aA
Trečiadienį Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė pristatė per dvejus kadencijos metus nuveiktus darbus. Tarp svarbiausių pastarųjų metų ministerijos pasiekimų, kaip rašoma žiniasklaidai išplatintame pranešime, pritrauktas beveik milijardas eurų tiesioginių užsienio investicijų, eksporto auginimas ir prekybos santykių su partneriais užsienyje stiprinimas bei atlikta inovacijų reforma.
Aušrinė Armonaitė
Aušrinė Armonaitė
© ELTA / Tomas Vinickas

„Vienas svarbiausių mūsų uždavinių buvo padėti Lietuvos įmonėms atlaikyti ekonomikai tekusius iššūkius ir išgyventi įvairias krizes. Dėl sėkmingo bendradarbiavimo, valstybės pagalbos ir Lietuvos verslininkų lankstumo įveikėme pandemiją, prekybos karus. Tikiu, kad ir iš krizės, kuri prasidėjo dėl Rusijos sukelto karo, išeisime dar stipresni“, – teigia ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

Primenama, kad vienas iš darbų tai, jog šių metų pavasarį darbą pradėjo Inovacijų agentūra – ji sukurta sujungus tris atskirai verslui pagalbą teikusias valstybės agentūras.

„Lietuva jau seniai nėra pigios darbo jėgos šalis. Mūsų eksportas auga labai sparčiai, tačiau norime sukurti naują, dar didesnį impulsą ekonomikos augimui. Inovacijos – tai lyg nauji, geresni vitaminai mūsų verslams. Turime tikslą per kelerius ateinančius metus padvigubinti lazerių, biotechnologijų ir kitų aukštos vertės produktų eksportą, sukurti naujus sėkmingus verslus“, – teigė ministrė.

Lietuvos eksportas 2021 m., palyginti su 2020 m., padidėjo daugiau nei 20 proc., o per 2022 m. sausio–rugsėjo mėnesius išaugo net 33 proc. Teigiama, kad tam įtakos turėjo įsitvirtinimas naujose Azijos rinkose, aktyvesni santykiai su JAV, pradėta aktyvi ministerijos komercijos atašė tinklo plėtra ir verslo misijos į prioritetines šalis.

Kita sritis, kurią įvardija ministerija, aktyvios tiesioginių užsienio investicijų paieškos. Per 2021 m. ir tris 2022 m. ketvirčius į Lietuvą pritraukti 94 užsienio investicijų projektai, kurie sukurs apie 10 tūkst. darbo vietų, o bendros investicijos sieks per 800 mln. eurų. Aiškinama, kad pritraukiant investicijas, ženkliai prisidėjo prieš dvejus metus startavusi žaliojo koridoriaus iniciatyva, sudaranti palankesnes sąlygas stambiems investuotojams įsikurti mūsų šalyje. Be to, pernai patvirtintas darbuotojų relokacijos įstatymų paketas, kuriuo palengvintos galimybės į Lietuvą perkelti verslus iš trečiųjų šalių. Tai padėjo įsisteigti Lietuvoje per 60 įmonių, sukurti kelis tūkstančius darbo vietų.

Išskirti ir startuolių pasiekima: nuo 2021 m. Lietuvos startuoliai pritraukė daugiau nei 420 mln. eurų investicijų, o bendra inovatyvių verslų vertė pasiekė daugiau nei 7 mlrd. eurų.

„Šiemet dar vienas Lietuvos startuolis tapo vienaragiu. Norime toliau auginti aktyvią Lietuvos startuolių bendruomenę. Jų verslų plėtrą paskatins neseniai Seime pakeisti bendrovių veiklą reguliuojantys įstatymai“, – teigė A. Armonaitė.

Ekonomikos ir inovacijų ministerija iki 2023 metų pabaigos į Lietuvos ekonomiką investuos 1 mlrd. Eur. Iki 2023 m. pabaigos bus paskelbta kvietimų už 365 mln. eurų verslo inovacijoms ir investicijoms, už 320 mln. eurų – valstybės ir verslo skaitmeninimui, už 268 mln. eurų – žalesnei ekonomikai. Per kelis šių metų mėnesius pavyko paskelbti kvietimų investicijoms, kurių bendra vertė siekia beveik 150 mln. eurų.

Kaip pastarųjų metų Lietuvos sėkmę ministrė mini drąsų sprendimą Lietuvai vienai pirmųjų Europoje įsivesti Galimybių pasą, kuris leido neuždaryti verslų ir tapo viena pagrindinių koronaviruso pandemijos valdymo priemonių. Be to, nuo pandemijos nukentėjusiems verslams buvo suteikta pagalbos už daugiau kaip 450 mln. eurų.

Per dvejus metus taip pat pasiektas proveržis prioritetinėje skaitmeninimo srityje. Tai parodo ir visuomenei bei verslui atvertų duomenų ir įvairių registrų kiekis, kuris, palyginti su visais ankstesniais metais, nuo 2021 metų išaugo beveik tris kartus. Lietuvai svarbių registrų saugumą sustiprino Skaitmeninės ambasados įkūrimas – svarbiausia valstybės duomenys buvo perkelti į saugią valstybę Vakarų Europoje. Lietuva ketina užsienyje laikyti ir nuolat atnaujinti visų svarbiausių savo registrų kopijas.

