aA
Ketvirtadienį Seime priimtas Euro įvedimo Lietuvoje įstatymas. Po svarstymo jam pritarė 87 Seimo nariai, prieš - 7, susilaikė 13.
Atvertas kelias euro įvedimui
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Šis įstatymas nustato, kaip vyks pasirengimas įvesti eurą, litų keitimas į eurus, verčių perskaičiavimas į eurus, taip pat litų išėmimo iš apyvartos tvarką.

„Euro įvedimas nėra panacėja, bet nėra ir kokia nors nelaimė“, - sakė konservatorius Andrius Kubilius. - Tai mūsų brandos parodymas, jungiamės į didesnę pinigų sąjungą.“

Pasak jo, nors su litu bus gaila atsisveikinti, ant euro išliks lietuviški simboliai, kuriuos bus galima plačiau parodyti Europoje.

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ frakcijos narys Remigijus Ačas ragino balsuoti prieš, nes euro įvedimas brangiai kainuos.

„Abejočiau, ar mums reikia įsivesti (eurą - DELFI) ir balsuoti už“, - sakė R. Ačas.

Socialdemokratė Birutė Vėsaitė kalbėjo, kad euras Lietuvai atneš naudos ir geopolitiniu aspektu, ypač Ukrainos neramumų kontekste. Taip pat už euro įvedimo įstatymą pasisakė konservatorius Kęstutis Masiulis, partijos „Liberalų sąjūdis“ frakcijos narys Petras Auštrevičius.

Prieš pasisakė partijos „Drąsos kelias“ frakcijos narys Povilas Gylys ir kalbėjo apie tai, jog reikėjo atsiklausti žmonių nuomonės ir daugiau apie tai diskutuoti. Prieš kalbėjo ir darbiečiai Kęstutis Daukšys ir Gediminas Jakavonis.

Prieš balsavo R. Ačas, K. Daukšys, G. Jakavonis, „Drąsos kelio“ frakcijos narys Jonas Varkala, darbiečiai Sergej Dmitrijev, Mečislovas Zasčiurinskas ir Zita Žvikienė.

Susilaikė P. Gylys, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos partijos frakcijos narė Rima Baškienė, darbiečiai Larisa Dmitrijeva, Jonas Kondrotas, Danguolė Mikutienė, Audronė Pitrėnienė, Ričardas Sargūnas, tvarkietis Vytautas Kamblevičius, konservatorius Naglis Puteikis, socialdemokratas Valerijus Simulik, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos frakcijos nariai Juzefas Kvetkovskij, Irina Rozova, taip pat save iškėlęs Povilas Urbšys.

Netrukus paaiškės, ar Lietuva gali būti priimta į euro zoną

Lietuva 19-ąja euro zonos nare nori tapti nuo 2015 m. Pirmuosius signalus Lietuva gaus birželio pradžioje, kai Europos Komisija ir Europos centrinis bankas pateiks Lietuvos konvergencijos programos vertinimą.

Liepą Europos Sąjungos Vadovų Taryba turėtų priimti galutinį sprendimą ir paskelbti neatšaukiamą litų į eurus keitimo kursą.

Prognozuojama, kad jis liks toks pat, koks yra šiuo metu – 3,4528 Lt už vieną eurą. Per 30 dienų nuo šio sprendimo visos kainos Lietuvoje turės būti skelbiamos dviem valiutomis ir tai truks iki 2015 m. vidurio.

Lietuvos bankas įsipareigoja litus į eurus keisti neatlygintinai neribotą laiką ir neribodamas sumos.

Įstatyme numatyta, kad bankai ir užsienio bankų filialai litus į eurus keis 6 mėnesius nuo euro įvedimo dienos neatlygintinai ir neribodami sumos, o Lietuvos paštas – 2 mėnesius nuo euro įvedimo dienos neatlygintinai.

DELFI skelbė, jog Lietuvos bankas suskaičiavo euro įvedimo naudą Lietuvai, prognozuojama, kad pirmiausiai euro įvedimas paveiks palūkanų normas, valiutos keitimo sąnaudas, prekybos srautus, t.y. padidins eksportą.

Skaičiuojama, kad vidutinė svertinė palūkanų norma po euro įvedimo sumažės 0,56 proc.: 2015 m. Vyriausybei palūkanų normos turėtų sumažėti 0,8 proc. punkto, namų ūkių paskoloms - 0,56 proc. punkto, o nefinansinių įmonių paskoloms - 0,49 proc. punkto.

Lietuvai įsivedus eurą ir mažėjant skolinimosi kainai, 2014-2022 m. būtų sutaupoma apie 3,9 mlrd. Lt, iš jų 1,6 mlrd. Lt valstybė, 1,2 mlrd. Lt namų ūkiai, 1,1 mlrd. Lt įmonės.

