aA
Šiais laikais avalynės pasirinkimas didesnis nei bet kada anksčiau – gyventojai gali rinktis avalynę nuo masinės gamybos batų iš Kinijos fabrikų iki vienetinių batų modelių iš privačių gamintojų ir dizainerių.
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Kai naujų batų pasiūla tokia didelė, o ir prieinamą kainą kiekvienas gali pasirinkti pagal savo kišenę – nuo keliolikos iki kelių šimtų eurų, kyla klausimas – ar gyventojams vis dar verta nešti taisyti senus batus? Juolab, kad naujus galima įsigyti vos ne už avalynės taisymo kainą. Ar šiais laikais vis dar naudojamasi batsiuvių paslaugomis?

Batų taisymas – nepelningas?

Konkurencija tarp avalynės gamintojų ir taisytojų Kėdainiuose nėra didelė.

Čia keturi asmenys, teikiantys avalynės taisymo paslaugas, verčiasi individualia veikla, o senamiestyje įsikūrę „Batų namai“ ne tik taiso batus, bet ir juos gamina. Tačiau iš batų taisymo – maža naudos. Bent jau taip teigia „Batų namų“ savininkas Žanas Maslauskas.

„Batų taisymas trunka ilgai ir negaliu pasakyti, kad atneša papildomų pajamų.

Žmonės kreipiasi, bet negali sau leisti mokėti 30 eurų už avalynės taisymą, nes jų pačių batai dažnu atveju tiek ir kainavo. O po to žmonės stebisi, kad pas mane brangu. Bet tai – natūralu. Juk nė vienas nepagalvoja, kiek laiko sugaištame tuos batus taisydami.

Mes nepakalsime daugiau kulnų, nesutaisysime daugiau užtrauktukų nei spėsime. Todėl įkainiai ir yra nustatomi atsižvelgiant į tai, kai laiko užtrunkame teikdami paslaugą.

Jeigu papasakojus vaizdžiai, tai imkime pavyzdį – jeigu mes užtrauktuką siuvame dvi valandas, nes reikia jį išardyti, ištraukti siūlus, suklijuoti, tai mes ir siuvame jį dvi valandas. Tokiu atveju mes ir prašome sumokėti už atliktą darbą pagal jį atliekant sugaištą laiką.

Mes nepakalsime daugiau kulnų, nesutaisysime daugiau užtrauktukų nei spėsime. Todėl įkainiai ir yra nustatomi atsižvelgiant į tai, kai laiko užtrunkame teikdami paslaugą“, – sako Ž. Maslauskas.

Viskas priklauso nuo sezoniškumo

Batsiuvių pajamos priklauso ne tik nuo teikiamų paslaugų kainos. „Giraitės turgavietėje“ įsikūrusios avalynės taisyklos savininkė Asta Bialaglovienė sako, kad pajamoms už batų taisymą didžiausios įtakos turi sezoniškumas.

„Vasarą darbo yra, tačiau batsiuviams tai – ne pats pelningiausias laikas. Daugiau batų taisyti kėdainiečiai atneša rudenį, žiemą ir ankstyvą pavasarį, šaltuoju metų laiku“, – pasakoja A. Bialaglovienė.

Nori, kad avalynė tarnautų ilgai

Motyeris pastebi, kad žmonės, norėdami, kad batai atlaikytų ne vieną sezoną ir būtų kokybiški, vis tik neša juos taisyti neskubėdami leisti pinigų naujų batų pirkimui.

„Dažniausiai batus taisyti neša vyresnio amžiaus gyventojai, kurie vertina patogumą ir nori, kad avalynė tarnautų kuo ilgiau. Dažniausiai pas mus užsuka tie, kurie nesivaiko jaunatviškų madų“, – pasakojo batsiuvė.

„Batų namų“ savininkas Žanas Maslauskas sako, kad į jo dirbtuves dažniausiai taisyti batus atneša tie, kurie nori rimto taisymo ir rimtos konsultacijos: „Nėra tokio bato, kurio nebūtų galima sutaisyti. Jis gali būti ir už 1 eurą nupirktas. Man ir pačiam teko taisyti batus, dėvėtų drabužių parduotuvėje nupirktus už eurą. Vien pado keitimas kainavo nuo 30 iki 45 eurų. Nepamenu tiksliai, kiek tai moteriai teko sumokėti, bet padus pakeitėm, su apsiuvimu. Toks buvo jos pageidavimas. Viską taip sutvarkėm, kad peržegnojęs batus gali drąsiai pasakyti – prašau, batas tarnaus bent 5 metus.“

Konkurencijos tarp avalynės taisytojų nėra?

Paklaustas apie batsiuvių, teikiančių avalynės paslaugas Kėdainiuose konkurenciją, Ž. Maslauskas net nusipurto: „Apie kokią konkurenciją galime kalbėti, kai konkuruoti sąlygos nevienodos? Kėdainiuose tik „Batų namai“ moka mokesčius valstybei, o kiti batsiuviai dirba su patentais. O kas yra patentas? Asmenys, užsiimantys individualia veikla, užsidirba sau ir nedalyvauja socialiniame gyvenime. O mums tenka mokėti visus mokesčius: ir pridėtinės vertės, ir „Sodrai“, darbuotojams atlyginimus, atostoginius. Tai yra valstybės mokesčiai, kuriuos mokėti – privaloma. Nieko pakeisti negaliu, bet norėtųsi, kad bent Kėdainiuose visiems suvienodintų sąlygas, kad viskas klostytųsi sklandžiau.“

Tuo tarpu A. Bialaglovienės nuomone, kiekvienam taisytojui darbo bus tol, kol bus ką taisyti.