Šiais metais daug dėmesio buvo skirta siekiant padėti Ukrainai. Ministerijos iniciatyva pabėgėliams sudarytos sąlygos greitai įsidarbinti Lietuvoje, gauti pagalbą kuriant savo verslus. Ministerija inicijavo teisės aktų pakeitimus, kad iš viešųjų pirkimų konkursų Lietuvoje būtų galima šalinti Rusijos ir Baltarusijos įmones. Ministerija Ukrainai teikė ir materialinę pagalbą, o vasarą pradėjo koordinuoti Lietuvos veiksmus atstatant šią šalį.

Ateinančiais metais tarp prioritetinių Ekonomikos ir inovacijos ministerijos darbų išliks veržlios inovacijų ekosistemos kūrimas, investicijų pritraukimas, Lietuvos ekonominių interesų stiprinimas pasaulyje, verslo aplinkos gerinimas ir valstybės paslaugų skaitmeninimas.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
1.0000

Izgorodinas: teigti, kad infliacija euro zonoje jau pasiekė piką, būtų per anksti

Ekonomistas Aleksandras Izgorodinas tikina, kad nors Euro zonoje matomas infliacijos lygis tarp...

Iš „Sodros“ sulaukė staigmenos dėl darbo stažo ir pensijos: pasiūlė kreiptis į teismą (7)

Norėjusi išsiaiškinti dėl sukaupto darbo stažo ir, kad jis būtų pridėtas iš kadaise buvusios...

VDI tyrimas dėl vyrų ir moterų darbo užmokesčio atotrūkio: nustatyti 6 pažeidimo atvejai

Valstybinė darbo inspekcija 2022 metais atliko 30 planinių patikrinimų dėl lygių galimybių ir...

Šimkus: Lietuvos banko hipotezė – aukštas maisto kainas lėmė ir išsilaikiusi stipri paklausa

Maisto produktų kainos Lietuvoje augo ne tik dėl aukštų žaliavų ir energijos kainų ar pasiūlos...

Lietuvoje – įmonių bankrotų šuolis: analitikas išskyrė įmonių dydį

Per Lietuvą ritasi įmonių bankrotų banga, kurią nulėmė per pandemiją taikyta, bet dabar...

Top naujienos

Galingas smūgis rusų okupantams: išsigelbėti pavyko tik blaiviausiems (1)

Nepriklausomi Rusijos „Telegram“ kanalai skelbia naujų detalių apie Naujų metų dieną...

Rusai masiškai palieka Kazachstaną (10)

Rusijai paskelbus dalinę rezervistų mobilizaciją, į Kazachstaną atvyko per 400 tūkst. rusų....

Ūkininkai gamina kryžius – pirmadienį planuoja rinktis prie gamyklų ir prekybos tinklų (3)

Ženkliai kritusiomis pieno supirkimo kainomis pasipiktinę ūkininkai sako, kad kilo grėsmė...

Maža indėlių grąža nepatenkintiems žmonėms ekspertė siūlo apsidairyti: yra naudingesnių pasiūlymų

Didiesiems šalyje veikiantiems bankams neskubant mokėti dosnesnių palūkanų už juose laikomus...

Karas Ukrainoje. Prigožinas apie nuožmius mūšius Bachmute: kovoja iki paskutinio rytą rusų pajėgos atakavo Charkivą

Per pastarąją parą Ukrainos gynybos pajėgos sunaikino priešo vadavietę, raketų sistemą ir...

M360 PremiumDovilė Jablonskaitė

Socialinė medija keičiasi nuolat: patarė, kaip tai išnaudoti prekių ženklų komunikacijoje

„Jei galėtume pasikliauti vienu dalyku, jis būtų toks – socialinė medija keičiasi...

Vilniuje su draugais susitikti išėjęs paauglys dingo be žinios, mama maldauja padėti jį rasti

Vilniuje šeštadienį su draugais susitikti išėjęs paauglys dingo be žinios. Nerime gyvenanti...

Justė Arlauskaitė-Jazzu paatviravo apie nėštumą ir staigų gimdymą: gimė mano vaikas, o aš su juo gimiau iš naujo (2)

„Jau seniai norėjau dingti nuo scenos, nes man pasidarė per sunku ant jos būti, todėl, matyt, ir...

Lukas mina 7000 km iki Tanzanijos: savo kelione siekia paskatinti pokyčius

Lukas Paltanavičius su savo kolege Aisha Hassan nuo Olandijos iki Tanzanijos mina dviračiais. Apie...

Odontologai prabilo apie baisią bėdą: tokios klaidos gali skaudžiai kainuoti (6)

Lietuvoje kas antras vaikas iki trejų jau turi sugedusių dantų, o pasiekus ikimokyklinį amžių,...