Interneto pagalba nelegaliai žiūrėti filmus ar klausytis muzikos – ne naujiena bene visiems interneto vartotojams. Tiesa, tai, kaip apsaugoti nelegalų informacijos platinimą internetu, galvos skausmu po truputį tampa ir Lietuvos leidėjams bei literatūros autoriams. Didžiausiame ir populiariausiame torrentų puslapyje Linkomanija.net Lietuvoje didėja ir lietuviškų leidyklų parduodamų knygų pasiūla.
Valdo Adamkaus knygos "Paskutinė kadencija. Prezidento dienoraščiai" pristatymas
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Internetas – tikra aukso kasykla visiems, norintiems nemokamai žiūrėti filmus ar klausytis muzikos. Pakanka vos poros spustelėjimų pele ir keleto programų, kad namuose būtų galima išvysti dar Lietuvos kino teatruose nepasirodžiusį kino kūrėjų gaminį ar išgirsti naujausią populiarios grupės kūrinį. „Pirataujantiems“ interneto vartotojams po truputį tampa prieinamos ir Lietuvos leidėjų išleistos knygos. Jei anksčiau norintieji skaityti kompiuteriu turėdavo tenkintis angliškomis jų versijomis, dabar didžiausiame torrentų puslapyje Lietuvoje Linkomanija.net gausu ir lietuviškų, tiek į šią kalbą išverstų, tiek pačių lietuvių parašytų kūrinių. Skirtingų leidyklų parengtų knygų puslapyje yra bent dvidešimt.

Siunčiamasi ir lietuvių autorių kūrinius

Tarp Linkomanija.net vartotojams siūlomų lietuvių leidėjų parengtų knygų – ir populiariausi užsienio bei lietuvių autorių kūriniai. Norintys naudodamiesi tinklapio paslaugomis gali parsisiųsti ir kelias Joanne K. Rowling knygų apie personažą Harį Poterį dalis, J. Irvingo ar H. Murakami romanus. Ieškantiems lietuvių autorių parašytų kūrinių siūlomi abu Kristinos Sabaliauskaitės romanai, prezidento Valdo Adamkaus dienoraščiai „Paskutinė kadencija“. Tinklalapyje knygos pateikiamos patrauklia skaitytojams forma – susidomėjusieji gali ne tik pamatyti knygos viršelį, bet ir perskaityti aprašą bei sužinoti visą informaciją apie knygą: puslapių skaičių, išleidimo metus.

Pašnekinus Lietuvos leidyklų atstovus paaiškėjo, kad tikėtina, jog šie kūriniai – pačių skaitytojų nuo realių leidinių nukopijuotos versijos, nes leidėjai knygas skaitmenina elektroninių skaityklių naudojamu ePub formatu, o ne kopijuoja skaitytuvu. Tą patvirtino tiek „Baltų lankų“ rinkodaros projektų vadovė Ieva Bluvštein, tiek UAB „Leidykla VAGA“ vadybininkas Mantas Junda. „Dalį savų knygų esame skaitmenizavę, tačiau ne PDF, o Epub formatu, kuris yra labiau pritaikytas skaitymui iš įvairaus dydžio ekranų, neturi lengvai prieinamos spausdinimo galimybės“, - paaiškino M. Junda.

Linkomanija
Linkomanija
© Stopkadras

Leidyklos „Aidai“ direktorė Jurgita Janutėnaitė sakė, jog jų leidykla skaitmeninių knygų skaitytojams nesiūlo apskritai. Visgi, Linkomanija.net portale pateikiamos ir kelios šios leidyklos knygos. „Pagrindinė įmonės veiklos sritis yra rimtoji, akademinė literatūra, tai nėra populiarioji ar platų skaitytojų ratą turinti literatūra, tačiau net ir populiarios knygos nėra plačiai leidžiamos elektroninėmis knygomis. Net šiuo metu vienas populiariausių Lietuvos autorių Andrius Užkalnis yra labai tiksliai pastebėjęs, jog „(...)perkančių beveik nėra. Pirksiančių jeigu būsiančių – irgi. Tie, kas aiškina, kad jie pirktų, jei tik būtų, kalba dažniausiai nesąmones. Pirktų vienas iš šimto“. - sakė ji. - Dėl šių priežasčių „Aidai“ neleidžia ir artimiausiu metu neketina leisti skaitmeninių knygų. Savo išleistų knygų mes neskaitmeniname, todėl internete esančios nelegalios skaitmeninės leidyklos knygų kopijos yra interneto vartotojų nuskanuotos knygų kopijos“.

