aA
Atliekų tvarkymo sektoriuje – jau ne šiaip krizė, o ekstremalioji padėtis. Tai nuskambėjo Seime skubiai sušauktame Aplinkos apsaugos komiteto posėdyje, kur aiškintasi, ką daryti, kad tūkstančiai įmonių nebankrutuotų, o Lietuva nepaskęstų šiukšlėse. Sektoriaus griūtis prasidėjo po „Metrail“ skandalo, kai suveikė grandininė reakcija, sustojo pinigų srautai ir verslą užgulė nesuplanuota milijoninė našta. Ji, įmonės neslepia, nuguls į prekių ir paslaugų kainas. O tuo metu specialiosios tarnybos paskelbia, kad bus „Metrail 2“.
© DELFI / Domantas Pipas

Prieš 3 metus metalo pakuotes turėjusi sutvarkyti, kaip priklauso, įmonė pareigūnų apkaltinta, kad darbą imituoja, dokumentus klastoja. Kad metalo, plastiko, elektronikos pakuotės būtų perdirbtos, atsakingi gamintojai ir importuotojai. Kas konkrečiai joms tai padarys, suranda pasirinktos organizacijos. Bet 2015 m. kilo skandalas – bendrovė „Metrail“ atliekų esą netvarkė, nors pažymas apie atliktą darbą išdavė. Įsikišo teisėsauga, byla nebaigta.

Aplinkos ministerija, apsižiūrėjusi, kad atliekos galbūt nesutvarkytos, beveik 2 tūkst. įmonių pareikalavo susimokėti taršos mokestį. Tai – milijoninės sumos. Verslas puolė su ministerija tartis dėl taikos sutarties, nes, sako, antrą kartą už tą patį nemokės. Tačiau sutarties nepavyksta pasirašyti metus. Įmonės sąskaitą to, ką sumokėjo valstybei, pateikė pasirinktoms organizacijoms. Šioms gresia nemokumas.

„Tarptautinio kapitalo verslas nesuvokia, kaip galima taikyti tam tikras nuobaudas atgal. Tai yra už 2013, 2014, 2015 m. būtent šiandien. Nieks neįvertinęs tokių nuostolių, ir iš tikrųjų yra didžiulė grėsmė kompanijoms tiesiog bankrutuoti. Didžiulė grėsmė, kad į gatvę gali išeiti apie 19 tūkst. darbuotojų“, – sakė PTO direktorius Nerijus Juškaitis.

Organizacijomis suabejoję gamintojai ir importuotojai nustojo joms mokėti nario įnašus, organizacijos pritrūko pinigų, todėl nemoka šiukšles savivaldybėse surenkančioms įmonėms. Šios dirba už dyką.

„Nuo sausio mėnesio mes visiškai nesame finansuojami. Gali baigtis tuo, kad iš principo tikrai krizinėj situacijoje yra komunalininkai. Nes ypatingai tie, kurie yra maži. Vėluoja ir atlyginimai. Mes kol kas sukandę dantis laikomės“, – pasakojo Savivaldybių komunalinių įmonių asociacijos direktorė Aušra Zigmontienė.

Kad bent jau sumažintų popierizmo, ministerija sukūrė elektroninę sistemą, per kurią įmonės gautų atliekų sutvarkymą įrodančius dokumentus. Bet sistema, nors paleista sausį, tebestringa. O tai verslui gresia baudomis metų pabaigoje. Bendra suma – iki 90 mln. eurų.

„Paralyžius visos sistemos. Jeigu prieš tai kalbėjom apie žaižaruojančias žarijas, tai dabar jau visiškas gaisras ir jį turim užgesinti per savaitę ir Aplinkos ministerija turi absoliučią lyderystę parodyti“, – kalbėjo Seimo Aplinkos apsaugos komiteto vicepirmininkas Simonas Gentvilas.

„Yra noras rasti kraštinį. Išsivaizduokime, kad dėl visų nusikaltimų būtų kalta Vidaus reikalų ministerija ir policija. Tai yra panaši situacija, kuomet, na, bandoma kaltinti, jeigu pats kažko nepadarei. „Metrail“ byla neatsirado iš niekur“, – teisinosi aplinkos viceministras Martynas Norbutas.

„Visi skelbia varpais, kad išspręstume krizę. Ir Aplinkos ministerija, kuri to nepripažįsta, man atrodo, gyvena alternatyvioje realybėje“, – piktinosi S. Gentvilas.

