aA
Pirmajam pagalbos verslui paketui paraiškas verslas teikti galės nuo trečiadienio, – pirmadienį Delfi laidoje „Piniginiai reikalai“ sakė ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė. Ji teigė, kad subsidijomis galės pasinaudoti tūkstančiai įmonių, o lengvatinėmis paskolomis – apie 400-500 įmonių.

Paraiškos – nuo trečiadienio

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė „Delfi“ laidoje teigė, kad dar penktadienį Vyriausybė patvirtino tvarką, kaip bus dalinamos subsidijos. Anksčiau teigta, kad paraiškas bus galima pildyti nuo šios savaitės. Ministrė patikslino, kad viskas kiek nusikėlė dėl dviejų dienų tarpo, per kurį su tvarka leidžiama susipažinti visuomenei.

„Yra reikalavimas dvi dienas leisti susipažinti visuomenei, institucijoms su šiuo aprašu ir tai reiškia, kad trečiadienį įmonės per VMI sistemą galės teikti paraiškas“, – teigė ministrė ir pridūrė, kad bendrai VMI sistema jau šiandien yra pasiruošusi priimti paraiškas.

„Noriu pabrėžti, kad susijusioms įmonėms paraiškų pasileidimas įvyks truputėlį vėliau dėl VMI programavimo dalykų, bet savarankiškos įmonės iš esmės jau gali ruoštis subsidijoms“, – kalbėjo ji.

Tiesa, dėl lengvatinių paskolų, A. Armonaitė tikino, kad jos taip pat netrukus bus paleistos.

„Dėl paskolų, esame pasiruošę tai padaryti, tiesiog dar laukiame, netikslumą padarė Europos Komisija, tad dar reikia gauti galutinį jų sprendimą ir bus galima pretenduoti.

Noriu pakviesti verslą pasižiūrėti, kaip pildyti tas paskolų paraiškas. Aš pati jas peržiūrėjau. Mes INVEGA paprašėme kai kur nereikalauti tam tikrų duomenų, tas ir buvo padaryta. Kadangi ten tikrai reikia skirti laiko jas užsipildyti, tad siūlau tas porą dienų tam ir skirti“,– rekomendavo A. Armonaitė.

Ji teigė, kad pati be pagalbos, ko gero, paraišką verslui gauti paramą, užpildytų.

„Tik reikia keleto dalykų, yra SVV vadinamoji deklaracija, kad sutikrintume dėl smulkių ir vidutinių įmonių, yra tarsi verslo plano reikalavimas, bet tai neturi būti mandras verslo planas, o toks, pagal kurį įmonė veikia.

Žinoma, tai nėra paprasta anketa, kur 1 2 3 ir pinigai tavo sąskaitoje, bet formas reikia užpildyti, o INVEGA turi įsitikinti dėl pajėgumų grąžinti tą paskolą. Daug duomenų užsipildo ir automatiškai“, – sakė ji.

Ministrė teigė, kad dėl subsidijų, VMI įmones informuos ir el. paštu.

„Kaip tik kalbėjomės su VMI direktore ir tai bus padaryta“, – teigė ji, o dėl INVEGA ir paskolų tikino, kad visą informaciją galima rasti jų internetinėje svetainėje.

Galės pasinaudoti tūkstančiai įmonių

Bendrai subsidijomis, pasak A. Armonaitės, galės pasinaudoti tūkstančiai įmonių, o lengvatinėmis paskolomis apie 400-500 įmonių.

„Natūralu, kad paskolos toks mechanizmas, kad tu turi ją grąžinti ir tam turėti pajėgumų, o rinkoje tokių paskolų gauti nebus galima, turiu omeny palūkanų dydžius, didžiausia – 1,69 proc., dėl to yra labai palankios sąlygos.

Dėl subsidijų, tikslas yra turėti horizontalią priemonę tiems verslams, kurių apyvarta krito bent 30 proc., tačiau labai svarbu, kad ji susieta su mokamais mokesčiais, nes jos dydis priklausys nuo sumokėto GPM 2019-aisiais. Lubos bus 25 proc. sumokėto GPM.

Mano požiūriu, turint omenyje, kad įmonės gauna prastovas, yra mokesčių atidėjimas, tikimės, kad ši subsidijų forma padės įmonėms išgyventi šį laikotarpį ir atsidarinėsime jau su gyvybingomis įmonėmis“, – teigė ji ir sakė, kad didžiausias subsidijos dydis yra ne daugiau nei 800 tūkst. Eur.