Visi leidėjai ginasi internete aptikę tik pačių skaitytojų kopijuotų versijų. „Nuolat investuojame į duomenų apsaugą, todėl internete mūsų parengtų versijų nėra – dominuoja nuskenuotos“, - sakė I. Bluvštein. Jai pritarė ir M. Junda: „Senesnes knygas, kurios nebūdavo leidžiamos skaitmeniniu formatu, mano manymu, nuskanuodavo patys interneto vartotojai. Savo ar kitų leidėjų parengtų versijų internete nesame aptikę, tačiau pardavinėjant knygas per www.skaitykle.lt tokia tikimybė atsirado“.

Dėl piratų - augančios knygų kainos

Visgi, Lietuvos leidėjų asociacijos (LLA) vadovė Aida Dobkevičiūtė – Džiovėnienė sakė, jog pasitaiko atvejų, kai nelegaliai platinami ir skaityklėms pritaikyti knygų formatai. „Nutekėjimas (knygos – DELFI) gali būti ir iš pačios leidyklos, pačių žmonių. Žinoma, daug jų yra nukopijuotų. Tokie nutekėjimai gali būti ir iš bibliotekų, tačiau to žinoti mes negalime, nes nėra atliktas joks tyrimas. Norint tokį tyrimą atlikti, tam reikalingos didelės lėšos“, - sakė LLA vadovė.

Moteris kalbėjo, kad dėl piratavimo leidėjai patiria didžiulius finansinius nuostolius. „Leidėjai kiekvieną dieną patiria labai didelių nuostolių. Knygų piratavimas šiandien Lietuvoje klesti, jis yra visiškai nevaldomas, nėra jokių prevencinių priemonių ir todėl, kad tai yra labai maža rinka – knygų leidyba kur kas mažesnė nei filmų ar muzikos industrija. Piratavimo nuostoliai yra jaučiami labai skaudžiai, dėl jų mažėja knygų tiražai ir brangsta knygos“, - kalbėjo A. Dobkevičiūtė – Džiovėnienė.

Linkomanija
Linkomanija
© Stopkadras

Nors skaičiais jų įvertinti pašnekovė negalėjo, ji sakė, kad dėl šių nuostolių skaitytojas gali prarasti apie tris naujai išleidžiamas knygas. „Pavyzdžiui, per mėnesį per Linkomanija.net buvo padaryta beveik 10 tūkst. parsisiuntimų. Gerai parduodamas tiražas Lietuvoje skaičiuojamas, kai vienu tiražu išleidžiama daugiau nei 3 tūks. egzempliorių. Vienas parduotas tiražas reiškia mažiausiai vieną ar dvi naujai išleistas knygas. Įsivaizduokite – jei per mėnesį yra „supirataujama“ 10 tūks. egzempliorių, mes, visi skaitytojai, netenkame mažiausiai trijų naujų knygų. Tai – skaičiuojant banaliai, ne pinigine tvarka“, - sakė A. Dobkevičiūtė – Džiovėnienė.

