Pasaulio futbolo valdančioji organizacija FIFA tikina, kad šalys, rengiančios futbolo čempionatus, pelno pasaulinį pripažinimą ir gauna visokeriopos ekonominės naudos. Deja, skaičiai rodo, kad naudos iš tų čempionatų ne tiek jau daug. Kai kurie politiniai lyderiai tai jau suprato. Apie prasmę siekti pasaulio futbolo čempionato šeimininko titulo – amerikiečių ekonomisto Andrew Zimbalisto straipsnis nuomonių ir komentarų portale project-syndicate.org.
Prancūzija - Peru
© Sputnik / Scanpix

Kuo būtumėte linkę pasitikėti labiau – Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu ar Čikagos meru Rahmu Emanueliu? V. Putinui besimėgaujant dėmesiu, kuris dabar skiriamas Rusijai kaip 2018-ųjų pasaulio futbolo čempionato šeimininkei, R. Emanuelis informavo Jungtinių Valstijų futbolo federaciją ir FIFA, kad Čikagos nedomina galimybė 2026-aisiais, čempionatui atkeliavus į Šiaurės Ameriką, būti vienu iš miestų renginio šeimininkų. Kanada kartu su Meksika surengs iš viso 10 rungtynių, o Jungtinės Valstijos – likusias 60. Kodėl gi trečias pagal dydį Amerikos miestas nusprendė atsisakyti šios garbės?

Daug reikalauja ir neužtikrina aiškumo

Norint geriau suprasti, ką reiškia būti tarptautinio sporto renginio šeimininku, reikėtų prisiminti, kad, pavyzdžiui, kad 2014-ųjų žiemos olimpinėms žaidynėms Sočyje V. Putino vyriausybė išleido 51–70 mlrd. dolerių, o dabar vykstantis futbolo čempionatas jai atsieis mažiausiai 14 mlrd. dolerių. Iš Rusijos biudžeto finansuota septynių naujų stadionų statyba, įskaitant vieną Sankt Peterburge, kainavusį apie 1,7 mlrd., ir penkių jau esamų renovacija. Į šią suma neįeina išlaidos nei treniruočių aikštynams, nei infrastruktūros plėtrai, nei saugumo užtikrinimui.

O štai Čikaga, kuriai teko rengti 1994-ųjų pasaulio futbolo čempionato atidarymo ceremoniją, laikosi visiškai kitokio požiūrio. R. Emanuelio atstovas Mattas McGrathas neseniai paviešino pareiškimą, kuriame teigiama, kad „FIFA negali užtikrinti net minimalaus aiškumo daugelio esminių klausimų atžvilgiu, ir tai yra rizikinga tiek miestui, tiek mokesčių mokėtojams“. M. McGratho teigimu, FIFA reikalauja kone carte blanche, t. y. „neribotos galimybės keisti susitarimo sąlygas [...] bet kada savo nuožiūra“.

Negana to, pagal FIFA reikalavimą „Chicago Bears“ namų stadionas „Soldier Field“ turėtų būti nustotas naudoti likus dviem mėnesiams iki čempionato pradžios. Galų gale R. Emanuelio biuras nusprendė, kad neaiškumai mokesčių mokėtojų atžvilgiu ir FIFA nelankstumas bei nenoras derėtis – aiškūs požymiai, rodantys, kad toliau siekti vienos iš čempionato šeimininkių titulo Čikagai nėra prasmės.

Maskvos centre sirgaliai po Rusijos pergalės prieš Egiptą surengė šventę
Maskvos centre sirgaliai po Rusijos pergalės prieš Egiptą surengė šventę
© Sputnik / Scanpix

Mainais už tiesioginę naudą žada galimybių

Kaip rašo A. Zimbalistas, miestai, apsiimantys būti čempionato šeimininkais, turi ne tik surengti nuo dviejų iki šešių rungtynių (kurių tvarkaraštis paprastai apima kelių savaičių laikotarpį), bet ir atlikti nemažai namų darbų: suorganizuoti vadinamąjį sporto sirgalių festivalį, sudaryti sąlygas komandoms treniruotis, daugybėje veiklos sričių garantuoti įvairiausias mokesčių lengvatas.

