aA
Antradienį sulaikytas Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Valdas Sutkus savo padėtimi galimai naudojosi ilgą laiką, o praėjusių metų pabaigoje Seime svarstytas bankų apmokestinimo klausimas yra tik vienas iš šios schemos epizodų.
Žydrūnas Bartkus
Žydrūnas Bartkus
© DELFI / Domantas Pipas

Būtent dėl šio klausimo į Specialiųjų tyrimų tarnybos akiratį pateko ir antradienį taip pat sulaikytas Lietuvos bankų asociacijos prezidentas Mantas Zalatorius.

„Bankų apmokestinimas – vienas iš tiriamų kelių epizodų“, – antradienį spaudos konferencijoje sakė STT direktorius Žydrūnas Bartkus.

Jis sakė, kad M. Zalatorius figūruoja viename iš tyrimo epizodų. „Jis kreipdamasis į V. Sutkų, buvo įtrauktas į galimai nusikalstamą schemą. T. y. atsilyginimas už tai, kad V. Sutkus atstovautų interesus – šie veiksmai traktuojami kaip nusikalstami, – paaiškino jis. – Kai kalbame apie Zalatorių, įvardijame praėjusių metų pabaigoje Seime svarstytą su bankų apmokestinimu susijusį įstatymo projektą.“

STT pranešime nurodoma, kad turimi duomenys leidžia pagrįstai įtarti, jog V. Sutkus, vykdydamas savo pareigas ir atstovaudamas LVK narių bei kitų verslo subjektų interesams, pasinaudodamas savo užimamomis pareigomis, visuomenine padėtimi, pažintimis, ryšiais ar kita įtaka, galimai gaudavo neteisėtą piniginį atlygį už jo darytą poveikį priimant įvairius verslo subjektams svarbius teisės aktus.

„Tarp tokių įstatymų projektų – 2019 metų pabaigoje svarstytas 2020 metų Lietuvos biudžeto įstatymų paketas, įstatymai dėl bankų turto ir pelno mokesčių bei kiti. Įtariama, kad tokia nusikalstamo veikimo schema galėjo būti vykdoma ilgą laiką“, – rašoma pranešime.

Jau skelbta, kad V. Sutkus ir M. Zalatorius įtariami stambaus masto kyšininkavimu, papirkimu, prekyba poveikiu, turto iššvaistymu ir dokumentų klastojimu.

Taip pat sulaikyti dar keturi asmenys, tačiau jų tapatybės dėl asmens duomenų apsaugos neįvardijamos. Ž. Bartkus atskleidė, kad tai verslo pasaulio žmonės.

Valdas Sutkus
Valdas Sutkus
© DELFI / Domantas Pipas

Bankų apmokestinimas

Pareigūnų paminėtas bankų apmokestinimo epizodas Seime vyko praėjusiais metais. Spalio 11 dieną Finansų rinkos dalyvių mokesčio įstatymo projektą registravo Seimo narys Zbignev Jedinskij.

Tačiau vietoje šio pasiūlymo pateikta alternatyva – papildomas 7 proc. kredito įstaigų pelno mokesčio tarifas, kurį registravo Seimo nariai Valius Ąžuolas, Vida Ačienė, Juozas Varžgalys ir Andrius Palionis

Gruodžio 6 dieną Seimo Biudžeto ir finansų komitetas apsisprendė palaikyti 5 proc. tarifą. Aiškinama, kad taip padaryta įvertinus kaimyninių šalių taikomus pelno mokesčio tarifų dydžius.

Gruodžio 17 dieną Seimas priėmė didesnius mokesčius bankams. 2 mln. eurų sumą viršijantis bankų pelnas dabar apmokestinamas 20 proc. tarifu.

Turi 125 narius

LVK tinklapyje skelbiama, kad konfederacija turi 125 narius. Tarp jų tokios įmonės kaip „Apranga“, „Biotechpharma“, „Bitė Lietuva“, „Ellex Valiunas“, „Fabula ir partneriai“, „ISM vadybos ir ekonomikos universitetas“, „Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija“, „Lietuvos geležinkeliai“, „Linava“, „Litexpo“, „Maxima LT“, Mykolo Romerio universitetas, „Orlen Lietuva“, „Philip Morris Baltic“, SEB bankas, „Swedbank“ ir kiti.

