aA
Lietuvos biudžetas šiemet pajamų gauna kur kas daugiau nei pernai ir pildosi sparčiau, nei suplanuota. Tačiau Finansų ministerija pabrėžia, kad tai dar nereiškia pertekliaus: „Jeigu šiemet ir bus surinkta daugiau, nei planuota, pajamų arba išleista mažiau, nei biudžete numatyta, išlaidų, tai lems mažesnį skolinimosi poreikį.“
Biudžetas pildosi sparčiau, nei planuota, bet Finansų ministerija džiaugtis neskuba: skolos niekur nedingo
© Shutterstock

Kaip nurodoma ministerijos tinklapyje, per pirmąjį 2022 metų pusmetį į valstybės biudžetą surinkta daugiau nei planuota.

Pajamos iš viso (be Europos Sąjungos paramos) iki liepos 1 dienos sudarė 6,495 mlrd. eurų, t. y. 2,6 proc. (arba 163,3 mln. eurų) daugiau nei buvo planuojama.

Pajamos iš mokesčių buvo 2,7 proc. didesnės. Iš gyventojų pajamų mokesčio surinkta 1,26 mlrd. eurų, iš pelno mokesčio – 991,4 mln. eurų. Nekilnojamojo turto mokestis sunešė 4,2 mln. eurų. Iš pridėtinės vertės mokesčio į biudžetą surinkta 2,83 mlrd. eurų, iš akcizų – 811,9 mln. eurų.

Ministerija nurodo, kad per pirmąjį pusmetį metinis pajamų planas (surinkti 11,65 mlrd. eurų) įvykdytas 55 proc.

Lyginant su praėjusiais metais, per 7 šių metų mėnesius valstybės ir savivaldybių biudžetai gavo 23,2 proc. (1,73 mlrd. eurų) daugiau pajamų.

„Į valstybės biudžetą gauta 7,5 mlrd. eurų, tai yra 21,9 proc. (1,3 mlrd. eurų) daugiau nei praėjusių metų tą patį laikotarpį, kai didžiąją dalį laikotarpio buvo taikomi griežtesni karantino ribojimai“, – skelbė ministerija.

Informacija, kaip vykdomas Finansų ministro įsakymu patvirtintas valstybės biudžeto pajamų I–III ketvirčių planas, bus skelbiama spalio pabaigoje.


Išgyvena gerą laikotarpį

Ekonomistas Aleksandras Izgorodinas pastebėjo, kad valstybės biudžetas šiuo metu išgyvena itin gerą laikotarpį tiek kalbant apie mokestines pajamas, tiek apie biudžeto balansą (pajamos minus išlaidos).

„Paprastai kalbant, valstybė šiuo metu turi finansų ekonomikai skatinti“, – nurodydamas į Finansų ministerijos duomenis apie valstybės biudžeto surinkimą sako jis.

„Šiuo atveju didelę įtaką turi rekordinė infliacija Lietuvoje – kuo sparčiau kyla kainos, tuo daugiau pinigų į valstybės biudžetą surenka valstybė. Ši taisyklė ypač galioja Lietuvai, kurioje PVM ir akcizų mokesčiai šiemet sugeneravo 58 proc. visų biudžeto pajamų (be ES paramos)“, – komentavo A. Izgorodinas.

Aleksandras Izgorodinas
Aleksandras Izgorodinas
© DELFI / Domantas Pipas

Ekonomistas taip pat atkreipė dėmesį, kad 2022 metų pirmąjį ketvirtį valdžios sektoriaus balansas buvo teigiamas ir siekė apie 0,8 proc. Lietuvos bendrojo vidaus produkto.

