„Bitė Lietuva“ teigimu, nors ir dėjo aktyvias pastangas, jie nebuvo pakviesti į pirkimą, kuriame neviešu būdu pasirinktas tiekėjas – „Telia Lietuva“. Įtarimų pirkimo skaidrumu jiems sukėlė ir tai, jog vienas aukščiausių „Telia“ vadovų kartu eina ir „Litexpo“ valdybos nario pareigas.

„Tai ką „Litexpo“ įvardija kaip neva „Bitės“ pasiūlymą, buvo mūsų kolegų iniciatyva dar 2022 m. gruodžio 6 d. pateiktas bendras dalies „Bitės“ paslaugų pristatymas, niekaip nesusijęs su pirkimais NATO viršūnių susitikimui“, – teigė „Bitė Lietuva“ generalinis direktorius Gintas Butėnas.

„Litexpo“ teigimu, neva įvertinę tokį pristatymą jie ir nutarė nekviesti „Bitės“ į konkursą. Kaip teigia bendrovė, problemiška ir tokio susirašinėjimo data – bendrinis su konkrečiu pirkimu niekaip nesusijęs pristatymas siųstas 2022 metų gruodžio 6 d., o jau gruodžio 23 d., Kūčių išvakarėse, kuomet trumpesnė ir darbo diena, „Litexpo“ pasirašė sutartį būtent su „Telia Lietuva“.

„Vertinant viešai prieinamą informaciją ir viešus „Litexpo“ teiginius, perkančioji organizacija vos per 12 darbo dienų tarp gruodžio 6 d. ir 23 d. turėjo atlikti visus šiuos veiksmus: (i) gavę „Bitės“ paslaugų pristatymą nutarti nekviesti įmonės dalyvauti konkurse; (ii) tuomet kreiptis ir apklausti „Atea“, „BlueBridge“, Lietuvos radijo ir televizijos centrą bei „Telia“; (iii) įvertinti jų pateiktus atsakymus; (iv) galiausiai pradėti ir sėkmingai užbaigti derybas su „Telia“ dėl 2,7 mln. Eur vertės paslaugų.

Akivaizdu, kad visi šie veiksmai niekaip negalėjo sutilpti į tokį trumpą laiką. Todėl „Bitė“ prašo „Litexpo“ paviešinti visus susirašinėjimus ir dokumentus, kurie skaidriai parodytų pirkimo procedūrą – pradedant visų įmonių apklausomis ir baigiant sutarties pasirašymu“, – rašoma pranešime.

„Bitė“ skaičiuoja, jog analogiškas paslaugas kokybiškai ir laiku NATO viršūnių susitikimui Vilniuje galėjo suteikti beveik 1 mln. eurų pigiau. Pirkime nugalėtoja paskelbta „Telia Lietuva“ yra pasitelkusi 4 subrangovus.

„Šiandien atvirai ir skaidriai pasidalinome susirašinėjimu su valstybės valdomo „Litexpo“ vadovais ir darbuotojais. Pateikėme įrodymus apie nuoširdžias mūsų kolegų pastangas sulaukti kvietimo į beveik 3 mln. eurų dydžio pirkimą. Kadangi „Litexpo“ galimai klaidina visuomenę, valstybės valdoma įmonė turėtų paviešinti visą bendravimą su visais tiekėjais NATO viršūnių susitikimui reikalingų paslaugų ir įrangos pirkime. Taip pat „Litexpo“ turėtų viešai atskleisti ir visą minėtų galimai neskaidraus pirkimo chronologiją“, – įsitikinęs „Bitės“ vadovas.

„Ne kartą deklaravome – su nekantrumu laukiame NATO vadovų Vilniuje ir sergame už Lietuvos sėkmę. Dėl to, nors ir jaučiamės teisiškai bei moraliai tvirtai, dar metų pradžioje priėmėme sprendimą į teismą nesikreipti, tačiau pasikeitus aplinkybėms ši nuostata galėtų ir pakeisti“, – pridūrė G. Butėnas.

Bendrovė trečiadienį kreipėsi į Ekonomikos ir inovacijų ministeriją dėl jai pavaldaus parodų ir kongresų centro „Litexpo“ valdybos nario Aleksandro Golodo veiklos. „Bitė“ prašo ministerijos atlikti vieno „Telia“ vadovų veiksmų „Litexpo“ valdyboje teisėtumo tyrimą bei atšaukti A. Golodą iš „Litexpo“ valdybos nario pareigų. Minėtas pirkimas susilaukė visuomenės, institucijų ir valstybės vadovų klausimų – pirkimą vertins Seimo Antikorupcijos komisija bei Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), tyrimą jau atlieka Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT).

Elta skelbė, kad „Litexpo“ teigimu, atliekant rinkos vertinimą, jie gavo ir „Bitės“ pasiūlymą, tačiau jį atmetė. „Litexpo“ nurodo, kad buvo kreiptasi į keturis rinkos dalyvius, o konkursas organizuotas atlikus rinkos tyrimą potencialiems tiekėjams įvertinti.

„Litexpo“ Eltai nurodė, kad iš viso neskelbiamų derybų būdu vykdytam konkursui pateikti pasiūlymus dėl telekomunikacijų paslaugų tiekimo paprašyta „Atea“, „Bluebridge“, „Telia Lietuva“ ir „Lietuvos radijo ir televizijos centro“.

„Atliekant rinkos vertinamą buvo gautas ir „Bitė Lietuva“ teikiamų paslaugų bendro pobūdžio pasiūlymas, kurį įvertinus buvo nuspręsta „Bitė Lietuva“ neįtraukti į apklausiamų tiekėjų sąrašą“, – komentavo „Litexpo“.