Kas trečias Lietuvos gyventojas save priskiria viduriniajai klasei. Ekonomistai sako, kad taip save vadinti galėtų uždirbantys daugiau kaip 1 tūkst. Eur per mėnesį „į rankas“.
© DELFI / Karolina Pansevič

Vis dėlto 42 proc. lietuvių save kol kas priskiria žemesnei viduriniajai klasei, 15 proc. save laiko nepasiturinčiais, o 8 proc. – aukštesnei viduriniajai klasei.

Tai atskleidė „Swedbank“ užsakymu „Spinter tyrimų“ atlikta apklausa.

„Gausi vidurinioji klasė atspindi šalies ekonominį pajėgumą – išsivysčiusiose Vakarų šalyse jai priskiriama 50–60 proc. gyventojų. Viduriniosios klasės atstovai dažniausiai gali be didesnių sunkumų patenkinti būtinąsias reikmes ir kas mėnesį atsidėti pajamų taupymui, investavimui ar didesnę jų dalį skirti vartojimui.

Nors Lietuvoje vidurinioji klasė dar nėra tokia gausi, kaip išsivysčiusiose šalyse, ji turi potencialo augti, nes į šalies darbo rinką ateina jauna ir išsilavinusi karta, didėja investicijų srautai ir auga kvalifikuotų darbo vietų skaičius“, – tyrimą komentavo „Swedbank“ Finansų instituto vadovė Jūratė Cvilikienė.

Jos teigimu, viduriniajai klasei Lietuvoje save dažniausiai priskiria išsilavinę, jauni (18–25 m.) gyventojai, dažniau vyrai (37 proc.) negu moterys (34 proc.). Mažiausiai viduriniosios klasės atstovais save laiko 56 m. ir vyresni gyventojai (28 proc.).

Lietuvos gyventojai viduriniajai klasei priskiria žmones, kurie per mėnesį gauna nuo 1 069 Eur pajamų, atskaičius mokesčius. Tuo metu viršutinė viduriniosios klasės atstovo pajamų riba – 1 980 Eur per mėnesį.

Anot J. Civilkienės, viduriniosios klasės atstovus charakterizuoja ne tik jų pajamos. Dauguma (75 proc.) apklaustų gyventojų mano, kad šios klasės atstovai turi gyventi nuosavame būste, o 45 proc. – kad šios klasės atstovams turi likti pinigų atsidėti taupymui.

Jūratė Cvilikienė
Jūratė Cvilikienė
© Bendrovės archyvas

Maždaug kas trečias apklaustasis teigė, kad viduriniosios klasės atstovai turi 3-6 mėnesių atlyginimams prilygstančias santaupas ir neturi skolų, išskyrus ilgalaikius įsipareigojimus.

Ir „Swedbank“ tyrimo rezultatai, ir įprasti viduriniosios klasės apibrėžimai rodo, kad ją apibūdina ne tik pajamos, bet ir gyvenimo būdas bei turtas. Pagal du iš trijų kriterijų, bent trečdalis lietuvių iš tiesų gali sakyti priklausantys viduriniajai klasei.

„Praėjusiais metais beveik trečdalis lietuvių atostogavo užsienyje – tai yra dvigubai daugiau nei prieš dešimtmetį. Per pastaruosius metus 43 proc. gyventojų lankėsi kultūriniuose renginiuose – teatre, koncerte ar operoje – ir tai yra vienas iš aukščiausių rodiklių ES. Toks gyvenimo būdas yra vienas iš viduriniosios klasės požymių“, − sakė „Swedbank“ Lietuvoje vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis.

Jo teigimu, pagal turto kriterijų maždaug trečdalis lietuvių drąsiai gali priskirti save viduriniajai klasei. Apie 39 proc. suaugusiųjų turi ne senesnį nei 10 metų automobilį, o 29 proc. gyventojų turi 2 tūkst. ar daugiau Eur finansinio turto – tai prilygsta bent trims vidutiniams atlyginimams. Dar 9 proc. gyventojų finansinis turtas svyruoja tarp 1 tūkst. ir 2 tūkst. Eur. Net 90 proc. lietuvių teigia gyvenantys nuosavame būste.

Tiesa, ekonomisto nuomone, nemaža dalis gyventojų gyvena nekokybiškame būste ir nėra patenkinti jo kokybe. Pavyzdžiui, net 14 proc. gyventojų naudojasi lauko tualetu.

„Galiausiai, vertinant tik pagal pajamų kriterijų, Lietuvos vidurinioji klasė yra šiek tiek skurdesnė. Daugiau nei 1,3 tūkst. eurų per mėnesį prieš mokesčius uždirba tik 14 proc. dirbančiųjų. Tiesa, galima pasidžiaugti, kad tiek uždirbančiųjų nuo 2010 m. išaugo beveik trigubai. Vertinant visas pajamas, ši dalis būtų dar mažesnė, nes pensijas ir kitas socialines išmokas gaunančių asmenų pajamos viduriniosios klasės kartelės nesiekia“, − komentavo N. Mačiulis.

Nerijus Mačiulis
Nerijus Mačiulis
© DELFI / Andrius Ufartas


Pasak jo, vis tik apklausos rezultatai, rodantys, jog 35 proc. gyventojų priskiria save viduriniajai klasei, nors didelė dalis neuždirba 1069 Eur, atskleidžia, kad gyventojai vertina ne tik pajamas, bet ir turtą, bei, ypač, gyvenimo būdą. Net ir gaunant kelis tūkstančius eurų per mėnesį, galima neįvertinti savo galimybių, prisiimti perteklinių finansinių įsipareigojimų ir gyventi gana skurdžiai.

