aA
Nuo liepos nemotyvuotų ar valstybės parama piktnaudžiaujančių bedarbių laukia sunkūs laikai. Užimtumo sistemos pertvarka numato, kad jei žmogus per 12 mėn. be jokios priežasties du kartus atsisakys darbo pasiūlymo, jis neteks bedarbio statuso, o tai reiškia, ir socialinių išmokų.
Užimtumo tarnyba
Užimtumo tarnyba
© Asmeninio albumo

LNK žiniose kalbintų verslų atstovai teigė, kad šiuo metu jiems sunku rasti darbuotojų, o šiandien vienam turimam tenka suktis ir už kelis. Štai vienoje užeigų trūksta ir padavėjų, ir virėjų, ir indų plovėjų.

„Nesulaukėme srautų ir todėl esame priversti samdyti užsieniečius, nes kiek kreipėmės iš Užimtumo tarnybos gauname mažiausiai pasiūlos“, – sakė užeigos atstovė.

Baldus gaminančios įmonės personalo vadovė taip pat teigė, kad iš Užimtumo tarnybos šiemet sulaukė 60 darbo ieškančių asmenų, bet dirbti liko 15.

„Pirminę atranką potencialūs kandidatai, kurie užsiregistravę Užimtumo tarnyboje, jie ten ir praeina. Pas mus, kaip pas darbdavį, jie patenka tik motyvuoti“, – teigė „Kauno baldų“ personalo vadovė Simona Korovkienė.

Tiesa, tačiau nemotyvuotų ar valstybės parama piktnaudžiaujančių bedarbių netrukus laukia sunkūs laikai.

„Jau šita privilegija vis dėlto turėtų pradėti kainuoti, todėl, kad negali visos valstybės institucijos dirbti tam, kad žmonės, kurie nenori legaliai dirbti, nenori sudaryti darbo sutarties, nenori mokėti mokesčių, dar galėtų naudotis kitų mokesčių mokėtojų mokamais mokesčiais“, – sakė premjerė Ingrida Šimonytė.

Seimas palaimino užimtumo sistemos pertvarką. Pagal ją mažės bedarbių simuliantų ir bus daugiau dėmesio skiriama tikrai darbo ieškantiems.

Tvarkoje, tikimasi, dalyvaus ir visi gyventojai. Jie galės pranešti apie nelegaliai dirbantį bedarbį. Anksčiau tokie galėdavo įkliūti keliskart, dabar užteks tik karto. Piknaudžiaujantys neteks bedarbio statuso.

"Amazon" darbuotojas sandėlyje
"Amazon" darbuotojas sandėlyje
© Reuters / Scanpix

„Bedarbio statuso išbraukimas būtų tiems žmonėms, kurie arba dirba šešėlyje, arba per 12 mėnesių du kartus be jokios priežasties atsisako tinkamo darbo pasiūlymo, kas irgi reiškia, kad žmogui darbo šiai dienai nereikia“, – sakė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Netekę bedarbio statuso neteks ir socialinių išmokų, taip pat ir nemokamo gydymo, jei kas mėnesį nemokės sveikatos draudimo.

Seimo opozicija įsitikinusi, kad piktnaudžiauti bedarbio statusu žmones skatina visai ne noras gauti nemokamą sveikatos draudimą.

„Turbūt, jei padarytum tyrimą, kiek iš tų žmonių kreipėsi sveikatos klausimais, tai turbūt būtų vienetai“, – sakė Algirdas Sysas.

Ilgalaikių bedarbių šiuo metu yra apie 50 tūkst. Daugelis bijo antstolių, turi priklausomybių, gyvena toli nuo siūlomo darbo. Jiems bus taikomas darbo rinkai besirengiančių asmenų statusas. Jie bus perduoti savivaldybių socialinių reikalų skyriams, turės mokytis finansinio raštingumo, gydytis priklausomybes, kitaip tariant, ruoštis darbo rinkai. Socialines išmokas ir sveikatos draudimą jie gaus.

„Jau jiems būtų siūlomas nebe darbas, bet socialinės paslaugos, kurios galėtų išspręsti tas problemas, aišku, jeigu žmogus atmetinės, tai nieko su juo nepadarysime. Ilgalaikių bedarbių iki nulinio procento neišnaikinsime“, – teigė socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė.

Darbdavių atstovai mano, kad vienerių metų laikas bedarbio motyvacijai patikrinti – per ilgas.

