aA
Užsitęsęs lėto augimo laikotarpis Europoje yra aiškus rodiklis, kad standartiniai sprendimai, kai turtinga „šiaurė“ maitina neturtingus „pietus“, jau nebetinka. Šiandien tiek vyriausybės, tiek verslas turi ne tik mažinti kaštus, bet ir keisti požiūrį į daugelį dalykų. Didžiausias potencialas konkuruoti ne mažomis kainomis, bet investuojant į kokybę. Tai įmanoma pasinaudojant Europos Sąjungos (ES) 2014-2020 m. biudžetu, kuriame daugiau nei 80 mlrd. eurų bus skirta žinių investicijoms. Šiuo metu bendrajame vidaus produkte (BVP) inovacijoms skirtų išlaidų dalis triskart atsilieka nuo ES vidurkio. Lietuvos įsipareigojimas padvigubinti šią dalį ir pasiekti 1,9 proc. - būtų didelis šuolis. Tai mūsų antras šansas konkurencingumo didinimui.
Violeta Klyvienė
Violeta Klyvienė
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Vertinant visą mūsų šalies raidos istoriją, galime matyti, kad vieną šansą jau praleidome. Pigių pinigų ir kreditų bumas, kaip bebūtų gaila, mūsų ekonomiką nuvedė mažo efektyvumo keliu. Krizė tik atskleidė prieš tai buvusios raidos netolygumus, kurie bet kuriuo atveju būtų nulėmę ekonomikos smukimą, gal tik mažesnį.

Nuosmukio metu įmonės mažino savo gamybos kaštus karpydamos darbo užmokestį ir dirbančiųjų skaičių. Tačiau šis potencialas jau yra išnaudotas. Šiuo metu negalime konkuruoti su Indija ar Kinija. Dabar konkurencingumo didinimas įmanomas teikiant rinkoms naujus, aukštesnės kokybės produktus. Empiriniai tyrimai (Crozet M. ir kiti, 2011) parodė, kad tos įmonės, kurios specializuojasi aukštos kokybės produkcijos gamyboje ir atranda galimybių sumažinti savo eksportuojamos produkcijos savikainą, turi didesnes galimybes išplėsti savo eksporto potencialą ir, tikėtina, eksporto rinkas. Tuo metu įmonės, kurios specializuojasi mažos pridėtinės vertės produkcijos gamyboje, daugiau galimybių padidinti savo eksporto potencialą turi gerindamos produkcijos kokybę. Lietuvos eksportas būtent toks ir yra: aukštos kokybės arba aukštųjų technologijų dalis jame yra labai maža net ir Baltijos &scar! on;alių kontekste. Naujausiais ES statistikos tarnybos „Eurostat“ duomenimis (2009 m.), aukštųjų technologijų dalis Lietuvos eksporte buvo beveik tris kartus mažesnė nei ES vidurkis, o Baltijos šalyse didesnė tik už Latvijos.

Šiuo metu, kai finansų sistema vis dar vykdo praeities kreditų politikos korekcijas ir neskolina rizikingoms investicijoms, atsiveria ir kitų galimybių. ES struktūrinių fondų 2014-2020 m. biudžete išskirtinis dėmesys teikiamas mokslui, tyrimams ir inovacijoms – tai yra, konkurencingumo didinimui. Parama apims visas sritis, neišskiriant ir žemės ūkio. Svarbi iniciatyva yra „Horizontas 2020“, kuria bus suteikta parama įvairiems gavėjams nuo mokslo centrų ar įmonių iki eilinių vartotojų.