„Tai reiškia, kad biudžeto pajamos viršijo išlaidas – biudžeto pajamų ir išlaidų skirtumas siekė apie 0,8 proc. BVP. Jeigu panagrinėtume, koks buvo Lietuvos biudžeto balansas kiekvieną pirmą metų ketvirtį nuo pat 2004 metų, pamatytume, kad 2022 m. pirmo ketvirčio rezultatas yra geriausias nuo pat 2007-ųjų. Tad infliacija stipriai padidino valstybės biudžeto pajamas ir labai pagerino biudžeto balansą – tai reiškia, kad valstybė turi vidinių resursų išlaidoms (ekonomikai skatinti)“, – sakė jis.

Galiausiai ekonomistas dar patarė nebijoti investuoti ir didinti valstybės išlaidų.

„Lietuva turi gerą priėjimą prie kapitalo rinkų. Šiuo metu finansų rinkose 10 metų Lietuva galėtų pasiskolinti už 3,5 proc. – brangiau nei šių metų pradžioje (0,6 proc.), bet gerokai pigiau nei per pasaulio finansų krizę, kai Lietuva rinkose skolinosi už daugiau nei 10 proc.

Lietuva yra euro zonos narė, ir tai daug ką keičia: valstybei netekus galimybės pigiai pasiskolinti rinkose, į pagalbą ateis Europos centrinis bankas, supirkdamas dalį Lietuvos obligacijų. Todėl tikėtina, Lietuva per šią krizę turės kur kas geresnį priėjimą prie kapitalo nei per pasaulio finansų krizę. Tai leistų drąsiau didinti valstybės išlaidas ir padėti ekonomikai lengviau išgyventi sunkmetį“, – dėstė A. Izgorodinas.

Galėsime mažiau skolintis

Vis dėlto pati Finansų ministerija dėl geresnio nei planuota biudžeto surinkimo kol kas nedžiūgauja.

„Atkreipiame dėmesį, jog Seimas patvirtino 4,9 proc. BVP siekiantį valdžios sektoriaus deficitą, tad jeigu šiemet ir bus surinkta daugiau nei planuota pajamų ir/arba išleista mažiau nei biudžete numatyta išlaidų, tai lems mažesnį skolinimosi poreikį, o ne biudžeto perteklių“, – sakė jie.

„Delfi“ pateiktame komentare pastebima, kad šiuo metu, rengiant 2023–2025 metų biudžeto pajamų projekcijas, kartu atliekamas ir 2022 metų valstybės biudžeto pajamų surinkimo vertinimas.

„Tačiau atkreipiame dėmesį, jog viršplaninėmis valstybės biudžeto pajamomis galima laikyti pajamas tik tada, kai biudžeto pajamų vykdymas faktiškai viršijo įstatymu patvirtintą metinį pajamų planą.

Metinis biudžeto pajamų planas yra suskaidomos į ketvirčio pajamų planus stebėsenos ir administravimo tikslais. Tačiau jei vieną ar kitą ketvirtį surenkama daugiau pajamų nei numatyta, toks pajamų svyravimas dar nelaikytinas viršplaninėmis pajamomis.

Pavyzdžiui, gali susidaryti situacija, kad pirmąją metų pusę gauta daugiau pajamų, negu numatyta, tačiau antrąją metų pusę – mažiau negu numatyta, o pasibaigus metams paaiškėti, kad faktiškai gauta pajamų suma yra mažesnė, nei patvirtinta įstatymu“, – paaiškino ministerija.

Finansų ministerija
Finansų ministerija
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Dar pridurta, kad jei šiemet bus surinkta daugiau nei planuota pajamų ir/arba išleista mažiau nei biudžete numatyta išlaidų, tuomet bus mažiau skolinamasi.

„Biudžetas išlieka deficitiniu net ir gaunant viršplanines pajamas, tad pajamų ir išlaidų skirtumą vis dar tenka dengti skolintomis lėšomis“, – apibendrino ministerijos atstovai.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(11 žmonių įvertino)
2.4545

Atlikėjas Stano perdavė linkėjimus finansų ministrei: jūs pati iš „gyvulių ūkio“ (27)

Finansų ministrei žadant didesnį mokesčių sąžiningumą, verslo atstovai neslepia nusivylimo...

