Galimybėmis skolinti kitokia valiuta nei eurais, JAV doleriais ar litais Lietuvos bankai nesišvaisto ir prisiimti papildomos rizikos yra nelinkę. Paprastai skolintis patariama ta valiuta, kuria yra gaunamos pajamos. Bet pastaruoju metu skolintis eurais esą apsimoka labiau nei litais. Be to, kaip pastebi specialistai, skolinantis litais skolininkas tampa priklausomas nuo vidaus rinkos neramumų ir šalies komercinių bankų politikos.
Litai
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Todėl šiandien daugiau skolinamasi eurais. Galbūt kai kam kyla minčių pasekti lenkų ar čekų pavyzdžiu, imti paskolą Šveicarijos frankais ar Japonijos jenomis ir taip užsitikrinti mažesnes palūkanas. Tačiau šansų pasinaudoti tokia gudrybe Lietuvoje - nedaug.

Bankai nerizikuoja

Kaip LŽ teigė "DnB Nord" banko vyresnioji analitikė Jekaterina Rojak, skolintis kitokia valiuta techniškai būtų įmanoma, tačiau praktiškai - bankai nelinkę rizikuoti.

"Bankai buvo nelinkę dalyti paskolų tomis rizikingomis ar mažiau rizikingomis valiutomis, dėl kurių atidžiau reikėtų sekti valiutų svyravimus", - prisimindama visą nepriklausomybės laikotarpį priežastis aiškino "DnB Nord" banko vyresnioji analitikė. Anot jos, mūsų finansų rinka nebuvo išvystyta taip, kaip kitos finansų rinkos, tarkim Čekijoje ar Lenkijoje, kur vykdoma kitokia, monetarinė politika. "Buvome įpratę gyventi litui esant "surištam" su JAV doleriu ar euru, tad ir skolinamasi buvo litais, o pastaruoju metu - eurais", - aiškino specialistė. Ji sako, kad net ir Lenkijoje daugelyje bankų yra uždrausta dalyti paskolas kitokia valiuta. "Lenkijoje dauguma tų, kurie gavo paskolas, buvo susiję asmenys - per pažįstamus ar dar kitaip. Paprastiems gyventojams tai nėra prieinama. Kažkada tai buvo siūloma, o paskui - nerašyta taisyklė: tiesiog nebuvo siūloma daugiau", - užkulisius atskleidė J.Rojak. Lietuvoje ryškėjančią tendenciją skolintis eurais J.Rojak laiko savaime suprantama - palūkanų normos yra gerokai mažesnės imant paskolas eurais. Vienu metu paskolos buvo intensyviai imamos JAV doleriais, bet atsiejus litą nuo šios valiutos, tokie interesai savaime išnyko.

Bankas prisiimtų papildomą riziką dėl valiutos stabilumo. "Kita vertus, formuojant atitinkamos valiutos portfelį, kiekvienos valiutos riziką reiktų padengti atskirai. Tai reikalauja papildomų pastangų ir sąnaudų - bankui tiesiog daug brangiau. Prie visos paskolos bankas turėtų priskaičiuoti savo išlaidas, kurias gana sudėtinga įvertinti", - sakė J.Rojak.

Ir litais, ir eurais

"DnB Nord" atstovas spaudai Andrius Vilkansas LŽ sakė, kad visas paskolas bankas išduoda litais, eurais ir JAV doleriais. Dėl atotrūkio tarp paskolų litais ir eurais gruodį daugiau nei pusė naujai ėmusių būsto paskolą klientų rinkosi paskolą eurais, o doleriais nebuvo paimta nė viena paskola. "Gruodį dėl minėto atotrūkio kai kurie žmonės, tie kurie turėjo litais, norėjo pakeisti sutarties sąlygas ir pasikeisti valiutą į eurus", - sakė A.Vilkansas.

Neringa Ivanauskienė, AB banko "Snoras" Mažmeninės bankininkystės departamento direktorė, LŽ sakė, kad "Snoro" banke būsto paskolos išduodamos litais, eurais ir JAV doleriais. Dažniausiai būsto paskolas klientai "Snoro" banke ima litais - ta valiuta, kuria gauna reguliarias pajamas. "Klientams esame sudarę patrauklias sąlygas imti būsto paskolas litais, todėl "Snoro" banke jiems nėra poreikio paskolas, paimtas litais, konvertuoti į kitą valiutą", - dėstė N.Ivanauskienė.

Keistis į eurus

Vilnietė Aušra, beveik prieš metus paėmusi būsto paskolą litais "Hansabanke", paskambino savo vadybininkei pasiteirauti, kaip klostosi paskolos reikalai. Klientei buvo priminta, kad jos pasirinktos kintamosios paskolos palūkanos praėjus pusmečiui bus perskaičiuotos šio mėnesio pabaigoje ir pakils beveik 1 procentu.

