Trečiadienį Vilniuje, Valstybės turto fonde, pasirašius kelis susitarimus didžiausia dujų kompanija pasaulyje "Gazprom" pradėjo valdyti trečdalį "Lietuvos dujų" bendrovės akcijų. Už jas "Gazprom" jau sumokėjo 100 milijonų litų.
Aleksandras Riazanovas, Povilas Milašauskas ir Viktoras Valentukevičius
© ELTA
Mūsų šalies dujų sistemos operatorės bendrovės "Lietuvos dujos" akcijų pardavimas per du etapus strateginiam investuotojui ir dujų tiekėjui yra trečias pagal dydį privatizavimo sandoris mūsų šalyje, papildęs valstybės biudžetą 216 milijonų litų. Visas šio privatizavimo procesas vyko apie trejus metus, o Vyriausybės patvirtinta "Lietuvos dujų" akcijų pardavimo gamtinių dujų tiekėjui programa įgyvendinta beveik per dvejus metus.

Trečiadienį Valstybės turto fondo (VTF) generalinis direktorius Povilas Milašauskas ir Rusijos dujų koncerno "Gazprom" valdybos pirmininko pavaduotojas Aleksandras Riazanovas pasirašė "Lietuvos dujų" valstybei nuosavybės teise priklausančių 34 procentų akcijų privatizavimo sandorio užbaigimo dokumentus - akcijų priėmimo-perdavimo aktą bei privatizavimo sandorio užbaigimo pažymą.

"Lietuvos dujų" generalinis direktorius Viktoras Valentukevičius bei jo pavaduotojas Joachimas Hockertzas ir Rusijos dujų koncerno "Gazprom" valdybos pirmininko pavaduotojas Aleksandras Riazanovas pasirašė ilgalaikės gamtinių dujų tiekimo sutarties papildymą (dabar galiojančios sutarties galiojimas pratęsiamas iki 2015 metų).

Ilgalaikės gamtinių dujų tiekimo sutarties tarp "Lietuvos dujų" ir "Gazprom" sudarymas buvo esminė privatizavimo sąlyga, kuri buvo įvykdyta iki akcijų paketo perdavimo "Gazprom" - sandorio užbaigimo. Numatyta, kad "Gazprom" garantuos Lietuvos Respublikai gamtinių dujų tiekimą ne mažiau kaip 90 procentų visų šalies vartotojų poreikio pagal suderintą kainos formulę.

"Nebijokite, dujų Lietuvoje bus", - teigė "Gazprom" valdybos pirmininko pavaduotojas Aleksandras Riazanovas, atsakydamas į Eltos klausimą, kokie šiuo metu "Gazprom" santykiai su Baltarusija ir ar jie nekelia grėsmė stabiliam dujų tiekimui į Lietuvą iš Rusijos.

A. Riazanovas išsakė nuomonę, kad daugiau nepasikartos situacija, kokia buvo šiemet vasario 18-19 dienomis, kai nesusitaręs su Minsku dėl dujų tiekimo "Gazprom" jį visiškai nutraukė. Tuo pačiu sustabdytas tranzitas per tos valstybės teritoriją į Lietuvą ir Lenkiją. Skubiai organizuotas alternatyvus dujų tiekimas per Latviją patenkino vos trečdalį Lietuvos poreikių.

A. Riazanovo teigimu, "Gazprom" jau arti naujo susitarimo su Baltarusija ir tikisi jį pasirašyti dar šį mėnesį arba balandį. Be to, Baltarusiją dujomis šiuo metu aprūpina trys kitos Rusijos kompanijos.

Turėdamas galvoje galima technines avarijas, A. Riazanovas pritarė tam, kad "Lietuvos dujos" įsirengtų dujų apskaitos stotį prie Latvijos sienos, ir, reikalui esant, be problemų galėtume gauti dujų iš "Gazprom" saugyklos prie Rygos. Be to, "Lietuvos dujos" ir kitos šalies dujų kompanijos nagrinėja galimybes įrengti Lietuvos teritorijoje požemines dujų saugyklas. A. Riazanovas minėjo, kad svarstoma galimybę nutiesti atšaką į Kaliningradą iš Rusijos planuojamo statyti dujotiekio į Šiaurės Europą. Tą projektą įgyvendinus, ir Lietuva ypatingais atvejais galėtų gauti iš Kaliningrado dujų.

A. Riazanovas patvirtino, kad 2005 metų pabaigoje "Gazprom" turi padidinti dujų tiekimą į Kaliningradą, todėl bus praplėstas ir dujotiekių tinklas per Lietuvą. Tą projekto dalį, kuri bus įgyvendinta mūsų valstybėje, rengs "Lietuvos dujos".

"Gazprom" ir kita "Lietuvos dujų savininkė - Vokietijos "Rurhrgas" susitarė, kad per metus turi būti išleista ir išpirkta 140 milijonų litų apimties "Lietuvos dujų" akcijų emisija - po 70 mln. Lt teks "Gazprom" ir "Rurhrgas". A. Riazanovas minėjo, kad "Gazprom" valdyba ir direktorių taryba jau yra pritariusi tokiai investicijai, jai numatytos lėšos šių metų bendrovės biudžete.

