Kaip pažymi agentūra, BVP skaičiavimo metodai „įstrigo“ 20-ajame amžiuje ir neatitinka šiuolaikinių realijų. Kai pateikiami rodikliai, neatsižvelgiantys į gerovės pasiskirstymo tarp žmonių poveikius, kyla grėsmė, kad bus slepiama auganti nelygybė ir kils tokie padariniai kaip „Brexit“.

Didėjanti būtinybė sukurti adekvatų BVP skaičiavimo metodą verčia ekonomistus ir valstybes skubiai ieškoti naujų metodų.

„S&P Global“ vyriausiojo ekonomisto Paulo Sheardo nuomone, šalims reikalingas daug platesnis BVP paskaičiavimo metodas.

„Gerovės paskirstymas, pokyčiai, atsiliepiantys produkto sudėčiai, o ne jo kiekiui, taip pat dabartinės politikos poveikis būsimam produktui gali būti tiek pat svarbūs gerovei, kaip ir BVP dydis“, – pareiškė Olivieris Blanchard`as, vyresnysis mokslinis bendradarbis iš Petersono tarptautinės ekonomikos instituto.

Neseniai publikuotoje Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) ataskaitoje taip pat buvo teigiama apie tai, kad BVP skaičiavimas turi būti pritaikytas prie skaitmeninės epochos.

Kaip pavyzdį ataskaitos autoriai pateikia tą faktą, kad „Airbnb“ ir „Hilton Worldwide Holdings“ vertė beveik vienoda, tačiau „Airbnb“ sandorių poveikį bendrajam vidaus produktui daug sunkiau kokybiškai įvertinti.

Vis dėlto, kaip pažymi P. Sheardas, BVP skaičiavimo metodus lengva kritikuoti, bet daug sunkiau rasti šiam metodui pakaitalą.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (8)