„Jeigu jie sutrumpintų jį iki pusės metų, mes labiau išgrynintume problematiką, o dabar viskas labai nusitęs“, – teigė darbdavių atstovas Danas Arlauskas.

Nauja tvarka numato, kad per pirmus 9 mėn. žmogui bus ieškoma darbo atitinkančio ne tik kvalifikaciją, bet ir buvusią algą.

„Bet po 9 mėn. žmogus turės sutikti su kitokiomis darbo paieškomis ir darbo sąlygomis. Tai yra priimti darbo pasiūlymą už žemesnį atlygį“, – sako Užimtumo tarnybos vadovė Inga Balnanosienė.

Užimtumo tarnyba skelbia, kad balandžio 1 d. darbo neturėjo beveik 170 tūkst. asmenų. Naujos taisyklės bedarbiams įsigalios nuo liepos.

LNK
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(151 žmogus įvertino)
3.1589

„Orlen Lietuva“ atnaujino gamybą, veikia visu pajėgumu

Lenkijos naftos koncerno „Orlen“ valdoma vienintelė Baltijos šalyse naftos perdirbimo gamykla...

Infliacija Šveicarijoje pirmą kartą per 14 metų viršijo 3 proc.

Šveicarijoje birželį netikėtai smarkiai augo infliacija ir pirmą kartą per beveik 14 metų...

Alytaus meras: „Snaigė“ bando ieškoti išeičių

Finansinių sunkumų turinti ir restruktūrizuotis siekianti Rusijos grupės „Polair“...

Starkevičius: prie diskusijų dėl paskirstyto pelno mokesčio modelio grįšime rudens sesijoje, kartu su bendru mokesčių paketu

Nors dar kovo pabaigoje Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Kazys Starkevičius tvirtino, kad...

500 didžiausių pasaulio turtuolių turtas per pusmetį sunyko 1,4 trln. dolerių (1)

Staigus pasaulio vertybinių popierių rinkų kritimas pirmąjį pusmetį 500 turtingiausių pasaulio...

Top naujienos

Kaliningrado gubernatorius: pasiūliau Kremliui, kokių priemonių galima imtis prieš Lietuvą papildyta (11)

Kaliningrado srities gubernatorius Antonas Alichanovas sako jau pasiūlęs Kremliui ir Rusijos...

Karo ekspertai apie ukrainiečių atsitraukimą: reikėjo tai padaryti anksčiau, nes dabar gresia prarasti daugiau teritorijos

Didžiausia savaitgalio naujiena fronte – rusai užėmė Lisičianską. Pilietinio gynybos ir...

Griūvant Raudonąją armiją šlovinusiems paminklams Klaipėdoje pasipylė keiksmažodžiai (13)

Šiandien Klaipėdos centre Skulptūrų stovėjusių ir Raudonąją armiją šlovinusių paminklų...

Grasinantį rusų programišių laišką gavę „Lietuvos geležinkeliai“ nepabūgo: pasiuntė programišius karo laivo kryptimi

Penktadienio vakarą į „ Lietuvos geležinkelių“ el. pašto dėžutę įkrito netikėtas...

Aktualu nepasirinkusiems elektros tiekėjo: paaiškino, kas laukia toliau

Pasibaigė antrasis šalies elektros rinkos dereguliavimo etapas. Nors į jį patenkantys gyventojai...

Karas Ukrainoje. Iš Lysyčansko atsitraukę ukrainiečiai: netrukus pasaulis pamatys pirmąsias mūsų pergales Rusijos pajėgos jau nusitaikė į kitą miestą (3)

JAV Karo studijų instituto (ISW) ataskaitoje rašoma, kad užėmę Lysyčanską Rusijos kariai ,...

„Newsweek“: Rusijoje – pirmieji ženklai, kad pradeda trūkti karui tinkamų ginklų (4)

Pirmuoju ženklu, rodančiu Rusiją pripažįstant, kad ima sekti karui Ukrainoje tinkamų ginklų...

M360 PremiumDovilė Jablonskaitė

Aisčio Mickevičiaus kvepalų kelionė į tarptautinę rinką: iš proto snaudulio pažadina tie, kas drįsta drumsti vandenį

Parfumerio veiklą prieš dešimtmetį A. Mickevičius pradėjo kaip hobį, teikiantį didžiulį...