aA
Pirmajam pagalbos verslui paketui paraiškas verslas teikti galės nuo trečiadienio, – pirmadienį Delfi laidoje „Piniginiai reikalai“ sakė ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė. Ji teigė, kad subsidijomis galės pasinaudoti tūkstančiai įmonių, o lengvatinėmis paskolomis – apie 400-500 įmonių.

Paraiškos – nuo trečiadienio

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė „Delfi“ laidoje teigė, kad dar penktadienį Vyriausybė patvirtino tvarką, kaip bus dalinamos subsidijos. Anksčiau teigta, kad paraiškas bus galima pildyti nuo šios savaitės. Ministrė patikslino, kad viskas kiek nusikėlė dėl dviejų dienų tarpo, per kurį su tvarka leidžiama susipažinti visuomenei.

„Yra reikalavimas dvi dienas leisti susipažinti visuomenei, institucijoms su šiuo aprašu ir tai reiškia, kad trečiadienį įmonės per VMI sistemą galės teikti paraiškas“, – teigė ministrė ir pridūrė, kad bendrai VMI sistema jau šiandien yra pasiruošusi priimti paraiškas.

„Noriu pabrėžti, kad susijusioms įmonėms paraiškų pasileidimas įvyks truputėlį vėliau dėl VMI programavimo dalykų, bet savarankiškos įmonės iš esmės jau gali ruoštis subsidijoms“, – kalbėjo ji.

Tiesa, dėl lengvatinių paskolų, A. Armonaitė tikino, kad jos taip pat netrukus bus paleistos.

„Dėl paskolų, esame pasiruošę tai padaryti, tiesiog dar laukiame, netikslumą padarė Europos Komisija, tad dar reikia gauti galutinį jų sprendimą ir bus galima pretenduoti.

Noriu pakviesti verslą pasižiūrėti, kaip pildyti tas paskolų paraiškas. Aš pati jas peržiūrėjau. Mes INVEGA paprašėme kai kur nereikalauti tam tikrų duomenų, tas ir buvo padaryta. Kadangi ten tikrai reikia skirti laiko jas užsipildyti, tad siūlau tas porą dienų tam ir skirti“,– rekomendavo A. Armonaitė.

Ji teigė, kad pati be pagalbos, ko gero, paraišką verslui gauti paramą, užpildytų.

„Tik reikia keleto dalykų, yra SVV vadinamoji deklaracija, kad sutikrintume dėl smulkių ir vidutinių įmonių, yra tarsi verslo plano reikalavimas, bet tai neturi būti mandras verslo planas, o toks, pagal kurį įmonė veikia.

Žinoma, tai nėra paprasta anketa, kur 1 2 3 ir pinigai tavo sąskaitoje, bet formas reikia užpildyti, o INVEGA turi įsitikinti dėl pajėgumų grąžinti tą paskolą. Daug duomenų užsipildo ir automatiškai“, – sakė ji.

Ministrė teigė, kad dėl subsidijų, VMI įmones informuos ir el. paštu.

„Kaip tik kalbėjomės su VMI direktore ir tai bus padaryta“, – teigė ji, o dėl INVEGA ir paskolų tikino, kad visą informaciją galima rasti jų internetinėje svetainėje.

Galės pasinaudoti tūkstančiai įmonių

Bendrai subsidijomis, pasak A. Armonaitės, galės pasinaudoti tūkstančiai įmonių, o lengvatinėmis paskolomis apie 400-500 įmonių.

„Natūralu, kad paskolos toks mechanizmas, kad tu turi ją grąžinti ir tam turėti pajėgumų, o rinkoje tokių paskolų gauti nebus galima, turiu omeny palūkanų dydžius, didžiausia – 1,69 proc., dėl to yra labai palankios sąlygos.

Dėl subsidijų, tikslas yra turėti horizontalią priemonę tiems verslams, kurių apyvarta krito bent 30 proc., tačiau labai svarbu, kad ji susieta su mokamais mokesčiais, nes jos dydis priklausys nuo sumokėto GPM 2019-aisiais. Lubos bus 25 proc. sumokėto GPM.

Mano požiūriu, turint omenyje, kad įmonės gauna prastovas, yra mokesčių atidėjimas, tikimės, kad ši subsidijų forma padės įmonėms išgyventi šį laikotarpį ir atsidarinėsime jau su gyvybingomis įmonėmis“, – teigė ji ir sakė, kad didžiausias subsidijos dydis yra ne daugiau nei 800 tūkst. Eur.

