aA
Prie naujausių technologijų ir inovacijų bando prisitaikyti ne tik žmogus, bet ir verslas. Tačiau kai kurie verslo atstovai mano, kad naujausios technologijos ir inovacijos reikalingos ne visiems. Ar iš tiesų verslo galimybės nesikeičia? Įžvalgomis apie verslo keitimąsi ir ateities perspektyvas jau penktą kartą vyksiančioje konferencijoje „NEXT Economy“ dalinsis „Nextury Ventures“ įkūrėjas Ilja Laurs ir Lietuvos verslo paramos agentūros direktorius Aurimas Pautienius-Želvys.
Sėdimas darbas kenkia stuburui
© Organizatorių nuotr.

Verslas anksčiau ir dabar

Paklausti apie verslo kūrimą ir išlaikymą anksčiau ir dabar, atidarymo diskusijoje dalyvausiantys I. Laurs ir A. Pautienius-Želvys sako, kad dabar verslui labai svarbus greitis.

„Kas lankstesnis, tas ir laimi. Lankstesnis visomis prasmėmis, taip pat ir pasirenkant nišą, nes anksčiau 99 proc. verslų buvo apie tai, kaip atkovoti pyrago gabalą iš kitų žaidėjų. Tas pyragas buvo gana statinis ir nišos, rinkos, produktai, paslaugos ir verslo modeliai buvo gana konservatyvūs ir retai kas nors keitėsi. Šiandien kalbame apie tai, kad pyragas arba galimybės labai greitai plečiasi, atsiranda daug daugiau naujų krypčių negu kada nors anksčiau. Todėl dabar kyla klausimas, ne kaip atkovoti konkurento gabaliuką, bet kaip greičiau suprasti ir įsisavinti naują rinką, technologiją, modelį, nišą. Galimybių yra daug daugiau, bet pasinaudoti tomis galimybėmis reikia daug greičiau“, – kalba I. Laurs.

A. Pautienius-Želvys pastebi, kad dabar verslas konkuruoja dėl visai kitų priežasčių: „Kadangi konkurencija padidėjo, o pagrindinis konkuravimas – kas pirmiau įneš į rinką produktą arba paslaugą. Laimi ne tas, kas pirmas idėją sugeneruoja, o tas, kuris tą suformuluotą idėją ištestavo, išbandė ir pirmas realizavo.“

Verslui svarbios inovacijos

„Inovacijos gimdo inovacijas ir nestandartinis mąstymas gimdo rezultatą. Vis labiau inovacijose reikia pačioms kompanijoms būti kitokioms negu visi kiti ir sugebėti gerai organizuoti darbą, kad tu būtum greitas, lankstus ir pirmas. Ne tiek idėjos realizavimo srityje, nes tie, kurie būna pirmi, nebūtinai pirmi ją realizuoja“, – teigia A. Pautienius-Želvys ir priduria, kad verslas be inovacijų ilgalaikėje perspektyvoje negali išgyventi. Jeigu verslas nori būti ilgalaikis, inovacijos tiesiog būtinos.

Aurimas Pautienius-Želvys
Aurimas Pautienius-Želvys
© Asmeninio archyvo nuotr.


Kas laukia verslo ateityje?

I. Laurs sako, kad ateityje vienas didžiausių iššūkių verslui bus tai, kad valstybė nespės paskui inovacijas: „Prieš 20 metų nei nišų, nei konkrečių aktyvių verslų tokiu greičiu kaip dabar neatsirasdavo. Erdvė sprogsta daug greičiau, todėl žmonės valstybėje nespėja susigaudyti, kas vyksta. Gimsta tam tikra nauja sukurta erdvė, t. y. naujos galimybės, technologijos, modeliai, principai, yra visiškas vakuumas.

Ten niekas neveikia: nei supratimas, nei taisyklės, nei etika, nei moralė. Manau, kad tai tampa rimta problema, nes, tarkime, yra du kraštutinumai. Pirmas – kai kurios šalys yra pasirinkusios kaip Kinija ar Rusija – uždaro viską, kas nauja, neleidžia niekam naujam susikurti, kas naujo ir mums nekontroliuojama.

Kadangi mes to nekontroliuojame, mes to neleidžiame. Tai veda į stagnaciją, primena Sovietų Sąjungos patirtį – visiška kontrolė ir nulis laisvės veda prie stagnacijos. Kitas kraštutinumas – laukiniai Vakarai. Šis pavyzdys yra žinomas iš pasaulio istorijos, kai atsirado laukiniai Vakarai. Šis terminas atsirado, nes čia neveikia nei įstatymai, nei savivalda, niekas. Lieka tiesiog vakuumas ir žmonės daro, ką nori. Tai yra du kraštutinumai, o kurį kelią pasirinkti, čia jau gili filosofinė diskusija, įskaitant ir visuomenės lygmenį. Tai, ką įvardijau, yra didžiausia problema verslo koncepte.“

Ilja Laurs
Ilja Laurs
© Asmeninio archyvo nuotr.