Ekonomisto teigimu, Skandinavijos šalyse apie 70 proc. gyventojų priskiriami viduriniajai klasei. Kad Lietuvoje didėtų šios klasės gyventojų, reikėtų mažesnių darbo mokesčių, daugiau investicijų, ypač į regionus, švietimo ir perkvalifikavimo programų tobulinimas.

Būsimos reformos – ne viduriniajai klasei

Paklaustas, ar būsimos mokesčių permainos, apie kurias jau užsimenama, padės stiprinti viduriniąją klasę, N. Mačiulis kalbėjo:

„Tai kas girdisi, dar sunku įvertinti. Vienas iš pagrindinių pokyčių turbūt yra gyventojų pajamų mokesčio ir socialinio draudimo įmokų sujungimas. Tai reikštų, kad neapmokestinamasis pajamų dydis įgauna didesnį svorį – didesnei daliai mokamų mokesčių ir socialinio draudimo įmokų jis bus taikomas. Vadinasi, padidės pajamos tiems, kurie uždirba mažiau už vidurkį.

Taip, dalis jų galbūt pereis nuo skurdo ribos iki vidutinių pajamų. Tačiau reforma vis dėlto labiau nukreipta ne į viduriniosios klasės stiprinimą, bet į skurdo mažinimą. T. y. Šiek tiek praplečiamas intervalas tų žmonių, kurie būtų priskiriami viduriniajai klasei, bet pagal pajamas išlieka nelabai patenkinti, ką rodo ir tyrimas.

Čia galbūt reikėtų, pavyzdžiui, labai žemų „Sodros“ lubų, kurios padidintų pajamas daugelio uždirbančių daugiau, ne tik uždirbančių mažiausiai.“

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

FNTT baigė tyrimą dėl fiktyviai atliekas tvarkiusios bendrovės

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba ( FNTT ) su Vilniaus apygardos prokuratūra teismui...

Kaune atidarytas inžinerinių paslaugų centras ieškos aukštos kvalifikacijos specialistų

Kaune Austrijos bendrovė „TGW Logistics Group“ oficialiai atidarė inžinerinių paslaugų...

Kaune atidarytas „TGW Logistics Group“ inžinerinių paslaugų centras

Austrijos bendrovė „ TGW Logistics Group “, veikianti 20 šalių ir pasiekianti 620 mln. eurų...

ES žada atsakysianti į JAV tarifus automobiliams (1)

Europos Sąjunga (ES) paruoš atsaką, jei JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas)...

„Amazon“ rinkos kapitalizacija pirmą kartą viršijo 900 mlrd. JAV dolerių (1)

Internetinės prekybos milžino „ Amazon “ vertė toliau sparčiai auga – bendrovė dideliais...

Top naujienos

„Sodra“ tuština gyventojų sąskaitas: pinigus gali nuskaičiuoti neperspėjusi (401)

Jei bent porą mėnesių niekur nedirbate, nesate registruotas darbo biržoje ir dar nesumokėjote už...

Ši ūkininkė įspūdį paliktų bet kam: atgaivinta senelių sodyba žavisi ir lietuviai, ir užsieniečiai pasidalino daržininkystės patarimais (77)

Lazdijų rajone, Babrauninkų kaime, įsikūręs ūkis – kiek neįprastas – gamtinės...

FIFA 2018 rekordai ir keistenybės: nepailstantis kroatas, „kiauras“ ispanų vartininkas, Ronaldo ir Messi prakeiksmas (7)

Emocijoms po mėnesį Rusijoje vykusio ir sekmadienį pasibaigusio pasaulio futbolo čempionato...

Nori sužinoti, kas tiksliai buvo kalbama per Trumpo ir Putino susitikimą: imamasi beprecedenčių veiksmų (130)

JAV demokratai reikalauja, kad prezidento Donaldo Trumpo vertėja liudytų Kongrese. Ji esą...

Pirmą kartą papasakojo apie dvi savaites trukusią kankynę akimirka, kai apėmė neviltis (3)

Tai turėjo būti linksma vaikų grupės ekskursija į urvus po futbolo treniruotės, bet virto...

Pasitikrinkite, ar kitą savaitę vis dar galėsite naudotis savo telefonais (1)

Jau kitą savaitę, liepos 25 d., Lietuvos mobiliojo ryšio bendrovės policijos prašymu pradės...

Svajojantys apie būstą turėtų suklusti: dalis butų jau pinga (103)

Skirtingų NT agentūrų skaičiavimais, pastarąjį pusmetį 0,2–0,3 proc. smuktelėjo naujos...

Policija ieško be žinios dingusios skandalingosios buvusios „pupytės“ Sandros Grafininos (34)

Šiaulių apskrities policijos Šiaulių miesto ir rajono komisariato pareigūnai ieško be žinios...

Po Trumpo pasisakymų „Fox“ televizijai – nauji priekaištai: tai „dovana Putinui“ (209)

Praėjus porai dienų po kritikos audrą sukėlusio savo susitikimo su Rusijos lyderiu Vladimiru...

Po „Brexit“ – vargas su britišku vairuotojo pažymėjimu (22)

Iš Europos Sąjungos pasitraukus Jungtinei Karalystei, šioje šalyje išduoti vairuotojo...