„Dabar labai priklauso nuo sumokėto GPM, įmonės dydžio, bet reikėtų pasakyti, kad tos įmonės, kurios įsikūrė tada, kai dar 2019 m. nemokėjo GPM, arba jų GPM buvo mažiau nei 2 tūkst. Eur, jos gauna 500 Eur subsidiją. Mes suprantame, kad ji nėra didelė, tačiau paramos skirstymo principas toks, kad siejama su sumokėtais mokesčiais“, – sakė ministrė.

Kadangi buvo atsisakyta ir vieno iš kriterijų – darbuotojų skaičiaus rodiklio vertinimo, paklausta, ar tai nekels problemų, kad priemone galės pasinaudoti ir didesnės įmonės, ministrė pabrėžė, kad priemonė skirta smulkiam ir vidutiniam verslui.

„Įsiklausėme į įmones, kurios turi daugiau darbuotojų, tarkime, 267 darbuotojus, dėl to galimų pretendentų skaičius į šią priemonė išties bus didesnis“, – sakė ji.

Ministrė teigė, kad įmones, ar jos atitinka kriterijus subsidijoms gauti, tikrins tiek VMI, tiek Verslo paramos agentūra, o Ekonomikos ir inovacijų ministerija formaliai tvirtins gavėjus.

„Subsidijų mechanizmas yra grįstas pasitikėjimu verslu. Tai reiškia, kad dabar yra sausio 18 diena, nežinome sausio 31 dienos apyvartos kritimo duomenų, bet valstybė pasitiki verslo deklaracija, kad apyvarta krito bent 30 proc., tačiau valstybės institucijos pasilieka sau teisę iki gruodžio 1 dienos patikrinti ar iš tiesų apyvarta nukrito ir jei pasirodo kitaip, paprašyti sugrąžinti tą subsidiją.

Kalbant apie paskolas, visą vertinimą atlieka INVEGA“, – sakė ji.

Kaip jau Delfi rašė anksčiau, parama bus teikiama tiesiogiai ir netiesiogiai dėl karantino apribojimų nukentėjusiems ūkinių veiklų vykdytojams. Paramą galės gauti įmonės, kurių apyvarta 2019 metais neviršijo 50 mln. eurų, o turto balansinė vertė – 43 mln. eurų. Į paramą negalės pretenduoti valstybės ir savivaldybių valdomos įmonės. Paramos negalės gauti žemės ūkio, žuvininkystės, akvakultūros, kredito ir finansų įstaigos.

Antrasis pagalbos paketas – smulkiesiems verslininkams

Kalbėdama apie antrąjį pagalbos paketą, ministrė paklausta, ar tam buvo rasta 150 mln. suma, tai patvirtino.

„Taip, bet dabar svarbiausia padėti tiems, kam labiausiai reikia, tai tiems, kas dirba pagal individualią veiklą ir verslo liudijimus.

Mes suprantama, kad Užimtumo tarnybos 260 Eur išmokos neužtenka, jeigu tu neturi jokių santaupų, o dabar veikti negali, mes tai suprasdami norime sukurti naują priemonę, kurios nebuvo pirmojo karantino metu. Mes tokią priemonę turime, bet ji, kaip ir subsidijos priemonės, bus susieta su GPM.

Kitas dalykas, bus turgavietės mokesčio kompensacija, jis bus. O daugiau priemonių, apie jas galėsiu kalbėti vėliau“, – sakė ji.

Antrasis pagalbos paketo planas, planuojama, galėtų pradėti veikti antroje vasario pusėje.

Pirmajame pakete – 180 mln. Eur

Redakcija primena, kad pirmąjį pagalbos verslui paketą iš viso sudarys 180 mln. Eur: 150 mln. Eur bus skirta subsidijoms, 30 mln. Eur – lengvatinėms paskoloms.

Antrasis pagalbos paketas, kaip buvo teigiama, verslui galės būti prieinamas vasarį, o paprašius patikslinti, kaip jis atrodys, ministrė anksčiau teigė, kad jis bus nukreiptas į savarankiškai dirbančius asmenis ir sieks 150 mln. Eur.