„Dabar labai priklauso nuo sumokėto GPM, įmonės dydžio, bet reikėtų pasakyti, kad tos įmonės, kurios įsikūrė tada, kai dar 2019 m. nemokėjo GPM, arba jų GPM buvo mažiau nei 2 tūkst. Eur, jos gauna 500 Eur subsidiją. Mes suprantame, kad ji nėra didelė, tačiau paramos skirstymo principas toks, kad siejama su sumokėtais mokesčiais“, – sakė ministrė.

Kadangi buvo atsisakyta ir vieno iš kriterijų – darbuotojų skaičiaus rodiklio vertinimo, paklausta, ar tai nekels problemų, kad priemone galės pasinaudoti ir didesnės įmonės, ministrė pabrėžė, kad priemonė skirta smulkiam ir vidutiniam verslui.

„Įsiklausėme į įmones, kurios turi daugiau darbuotojų, tarkime, 267 darbuotojus, dėl to galimų pretendentų skaičius į šią priemonė išties bus didesnis“, – sakė ji.

Ministrė teigė, kad įmones, ar jos atitinka kriterijus subsidijoms gauti, tikrins tiek VMI, tiek Verslo paramos agentūra, o Ekonomikos ir inovacijų ministerija formaliai tvirtins gavėjus.

„Subsidijų mechanizmas yra grįstas pasitikėjimu verslu. Tai reiškia, kad dabar yra sausio 18 diena, nežinome sausio 31 dienos apyvartos kritimo duomenų, bet valstybė pasitiki verslo deklaracija, kad apyvarta krito bent 30 proc., tačiau valstybės institucijos pasilieka sau teisę iki gruodžio 1 dienos patikrinti ar iš tiesų apyvarta nukrito ir jei pasirodo kitaip, paprašyti sugrąžinti tą subsidiją.

Kalbant apie paskolas, visą vertinimą atlieka INVEGA“, – sakė ji.

Kaip jau Delfi rašė anksčiau, parama bus teikiama tiesiogiai ir netiesiogiai dėl karantino apribojimų nukentėjusiems ūkinių veiklų vykdytojams. Paramą galės gauti įmonės, kurių apyvarta 2019 metais neviršijo 50 mln. eurų, o turto balansinė vertė – 43 mln. eurų. Į paramą negalės pretenduoti valstybės ir savivaldybių valdomos įmonės. Paramos negalės gauti žemės ūkio, žuvininkystės, akvakultūros, kredito ir finansų įstaigos.

Antrasis pagalbos paketas – smulkiesiems verslininkams

Kalbėdama apie antrąjį pagalbos paketą, ministrė paklausta, ar tam buvo rasta 150 mln. suma, tai patvirtino.

„Taip, bet dabar svarbiausia padėti tiems, kam labiausiai reikia, tai tiems, kas dirba pagal individualią veiklą ir verslo liudijimus.

Mes suprantama, kad Užimtumo tarnybos 260 Eur išmokos neužtenka, jeigu tu neturi jokių santaupų, o dabar veikti negali, mes tai suprasdami norime sukurti naują priemonę, kurios nebuvo pirmojo karantino metu. Mes tokią priemonę turime, bet ji, kaip ir subsidijos priemonės, bus susieta su GPM.

Kitas dalykas, bus turgavietės mokesčio kompensacija, jis bus. O daugiau priemonių, apie jas galėsiu kalbėti vėliau“, – sakė ji.

Antrasis pagalbos paketo planas, planuojama, galėtų pradėti veikti antroje vasario pusėje.

Pirmajame pakete – 180 mln. Eur

Redakcija primena, kad pirmąjį pagalbos verslui paketą iš viso sudarys 180 mln. Eur: 150 mln. Eur bus skirta subsidijoms, 30 mln. Eur – lengvatinėms paskoloms.

Antrasis pagalbos paketas, kaip buvo teigiama, verslui galės būti prieinamas vasarį, o paprašius patikslinti, kaip jis atrodys, ministrė anksčiau teigė, kad jis bus nukreiptas į savarankiškai dirbančius asmenis ir sieks 150 mln. Eur.