Apibendrinant galima sakyti, kad krizė mums aiškiai parodė, kuriuo keliu nevertėtų eiti. Šią pamoką išmoko ir verslas, ir bankai. Sekėsi tiems, kurie, ilgus metus kentę pinigų badą, investavo ne į dangoraižius (nors ir jų reikia moderniai ekonomikai), bet į naujoves. Naujovės svarbios ne tik gamyboje, bet ir kitose srityse: pardavimo, marketingo srityse, informacinėse technologijose, ryšiuose. Lietuva ne viena darė klaidas. ES struktūrinės paramos teikimo strategijoje taip pat orientavosi į nutiestus kilometrus, o ne į didesnį našumą. Dabar Lietuvai svarbu „nepramiegoti“ naujų galimybių: belstis į ES fondus, nebijoti įsileisti išorinius investuotojus. Lietuvoje jau veikia rizikos kapitalo fondai, kurie sėkmingai skolina inovacijoms, atverdami kelią ir kitiems žaidėjams – bankams. Dabartiniai laikai ypatingai palankūs naujos, pažangios ekonomikos kūrimui. Ją kurti galima visur - žemės ūkyje, pramonėje, prekyboje. Žinoma, svarbus vaidmuo ir toliau tenka valstybei, kuri gali paskatinti inovacijų paklausą per struktūrines reformas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Perspėjimas iš TVF: tai – tiesus kelias į naują finansinę katastrofą (20)

Tarptautinio valiutos fondo (TVF) vadovė paragino vyriausybes neatšaukti nuostatų, kuriomis siekta...

Biržoje išsiskyrė prekyba Šiaulių banko akcijomis

Nasdaq “ Vilniaus biržoje pirmadienį dominavo prekyba Šiaulių banko akcijomis, kurių...

Sinkevičius įvertino taršos skandalus ir nurodė, kur Lietuvai labiausiai reikia pasitempti (92)

Už aplinką, vandenynus ir žuvininkystę atsakingas Europos komisaras Virginijus Sinkevičius ,...

Kai kurios agentūros praneša stabdančios keliones į Kiniją (5)

Užsienio reikalų ministerijai (URM) rekomenduojant Lietuvos piliečiams laikinai nevykti į Kiniją,...

Nelaukiami laiškai ir skambučiai – ką būtina žinoti taupant darbuotojų laiką (3)

20 mln. eurų. Tiek pinigų kasmet Lietuvos įmonės neuždirba, nes priverstos tvarkytis su...

Top naujienos

Aplankė vieną uždariausių pasaulio valstybių: pažįstamiems buvo sunku patikėti, kad ten keliauju (132)

„Welcome to Arabia! “, – karts nuo karto išgirstu iš nuoširdžiai besišypsančių...

Tikra legenda, kuri aikštėje lietuvius skriaudė, o už jos ribų – glostė laida „Krepšinio zona“

2020-ieji krepšinio pasauliui prasidėjo tiesiog tragiškai: po ilgamečio NBA komisaro Davido Sterno...

Giedrius Drukteinis

Du būdai, kaip mums atsikratyti nepakantumo svetimam turtui ir sėkmei (4)

Kai išmintingi žmonės pradeda kalbėti apie Lietuvos visuomenės problemas, greitai galima...

Birutė Navickaitė pakliuvo į absurdišką situaciją: neturėdama vairuotojo pažymėjimo ir automobilio pradėjo gauti baudas (73)

Palangiškė Birutė Navickaitė sako, kad sunku ir patikėti, į kokią absurdišką situaciją ji...

Orai: naujas ciklonas atneš eilinę kritulių bangą (2)

Šiandien prie mūsų krašto iš vakarų priartės naujas Atlanto ciklonas. Vakariniuose rajonuose...

Darželyje sriuba apsipylusi trimetė patyrė antro laipsnio nudegimą: mama netiki darželio direktorės versija (347)

Į darželį trimetę dukrą nuvedusi mama nė neįtarė, kad po kelių valandų su ja dėl patirto...

Stilistė papasakojo, į ką reikia atsižvelgti renkantis džinsus: viena detalė gali sugadinti visą įvaizdį (45)

Jei paprašytume jūsų įvardinti pagrindinį spintos drabužį, kas tai būtų? Mes nemirktelėję...

Lietuvis sukūrė už širdies griebiantį vaizdo klipą apie Bryantą (92)

Lietuvis Giedrius Šiškovas , interneto platybėse žinomas „Gidranity“ pseudonimu, sukūrė už...

Kameros įamžino neįtikėtiną vairuotojų žioplumą: situacijos primena veiksmo filmus (11)

Pašalinė veika prie vairo ir išsiblaškymas neretai vairuotojams sukelia nemažai streso, kai...