aA
Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Aldona Baublytė ragina kolegas stebėti, kad darbo užmokesčiui didinti skirtų lėšų sveikatos priežiūros įstaigų vadovai nenaudotų kitiems reikalams.
Aldona Baublytė
© DELFI / Karolina Pansevič

„Praktika rodo, kad visko būna“, - Eltai sakė A. Baublytė.

Pasak profsąjungos atstovės, Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) taryba jau patvirtino konkrečiai šiam tikslui skirtą sumą ir numatė, kaip kiekvieną įstaigą pasieks atlyginimams skirti pinigai.

Kaip pabrėžė A. Baublytė, nebus taip, kad nuo gegužės penktadaliu padidės kiekvieno specialisto, teikiančio asmens sveikatos priežiūros paslaugas, atlyginimas.

„Didėjimą pajus visi darbuotojai, teikiantys asmens sveikatos priežiūros paslaugas - per 40 tūkst. žmonių. Bet, kaip parodė mūsų daryti modeliavimai, kai kuriems atlyginimai kils 5 proc., o kitiems - gal ir 25 proc.“, - sakė ji.

Profsąjungos vadovė pabrėžė, kad kolegos turi būti budrūs, drauge su Darbo tarybomis stebėti, kaip bus panaudojamos darbuotojų atlyginimams skirtos lėšos.

„Mes taip pat inicijuosime, kad SAM darbo užmokesčio monitoringo grupė būtų akylesnė, kad būtų viešinama, kaip panaudojamos lėšos, skirtos darbuotojų, teikiančių asmens sveikatos priežiūros paslaugas, algoms“, - sakė A. Baublytė.

Pasak profsąjungos vadovės, yra buvę, kad darbo užmokesčiui didinti skirtas lėšas sveikatos priežiūros įstaigų vadovai panaudojo kitiems reikalams.

Trečiadienį vykusiame trečiajame profesinių sąjungų ir Vyriausybės derybų grupės darbo etape buvo siekiama susitarti dėl darbo užmokesčio apmokėjimo tvarkos Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos įstaigose.

Kaip po susitikimo Eltai sakė A. Baublytė, sutarta reglamentuoti sveikatos priežiūros teikiančių įstaigų darbuotojų apmokėjimo tvarką nuo gegužės 1 dienos kartu su darbo užmokesčio didėjimu.

„Dar ne iki galo sutarėme dėl pirminės sveikatos priežiūros specialistų, nes situacija miestuose labai nevienoda. Pavyzdžiui, Vilniuje labai trūksta šeimos gydytojų, o Kaune beveik yra jų perteklius, tad sutarėme paklausti šeimos gydytojų profesinės sąjungos nuomonės ir veikiančių šeimos gydytojų draugijų organizacijų nuomonės, koks turėtų būti darbo apmokėjimo principas pagal tai, kiek šeimos gydytojai turi prisirašiusių pacientų. Sulauksime jų atsakymo ir tada, tikėtina, bus paskutinis susitikimas šiuo klausimu“, - mano A. Baublytė.

Kaip Eltai sakė Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė, medikų profsąjungos dešimtmečiais siekė, kad pagrindinis darbo užmokestis - vadinamosios atlyginimo grindys - būtų garantuojamos kiekvienai sveikatos priežiūros specialistų kategorijai.

„Jeigu aš esu gydytojas, turėčiau būti tikras, kad iš pradžių gausiu būtent tokią pagrindinę atlyginimo dalį, o visa kita - kintamoji dalis: priedai, priemokos, vienkartinės išmokos, priklausomai nuo darbo sudėtingumo, kompetencijos“, - sakė ji.

Kaip atkreipė dėmesį A. Baublytė, didžiojoje dalyje Europos šalių egzistuoja vadinamosios atlyginimų „grindys“ sveikatos priežiūros specialistams, bebaigiantys studijas aiškiai žino, į kokį atlygį galėtų orientuotis.

„Pas mus specialistai - slaugytojai, akušeriai, technologai ar gydytojai - skirtingose įstaigose uždirba labai nevienodai. Pavyzdžiui, už tą patį darbą slaugytoja gali gauti 500 eurų, bet gali ir 800 eurų“, - pateikė pavyzdį derybinės grupės narė.

Pasak A. Baublytės, trečiadienį Vyriausybės atstovai ir profsąjungos renkasi pabaigti darbo, kurį pradėjo prieš metus. Parengtame darbo užmokesčio apmokėjimo tvarkos projekte bus įtvirtintas darbo užmokestis su pastoviąja ir kintamąja dalimis.

Medikų profesinių sąjungų ir Vyriausybės susitarime minimas siekis, kad iki 2020 metų antrojo pusmečio gydytojų vidutinis darbo užmokestis būtų ne mažesnis kaip 3, slaugytojų - ne mažesnis kaip 1,5 šalies vidutinio darbo užmokesčio (VDU), pasak A. Baublytės, siejamas tik su pagrindiniu sveikatos sistemos darbuotojų atlyginimu be priedų.

