigia vienas...

Policija perspėja žiemos malonumais besidžiaugiančius vairuotojus: bauda – iki tūkstančio eurų (67)

Praėjusią savaitę Lietuva pagaliau sulaukė sniego, o paspaudęs šaltukas neleido jam ištirpti....

Perėjusi tikrą pragarą žydė į Vilijampolę grįžo ieškoti užkastos dėžės (182)

Izraelyje šiuo metu gyvenanti Kaune gimusi Dita Šperling savo akimis regėjo, kaip baltaraiščiai...

Kiekvienam patiekalui – savas padažas: 5 populiariausi receptai, kuriuos pagaminsite vos per keliolika minučių

Daugelis neįsivaizduoja įvairių mėsos, žuvies ar jūrų gėrybių patiekalų be gardžių...

Nerimauja dėl keliones įsigijusių žmonių – dėl „Travelonline Baltics“ kreipėsi į teisėsaugą (6)

Turizmo departamentas negaudamas oficialių duomenų, reikalingų patikrinti, ar įmonės draudimo...

Iš Šiaurės Korėjos pabėgusio kario istorijoje – netikėtas posūkis situacija gali komplikuotis (10)

Iš Šiaurės Korėjos pabėgęs 26-erių metų vyras, kuriam, nepaisant pavymui skriejančių kulkų,...

23 kg atsikratęs vilnietis: netikėjau, kad valgant tokias dideles sveiko maisto porcijas galima lieknėti (11)

33 metų vilnietis Gediminas – retas pavyzdys, kai atsikratyti 23 nepageidaujamų kilogramų...