aA
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Dainius Kreivys sako, kad kitą savaitę naujojoje koalicijoje prasidės darbą baigiančios Vyriausybės parengto „Ateities ekonomikos DNR“ plano vertinimas.
Biudžetas akmenyje dar neiškaltas: imasi nueinančios valdžios parengto DNR plano
© DELFI / Andrius Ufartas

„Nuo to, kaip jūs pagrįsite lėšų reikalingumą, priklausys, ar projektai lieka biudžete, ar nelieka“, – trečiadienį Seimo Ekonomikos komitete ministerijų atstovus įspėjo jis.

D. Kreivys priekaištavo, kad šiuo metu „viskas sudėta į daugybę „paklodžių“.

„Viskas viename ir viskas skęsta. Reikėtų labai aiškiai – kas iš DNR plano, kas iš RRF (Europos Sąjungos Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės, angl. Recovery and Resilience Facility). Atskiras sąrašas su didžiausiomis sumomis, svarbiausi projektai ir trumpi aprašymai prie kiekvieno“, – ragino politikas.

Dainius Kreivys
Dainius Kreivys
© DELFI / Josvydas Elinskas

Pristatė planus

Aptariant 2021 metų valstybės biudžeto projektą, ekonomikos ir inovacijų viceministras Marius Skuodis papasakojo, kad praktiškai daugiau nei pusė visų jo ministerijoje planuojamų lėšų yra susietos su DNR planu, o iš jų 1/3 yra RRF lėšos, dėl kurių dar tik vyks pokalbiai ir derybos.

„Didelis paketas įvairių veiklų – nuo paramos dalyvauti įvairiausiose parodose iki prekės ženklų vystymo ir net konsultantų užsienio šalyse pirkimo, kad padėtų su pardavimais“, – dėstė jis.

Pagal Vyriausybės Seimui pateiktą projektą, Ekonomikos ir inovacijų ministerijai kitais metais siūloma skirti 716 mln. eurų, 161 proc. daugiau nei planuota šiemet.

Posėdyje dalyvavęs energetikos ministerijos kancleris Ramūnas Dilba sakė, kad kitąmet pagrindinės jų kuruojamos sritys nesikeičia.

„Tai atsinaujinančių išteklių plėtra tiek transporte, tiek elektros energijos gamyboje. Taip pat elektros vartojimo efektyvumas ir tinklai. Čia pats pagrindinis projektas yra sinchronizacijos, tačiau yra aibė kitų reformų, kaip pajėgumų užtikrinimo mechanizmų įgyvendinimas, rinkos liberalizavimas ir kiti“, – pasakojo jis.

R. Dilba nurodė, kad taip vadinamame DNR plane Energetikos ministerijai priklauso 22 projektai, iš kurių nauji – 6.

„Visi kiti yra tęstiniai, kurie arba prisideda papildomai prie europinių lėšų, arba jiems trūksta finansavimo, bet jie yra geri projektai. Pavyzdžiui, yra viešųjų pastatų atnaujinimas, kur gavome 4 kartus didesnį poreikį dėl finansavimo schemos pakeitimo.

Vienas pagrindinių naujų projektų yra elektros kaupimo įrenginių įrengimas – apie 100 mln. eurų. Dar daug lėšų pareikalaus viešųjų pastatų ir savivaldybių gatvių apšvietimo projektai“, – sakė jis.

Šiuo metu numatoma, kad Energetikos ministerijai bus skirta 485 mln. eurų, 120 proc. daugiau nei planuota šiemet.

Marius Skuodis
Marius Skuodis
© DELFI / Andrius Ufartas

Savo ruožtu Susisiekimo ministerijos biudžeto ir investicijų departamento direktorius Saulius Kerza nurodė, kad jo ministerijai iš DNR plano teks, palyginus, nedaug.

„DNR plane Susisiekimo ministerija gavo nelabai daug investicijų. 77 mln. eurų yra numatyti, ne visi projektai yra pakankamai pažengę.