VTF generalinis direktorius P. Milašauskas, Rusijos dujų koncerno "Gazprom" valdybos pirmininko pavaduotojas A. Riazanovas ir Vokietijos koncerno "Ruhrgas Energie Beteiligungs AG" viceprezidentas bei "Lietuvos dujų" valdybos pirmininkas Eike Benke trečiadienį dar turėjo pasirašyti ir akcininkų sutartį. Ši procedūra kol kas neįvyko, nes dėl lėktuvo vėlavimo numatytu laiku neatvyko vokiečiai.

Akcininkų sutartimi bus nustatytos ir patvirtintos pagrindinės bendro balsavimo bendrovės akcininkų susirinkime ir kitos bendrovės valdymo nuostatos. Sutarties šalys įsipareigos balsuoti "už" ir užtikrinti balsavimą visuotiniame bendrovės akcininkų susirinkime "už" bendrovės tinklų sujungimą su Europos Sąjungos gamtinių dujų tinklais bei gamtinių dujų tiekimo sistema, jei tam atsirastų ekonominės sąlygos, magistralinių dujotiekių pralaidumo padidinimą pagal dujų tranzito poreikį; bei sprendimų priėmimą ir veiksmų atlikimą, kurių reikės įgyvendinant šiuos uždavinius. Sutartyje taip pat numatyta, kaip bus kontroliuojami investuotojų įsipareigojimai.

Kaip ir "Rurhrgas", "Gazprom" turės du atstovus "Lietuvos dujų" valdyboje. Penkių narių valdyboje bus vienas Vyriausybės įgaliotinis. Be to, "Lietuvos dujų" generalinio direktoriaus pavaduotoju taps "Gazprom" atstovas. Iki šiol buvo du pavaduotojai, vienas atstovauja savininkams iš Vokietijos. A. Riazanovas tikisi, kad šios valdymo permainos "Lietuvos dujose" bus padarytos per artimiausią mėnesį.

"Gazprom" valdybos pirmininko pavaduotojas sakė, kad šią vasarą gali prasidėti derybos dėl "Dujotekanos" bendrovės kontrolinio paketo įsigijimo.

Po šio privatizavimo sandorio valstybės rankose liko 24,36 proc. "Lietuvos dujų" akcijų. "Rurhrgas" jų valdo 35,7 proc., "Gazprom" - 34 proc.

Baigus sandorį su "Gazprom", Valstybės turto fondo generalinis direktorius Povilas Milašauskas minėjo, kad "Lietuvos dujose" likęs valstybės valdomas akcijų paketas šiemet nebus parduotas. Diskusijos dėl jo privatizavimo gali prasidėti kitų metų pabaigoje, o bendrovė visiškai privatizuota kitais metais ar dar vėliau.

A. Riazanovas minėjo, kad sutartyje dėl ilgalaikio dujų tiekimo užfiksuota kainos formulė ateityje bus pakeista įvertinus alternatyvių kuro šaltinių naudojimą ir tokio kur kainų kitimą. Kaip realus formulės keitimo terminas nurodyti 2005-2006 metai. "Dėl dujų kainos mes būsime lankstūs, kad neprarastume rinkos", - teigė A. Riazanovas.

"Rurhrgas" yra ir "Gazprom" akcininkė. Abi šios užsienio bendrovės yra ir dujų bendrovių Latvijoje ir Estijoje akcininkės.

"Ruhrgas Energie Beteiligungs AG" ir "Gazprom" įsipareigojo siekti, kad investicijos Lietuvoje padėtų plėtoti dujų paskirstymo tinklą, didintų "Lietuvos dujų" užimamą rinkos dalį ir parengtų bendrovę rinkos pokyčiams, kurie atsiras Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą bei įgyvendinant Nacionalinę energetikos strategiją.

Vyriausybės privatizavimo patarėjas šiame projekte buvo "BNP Paribas" (Prancūzija) vadovaujamas konsorciumas, kuriam priklausė ir Lietuvos konsultantai - teisės patarėjai - advokatų kontora "Bernotas ir Dominas Glimstedt" (projekto vadovas Gediminas Dominas) bei investicinės bankininkystės patarėjai iš bendrovės "Žabolis ir partneriai" (projekto vadovas Raimondas Štreimikis).

2002 metų vasarą Vokietijos susivienijimas "Ruhrgas" ir "E. ON Energie" 34 proc. "Lietuvos dujų" akcijų įsigijo už 116 mln. Lt. Dar 34 mln. Lt vokiečiai pervedė į sąlyginio deponavimo sąskaitą banke "Vereins-und Westbank AG". Pagal susitarimą iš tos sąskaitos valstybė iš vokiečių gali gauti papildomai 17 mln. Lt po trejų metų, dar 17 mln. Lt - po šešerių metų, jeigu strateginius investuotojus patenkins dujų rinkos reguliavimo taisyklės Lietuvoje.

