aA
Didžiausias šalyje ir daugiausia su gyventojais dirbantis bankas „Swedbank“ nuo trečiadienio pradeda eksperimentą – Zarasuose ir Pakruojyje žmonės banko skyriuje nebus priimami be išankstinės vizito rezervacijos. Bankas aiškina taip taupantis klientų laiką. Iš anksto tartis dėl atvykimo ragina ir visi kiti šalies bankai. Socialiai teisingos bankininkystės siekianti asociacija sako, kad taip stumiant naudotis skaitmeninėmis technologijomis, prasideda žmonių išrūšiavimas, nes dalis visuomenės niekada nepajėgs prie jų pereiti.
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

„Sveiki atvykę“, – pasitinka bankas. Bet iš tikrųjų norėtų, kad tokių atvykėlių būtų kuo mažiau. Ypač jų priplūsta socialinių išmokų dieną, iškart – eilės, visi skundžiasi laukiantys po valandą ir ilgiau. Garbaus amžiaus žmonės sako ateinantys pensijos, nes bankomatas ir kortelė jiems – per sudėtinga.

Skaičiuojantis, kad vienas žmogus skyriuje vidutiniškai užtrunka apie 12–15 minučių, laukimo laiką bankas „Swedbank“, anot jo, imasi išvis eliminuoti. Pasirinkti du miestai – Zarasai ir Pakruojis. Padaliniai ten lig šiol pusdienį dirbo vien su tais, kurie ateidavo iš anksto suderinę laiką. Nuo trečiadienio taip dirbs visada, o gyvos eilės nebelieka.

„Ieškome kažkokio optimizavimo ir žiūrime, kaip tiems žmonėms, vis gi ateinantiems į padalinį, palengvinti jų laiką. Nes, ne paslaptis, laukti ir gaišti laiko nemėgsta niekas. Čia galbūt yra vienas iš būdų spręsti, kai žmogus labai tiksliai susiplanuoja savo dienotvarkę, kaip eina pas gydytoją, pas kirpėją, tai ateina ir į banką“, – sakė „Swedbank“ atstovas spaudai Saulius Abraškevičius.

Pakruojiškiai svarsto, ar tvarka jiems tiks. Seniūno Sauliaus Margio teigimu, dalis vietinių jau pikti, nes registracija telefonu kainuoja.

„Pas mus į seniūniją kreipdavosi tie patys bankai ir prašydavo: duokit mums klientų, kurie pašalpas gauna, kad ateitų į mūsų bankus, mes juos aptarnausim, globosim ir rūpinsimės jais. O žmones palieka su didesniais rūpesčiais ir vargais“, – kalbėjo Saulius Margis.

Jei nauja praktika pasiteisins, „Swedbank“žada ją pakartoti kituose miestuose.

Registruotis iš anksto ragina ir kiti didieji bankai. O esą dar geriau, jeigu žmonės išvis fiziškai neitų į skyrius. Bankų asociacijos teigimu, pažangios technologijos leidžia per atstumą iš bet kurios vietos gauti reikiamą paslaugą.

Bet rinkos prižiūrėtojas sako, kad patys bankai nemažai paslaugų tebeteikia akis į akį, o ne internetu. Atėjusiajam kartu gali įsiūlyti ko nors papildomo. Bet įstatymu nurodyti elgtis kitaip esą neįmanoma. Klientų asociacija teigia, kad komerciniams bankams suteikiama dar daugiau įtakos.

„Tai yra tiesiog žmonių išrūšiavimas. Yra Lietuvoje žmonės, kurie gauna nedideles pajamas, kuriems internetas nėra prieinamas. Jie nedomina bankų. Tas skyrių uždarinėjimas bankams taupo pinigus. Na, o žmonės, jų patogumas, lieka nebeįvertintas. Mes iš tiesų turime daug miestelių, kuriuose nebėra bankų skyrių. Dideliuose miestuose irgi jų ribotas kiekis. Iš tiesų, mes turime atvejį, kai privatus verslas ieško sau pelno, ir mes nesugebame jų reguliuoti bei kontroliuoti. Mes nesugebame paprašyti jų elgtis etiškai. Mes turime jau pakankamai turbūt monopolistinę situaciją, kai 3 bankai valdo didžiulę dalį rinkos dalį“, – sakė Bankų klientų asociacijos vadovas Rūtenis Paukštė.