Pažymėtina, kad FIFA draudžia tiek tiesiogiai, tiek netiesiogiai apmokestinti bet kokias su renginiu susijusias pajamas ir reikalauja, kad nuo mokesčių būtų atleistos visos kontinentinės futbolo federacijos, čempionatą rengiančių šalių transliuotojai, taip pat FIFA narių asociacijos, jos paslaugų teikėjai ir rangovai. Kažin ar verta stebėtis, kad jau ir Mineapolis su Vankuveriu nusprendė atsisakyti šios galimos garbės ir pasekė Čikagos pavyzdžiu.

Siekdama pateisinti savo imperatorišką laikyseną, FIFA skelbia: „Pasaulio futbolo čempionatas yra svarbiausias sporto renginys, į šalį šeimininkę (arba šalis šeimininkes) sutelkiantis viso pasaulio dėmesį ir suteikiantis jai (joms) galimybę sulaukti reikšmingų finansinių investicijų į sporto ir viešąją infrastruktūrą“. FIFA teigimu, šis dėmesys ir investicijos „gali prisidėti prie reikšmingos vidutinės trukmės ir ilgalaikės socialinės ir ekonominės gerovės [...] ir ekonomikos augimo.“

Rašinio autorius A. Zimbalistas siūlo atkreipti dėmesį, kaip atsargiai šiuose FIFA teiginiuose parinkti žodžiai. Ji viso labo žada galimybę sulaukti reikšmingų finansinių investicijų į infrastruktūrą, o dėmesys ir investicijos, deja, tik gali prisidėti prie augimo. Realybė, kaip rodo moksliniai tyrimai, yra kiek kitokia: pasaulio čempionatai retai kada duoda tiek naudos juos rengiančioms šalims ir miestams, kiek FIFA`ai norėtųsi, kad visuomenė ir valstybės pareigūnai galvotų.

Lieka stadionai, kurių niekam nereikia

Pažvelkime, siūlo autorius, ką mainais į daugiau kaip 14 mlrd. dolerių vertės investiciją gauna Rusija. Visos pajamos iš bilietų pardavimo, teisių į tarptautines transliacijas ir rėmimo keliauja tiesiai į FIFA sąskaitą, o Rusijai lieka septyni nauji ir penki atnaujinti stadionai, kurių jai nereikia. Jei Rusija šių objektų neišmontuos, jai teks kasmet pakloti dešimtis milijonų dolerių vien jų priežiūrai ir išlaikymui. Šimtai hektarų miestų teritorijos, kurios ir taip smarkiai trūksta, liks nenaudojama, nes ją užims šie niekam nereikalingi monstrai.

Ar tikrai naudinga būti pasaulio futbolo čempionato šeimininku?
© AFP / Scanpix

Žinoma, nuotraukas, kuriose pavaizduoti nauji gražūs stadionai, jau matė visas pasaulis. Tačiau optika, pasak A. Zimbalisto, nebūtinai veikia Rusijos naudai. Deja, nepavyko paslėpti šešių tūkstančių tuščių vietų birželio 15 d. rungtynėse tarp Urugvajaus ir Egipto.

Nelabai tikėtina, kad po 2018-ųjų pasaulio futbolo čempionato Rusijoje padaugės tarptautinių investicijų, išaugs prekyba ir turizmo pramonė ar padidės žmonių noras sportuoti, rašo jis. Tačiau tikėtina, kad nemažai daliai rusų jis bent akimirkai įžiebs nacionalinio pasididžiavimo jausmą ir bent trumpam atitrauks nuo besikaupiančių šalies problemų kitose srityse. Naftos kainos nepastovumas ir tarptautinės sankcijos, kurias 2014-aisiais V. Putinas užsidirbo aneksuodamas Krymą, ir toliau temdys Rusijos ekonomikos perspektyvas ir smukdys eilinių rusų gyvenimo kokybę – joks čempionatas to nepakeis.