"Lietuvos dujos" pernai per tris ketvirčius uždirbo 68,967 mln. litų grynojo neaudituoto pelno. Auditorių patikrintą praėjusių metų finansinį rezultatą numatyta paskelbti balandžio viduryje-antroje pusėje.

2003 metais "Gazprom" patiekė Lietuvai 3,012 milijardo kubinių metrų gamtinių dujų. 2004 metais planuojamos tiekimo apimtys - 3,160 milijardo kubinių metrų. Tranzitu per Lietuvą Kaliningrado sričiai "Gazprom" 2003 metais perdavė 569,76 milijono kubinių metrų, o 2004 metais tranzitu planuojama perduoti 640,5 milijono kubinių metrų.

"Gazprom" valdomos dujų atsargos - 28,4 trilijono kubinių metrų, ir tai sudaro 20 proc. visų pasaulio dujų atsargų. Ketvirtadalis pasaulyje išgaunamų dujų tenka "Gazprom", koncernas pasaulyje pirmauja gamtinių dujų eksporto apimtimis. Šiuo metu "Gazprom" tiekia gamtines dujas į 21 Europos valstybę. Negalutiniais duomenimis, kompanija 2003 metais išgavo 540,2 milijardo kubinių metrų dujų. Eksportas į Vakarų ir Centrinę Europą sudarė 132,9 milijardo kubinių metrų, į Nepriklausomų Valstybių Sandraugos šalis ir Baltijos valstybes - 42,6 milijardo kubinių metrų.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gitanas Nausėda. Blogesniems laikams reikia ruoštis visada (27)

Vadovų konferencijoje „ EBIT “ – pokalbis su ekonomistu, SEB banko prezidentu Gitanu Nausėda...

Mantas Zalatorius apie tai, kaip vadovui prisitaikyti nepažįstamoje aplinkoje

Vadovų konferencijoje EBIT Lietuvos bankų asociacijos prezidentą Mantą Zalatorių kalbino...

Venesuelos miestas įsivedė nuosavą valiutą (8)

Venesuelos miestas, gelbėdamasis nuo pinigų stygiaus, įsivedė nuosavą valiutą Venesuelos...

Eugenijus Skerstonas apie prabangą, meninę nuovoką ir vadovų stilių (2)

Vadovų konferencijoje EBIT leidinių apie gyvensenos kultūrą autorių Dr. Eugenijų Skerstoną...

Martynas Burba pasitraukė iš ESO (10)

Energetikos įmonių holdingui „Lietuvos energija“ priklausančio „Energijos skirstymo...

Top naujienos

Apie slaptą programą prabilti išdrįsusio sovietų mokslininko laukė siaubingas likimas valdžia iš jo tikėjosi vienintelio dalyko – tylos (32)

Kovo 4 dieną ant suolelio Solsberyje sukniubo buvęs dvigubas Rusijos šnipas Sergejus Skripalis...

Darbdaviams baimę kelianti Z karta ateina dirbti: kaip susitvarkyti (56)

Žmonės, gimę praėjusio šimtmečio pabaigoje ir šio pradžioje – vadinamoji Z karta – jau...

Baisisi klastingu NATO narės planu: priešus šįkart užsimojo įveikti iš pagrindų (406)

Sėkminga operacija „Alyvos šakelė“ ir kurdų anklavo Afrino užėmimas tėra pradžia. Turkijos...

Ne tik juodas, alinantis darbas: kaip emigravusios lietuvės užsidirba papildomai (127)

Ką veikia į Jungtinę Karalystę (JK) gyventi ir dirbti išvykę lietuviai? Toks klausimas kyla ne...

Nepamirškite: jau šiąnakt Lietuvoje įvedamas vasaros laikas (188)

Jau šiąnakt Lietuvoje bus įvedamas vasaros laikas – miegosime valanda trumpiau, tačiau...

Pažeminimą patyręs Jankauskas: tai buvo blogiausias kėlinys rinktinės istorijoje (157)

Lietuvos futbolo rinktinės vyriausiasis treneris Edgaras Jankauskas paaiškino, kodėl jo...

Prisiminė „mirties žygį“: nebuvo galima nė akimirkai sustoti ar atsilikti (86)

Okupuotoje Lenkijoje išaušo žvarbi diena, ir Shmuelis Belleris žinojo tik tiek, kad ji gali...

LSDDP pirmininko pavaduotoju patvirtintas Elvinas Jankevičius vadina tai nesusipratimu (137)

Šeštadienį steigiamajame Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) suvažiavime pirmininko...

Seimo sprendimas pasileisti: kokie motyvai skambėjo prieš 26 metus (56)

Pirmą ir vienintelį kartą sprendimą pasileisti 1992-ųjų liepos 9 dieną priėmė gilią krizę...

Įsiminkite 5 mitybos mitus, kurie gali pakenkti jūsų sveikatai (24)

Kai moksliniai tyrimai nuolat prieina naujų išvadų, sunku susigaudyti, ką reikėtų valgyti, o ko...