Iš jų 36,4 mln. eurų norima skirti šalies susisiekimo oro uostais gerinimui. Bet iš tikro dar nemažai darbų reikia padaryti. Kol kas bus tik studija atliekama, kuri parodys, ar tai bus įmonės steigimas, ar tai bus rizikų pasidalinimo modelis be naujos įmonės steigimo“, – pasakojo jis.

S. Kerza dar dėstė, kad pagrindiniai prioritetai išlieka nepakitę.

„Tai „Rail Baltica“ ir „Via Baltica“, siekis iki 2050 metų pasiekti nulį žūčių keliuose, taip pat uosto ir oro uosto infrastruktūros gerinimas, transporto sektoriaus daromos taršos mažinimas ir atsinaujinančių energijos išteklių naudojimo didinimas, gyventojų pasitenkinimo judumu gerinimas ir skaitmeninio imlumo gerinimas“, – sakė jis.

Susisiekimo ministerijai kol kas numatoma skirti 1,1 mlrd. eurų, 29 proc. daugiau nei šiemet.


Lėšos socialinei apsaugai

Trečiadienį vyko ir Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto posėdis. Jame Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos strateginio planavimo ir monitoringo skyriaus vyresnioji patarėja Ramunė Germanienė papasakojo apie pagrindinius jų kuruojamų sričių finansavimo pokyčius 2021 metais.

„Užimtumo didinimo augimas – 131 proc. 92,5 mln. eurų yra subsidijos darbdaviams ir kitoms priemonėms finansuoti valstybės ekstremalios situacijos metu už šių metų gruodį.

Taip pat didėja asignavimai bazinei pensijos daliai finansuoti – 188,7 mln. eurų.

63 mln. eurų didėja išmokoms vaikams, 16,5 mln. eurų socialinėms paramos išmokų baziniams dydžiams finansuoti, 12,6 mln. eurų nemokamam pirmokų ir antrokų maitinimui, 22,3 mln. eurų skatinamosioms įmokoms į antros pakopos pensijų fondus mokėti, 2,9 mln. eurų socialinėms paslaugoms finansuoti.

Dar 2 mln. eurų pridedami asmeninio asistento paslaugai teikti, 0,5 mln. Covid-19 strateginėms priemonėms finansuoti, 0,9 mln. eurų NVO fondui finansuoti, 0,5 mln. eurų jaunimo savanoriškai veiklai, 0,5 mln. eurų kolektyvinės srities įsipareigojimams, 0,7 mln. eurų vaikų dienos centrams, 0,5 mln. eurų pagalbos nukentėjusiems asmenims teikimui“, – dėstė ji.

Seimui pateiktame projekte numatoma, kad SADM 2021 metais bus skirta 4,1 mlrd. eurų, 13,8 proc. daugiau nei planuota 2020 metais.


2021 metais į valstybės biudžetą planuojama surinkti 11,38 mlrd. eurų pajamų, t. y. 150 mln. eurų arba 1,26 proc. mažiau nei planuota šiemet. Vyriausybės patvirtintame projekte nurodoma, kad kitų metų išlaidos sudarys 15,49 mlrd. eurų, t. y. 2,71 mlrd. eurų arba 21,22 proc. daugiau nei planuota šiemet.

Biudžeto deficitas 2021 metais gali pasiekti 4,11 mlrd. eurų ir būti lygus 5 proc. bendrojo vidaus produkto. Finansų ministerijos duomenimis, šiemet deficitas turėtų siekti -8,8 proc. BVP, 2022 metais – -2,7 proc., o 2023 metais – -1,6 proc., kai siekiamas struktūrinio balanso rodiklis yra -1 proc.

2021 metais Vyriausybė planuoja skolintis apie 5,14 mlrd. eurų. Valstybės skola 2021 metais turėtų pasiekti 50,2 proc. BVP, 2022 metais – 49,4 proc. BVP, o 2023 metais – 50,3 proc. BVP.