Vienkartinės išlaidos Lietuvai įsivedant eurą galėtų sudaryti 660-920 mln. Lt, jos reikalingos keisti sistemas, grynuosius ir t.t., per penkerius metus šalis turės prisidėti prie Europos stabilumo mechanizmo (apie 1 mlrd. Lt), taip pat planuojamas įnašas į Europos centrinio banko kapitalą (apie 148 mln. Lt), kuris reikalingas, kad šalies bankai taptų euro sistemos dalimi.

Skaičiuojantiems klaidingai – sankcijos

Įstatyme taip pat numatyta, kas asmenys, netinkamai perskaičiavę prekių ar paslaugų vertes iš litų į eurus užsitraukia numatytą atsakomybę, jiems gresia įspėjimai ir baudos.

„Už šio įstatymo pažeidimą fiziniams asmenims skiriamas įspėjimas, juridinių asmenų vadovams ar jų įgaliotiems asmenims – įspėjimas arba bauda iki 1 tūkst. litų“, - rašoma įstatyme.

Už pakartotinį šio įstatymo pažeidimą fiziniams asmenims skiriama bauda iki 5 tūkst. litų, juridinių asmenų vadovams ar jų įgaliotiems asmenims: 1-10 tūkst. Lt bauda.

Įstatymo aiškinamajame rašte dėstoma, kad priimti įstatymai turės teigiamą poveikį verslo sąlygoms ir plėtrai, nes euro įvedimas Lietuvoje bus juntamas kiekvienam verslo subjektui.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Lietuvos savivaldybėms – 25 mln. eurų infrastruktūrai LEZ ir pramonės parkuose tobulinti

Ekonomikos ir inovacijų ministerija 14 šalies savivaldybių paskirstė beveik 25 mln. eurų 22...

„Vilniaus vandenys“ pirmą šių metų pusmetį augino pajamas ir fiksavo pelną

Pirmas šių metų pusmetis bendrovei „Vilniaus vandenys“ buvo sėkmingas. Anot įmonės vadovo,...

„VC Baltic“ pajamos augo 11 proc. iki 77,4 mln. eurų

Metalų prekybos įmonė „VC Baltic“ praėjusiais metais gavo 77,371 mln. eurų pardavimo pajamų...

INVEGA subsidijuos akcijų ir obligacijų išleidimo į biržą išlaidas

Nuo šio ketvirtadienio nacionalinė plėtros įstaiga „ Investicijų ir verslo garantijos “...

„ICG farma“ ketina išmokėti 2 mln. eurų dividendų

Didmeninės prekybos farmacijos produktais bendrovė „ICG farma“, pernai uždirbusi 3 mln. eurų...

Top naujienos

Landsbergis: šiandien turėjęs kilti vienas lėktuvas iš Basros į Minską nepakilo Lukašenka derasi su Afrikos šalimis (148)

Europos Sąjungos diplomatams pranešus apie atšaukiamus nacionalinio oro vežėjo „Iraqi...

Lukašenka nurodė sustiprinti sienos apsaugą: nė viena koja neįžengs į Baltarusijos teritoriją papildyta (12)

Vakarų nepripažįstamas Baltarusijos vadovas Aliaksandras Lukašenka pareikalavo sustiprinti...

Šimonytė: daliai žmonių gali būti kompensuojamas šilumos brangimas

Kylančios šilumos kainos yra pasaulinė tendencija, kurios Lietuva sustabdyti negali, tačiau...

Dėl darbų e.sveikatoje pateikti netikslūs naujų atvejų duomenys (32)

Dėl neplaninių Registrų centro darbų e.sveikatos sistemoje, Statistikos departamentas teigia...

VSAT vadas: tvoros statymas, pagal dabartinę teisinę bazę, užtruktų apie 2 metus (84)

Valstybės sienos apsaugos tarnybos ( VSAT ) vadas generolas Rustamas Liubajevas ketvirtadienį...

Skvernelis: valdantieji nesuvokia situacijos – trys žmonės galės įvesti karo padėtį (427)

Seimo opozicijos lyderis Saulius Skvernelis neigiamai vertina Krašto apsaugos ministerijos ( KAM )...

Irako URM atstovas ragina tautiečius netapti prekybos žmonėmis taikiniais „atidžiai stebi incidento, pasibaigusio irakiečio mirtimi, tyrimą“ (134)

Irako užsienio reikalų ministerijos atstovas Ahmedas al Sahhafas ragina tautiečius netapti prekybos...

Jūratė Žuolytė | D+

Gelbėjant verslo reputaciją: kodėl tie patys vaistai netiks „Girtekai“ ir „Lietuvos paštui“

Šią vasarą pristatytas tradicinis Didysis reputacijos tyrimas parodė, kad per pastaruosius metus...

Praha nebenori ankstesnių turistų antplūdžių ir svarsto, kaip to išvengti (1)

Prahos gyventojai netrokšdavo eiti per Karolio tiltą ar pietauti kavinėje prie garsiojo...

Šimonytė apie naujus skrydžius iš Irako: neturiu papildomos informacijos (104)

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė ketvirtadienį spaudos konferencijoje Vyriausybėje...