„Kalbame apie etiką ir moralę, bet tai nėra įstatymo ar Lietuvos banko priežiūros klausimas, kiek bankai turi turėt filialų. Čia jau yra klausimas patiems bankams, kiek jie etiškai elgiasi su savo klientais, kiek jie gerbia ir vertina savo klientus. Lietuvos bankas tikrai negali pasakyti, kiek bankas turi turėti filialų, kokiame miestelyje turi būt banko padalinys ar neturi. Vienintelis kelias turbūt ir yra kalbėti apie tai, viešinti problemas ir, kaip mes sakome, viešai kalti bankus prie gėdos stulpo“, – kalbėjo Lietuvos banko Priežiūros tarnybos direktorius Vytautas Valvonis.

Per 8 metus bankų padalinių Lietuvoje sumažėjo beveik 3 kartus – iki maždaug 250, daugiausia, dėl „snoriukų“ išnykimo. Bet ir žmonių į skyrius, anot bankų, kasmet ateina vis mažiau. O srautų reguliavimą išankstine registracija Lietuvos bankas palaiko.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Ne visi lietuviai norėtų dirbti trumpiau už tą patį atlyginimą

Didžioji dauguma lietuvių norėtų, kad jų darbovietė sutrumpintų darbo valandas , palikdama tą...

Siūlo stiprinti maisto kontrolę: slapti pirkėjai, didesnės baudos (3)

Žemės ūkio ministerija ( ŽŪM ) ketina stiprinti maisto kontrolę – jei Seimas pritars,...

Bitkoino vertė toliau krinta (3)

Pagrindinių kriptovaliutų kursai pirmadienį krito, o populiariausios elektroninės valiutos -...

Įvertino geriausiai ir blogiausiai valdomas valstybės įmones

Valstybės valdomų įmonių (VVĮ) valdysena laipsniškai gerėja, tačiau ji vis dar vertinama...

„Danske Bank“ siūlė pinigų už tylėjimą dėl pinigų plovimo, teigia skandalo informatorius

Itin plataus masto pinigų plovimą per „ Danske Bank “ Estijos filialą pirmas atskleidęs...

Top naujienos

Ne visi lietuviai norėtų dirbti trumpiau už tą patį atlyginimą

Didžioji dauguma lietuvių norėtų, kad jų darbovietė sutrumpintų darbo valandas , palikdama tą...

Kai kurioms Lietuvos ligoninėms – neišvengiami pokyčiai: likimą pasirinkti galės pačios (36)

Pasirodė sąrašas 15 ligoninių, kurios turėtų būti arba uždarytos, arba pertvarkytos. Pasak...

Įsivaikinusi moteris: tiesa, kad vaikas auga ne biologinėje šeimoje, turi savo kainą (13)

Daugelis žmonių turi stiprų poreikį tėvystei, tačiau nepavykus natūraliu keliu susilaukti...

Arūnas Milašius. Dar kartą apie sugedusį lėktuvą (200)

Kaip sakė vienas iš jau legenda tapusių mūsų politikų, „valstybė truputį nepavyko“ ir,...

10 vaikų auginanti Eglė atvirai apie visuomenės požiūrį, akyse ištirpstantį maistą (21)

„Negaliu pasakyti, kad tai dovana – paklausta, apie įsimintiniausią Kalėdų dovaną ,...

Vytautas Landsbergis. Lapkričio 21-osios cirkas (129)

Dar viena demokratijų kapituliacija, jeigu Interpolas bus pavestas Rusijos vadovavimui ir...

Įstabios Atėnų architektūros galite nebespėti išvysti: diržų veržimosi politika verčia ją niekais (2)

Sunku patikėti, bet Atėnuose sunaikinta per 80 procentų visų XIX ir XX amžiaus pastatų. Laiko...

Biuro darbuotojai dalinasi visais rūpesčiais: vedžioja, šeria ir prižiūri kolegų šunis (2)

Tam, kad galėtų į darbą pradėti vestis augintinius, komunikacijos paslaugų agentūros „ Fabula...

Perspėja apie sudėtingas eismo sąlygas: šiąnakt plikledis ir lijundra (12)

Antradienio naktį Lietuvoje eismo sąlygas sunkins plikledis ir lijundra, įspėja kelininkai .

Žiniasklaida: Interpolui vadovauti bus paskirtas Putino statytinis Prokopčiukas kalba apie grėsmę tarptautinės teisės pamatams (208)

Britų valstybės pareigūnai mano, kad jau ateinantį trečiadienį buvęs Rusijos Vidaus reikalų...