Tarp LVK narių taip pat yra ir LBA. LBA nariais yra „Citadele“, „Danske Bank“, „Lietuvos centrinė kredito unija“, „Luminor“, „Medicinos bankas“, OP, SEB, „Swedbank“, „Šiaulių bankas“, „Unicredit“, „Embank“ ir „Revolut“.

Mantas Zalatorius
Mantas Zalatorius
© DELFI / Josvydas Elinskas

Ž. Bartkus sakė, kad antradienį atlikta apie 70 kratų įvairiose Lietuvos vietose, įvairiose įmonėse.

„Tyrimas pradėtas šiais metais. Tyrimas atliekamas ilgą laiką, jis buvo neviešo pobūdžio ir šiandien aiškinamės apie 400 tūkst. eurų pinigų kilmę. Per ankstyva konstatuoti, kad visa šita suma gauta iš neteisėtos veiklos, tačiau jų kilmė tiriama.

Tai nėra kyšis, kaip atsiskaitymas už paslaugą. Tai yra pinigų suma, kuria disponavimas yra apribotas ir tų pinigų kilmė yra tiriama. Pinigai vienaip ar kitaip priklauso V. Sutkui“, – sakė Ž. Bartkus.

Jis pridūrė, kad duomenų apie politikams padarytą neteisėtą įtaką šiuo metu dar nėra.

„V. Sutkus galėjo daryti poveikį ne tik Seimo nariams, bet ir priimant kitus sprendimus kitose institucijose“, – sakė Ž. Bartkus.

V. Sutkus LVK dirba nuo 2006 metų. M. Zalatorius LBA vadovu paskirtas 2017 metais.

Ankstesnis konfliktas

2018 metų rugpjūtį V. Sutkus buvo sulaukęs buvusios Užimtumo tarnybos vadovės Ligitos Valalytės ir valstybės įmonės „Telecentras“ generalinio direktoriaus Rimanto Šerio kaltinimų grasinant ir reikalaujant palankių sprendimų.

Dėl to V. Sutkus kreipėsi į teismą.

2019 metų rugsėjį skelbta, kad su L. Valalytė sudaryta taikos sutartis.

2020 metų balandį skelbta, kad V. Sutkus ketina skųsti Vilniaus miesto apylinkės teismo sprendimą, kad tik vienas R. Šerio teiginių yra neteisingas ir žeminantis V. Sutkaus garbę ir orumą.

Lobizmo problemos

Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis antradienį sakė, kad bet kokia neskaidri, abejonių kelianti arba neteisėta įtaka teisėkūros procesams, kai konkretūs teisės aktai galimai tampa priemone patenkinti tam tikrų suinteresuotų grupių, o ne bendrus visuomenės interesus, yra didžiulė grėsmė valstybės gerovei.

„Kyla klausimų, ar tokiu veikimu nėra padaroma didžiulė žala valstybės biudžetui, ar dėl to nepagrįstai nepadidėja mokestinė ar kita finansinė našta mūsų piliečiams. Todėl gavus tokių duomenų, kurie šiuo metu yra byloje, privalome atlikti išsamų tyrimą ir atsakyti į visus kylančius klausimus dėl tokio veikimo teisėtumo“, – sakė jis.

Tuo metu Ž. Bartkus sakė, kad apsimestinio lobizmo apraiškos, kurias atskleidė šis ikiteisminis tyrimas – tai netoleruojamas noras pasipelnyti, gauti asmeninės naudos, prisidengiant turimais įgaliojimais ir įtaka.