Nuostolių įvertinti nesiima

Patys leidėjai finansinių nuostolių baiminasi mažiau. „Nuostolis labiau moralinis, finansinio nesame įvertinę. Bandome žvelgti pozityviai – tai vis dėlto plečia skaitytojų ratą“, - sakė I. Bluvštein. Nuostolių nėra suskaičiavusi ir leidykla „Vaga“. „Žinoma, kad kažkiek nuostolių patiriame, tačiau jų nesame bandę skaičiuoti, kas būtų gana sudėtinga ir netikslu. Manome, kad mūsų tikslinė auditorija – vyresnio amžiaus, išsilavinusi, siekianti pažinti, tobulėti, gaunanti didesnes nei vidutinės pajamas, – dažniausiai nesilanko ir nesisiunčia knygų iš nelegalių failų dalinimosi tinklalapių, todėl nuostoliai turėtų būti minimalūs“, - teigė leidyklos vadybininkas M. Junda.

Mantas Junda
Mantas Junda
© Asmeninio archyvo nuotr.

Tik J. Janutėnaitė buvo linkusi tiksliau įvardinti dėl interneto „piratų“ patiriamus nuostolius. „Dėl tokios veiklos akivaizdžiai mažėja knygų pardavimai. Net ir kasmet rengiami istorijos ir filosofijos studentai, kurie yra tiesioginė ir tikslinė mūsų skaitytojų grupė, išperka vos keliolika procentų išleistų knygų, tuo tarpu tarp likusiųjų akivaizdžiai paplinta piratinės kopijos. Tikras knygas ima pirkti vos dešimtadalis tikslinės auditorijos. Todėl ima neatsipirkti rengimo, gamybos, platinimo ir sandėliavimo išlaidos“, - kalbėjo ji.

Iniciatyva pasiteisina ne visuomet

Priemonių, susijusių su siekiu šiuos nuostolius panaikinti, imamasi, tačiau rezultatus pasiekti sunku. „Iš pradžių rašydavome elektroninius laiškus puslapių savininkams, prašydami išimti įdėtas knygas, tačiau teisininkui patarus nusprendėme šią užduotį patikėti prokuratūrai – šiuo metu vyksta ikiteisminis tyrimas“, - kalbėjo I. Bluvštein.

J. Janutėnaitė sakė, jog jų leidykla į Linkomanija.net portalą taip pat kreipėsi, tačiau teigiamų postūmių nėra. „Labai įdomi situacija. Kai Linkomanijoje.net yra platinamos nelegalios knygų kopijos, jų platintojams nereikia įrodinėti, kad jie turi teisę platintis skaitmenines knygų kopijas, tuo tarpu, kai leidėjas teisėtai reikalauja nutraukti jo išleistų knygų nelegalių skaitmeninių kopijų platinimą, jis Linkomanijai.net turi pateikti visus turimus dokumentus įrodančius jo intelektines teises. Linkomanijos.net atstovai gavę leidėjo prašymą pašalinti nelegalias knygų kopijas į tai niekaip nereaguoja (nei atsako, kad trūksta kažkokių duomenų, nei pašalina piratinę produkciją). Į Linkomaniją.net kreipėmės jų nurodytu elektroniniu paštu, nurodydami reikalaujamus duomenis, tačiau jokio atsakymo nesulaukėme. Jokių kitų kontaktų, kuriais būtų galima kreiptis į Linkomanijos.net atstovus mums kol kas nepavyko rasti. O knygos ir toliau liko Linkomanijoje.net. Po elektroninio laiško išsiuntimo dienos, ten atsidaro dar keletas leidyklos „Aidai“ leistų knygų“.

Pasak A. Dobkevičiūtės – Džiovėnienės, žvelgiant į bendrą situaciją iniciatyva teikia rezultatų, tačiau pasiteisina ne visuomet: „Mes tikrai esame uždarę daug portalų, tačiau jie iš karto vėl atsidaro. Kai kuriuos mes sekame, tiesiog stebime ir neafišuojame dėl įdomumo“. Moters teigimu, sudėtingiausia kovoti su socialiniuose tinkluose knygomis besidalijančiais vartotojais: „Kitas dalykas, kai knygomis dalijamasi „Facebook“. Nėra kažkokios duomenų bazės, kuri yra nelegali, o tu dalijiesi knygomis. Taigi šito sustabdyti niekaip negalima, tai praktiškai yra legali veikla“.