„Šiuo metu savarankiškai dirbantys žmonės gauna mėnesinę 260 Eur išmoką, aš tiek kaip politikė, tiek kaip pilietė, su tokiais pinigais yra neįmanoma išgyventi, todėl mes rastus resursus norime nukreipti būtent jiems.

Pati priemonė bus panaši į subsidiją ir bus susieta su sumokėtais mokesčiais, tačiau dar kartą noriu pabrėžti, kad galutinę antro paketo koncepciją suderinsime su socialiniais partneriais, premjere ir paskelbsime viešai netrukus“, – anksčiau teigė A. Armonaitė.

www.DELFI.lt
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(38 žmonės įvertino)
2.7368

Nesutaria dėl Taivano: verslas dirbti nori, tačiau vis dar nerimauja dėl Kinijos praradimo

Prekybai tarp Lietuvos ir Taivano augant, verslo atstovas dar neskuba džiaugtis. Anot jo, Kinijos...

Dešimtys tūkstančių gyventojų bus priskirti nepasirengusiems dirbti: kyla klausimų dėl naujos tvarkos (1)

Seimui pritarus Užimtumo sistemos pakeitimams, tarnyba jau ruošiasi skirstyti bedarbius į...

JAV įvedė sankcijas Rusijos bankams, teikiantiems paslaugas Šiaurės Korėjai

JAV penktadienį dėl Šiaurės Korėjos paleistų raketų įvedė naujas sankcijas, tarp jų – ir...

„Snaigės“ apyvarta šiemet krito 20 proc. iki 5,6 mln. eurų

Rusijos grupės „Polair“ netiesiogiai valdomos vienintelės Baltijos šalyse šaldytuvų gamybos...

Lietuvos inžinerijos ir technologijų pramonės asociacijos prezidentu išrinktas Tomas Prūsas

Ketvirtadienį vykusio visuotinio narių susirinkimo metu Lietuvos inžinerijos ir technologijų...

Top naujienos

Žiniasklaida: Putino artimiausiųjų rate – nauja pavardė šaltiniai: problemos jau matomos ir juntamos (1)

Nuo Rusijos įsiveržimo į Ukrainą praėjo jau trys mėnesiai. Per tą laiką daug Rusijos elito...

Karas Ukrainoje. „New York Times“: JAV Ukrainai siųs mobiliąsias ilgojo nuotolio raketų paleidimo sistemas Gubernatorius: Ukrainos Luhansko regione yra 10 tūkst. rusų karių

Jau 94-oji Rusijos karo prieš Ukrainą diena. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis apkaltino...

Nesutaria dėl Taivano: verslas dirbti nori, tačiau vis dar nerimauja dėl Kinijos praradimo

Prekybai tarp Lietuvos ir Taivano augant, verslo atstovas dar neskuba džiaugtis. Anot jo, Kinijos...

Ant grotelių keptas maistas nėra sveikas: dietologė patarė, kaip grilinant sumažinti kancerogenų kiekį

Atšilus orams parduotuvėse atsirado daugybė kepimui ant grotelių skirtų produktų, interneto...

Rentgenu atskleidė Stasio Ušinsko lėlių paslaptis: netikėtai gimė nauji meno kūriniai

Į parodą Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejuje Stasio Ušinsko (1905–1974) kurtos...

Delfi PliusViktorija Dačinskaitė

Baisiausių dirvos kenkėjų trejetukas: šie būdai padės su jais atsisveikinti visiems laikams

Savo auginamas daržoves galite puoselėti iki begalybės, tačiau jei dirvoje yra juos mėgstančių...

Po melagingų pranešimų apie princo Williamo ir Kate Middleton skyrybas – kūno kalbos ekspertės įžvalgos: matyti įtampa

Britų karališkosios šeimos gyvenime dramų netrūksta, tačiau pastaroji savaitė jai atnešė dar...

Delfi PliusEdita Rouge

Egzotiškas interjeras namuose? Neprašausite, jei paisysite esminių taisyklių

Kalbant apie interjero dizainą, žmonės turi skirtingus skonius. Vieni renkasi minimalistinį...

„Baltic Pride“ organizatoriai laukia 10 tūkst. dalyvių, tikisi išvengti provokacijų

Po savaitės Vilniuje vyksiančių „Baltic Pride“ eitynių organizatoriai tiksi sulaukti 10...