„Ši situacija dar kartą parodo, kad ir toliau reikia tęsti diskusijas, ieškoti tinkamo sprendimo, kaip lobistinė veikla turėtų vykti skaidriai“, – sakė jis.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(40 žmonių įvertino)
4.5000

Atvejų mažiau, bet „biuletenių“ rekordas užfiksuotas pernai balandį – kokios priežastys tai lėmė? (4)

„ Sodra “ pernai fiksavo rekordinius išrašomų nedarbingumo pažymėjimų, vadinamųjų...

Netrukus bus viešai skelbiamos vyrų ir moterų algos įmonėse: 4 patarimai darbdaviams (91)

Siekiant mažinti algų atotrūkį tarp vyrų ir moterų darbo užmokesčio, „Sodra“ skelbs...

ES ir Indija sutarė atnaujinti ilgą laiką sustabdytas prekybos derybas (1)

Europos Sąjunga (ES) ir Indija šeštadienį sutarė atnaujinti ilgą laiką sustabdytas prekybos...

Į „įmonės zombio“ spąstus patekęs raseiniškis algos neatgauna dvejus metus: direktorius Ačas tvirtina pats esąs įkaitas (114)

Veiklos nevykdančios, turto neturinčios įmonės gali tapti tikru galvos skausmu buvusiems jų...

Vilniaus savivaldybė mažina jos pastato 20-ojo aukšto nuomos kainą (2)

Vilniaus savivaldybės valdoma bendrovė Vilniaus vystymo kompanija keičia jos administracinio...

Top naujienos

Vokietija skambina pavojaus varpais dėl žmonių, kurių visai nepasiekia COVID-19 perspėjimai: užsimenama ir apie rytų europiečius skubiai pradėtas bandomasis projektas (123)

Kai vasario viduryje didžiausias Vokietijos laikraštis „Bild“ paskelbė informaciją, jog tarp...

Atvejų mažiau, bet „biuletenių“ rekordas užfiksuotas pernai balandį – kokios priežastys tai lėmė? (4)

„ Sodra “ pernai fiksavo rekordinius išrašomų nedarbingumo pažymėjimų, vadinamųjų...

Vaidas Mikaitis | D+

Raudonųjų žibintų kvartale apsilankiusius lietuvius nustebino geidulių tenkinimo tvarka: pasijutome tarsi sporto salėje

Vienas protingas žmogus yra pasakęs, jog jei rašytojas nori būti gerai skaitomas, jis turi...

Žiaurumu visą Lietuvą šokiravęs 17-metės žudikas per daug kentėjo, todėl gaus solidžią kompensaciją (398)

Dėl įvykdyto šaltakraujiško nusikaltimo daugiau kaip prieš dešimt metų visą Lietuvą...

Po kvietimo panaudoti 100 „Litexpo“ likusių dozių – būrys norinčiųjų pasiskiepyti papildyta (518)

Šeštadienį likus 100 „ AstraZeneca “ dozių, Vilniaus miesto mero patarėjas Karolis...

Naktį Vilniuje užsiliepsnojo į kelio atitvarą atsitrenkęs „Seat“

Naktį iš šeštadienio į sekmadienį Vilniuje, Geležinio Vilko g., išvažiavęs iš tunelio,...

Šaltus pavasario orus staigiai pakeis vasariška šiluma (5)

Sulaukėme dar vienos šaltos gegužės nakties. Sekmadienio rytas auš taip pat vėsus, bet dieną...

XX amžiaus pradžioje gimęs interjero stilius, kuris mūsų namų nepalieka iki šių dienų: skoninga ir ne pigi elegancija (23)

Minimalistinis stilius pradėjo formuotis praėjusio amžiaus pradžioje. Tam neginčijamos...

Netrukus bus viešai skelbiamos vyrų ir moterų algos įmonėse: 4 patarimai darbdaviams (91)

Siekiant mažinti algų atotrūkį tarp vyrų ir moterų darbo užmokesčio, „Sodra“ skelbs...

Intymi išpažintis: man 25-eri ir aš lig šiolei nežinau, kas yra orgazmas (68)

Kalbos apie seksą ir seksualumą neretai verčia jausti didelį spaudimą būti „normaliems“, t....