"Per metus, kai esu paėmusi būsto paskolą, palūkanos keisis jau antrą kartą. Prieš pusę metų jos pakilo irgi beveik procentu, ir įmoka kas mėnesį padidėjo beveik 300 litų. Tai gana stipriai pasijautė, todėl jeigu dabar vėl pakils - pasijaus dar labiau. Kai ėmiau paskolą, palūkanos buvo daugiau nei 5 proc., dabar mokėjau daugiau nei 6 proc., o nuo vasario tektų mokėti net daugiau nei 7 proc.", - pasakojo Aušra.

Tačiau banko vadybininkė klientei iškart pasiūlė išeitį - paskolą litais pasikeisti į paskolą eurais, kurios palūkanos šiandien būtų tik daugiau nei 5 procentai. Klientė bankui turėtų sumokėti tik 250 litų sutarties keitimo mokestį ir 150 litų hipotekos lakšto keitimo mokestį notarui. "Manau, kad šie 400 litų nėra tiek daug, jeigu per mėnesį įmoka padidėtų vėl apie 300 litų. Todėl tikiuosi sutaupyti ir išlaikyti stabilų šeimos biudžetą", - sakė banko klientė. Tačiau paklausta apie galimybę pasikeisti į kitokią valiutą, vadybininkė sakė, kad bankas išduoda paskolas tik litais, doleriais ir eurais.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pasitraukus JAV – 11 Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono šalių sutarė pasirašyti prekybos susitarimą

Vienuolika Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono šalių antradienį sutarė rengtis pasirašyti...

Pirmasis Europoje „blockchain" centras – kodėl pasirinko Vilnių (23)

Šią savaitę Vilniuje bus oficialiai atidarytas tarptautinis „Blockchain Centre Vilnius ". Apie...

„Barclays“ vadovas: dabartinė padėtis primena prieškrizinius laikus (10)

Sugrįžęs optimizmas dėl pasaulio ekonomikos augimo stipriai primena laikus prieš 2008-ųjų...

Muskas neims algos tol, kol „Tesla“ nepasieks savo tikslų (1)

Elonas Muskas iš „ Tesla “ neims nė cento atlyginimo ar piniginių išmokų, o jo atlyginimas...

„Emperia Holding“: teismas nestabdo Lenkijos parduotuvių „Stokrotka“ pardavimo „Maximai“ (8)

Lenkijos mažmeninės prekybos tinklą „Stokrotka“ valdanti bendrovė „Emperia Holding“...

Top naujienos

Rusijos priglaustas perversmo Lietuvoje veikėjas nerimsta: žada sukilimą ir teismą Grybauskaitei

Sausio 13-ąją savi šaudė į savus. Tankai žmonių netraiškė, tai tebuvo provokacija, kurią...

Įvertino situaciją Jasaičių šeimoje: problema gali būti kur kas didesnė (80)

Savaitgalį šalyje nuvilnijo Jasaičių šeimos drama. Nors Lygių galimybių plėtros centro...

Po skandalo Vokietijoje dėl chemikalų iš alaus – Lietuvos ūkininkų sprendimas (44)

Lietuvos ūkininkų sąjungai (LŪS) priklausantys grūdininkai po ilgų diskusijų sutiko prieš...

Vietoj pagalbos 112 – policininko kerštas: skandalinga istorija klampina jau ir policininkę (198)

Skandalinga byla, kurioje kaltinimai dėl tarnybos įgaliojimų viršijimo, piktnaudžiavimo tarnybine...

Naujos šiurpą keliančios nusikaltėlių taisyklės: mirtis jau alsuoja į nugarą (131)

Dėl įvairių nusikaltimų už grotų patekę daugybę kartų teisti Širvintų ir Ukmergės rajono...

Oksana Pikul – atvirai apie lemtingą rytą, iškeltą sąlygą Simui ir šoko ištiktą sūnų (1096)

Sekmadienio rytą Jasaičių šeimą sukrėtęs skandalas turi ir kitą pusę. Tėvų kivirčą matė...

Atsiliepkite! Prašo padėti surasti pradingusį mylimąjį iš Kauno (25)

Suprantu, situacija labai juokinga. Esu suaugusi ir pati tą suprantu. Bet... Susirašinėjome su...

Badaujantys Šiaurės Korėjos kariai imasi desperatiškų veiksmų (3)

Apie badą Šiaurės Korėjoje pasaulio žiniasklaida skelbia jau kelis mėnesius. Jo simboliu jau...

Žurnalas „Forbes“ lietuvius išrinko vienais įtakingiausių technologijų srityje (14)

Du lietuviai: Andrius Šutas ir Alesis Novik pateko į prestižinį verslo leidinio „ Forbes “...

Antrąkart įkliuvo Aurimas Didžbalis: šįkart teigiamas dopingo testas – pasaulio čempionato metu (34)

Tarptautinė Sunkiosios atletikos federacija pranešė, kad praėjusių metų pasaulio vicečempionas...