Apie tokius batus, kurie net labai norint nesusidėvi, žinotų nebent Eglė žalčių karalienė. O batus, kurie susidėvi anksčiau nei norėtųsi, nusiperkame ne kartą. Pretenzijos dėl netikusių batų prekybininkams reiškiamos vis dažniau.
© AFP/Scanpix
Avalynės gamintojai pastaruoju metu labiau linkę orientuotis ne į batų ilgaamžiškumą, o į jų išorę ir patogumą. Panešiojai batus vieną sezoną ir pirk kitus. Pirkėjai kasmet vis dažniau skundžiasi dėl batų kokybės. Kita vertus, neretai jie ir patys neadekvačiai vertina kokybę.

"Tirpstantys" padai

Prieš gerą dešimtmetį, kai dar tik mokėmės, kaip reikia elgtis su vakarietiškomis prekėmis, LŽ skaitytojas Virgis prisimena Vokietijoje pirkęs batus. Tačiau vos tik kelis kartus perėjo šlapiomis gatvėmis - jo batų padai "ištirpo". "Pamaniau, kad nusipirkau batus, kuriuos avint "išvykstama" į paskutinę kelionę", - senais prisiminimais dalijosi neapdairus pirkėjas.

Ir dabar pasitaiko atvejų, kai dėl nežinojimo pirkėjai įsigyja tik nešioti patalpose skirtus batus, tačiau juos avi gatvėse, tad jie ir susidėvi anksčiau laiko. Kita vertus, pardavėjai dėl kompetencijos stokos arba sąmoningai nepasako klientams, kad norint apsiavus tokius batus vaikščioti gatvėse, papildomai reikia išleisti dar porą dešimčių litų guminiams padams.

Ilgaamžiškumas arba išorė

"Pardavėjai kartais neįspėja žmonių norėdami parduoti prekę, nes būkštauja, kad pirkėjas dėl papildomų rūpesčių ir išlaidų gali jų nepirkti", - prisipažino batų prekybos tinkle rinkodaros vadybininku dirbantis Rolandas Mackevičius.

Jis sako, kad pirkėjai ne visuomet adekvačiai vertina kokybę. "Dažnai žmonės nusiperka iš problemiškų medžiagų pagamintus batus, prie kurių kokybės nebūtų galima prikibti, tačiau juos nešioja ir prižiūri ne taip, kaip reikėtų. Tokiu atveju greitai susidėvinčius batus pirkėjai linkę vadinti nekokybiškais", - sakė jis. Pašnekovas pridūrė, jeigu pirkėjas nori būti patenkintas, pirmiausia turi žinoti, ko jam reikia, - ilgaamžiškumo ar išorės.

Pasak pašnekovo, Europoje vyrauja tendencija, kad žmonės kiekvieną sezoną keičia batus, todėl ilgaamžiškumo sąskaita gamintojai didžiausią dėmesį skiria avalynės išorei, madoms ir patogumui.

Kitaip tariant, jeigu norite madingų batų, nesitikėkite, kad jie tarnaus ilgiau nei vieną sezoną.

"Nereikia norėti, kad ir batų oda būtų plona, ir jie ilgai tarnautų", - sakė R.Mackevičius.

Patariama nepirkti avalynės, kuri pagaminta šiltesnių kraštų rinkoms, nes ji esą pritaikyta tenykštėms klimato sąlygoms. "Lietuvoje didžiąją metų dalį būna šlapia, todėl, pavyzdžiui, Italijoje pagaminta avalynė Lietuvoje gali susidėvėti daug greičiau nei per vieną sezoną", - LŽ pasakojo batsiuvys Romas Abaravičius.

Prekybos batais srityje dirbantis R.Mackevičius tikina, kad nors gamintojai visų batų nepritaiko kiekvienos šalies klimatui, tačiau esant dideliems užsakymams atsižvelgia, kokios klimato sąlygos yra šalyje, iš kurios jie gauna užsakymą.

Lietuvoje grąžinti lengviau

Skundų dėl avalynės kiekvienais metais sulaukiama vis daugiau. Vis dėlto pirkėjai ne visada ryžtasi nueiti iki parduotuvės, kurioje nusipirko netikusius batus.

Vartotojų teises ginančios institucijos nuolat primena, kad vartotojai turėtų patys domėtis, kokios yra jų teisės ir nesileisti apgaudinėjami pardavėjų. Mat šie kartais du skirtingus garantinius terminus traktuoja kaip vieną. Jeigu defektų buvo dar prieš įsigyjant avalynę, pretenzijas galima pareikšti per dvejus metus nuo jos įsigijimo.

Žinoma, turėti vien nekokybiškus batus negana - į pardavėjus reikia kreiptis pateikiant pirkimo čekį. Tačiau pardavėjams pristačius nuo kasdienio avėjimo smarkiai nudėvėtus batus, vargu ar pavyks įrodyti savo teisumą, kad jie suplyšo dėl gamintojo kaltės.

Tuo atveju, jei nusipirkote batus, o grįžę namo staiga nusprendėte, kad batai, kuriuos neseniai troškote turėti, jums iš tikrųjų visai nepatinka, grąžinti juos galite per dvi savaites - tiek laiko duodama apsispręsti.

Lietuvoje šiuo atveju vartotojams kur kas paprasčiau - ne visose ES šalyse su jais elgiamasi taip skrupulingai.

