Pažįstamo žmogaus įrašas asmeniniame tinklaraštyje – priežastis atmesti pretendento teikiamą prašymą tapti kredito unijos nariu. Su tuo susidūrė DELFI skaitytojas, sužinojęs, kad į „Akademinę kredito uniją“ buvo nepriimtas todėl, kad jį rekomenduoti turėjęs asmuo į savo tinklaraštį patalpino kritišką įrašą apie kredito unijų valdymą. Bendrovės atsiųstose žinutėse nurodoma, kad šis įrašas kenkia finansinių įstaigų saugumui, todėl skaitytojo prašymas ir nebuvo patenkintas.
© DELFI / Valdas Kopūstas

Unija suviliojo geresnėmis sąlygomis

Į DELFI kreipęsis skaitytojas pasakojo, kad tapti kredito unijos nariu nusprendė dėl patrauklesnių, jo nuomone, nei komerciniame banke siūlomų sąlygų. „Pabodus nuolat kylantiems komercinių bankų paslaugų įkainiams, nutariau tapti kredito unijos nariu. Tiek kooperacijos principas, tiek ir siūlomos sąlygos atrodė patraukliai, todėl patraukiau į Kaune įsikūrusią „Akademinę kredito uniją“ (AKU), turinčią klientų aptarnavimo biurą ir Vilniuje. Tą taip pat palaikiau dideliu šios unijos privalumu“, - pasakojo skaitytojas.

Internetiniame AKU puslapyje nurodytus narystės kriterijus fiziniams asmenims atitikęs skaitytojas sakė manęs, jog unijos nariu lengvai taps. „Neturėjau pagrindo nerimauti dėl priėmimo, nes atitinku AKU puslapyje pateiktą narystės kriterijų (studijuoju ir dirbu Kaune), priklausau akademinei bendruomenei tiek kaip studentas, tiek kaip mokslo darbuotojas“, - sakė jis. Norėdamas tapti nariu jis taip pat nurodė ir jį kaip tinkamą narį rekomenduoti galintį asmenį – dabartinį unijos narį, iš kurio ir buvo girdėjęs teigiamų atsiliepimų apie AKU. Deja, pasirodė, kad neprivaloma sąlyga, kurią skaitytojas nusprendė įvykdyti, atvirkščiai, tik sukliudė būsimai narystei.

Nariu tapti sukliudė tinklaraščio įrašas

Skaitytojui trumpąja žinute sužinojus, kad jo prašymas tapti nariu buvo atmestas, interneto puslapyje nurodytus narystės kriterijus atitikęs DELFI pašnekovas nusprendė išsiaiškinti, kas sukliudė jam tapti AKU teikiamų paslaugų naudotoju. Paaiškėjo, kad tai lėmė ne jis pats, o jį rekomenduoti turėjęs asmuo. „Pasiteiravau, kokio kriterijaus neatitikau, o į tai gavau atsakymą: "Jus rekomendavęs asmuo yra patalpinęs straipsnį, kenkiantį finansinių įstaigų saugumui", - papasakojo jis.

Skaitytoją rekomenduoti turėjęs asmuo savo asmeniniame tinklaraštyje iš tiesų buvo patalpinęs įrašą, kuriame pasidalijo tam tikra informacija apie AKU ir pateikė kritišką nuomonę kai kurių veiklos principų atžvilgiu. Tiesa, jame taip pat nurodė, kad AKU paslaugomis naudojasi ir toliau, bei pabrėžė, kad neteigia jokių neigiamų dalykų apie pačią bendrovę. „P.S.S. Aš neteigiu, kad su AKU kažkas yra blogai. Aš vis dar turiu ten savo kelias sąskaitas. Ją kaip pavyzdį naudojau tik dėl to, kad tai vienintelis visuotinis pajininkų susirinkimas, kuriame buvau“, - rašoma viešame internetiniame tinklaraštyje Dali.us.

Sužinojęs, kad jo prašymas tapti nariu nebuvo patenkintas dėl minėto įrašo, nustebęs skaitytojas nusprendė pasitikslinti, ar tai iš tiesų gali tapti kriterijumi, trukdančiu narystei. „Šis motyvas akivaizdžiai prieštarauja žodžio laisvei, todėl pasiteiravau AKU atstovų, ar unijos įstatuose yra nurodytas ir toks priėmimo į narius kriterijus (būtų išties įdomu, kaip tai teisiškai apibrėžta). Gavau atsakymą, kad "Unijos įstatai neįpareigoja priimti visu norinčių ir besikreipiančių", - sakė pašnekovas.

Kadangi Lietuvos Respublikos Kredito unijų įstatyme numatyta, kad papildomi kredito unijos narių priėmimo į kredito uniją kriterijai gali būti nustatyti unijos įstatuose, apie tokio kriterijaus egzistavimą įstatuose jis dar kartą pasiteiravo AKU, bet daugiau informacijos negavo – į žinutę jam atsakyta nebuvo. „Taip ir likau nesužinojęs, ar AKU įstatai iš tikrųjų draudžia priimti į narius asmenis, kuriuos rekomendavę nariai domisi unijos veikla“, - pasakojo skaitytojas.