Ministerija kietą savo poziciją dėl sutarties su verslu sudarymo vadina noru, kad valstybė neliktų vienintele, patyrusia žalą.

Verslas sako, kad galiausiai už viską sumokės prekių ir paslaugų pirkėjai.

„Išlaidos, kurios iškrito iš dangaus, ir jos nebuvo planuotos, sudarant metinius biudžetus, negali būti iš kažko paimtos. Jos tiesiog elementariai atguls į bendruosius kaštus ir tuo pačiu – į gaminio kainą“, – teigė LPK Verslo aplinkos ir ekonomikos departamento direktorė Raminta Radavičienė.

Tačiau Aplinkos ministerija pažadėjo parengti planą B dėl to, kaip verslui elgtis, jeigu elektroninė sistema toliau veiks su trikdžiais. Tuo metu FNTT sako, kad bus „Metrail 2“ – aptikta dar viena įmonė, kuri irgi darbą galbūt imituoja, dokumentus klastoja.

Daugiau – reportaže.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Bitkoino vertė krito iki žemiausio per metus lygio (9)

Bitkoino vertė trečiadienį smuko iki žemiausio lygio per metus. Populiariausios kriptovaliutos...

Didžioji Lietuvos nelaimė: ar demografinę duobę padės užpilti statybininkai iš Ukrainos? (380)

Lietuvoje nebeliko ir 2,8 mln. gyventojų – liūdnai skelbia statistikos duomenys. Kiti...

EP pritarė Ignalinos AE uždarymui skirti visą Lietuvos prašomą sumą (72)

Trečiadienį Europos Parlamentas ( EP ) balsavo dėl 2021-2027 m. ES daugiametės finansinės...

Siūlo 20 proc. padidinti akcizą etilo alkoholiui (45)

Sveikatos apsaugos ministrui parlamentarui Aurelijui Verygai pasiūlius 10 proc. padidinti akcizų...

Startuoti „Amazon“ platformoje reikia 5 tūkst. eurų (5)

Prekybos milžinės „ Amazon “ užvaldymas, ko gero, daugelio verslų siekiamybė, mat,...

Top naujienos

Politologas Girnius: manau, kad Skvernelis nekandidatuos (414)

Politologas Kęstutis Girnius , vertindamas dvejus praėjusius šio Seimo kadencijos metus juokavo,...

Dėl laisvės kovojančio Tibeto ypatumai: du broliai dalijasi viena žmona, o šildosi kūrendami mėšlą (57)

Lietuviui pavyko nuvykti į griežtai kontroliuojamą Tibetą, nors ten laisvai keliauti draudžiama....

Britanijos vyriausybė pritarė „Brexit“ susitarimo projektui  paskelbė 585 puslapių „Brexit“ sutarties projektą, papildyta 23.22 (51)

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May trečiadienį vakare paskelbė, kad jos...

Orai: ypač šals Rytų Lietuva

Ketvirtadienio dieną šalyje bus dar ganėtinai šilta, tačiau artėjanti žiema apie save mums...

Aistros dėl vaikų paėmimų nerimsta: tėvų forumas reikalauja atšaukti įstatymą (628)

Seime ir toliau narstoma vaiko teisių apsaugos reforma. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija...

„Mirusios“ trenerių draugystės fone Valančiūnas pažvelgė į skaudžiąją NBA realybės pusę (5)

Kyle‘as Lowry ir Jonas Valančiūnas kartu sudėjus praleido net dvylika metų tobulėdami savo...

Cukriniu diabetu suserga ne tik nutukę ir pasyvūs žmonės: Aistė papasakojo, kaip 18 metų gyvena su šia liga (29)

Kas antras pasaulyje diabetu sergančiųjų žmonių nežino, kad turi šią ligą. Lietuvoje...

Kunigas savo parapijiečius šiurpino „Porsche“ automobiliu, kurį traukė įkinkyti mažamečiai vaikai (61)

Maltos Gozo salos kunigas, sukėlęs nemenką skandalą savo sprendimu po parapiją pasivažinėti...

Psichologė išskyrė 7 mąstymo įpročius, kurie nėra teisingi, bet daro įtaką mūsų savijautai (10)

Nepaisant patirčių, amžiaus ar statuso, visus žmones retkarčiais aplanko mintys, kurios ne visada...

Skandalingasis rusų milijonierius už dyką atiduoda Kurtinaičio treniruoto klubo akcijas Rusijoje paskelbtas bankrotas (3)

Skandalingais pareiškimais ir elgesiu pagarsėjęs rusų milijonierius Dmitrijus Gerasimenka...