Nausėda: mokesčių reforma nebloga, bet taisytina daugeliu požiūriu (1)

Prezidentas Gitanas Nausėda tvirtina, kad Vyriausybės pristatyta mokesčių reforma yra nebloga...

Finansų viceministrė: antruoju mokėjimo prašymu planuojame iš RRF fondo gauti dar 300 mln. eurų

Finansų viceministrė Vaida Markevičienė tvirtina, kad po to, kai Lietuvai bus išmokėta per 0,5...

Kasmetinės atostogos: kaip darbovietėje sudaroma eilė, kam šios priklauso pirmiausia

VDI kancleris Šarūnas Orlavičius informuoja, kad už antruosius ir paskesnius darbo metus...

Teisingumo ministerijos išvada – nepalanki užmojams papildomai apmokestinti bankus: prireiktų ir lėšų iš biudžeto

Teisingumo ministerijos teigimu, Finansų ministerijos siūlomas laikinojo solidarumo įnašo bankams...

Top naujienos

Paltanavičius – apie išsiderinusią gamtą: atsakymas, kodėl taip nutiko – mums prieš akis nuotraukų galerijoje – įspūdingi pavasarėjančios Lietuvos vaizdai (2)

Selemonas Paltanavičius sako vengiantis atsakinėti žurnalistams, koks bus pavasaris, nors...

Ainis Gurevičius

Įspūdinga įkaitų vadavimo drama Londone tiesioginės transliacijos metu: pasaulis pamatė, kaip dirba legendinio britų SAS kariai

1980-ųjų pavasarį Londone, Pietų Kensingtono rajone, arabų teroristai užgrobė Irano...

Įsiaudrinęs Lukašenka: lenkai su lietuviais ruošiasi su mumis kariauti (20)

Jeigu Jungtinė Karalystė (JK) perduos Ukrainai sviedinių su nuskurdintuoju uranu, Rusija gali duoti...

Belickaitės sutuoktinis Jurgutis traukiasi iš viceministro pareigų: reikia kraujo ir atsakomybės (14)

Po kilusio skandalo, kai paaiškėjo, kad ekonomikos ir inovacijų viceministro Vinco Jurgučio žmona...

Apibūdinti „Ryto“ rezultato negalėjęs Žibėnas gynėsi dėl farso pabaigoje: kas to nedarytų

Per vienas rungtynes Vilniaus „Rytas“ išgyveno visą ligšiolinį sezoną – su savo nupuoliais,...

Atlikėjas Stano perdavė linkėjimus finansų ministrei: jūs pati iš „gyvulių ūkio“ (27)

Finansų ministrei žadant didesnį mokesčių sąžiningumą, verslo atstovai neslepia nusivylimo...

Fausta Marija Leščiauskaitė

Moterų apipjaustymas pasaulyje vis dar praktikuojamas: mergaitė bandė bėgti, bet giminaičiai vis tiek sugavo ir padarė ką sumanę

„Man buvo šešeri, kai tai nutiko. Žinojau, ką jie man padarys, supratau, kad jie ketina mane...

Sinoptikai skelbia, kad bus šilta, bet lietinga ir vėjuota: savaitgalį prasidės nemalonūs pokyčiai

Ketvirtadienio dieną per šalį praslinks kritulius nešantis atmosferos frontas. Danguje bus daug...

„Ryto“ pasirodymas Europoje baigtas: vilniečiai laimėjo, bet per mažu skirtumu (1)

„Ryto“ (3-3) krepšininkų europinis sezonas baigėsi trečiadienį – vilniečiai namie...

Karas Ukrainoje. Zelenskis po Rusijos atakų: Ukraina atsakys į kiekvieną smūgį Lavrovas grasina rimta karo eskalacija

Per Rusijos smūgį gyvenamajam pastatui Pietų Ukrainos Zaporižios mieste žuvo vienas ir buvo...