Jeigu norite grąžinti kitoje ES valstybėje įsigytus batus dėl to, kad jie yra nekokybiški, kaip ir Lietuvoje tai galite padaryti per dvejus metus. Tačiau kai kuriose kitose ES šalyse teisiškai jums nebus leista grąžinti kokybiškų, tačiau dėl kokių nors priežasčių nepatikusių batų per dvi savaites. Nebent pavyktų susitarti kitaip.

"Italijoje pirkusi batus lietuvė norėjo pasikeisti juos į kitą dydį, tačiau pardavėjai nesutiko. Grąžinsite batus ar ne, ten priklauso nuo pardavėjų geranoriškumo. Minėtą atvejį vartotojo naudai pavyko išspręsti įsikišus vartotojų teisių gynėjams", - LŽ pasakojo Europos vartotojų centro teisininkė Miglė Akulevičienė ir patarė nepamiršti išsaugoti pirkimo čekį.

Faktai

Ne maisto produktų inspekcijos duomenimis, vartotojų skundų dėl avalynės kasmet daugėja.

Lietuvoje dėl avalynės ir odos gaminių kokybės 2007 metais gauti 295 skundai (2006 m. - 237, 2005 m. - 142). Tai 24 proc. daugiau nei praėjusiais metais. Palyginti su 2005 m., skundų skaičius padidėjo daugiau nei du kartus.

Pagrįstai skundėsi 262 vartotojai (88,8 proc., 2006 m. - 93 proc.). 286 (96,9 proc.) vartotojai skundėsi dėl netinkamos avalynės kokybės, 9 (3 proc.) - dėl daiktų grąžinimo ir keitimo taisyklių nevykdymo (nepraėjus 14 dienų nuo pirkimo dienos norėję grąžinti nedėvėtą avalynę, netikusią savo konstrukcija, dydžiu, spalva), 2 (0,68 proc.) - dėl ženklinimo ir informacijos pateikimo.

Ištyrus skundus, 238 vartotojams buvo grąžinti už prekę sumokėti pinigai, 8 prastos kokybės prekės pakeistos tinkamos kokybės prekėmis, 7 atvejais neatlygintinai pašalinti prekės trūkumai, 5 - sumažinta prekės kaina, 3 - imtasi kitų priemonių.

Vienas pardavėjas nevykdė teisėtų vartotojo reikalavimų, todėl tyrimo medžiaga perduota Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai. 33 vartotojai skundėsi nepagrįstai.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Prancūzijos valdžia atsisakė planų statyti tarptautinį oro uostą vakarinėje šalies dalyje

Prancūzijos vyriausybė atsisakė prieštaringų planų statyti naują tarptautinį oro uostą...

„Telegram“ planuoja ICO, tikisi pritraukti 1,2 mlrd. JAV dolerių (2)

Išmaniąją šifruoto susirašinėjimo programėlę „Telegram“ sukūręs startuolis planuoja iki...

Kanados centrinis bankas padidino bazinę palūkanų normą iki 1,25 proc.

Kanados centrinis bankas trečiadienį padidino bazinę palūkanų normą 25 baziniais punktais iki...

Ministras atleido Eriką Bėrontą (38)

Nuo rytdienos (ketvirtadienio) naujai paskirtas senasis Nacionalinės mokėjimo agentūros vadovas...

FED: JAV pramonė gamybos prieaugis pernai - didžiausias nuo 2010 metų

JAV pramonė 2017 metais atsigavo, - jos gamybos prieaugis buvo didžiausias per septynerius...

Top naujienos

Lietuvio įspūdžiai iš audringiausio Hamburgo rajono: radau viską, nuo ko valdžia saugo mūsų šalies žmones (150)

Įsijautęs į nuo alkoholio, prostitucijos, rūkalų ir marihuanos išvalytos Lietuvos įvaizdį...

Vasario 16-ąją bus leista valgyti mėsą (80)

Vasario 16-oji – Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metis – šįmet sutampa su pirmuoju gavėnios...

Jauna moteris dėl tampono neteko ir antros kojos (13)

Amerikietei manekenei, kuri dėl higieninio tampono sukelto toksinio šoko sindromo neteko dešinės...

Užkalnis. Lietuviai yra laimės kūdikiai (133)

Kai geriausiai gaunasi skųstis ir visaip verkti (ypač šaltais žiemos mėnesiais), sveika...

Rytuose kriptovaliutoms dedamas apynasris (39)

Kinijos vyriausybė ketina sugriežtinti prekybos kriptografinėmis valiutomis kontrolę. Šį...

Markauskas pripažįsta: nei trąšų, nei valdomų žemių kontrolės Lietuvoje nėra (29)

„Nebuvo bandoma tą informaciją gauti, nes pirkėjas turėjo užpildyti deklaraciją. Aišku,...

Svarbiausi kriterijai renkantis būstą

Auganti ir pelninga nekilnojamojo turto rinka Vilniuje pastaruoju metu pritraukė investuotojų ir...

Į eurovizinę kovą stojusi Mia prodiuserius apkaltino „nešvariais žaidimais“ (7)

Šįmet dėl galimybės atstovauti Lietuvai didžiojoje „Eurovizijoje“ jau ne pirmą kartą...

Gyvai / Vienuoliktasis Dakaro etapas: vienas šalia kito besirikiuojantys lietuviai taikosi į 20-uką (224)

Vienuoliktajame jubiliejinio 40-ojo Dakaro ralio etape sportininkams trečiadienį reikės iš Beleno...

„Žalgirio“ sirgaliai ruošiasi krepšinio šventei Kaune – turi vieną klausimą policijai (18)

Į Kauną vėl ateis nuostabi krepšinio šventė – „Žalgiris“ kausis su Valencija. Ko gero,...