Tad kuriuo iš dviejų derėtų pasitikėti labiau? A. Zimbalistas teigia stojantis R. Emanuelio pusėn.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Grynųjų pinigų atsisakiusio kavinių tinklo direktorius žengti atgal nežada (182)

Jau daugiau nei mėnesį dešimtyje „ Huracan Coffee “ kavinių tinklo prekybos vietų klientai...

Po pasaulį keliaujantis lenkas nišą rado Palangoje: kviečia paragauti „Trdelnikų“ (74)

„Buvau Rusijoje, Baltarusijoje, Italijoje, visose Baltijos šalyse, Ukrainoje, Austrijoje,...

Kinija ir JAE pasirašė keletą ekonominio bendradarbiavimo sutarčių (1)

Kinija ir Jungtiniai Arabų Emyratai (JAE) penktadienį, Kinijos prezidento Xi Jinpingo vizito Abu...

Susiruošusiems apsipirkti į Lenkiją - puikios naujienos: tokių mažų kainų jau seniai nebuvo (348)

Šią savaitę apsipirkti į Lenkiją atkeliavusių lietuvių laukė malonus netikėtumas –...

„Vilniaus vandenims“ paskirtas naujas vadovas (26)

Sostinės savivaldybės valdomai vandens tiekimo ir nuotekų valymo bendrovei „Vilniaus vandenys“...

Top naujienos

Prabilo dar viena su „Alfa vyru“ pasimatyme buvusi mergina: bandė bėgti, bet jis ją sekė (69)

„Ėjau į troleibusą, jis iš paskos“, – apie bandymą pasprukti nuo „Alfa vyro“ Airino...

DELFI eksperimentas Palangoje atskleidė tikrąją situaciją: nepilnamečių tėvai turėtų sunerimti rezultatai šokiruoja (68)

Prieš pusę metų pradėjo galioti įstatymas, kuris numato, kad alkoholį vartoti gali asmenys nuo...

Iš kojų verčiančios vestuvių akimirkos: kai nuotraukos priverčia raudonuoti iš gėdos (62)

Dažniausiai vestuvių nuotraukose pozuojantys jaunieji ir svečiai atrodo it nulieti modeliai,...

Visa tiesa apie nuolaidų korteles: kam jos iš tiesų naudingos?

Lojalumo kortelės Lietuvoje atsirado prieš gerus 11 metų ir šiandien jau nieko nebestebina, kad...

„Der Spiegel“ apie įtemptus Merkel ir Trumpo santykius: liko tik linkėjimai nuo Ivankos (33)

Nors JAV prezidentas Donaldas Trumpas ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel nuolat pabrėžia,...

Kauniečiai užfiksavo masines muštynes: žiauriai sudaužytas žmogus (152)

Ramiai sutikti savaitgalį pavyko ne visiems kauniečiams. „ Kas vyksta Kaune “ pranešė, kad...

Andrius Mamontovas: emigraciją truputį per daug sureikšminame, keliame paniką lygioje vietoje (8)

Dainininką Andrių Mamontovą jau galima vadinti Lietuvos reiškiniu, besitęsiančiu pastaruosius...

Gaisras degalinėje: liepsnos stipriai sužalojo vyriškį ir nepilnametę (48)

Šeštadienį Prienų rajone, Mardosų kaime, „Milda“ degalinėje, užsiliepsnojo kemperis....

Papasakojo, kokių merginų reikia saugotis: nieko gero iš jų nelaukite (7)

Aš pasakysiu, kad jei moteris turi du vyrus, ji tuo mėgaujasi ir nei į vieną nežiūri rimtai....

Vasariški orai vilniečius išginė į gatves fotoreportažas (1)

Šeštadienį Vilniuje buvo itin karšta – termometro stulpelis kilo iki 26 laipsnių. Toks oras...