A. Pautienius-Želvys sako, kad verslo srityje išryškės naujos tendencijos – klientų poreikiai taps labai svarbūs, taip pat technologijos ir su tuo susiję gebėjimai. Verslo greitis ateityje nesumažės: „Ateityje didžiausi iššūkiai yra tai, kad verslo nuo idėjos iki jos realizavimo greitis padidės. Kitas labai svarbus aspektas tiek verslo savininkams ar idėjų generatoriams bus naudų realizavimas, t. y. ne tai, kad kažkokį projektą padarau per tam tikrą laiką, bet vis svarbiau bus realizuoti naudas.

Vadinasi, labai svarbu, kaip greitai galima į tą rinką tą produktą, paslaugą įvesti ir tas naudas realizuoti per naujus produktus ar per naujas paslaugas. Ir greitis, ir įėjimas į rinką labai svarbu, kaip ir susivokimas joje. Bet kai kalbame apie procesus, apie darbus, apie gebėjimus, vis ryškės gebėjimų, ar mes pirmi sugeneruojame idėją, ar ją išpildome.“

Ši ir kitos aktualios temos bus aptariamos didžiausio jauno verslo portalo „BZN start“ spalio 22 d. organizuojamame renginyje „NEXT Economy“. Čia bus pristatomos verslui aktualios temos, aptariami technologiniai iššūkiai ir ateities rinkos tendencijos. Renginio partneriai: advokatų kontora „Primus Derling“, didžiausias naujienų portalas DELFI, Lietuvos verslo paramos agentūra (LVPA), verslo miestelis „Technopolis“, spaudos profesionalai „Spaudos departamentas.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
3.3333

Ispanijos ekonomikos ministrė tikisi, kad dar galima išvengti JAV sankcijų „Airbus“ byloje

Ispanijos ekonomikos ministrė Nadia Calvino ketvirtadienį pareiškė besitikinti, kad Vašingtonas...

Politikų diskusija su bankininkais ir prekybininkais – kalbasi, kaip kurčias su aklu (75)

Seime registruoti siūlymai įvesti bankų turto ir prekybos tinklų apyvartos mokesčius....

Karaimas Trakuose atidarė restoraną ir gamina kibinus: paaiškino, kodėl pats dažnai jų nevalgo (49)

Karaimas Jurij Špakovski su kolega ant Galvės ežero kranto Trakuose turi nuosavą karaimų maisto...

TVF vadovė: JAV ir Kinijos paliaubos „nėra pakankamai geros“

Dalinis prekybos sandoris tarp JAV ir Kinijos yra laikomas malonia naujiena, tačiau jis...

Turniškių rezidencijos remontas didina kitų metų Prezidentūros išlaidas (12)

Vyriausybė trečiadienį pasiūlė kitąmet padidinti Prezidentūros biudžetą dėl rezidencijos...

Top naujienos

Saldi pirmoji pergalė: „Žalgiris“ privertė pasiduoti „Real“ ekipą (256)

„Žalgirio“ berniukai tampa vyrais: prisimenant Šarūno Jasikevičiaus frazę prieš savaitę...

„Barakudų“ sostinėje darbuojasi ir lietuvės: suvilioti turtuolį darosi vis sunkiau

Jeigu vieniša mergina, ar kelios merginos prie baro geria tik vandenį ir nieko daugiau – iš karto...

„Sodra" įspėja, už kokį elgesį išmokų už ligą galite negauti ir dar teks grąžinti (50)

Pastaruoju metu visuomenėje pasklido gandas: jei susirgsite ir išsiimsite nedarbingumo pažymą, „...

Prieš savaitgalį – geros žinios: ruduo dar lepins šiluma (3)

Penktadienio dieną virš Lietuvos pamažu stiprės aukštesnio slėgio laukas. Pirmoje dienos...

Šaro planą gyręs Grigonis: su tokiu treneriu – visada didelės galimybės (7)

Pirmosios pergalės Eurolygoje paieškas Kauno „Žalgiris“ (1/2) baigė ketvirtadienį ir tą...

Brandžiu žaidimu pasidžiaugęs Jasikevičius: įveikėme ne bet ką – didesnio stimulo būti negali (18)

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai pergalių sąskaitą 2019-2020 m. Eurolygoje atidarė efektingai....

Turkija stabdo karinius veiksmus Sirijoje (182)

JAV viceprezidentas Mike'as Pence'as ketvirtadienį pranešė, kad Turkija ir JAV pasiekė susitarimą...

„Žalgirio“ lyderį išskyręs „Real“ vairininkas – apie gautą pamoką ir degančias Šaro auklėtinių akis (11)

Tituluota ir puikiai sezoną pradėjusi Madrido „Real“ ekipa Kaune buvo priversta nuryti karčią...

Daug nervų kainavęs „Brexit“ – finišo tiesiojoje: pagrindinės susitarimo sąlygos ir kompromisai (34)

„Sąžininga ir pagrįsta“ – taip Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas ir...

Antro balsavimo atveju Pranckietis žada kreiptis į teismą: tai yra neteisėtas veiksmas, bet jie jį daro (242)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis žada kreiptis į Konstitucinį teismą, jeigu valdantieji...