Iki lapkričio 3 dienos biudžeto projektą buvo apsvarstę ir pasiūlymų pateikę Seimo Kaimo reikalų, Teisės ir teisėtvarkos bei Sveikatos reikalų komitetai. Seimo nariai projektui buvo pateikę 19 pasiūlymų.

www.DELFI.lt
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(11 žmonių įvertino)
2.4545

Įspėja, kad įmonių, patiriančių bėdų dėl Kinijos veiksmų, daugės: kiekvieną dieną bus nuostoliai (231)

Kinijos jūrų uostuose stabdomos prekės iš Lietuvos – pirminiais duomenimis, užstrigo apie 300...

Lietuvos gamintojai apie gyvenimą įtampoje ir kainų kilimą: jis dar nesibaigė (43)

Gamintojai šiandien gyvena įtampoje, – atvirai sako Radviliškyje IĮ „Fasma“, gaminančios...

Opozicija kritikuoja Vyriausybės sprendimą dar labiau didinti biudžeto deficitą: galime turėti katastrofinę situaciją (16)

Opozicinių frakcijų parlamentarai kritiškai vertina penktadienį Vyriausybės priimtą sprendimą...

​​Maldeikis – apie Kinijos veiksmus prieš Lietuvos verslą: ruošėmės tam, kas dabar vyksta (213)

Kinijos jūrų uostuose stabdomos prekės iš Lietuvos. Pirminiais duomenimis, užstrigo apie 300...

Skuodis: dėl JAV sankcijų bus pokyčių logistikos grandinėje papildyta (4)

Susisiekimo ministras Marius Skuodis pripažįsta, kad tiek dėl ankstesnių, tiek naujų...

Top naujienos

Diena, kurios su nerimu laukia pasieniečiai: Lukašenkos režimo reakcija – nenuspėjama (42)

Gruodžio 8 dieną įsigalios JAV sankcijos vienai didžiausių trąšų gamintojų pasaulyje „...

D+Edgaras Savickas

Ilja Laurso patarimai investuojant: kurios turto klasės uždirba daugiausiai

1972 metais įvyko dolerio atrišimas nuo aukso standarto ir nuo tada visas technologinis progresas...

Kauno Rotušės aikštėje liepsnojo miesto Kalėdų eglė, įtariamas padegimas (17)

Šeštadienio naktį į „Kas vyksta Kaune“ redakciją pradėjo plaukti siaubingi vaizdai iš...

Žiemiški išbandymai tik didės: jau iškart po savaitgalio – ženklūs temperatūros pokyčiai (5)

Savaitgalį mūsų orus lems masyvus ciklonas, kuris driekiasi nuo Atlanto. Šeštadienio diena visoje...

D+Vytenis Miškinis

Žinomo advokato nužudymas virto painiu detektyvu: po nusikaltimo sustojo net Vilniaus tarybos darbas (1)

Tai buvo bene įžūliausias praėjusio dešimtmečio nusikaltimas – pačiame Vilniaus centre vidury...

Jasikevičius mūšio pabaigoje pasigedo auklėtinių brandos, o Atamano asistentas gyrė Jokubaitį

Po „Barcelonos“ pergale pasibaigusio trilerio Stambule katalonų ekipos vedlys Šarūnas...

„Sekso ir miesto“ žvaigždė Kristin Davis serialo tęsinyje atrodo neatpažįstama: sulaukė kritikos dėl esą prasto chirurgų darbo

Kultinio serialo „ Seksas ir miestas “ žvaigždė Kristin Davis sulaukė gerbėjų kritikos,...

D+Algis Bumblauskas

Tuo metu lietuviai kentėjo nuo maisto pertekliaus, bet į šalį keliavo traukiniai su užrašais „Badaujančiai Lietuvai“ (4)

Sovietmetis kažkaip neatsiejamas nuo rusų, tie žodžiai, rodos, neatskiriami, tarsi papildo vienas...

Derybos dėl Ukrainos žlugo neprasidėjusios: jau laukiama Rusijos specialaus desanto pasirodymo (416)

Vladimiras Putinas nubrėžė raudonąsias linijas, siūlydamas pasidalinti įtakos zonomis...

Klaipėdos rajone tūkstančiais lempučių sužibo pagrindinė eglė (5)

Klaipėdos rajonas pradeda švenčių laukimą – penktadienį Gargžduose vykusios šventės metu...