„Vienas žmogus batus gali įsigyti už neregėtai didelę sumą pinigų, pavyzdžiui, kelis šimtus eurų, o kitas avalynei tegali išleisti tik kelis eurus. Žmonės stengiasi, kad jų įsigyta avalynė atlaikytų kelis sezonus“, – pasakojo ji.

Gyventojų nuomonės

Štai kėdainietė Orinta prieš pirkdama naujus batus sako visada pirmiausia svarstanti, ar neįmanoma sutaisyti senų.

„Norėtųsi, kad batai laikytų ilgiau, todėl ne visada perkam naujus. Jei nuplyšta batų diržiukas ar sugenda užtrauktukas, juk nebūtina pirkti naujus batus – tokias bėdas galima sutvarkyti“, – savo nuomone dalinosi Orinta.

Kėdainietės Ramunės Mikštienės nuomone, pigūs batai dažniausiai nebūna kokybiški.

„Aš manau, kad išsirinkti gerą, kokybišką avalynę, užtrunka. Užtrunka laiko, kol randi tikrai kokybiškus ir tinkamus batus. Tad radus tokius, tikrai ne visada norisi pirkti naujus, ieškoti kitų, todėl geriau juos pasaugoti, o prireikus ir pataisyti.

Na, o pigūs batai ne visada bus kokybiški. Nemanau, kad nauji batai už labai mažą kainą gali būti kokybiški. Kartais nusipirkus batus ne iš naujos avalynės parduotuvės, jie laiko geriau už brangius, naujus. Todėl reikia pasvarstyti, ar verta pirkti naujus batus“, – teigė Ramunė.

Kėdainietė Monika Dabulskytė – visiškai kitokios nuomonės. Pasak merginos, kam taisyti senus batus, kai pigiai galima nusipirkti naujus. Pigiai nupirktų negaila išmesti po mėnesio ar kelių, o atsinaujinti ir vėl nusipirkti kokius nebrangius – visuomet smagu.

Taigi, ar verta taisyti senus batus ir sumokėti batsiuviams už paslaugas, ar vis tik geriau pirkti naujus, vienareikšmiško atsakymo nėra. Matyt, tai priklauso nuo kiekvieno piniginės storio ir asmeninio požiūrio.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Nuo Naujųjų keičiasi atlyginimai – ką turi padaryti darbuotojai (55)

Nuo kitų metų sausio 1 d. įsigalioja Valstybinio socialinio draudimo ( VSD ) įstatymo pakeitimai,...

VMVT pataria: išsirinkti kokybiškus Kalėdų saldumynus padeda informacija etiketėje

Stengiantis nepasimesti įvairių Kalėdų saldumynų gausoje ir išsirinkti kokybišką prekę,...

5 šventiniu laikotarpiu dažniausiai užduodami pašto klientų klausimai

Šventinis laikotarpis – intensyvus laikas Lietuvos pašto darbuotojams: pasak Lietuvos pašto...

Seime – žodžių mūšis dėl įmonių pavadinimų rašymo ne lietuvių kalba (39)

Ūkio ministras Virginijus Sinkevičius Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto narius...

„Swedbank“: kodų kortelės nebėra populiariausias būdas jungtis prie e.bankininkystės (16)

„Swedbank“ paskelbus, kad nuo 2019 metų rudens nustos galioti kodų kortelės, sparčiai auga...

Top naujienos

Gyvai / DELFI Diena. Įžvalgos apie kontroversiško Algirdo Paleckio asmenybę ir ar ministeriją paliekantys mokytojai nežada sugrįžti? (4)

Šnipinėjimo byla: kodėl informacija apie Paleckį iškilo būtent dabar. DELFI korespondentas...

Policija pardavė avarijoje sumaitotą automobilį, bet pamiršo reikšmingą detalę (23)

„Be defektų“ – toks užrašas pridėtas interneto skelbimų portale greta parduodamo „...

Mokytojų streiko iniciatorius Navickas: kas jis? (380)

Keturių vaikų tėvas, kūno kultūros ir fizikos mokytojas, ekonomistas, visuomenininkas,...

Viskas, ką turite žinoti apie papildomą pensijų kaupimą nuo naujų metų (4)

Nuo naujų metų pasikeitus papildomo pensijų kaupimo tvarkai gyventojai bus vėl priversti...

Gyvai / Gyvai: ar ministeriją paliekantys mokytojai nežada sugrįžti? (11)

Nuo lapkričio 28 dienos ministerijoje gyvenantys mokytojai teigia pasiekę dalį savo tikslų ir...

Dėl geros figūros Vaida Genytė dėkinga tvirtai valiai: pasidalino auksine šventinio stalo taisykle (4)

Įprastai didžiosios metų šventės daugeliui žmonių asocijuojasi su kalėdiniais papuošimais,...

Rusijos ambasada aršiai sureagavo į Paleckio ir Ivanovo suėmimą (85)

Rusijos ambasada trečiadienį pareiškė, kad naujas Lietuvos teisėsaugos atliekamas tyrimas dėl...

Nuo Naujųjų keičiasi atlyginimai – ką turi padaryti darbuotojai (55)

Nuo kitų metų sausio 1 d. įsigalioja Valstybinio socialinio draudimo ( VSD ) įstatymo pakeitimai,...

Mokytojai po trijų savaičių budėjimo palieka ministeriją (94)

„Džiaugiamės, kad pagaliau mokytojus išgirdo, įsiklausė ir pradėjo spręsti problemas“, –...

Seime – dar viena Jakeliūno iniciatyva: šįkart nusitaikė į žiniasklaidą (31)

Trečiadienį Seimo Biudžeto ir finansų komitete buvo svarstytos Azartinių lošimų įstatymo...