DELFI su Linkomanija.net atstovais susisiekti nepavyko. Buvęs tinklalapio atstovas Kęstas Ermanas sakė šiuo klausimu padėti negalįs ir dėl komentaro DELFI nurodė kreiptis į susisiekimo centrą. Į elektroninį laišką, nusiųstą paštu, skirtu kreiptis dėl prašymo iš tinklalapio išiimti torrentus, tinklalapio atstovai neatsakė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Apiplėštas korupcija įtariamo Latvijos centrinio banko vadovo namas (21)

Praėjusią naktį apiplėštas korupcija įtariamo Latvijos centrinio banko vadovo Ilmaro...

Komisija: Latvijoje nėra bankų krizės (6)

Latvijoje nėra bankų krizės, šeštadienį per spaudos konferenciją pabrėžė Latvijos finansų...

ECB: bankas ABLV bus likviduotas pagal Latvijos įstatymus (59)

Bankas ABLV bus likviduotas pagal Latvijos įstatymus, nes jo gelbėjimas neatitinka visuomenės...

Konstatavo Latvijos banko ABLV indėlių nepakankamumą: tai reiškia likvidavimo pradžią (12)

Latvijos finansų ir kapitalo rinkos komisijos sprendimas, kuriuo konstatuojamas indėlių...

Kretinga kai kurias vietoves sieks įteisinti kaip kurortus (12)

Kretingos rajono savivaldybė sieks oficialaus kurortinės teritorijos statuso kai kuriose jos...

Top naujienos

Tėvai net neįsivaizduoja, kuo gali baigtis jų atostogos su vaikais: gresia baudos

Kada noriu, tada ir atostogauju – su tokiu tėvų požiūriu susiduriantys mokytojai patenka į...

Kai kurie dalykai Baltarusijoje – neįtikėtinai pigūs (8)

Nemažai alkoholį vartojančių vyrų ir moterų, daug kur rūkoma, palyginti nebrangu, o skoniai...

Nykstančios Lietuvos paradoksas: rinkimuose išryškėjo įdomi tendencija (158)

Diskusijų dėl dvigubos pilietybės įteisinimo fone išryškėjo įdomus mūsų šalies paradoksas...

Patekęs į avariją nusivylė draudimu: daugiau su jais reikalų neturėsiu (184)

Draudimo paslaugų kainos kyla kaip ant mielių, tačiau garantijų, kad ištikus bėdai žmogus...

Išskirtinė vieta pavalgyti Vilniuje: pasiūlė tai, ko dar niekas kitas neturi (21)

Legendomis apipintame Šventaragio slėnio skvere, Vilniuje, kur pro langus matyti pati Katedra,...

Sušalę vilniečiai: gatvės praeivių stilius stebina net ir žiemą

Suspaudus stingdančiam šalčiui DELFI Stilius nutarė pasižvalgyti po Vilniaus senamiestį ir...

Chirurgas perspėja, koks pilvo skausmas – pavojingiausias, ir kaip atitolinti vėžį (39)

Kiekvienais metais nustatoma apie 1600 naujų storosios žarnos vėž io atvejų ir apie 1000...

Jei bijote pasenti – teks laikytis šių taisyklių (10)

Kiekviena karta siekia išsaugoti jaunystę ir tam tikslui naudoja pačius įvairiausius metodus....

Atostogos lietuvių pamėgtame Egipte: ką veikti nenorintiems drybsoti pliaže (4)

Poilsiautojų iš Lietuvos gretose Egipto kurortai Hurgada ir Šarm aš Šeichas jau daugiau nei...

Rusijos oligarchų žaidimai – pasiruošimas naujam Kremliaus režimo etapui (17)

2017 m. gruodį Rusija minėjo Visos Rusijos nepaprastosios komisijos, geriau žinomos tiesiog kaip...