Unijos nariai – valdybos valioje

DELFI susisiekus su AKU ir pasiteiravus apie tai, kodėl pats įrašo nerašęs asmuo buvo nepriimtas į narių tarpą, bendrovės klientų vadybininkas Mantautas Račkauskas sakė, kad atsižvelgiant į kredito unijos, klientų ir visuomenės interesus, kredito unija turi teisę apriboti ratą asmenų, su kuriais kredito unija yra susijusi sutartiniais, santykiais ir kuriems teikia paslaugas.

„Atsižvelgiant į visuotinai pripažintą sutarties laisvės principą, kredito unija turi teisę pasirinkti su kokiais asmenimis sudaryti sutartis arba atsisakyti jas sudaryti. Tačiau jokie įstatymai nenurodo, kad unija privalo priimti asmenį į narius. Svariomis priežastimis kredito unija gali laikyti faktus, jeigu jie leidžia daryti pagrįstą prielaidą, kad kredito unijai sudarius sutartį būtų pažeisti teisėti kredito unijos, klientų ar visuomenės interesai“, - sakė jis.

M. Račkauskas paaiškino, kad AKU yra kooperacinė bendrovė, kuri nėra vieša ir akcijos pajai nėra viešai platinami kaip akcinių bendrovių komercinių bankų, kurių akcijas gali įsigyti kiekvienas norintis. „Unijos nariai – jos savininkai, todėl visuotiniame narių susirinkime išrinkta valdyba turi teisę atsižvelgdama į kriterijus ir visas su asmeniu susijusias aplinkybes priimti sprendimą, priimti į narius asmenį ar ne. Apie nario priėmimą sprendžia valdyba kaip juridinio asmens kolegialus valdymo organas“, - sakė jis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Uždraudus alkoholio reklamą, kliuvo ir pieno barui (2)

Nuo šių metų pradžios įsigaliojo visiškas alkoholio reklamos draudimas, o to padarinius jau...

Šapoka: bankų sąjunga ir stabilumo mechanizmas – ES prioritetai (9)

Bankų sąjunga ir Europos stabilumo mechanizmas yra prioritetinės Europos Sąjungos sritys ir...

JAV sugriežtino oro transporto krovinių iš Artimųjų Rytų oro uostų kontrolę

Jungtinės Valstijos nurodė griežčiau tikrinti lėktuvais gabenamus krovinius iš penkių...

Lietuviai pateko į prestižinį „Forbes“ sąrašą (20)

Vieni iš kriptovaliutų ir finansinių paslaugų startuolio „Monetha“ įkūrėjai Laurynas...

Štai kodėl pasaulio ekonomikai šiemet seksis (11)

Valstybių ekonomikos atsigauna tolygiai bei greičiau, nei buvo tikėtasi. Be to, pasaulinei...

Top naujienos

Perėjusi tikrą pragarą žydė į Vilijampolę grįžo ieškoti užkastos dėžės (48)

Izraelyje šiuo metu gyvenanti Kaune gimusi Dita Šperling savo akimis regėjo, kaip baltaraiščiai...

Lenkijos ekonomikos architektas: sukame pavojingu keliu (25)

Pirmosios nekomunistinės Lenkijos vyriausybės finansų ministras Leszekas Balcerowiczius sako, kad...

Šveicarų specialistai įvertino Gedimino kalno gelbėjimo planą: tikrai yra dėl ko nustebti (418)

Lietuvos mokslininkai ir specialistai vis dar nesutaria, kaip gelbėti Gedimino kalną. Kol mūsų...

Naujutėlaitis JAV karo laivas įstrigo lede (8)

Naujutėlaitis JAV karinio jūrų laivyno nuo Kūčių dienos dar nepajudėjo iš Monrealio, o dėl...

Garsenybėms – metų mados egzaminas. Kam pavyko jį išlaikyti? M. Palaikytės verdiktas (46)

Pramogų pasaulio apdovanojimų rengėjai garsiai skelbė – tai metų renginys. Tad įžymybės...

Po išbandytų ekstremalių žiemos pramogų – koma ir pasekmės visam gyvenimui (9)

Žiemą lauke paspaudus šaltukui eilinė kelionė į darbą ar pasivaikščiojimas mieste gali...

Prieš dvikovą su „Žalgiriu“ – Eurolygos užmojis pažaboti „Panathinaikos“ savininką

Atėnų „Panathinaikos“ klubo savininkas Dimitris Giannakopoulas užsitraukė Eurolygos...

NBA naktis: dviejų pratęsimų trileryje Cousinsas užfiksavo penkiasdešimt metų nematytą rezultatą

NBA pirmenybėse pirmadienio naktį įvykus devyniems susitikimams įsimintiniausią dvikovą...

Dakaro didvyriai prisipažino: niekur nejautėme tokio jaudulio, kurį patyrėme sugrįžus namo (32)

Dviem savaitėms automobilių sporto fanus Lietuvoje prikaustę prie kompiuterių, televizorių ir...

Orai: laukia šalčiausia šios žiemos naktis (32)

Antradienio naktis bus bene šalčiausia šią žiemą. Vietomis, rytiniuose ir pietiniuose šalies...