„Šiuo metu savarankiškai dirbantys žmonės gauna mėnesinę 260 Eur išmoką, aš tiek kaip politikė, tiek kaip pilietė, su tokiais pinigais yra neįmanoma išgyventi, todėl mes rastus resursus norime nukreipti būtent jiems.

Pati priemonė bus panaši į subsidiją ir bus susieta su sumokėtais mokesčiais, tačiau dar kartą noriu pabrėžti, kad galutinę antro paketo koncepciją suderinsime su socialiniais partneriais, premjere ir paskelbsime viešai netrukus“, – anksčiau teigė A. Armonaitė.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(38 žmonės įvertino)
2.7368

Brangsta rūkalai, daliai žmonių mažėja priemokos už vaistus

Nuo kovo 1 dienos Lietuvoje didėja rūkalų akcizai , tačiau pinga vaistai nepasiturintiems...

Užimtumo tarnyba: nuo pirmadienio darbdaviai privalo teikti informaciją apie įdarbintus užsieniečius

Nuo kovo 1-osios darbdaviai privalo teikti pranešimus apie visus įdarbintus ir komandiruotus...

Kavinių tinklai valstybės paramą vadina siaubo filmu: sudėtinga bus net vasarą (100)

„Dabartinė situacija primena siaubo filmą“, – šiandien sako didžiausius Lietuvoje kavos...

Sunkumų patyrė daugiau nei tikėjosi: pusės Baltijos šalių smulkių ir vidutinių įmonių apyvarta sumažėjo (24)

Net pusė Baltijos šalių smulkių ir vidutinių įmonių (SVĮ) pernai patyrė apyvartos smukimą,...

Registrų centro vykdomą e.sveikatos duomenų saugyklų pirkimą stabdo ginčai teismuose (3)

Registrų centro vykdomą e.sveikatos duomenų saugyklų pirkimą stabdo ginčai teismuose.

Top naujienos

Situacija dėl koronaviruso vėl kelia nerimą: aktualus tampa sienų uždarymo klausimas (28)

Kurį laiką gerėjusi padėtis dėl koronaviruso plitimo vėl pasikeitė. Dabartinė situacija...

Svarstymus naikinti lengvatas kaupiantiems pensijai vadina klaida: pasiūlyta alternatyva – abejotina (19)

Antradienį pristačius mokestinių lengvatų peržiūrą buvo paminėtas ir siūlymas atsisakyti...

Finansų bitės užrašai | D+

Kaip sužinoti savo kredito istoriją ir ar tikrai turint nepalankių įrašų verta nuleisti rankas

Jeigu planuojate kreiptis į finansines paslaugas teikiančias bendroves, būkite pasiruošę...

Saviizoliacija po kelionių gali griežtėti: padėtį sunkina skirtingi reikalavimai (3)

Karantinai toliau erzina keliautojus ir smaugia oro linijas, pandemijai tęsiantis daugiau nei metus....

Aš – gydytojas, kuris vyko į COVID-19 misiją Kinijoje: štai ką pavyko sužinoti apie virusą (6)

Rašau būdamas karantine gimtajame Sidnėjuje, kuriame atsidūriau grįžęs iš Kinijos Uhano...

Vadovų elgsena palikus įmonę: uždaryti duris ir nesigręžti atgal ar kritikuoti naujus sprendimus? (1)

Aukščiausio lygio vadovo postas nėra amžinas – bendrovių vadovai, valdę didžiausias...

Konservatoriai nori keisti rinkimų sistemą: už gražių žodžių – labai paprastas tikslas? (983)

Didžiausia valdančioji konservatorių frakcija inicijuoja visų rinkimų sistemų peržiūrą,...

Neįprasta „Auksinių gaublių“ ceremonija, griežti ribojimai ir populiaraus serialo sėkmė: žvaigždės transliacijos metu įsileido ir į miegamuosius nuolat pildoma (13)

3 val. ryto Lietuvos laiku (Los Andžele tai 5 valanda vakaro) Holivude prasidėjo „Auksinių...

Atsiklijavo, suplyšo, išsipūtė: 8 problemos su sienų tapetais, kurias galima išspręsti be kambario remonto

Gaila, bet nėra tokio remonto, kuris būtų amžinas. Bėgant laikui, sienų apmušalai įplyšta,...

Savaitės orai: po +10 sugrįš žiema (19)

Kalendorinis pavasaris prasidės sausesniais orais, dažniau palepins ir šilti saulės spinduliai....