Kaip ir planuota, nuo 2018 metų gegužės 1 dienos 20 proc. didės specialistų, teikiančių asmens sveikatos priežiūros paslaugas, darbo užmokesčio fondas.

ELTA primena, kad Vyriausybė 2017 metų gruodžio 13 dieną įsipareigojo nuo 2018 metų gegužės 1 dienos 20 proc. didinti Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos asmens sveikatos priežiūros specialistų, teikiančių asmens sveikatos priežiūros paslaugas, darbo užmokesčio fondą, prioritetą teikiant mažiausiai uždirbantiems specialistams.

PSDF taryba pirmadienį patvirtino, kad susitarimui įgyvendinti šiais metais bus papildomai skirta 99,5 mln. eurų, taip pat dar skiriama 4,6 mln. eurų papildomai pirminei sveikatos priežiūrai, kaip prioritetinei sveikatos sistemos sričiai.

Įsipareigojimams vykdyti šių metų 8 mėnesiams skiriama iš viso 104,1 mln. eurų, kitų metų PSDF biudžete šiam įsipareigojimui vykdyti reikės 156,2 mln. eurų.

Kaip skelbė ELTA, profesinės sąjungos derybas dėl Sveikatos sektoriaus šakos kolektyvinės sutarties pradėjo 2015 metais.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Muskas: „Tesla“ pristatys naujai užsakytus „Model 3“ iki metų pabaigos (1)

„ Tesla “ bandant užsitikrinti mokesčių lengvatas, elektrinių automobilių gamintojo...

Nepaisant „Brexit“ susitarimo, „Aston Martin“ ruošiasi blogiausiam scenarijui

„Brexit“ susitarimas tarp Didžiosios Britanijos ir ES yra „pakankamai geras“, teigia „...

Įteikti projekto „Kryptis Lietuva“ apdovanojimai (2)

Ketvirtadienį Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje įvyko iškilmingas Vyriausybės kanceliarijos...

JAV akcijų rinka nusidažė raudonai (1)

Pagrindiniai JAV akcijų indeksai ketvirtadienio prekybos sesiją pradeda smukimu.

Seime – dujų rinkos liberalizavimo pataisos (4)

Seimas pradeda diskusijas, kaip paskatinti konkurenciją gamtinių dujų rinkoje ir padidinti dujų...

Top naujienos

Didžiųjų miestų merams palikus Liberalų sąjūdį Gentvilas žada keisti partijos pavadinimą ir lyderį (208)

Vilniaus, Klaipėdos ir ne tik šių miestų merai liberalai į rinkimus eis be partijos paramos. Kad...

Mama gavo rekomendaciją per streiką vaiko nevesti į darželį: klausimas, ar dar nereikės ir susimokėti (145)

Pirmadienį Lietuvoje prasidėjo neterminuotas švietimo darbuotojų streikas. Prie jo kasdien...

Orai: plikledis primins apie artėjančią žiemą (1)

Artėjantis savaitgalis bus žiemiškai vėsus, tačiau termometro stulpelis į minuso pusę persiris...

Nepažinta pagrindinės Vilniaus gatvės pusė: Florencijos renesanso rūmai ir kiti didingi pastatai, išdygę vietoj kopūstų lysvių (25)

Pasivaikščiojimo po Gedimino prospektą metu praeiname pro Lietuvos banko, Lietuvos pašto, prekybos...

Slaugytojas tarsi iš siaubo filmo įtariamas sąmoningai numarinęs virtinę pacientų kai nebeturėjo, ko vogti, ieškojo naujų aukų (19)

Ne vienerius metus slaugos namuose Vokietijoje dirbęs lenkų tautybės slaugytojas pražudė...

Į Kauną grįžęs Pangosas atskleidė, ko išmoko iš Šaro ir perspėjo savo naujuosius komandos draugus (14)

Buvęs Kauno „Žalgirio“ vedlys Kevinas Pangosas ketvirtadienio vakarą su „Barcelona“ ekipa...

Tritaškėmis bombomis varžovų kovingumą užgesinę „dizaineriai“ išplėšė pergalę Stambule „Budočnost“ rekordas (10)

Milano „AX Armani Olimpia“ (5-2) su dviem lietuviais ketvirtadienį įveikė vieną iš Eurolygos...

Baisias ligas ir įvairias vėžio formas sukelia tik vienas įprotis (100)

Lietuvoje rūko apie 30 proc. vyrų, tai yra labai daug palyginus su Skandinavijos šalimis arba JAV,...

Trileris Zagrebe baigėsi kroatų triumfu – ispanus įveikė per teisėjo pridėtą laiką (1)

UEFA Tautų lygos pagrindinis mačas ketvirtadienį vyko Zagrebe, kur pasaulio vicečempionai...

Stiliaus tragedija: į karališkosios šeimos puotą atvyko su permatoma suknele ir be liemenėlės (39)

Praėjusią naktį vykusios princo Charleso 70-ojo gimtadienio iškilmės neabejotinai tapo vienu...