aA
Kovas – ypatingas mėnuo visiems ginklų mėgėjams Europoje. Į Niurnbergą suplūsta ne tik šaudymo mėgėjai ir medžiotojai, bet ir šratasvydžio mylėtojai ar šiaip turistai. Visus juos traukia kasmetinė paroda „IWA OutdoorClassics“.
Paroda „Enforce Tac“
Paroda „Enforce Tac“
© DELFI montažas

Šis Vokietijos miestas sąlyginai netoli – ypač kai vilioja noras pamatyti bene didžiausioje parodoje pristatomas naujoves. Su kolega Gediminu iš Vilniaus startavome pavakare, apie 21 valandą, ir po 14 valandų kelionės mes jau žengėme į „vyrų mugę“, kurios kasmet laukiu ne ką mažiau nei Kalėdų. Neperdedant: „IWA OutdoorClassics“ besidominčiam – tai lyg penkios dienos vaikui saldainių parduotuvėje.

Netgi per šį laiką sunku viską aprėpti ir viskuo pasigrožėti, nes parodos mastai milžiniški: kelios didžiulės salės, o kiekvienos jų plotas prilygsta visam „Litexpo“ parodų centrui. Čia kiekvienas gali rasti tai, kas jį domina. Toliau viskas priklauso tik nuo asmeninio žingeidumo ir energijos – nuo to priklauso, kiek įspūdžių parsiveši iš kelionės.

Tačiau mažai kas žino, kad „IWA“ išvakarėse vyksta kitas, labiau specializuotas, mažiau viešinamas ir šiek tiek elitiškesnis renginys. Tai – „Enforce Tac“, paroda kariuomenei, policijai ir specialiosioms tarnyboms. Ji taip pat stebina eksponatų gausa. Pagrindinis skirtumas tik tas, kad daugelis joje pristatomų produktų nėra skirti civilinei prekybai.

Patekti čia tiesiog žmogui iš gatvės nėra labai paprasta... tačiau įmanoma. Šiaip ar taip, mes joje apsilankėme.

Pirmas įspūdis įėjus: ginklai, ginklai, dar daugiau ginklų. Dauguma – būtent tie, kurie aktualūs policijai ir kariuomenei. Kulkosvaidžiai, pistoletai kulkosvaidžiai, šturmo karabinai. Jie puikuojasi ne tik stenduose – kai kurie jų išeksponuoti taip, kad būtų galima išardyti ir vėl surinkti. Štai priėjus prie koncerno „Heckler & Koch“ stendo, matome jo viduryje besipuikuojačius kulkosvaidžius MG4 ir MG, plačiai naudojamus įvairių pasaulio šalių kariuomenėse.

Paroda „Enforce Tac“ // Gintaro Stokės nuotr.
Paroda „Enforce Tac“ // Gintaro Stokės nuotr.


Naudodamiesi proga, imame ir išsiardome juos, nors iš pat pradžių galvose kirba mintis, kad darome kažką neleistino. Bet ledai pralaužti, ir netrukus aplinkui pradeda būriuotis saujelė smalsuolių, kuriems irgi įdomi šių žaislų vidaus įranga. Nerimauti iš tikrųjų tikrai nėra ko. Jei elgsiesi atsakingai, laikykis taisyklių ir atstovai ne tik nedrausmins, bet ir mielai papasakos apie tave dominantį ginklą. Jei paklausi – čia tau visados išsamiai atsakys. Stenduose budi tikri savo reikalo žinovai, ir tai – aukšto lygio parodos indikatorius.

Kiek verta tokia, atrodytų, nežymi smulkmena, galima spręsti iš vienos panašios Lenkijoje vykusios parodos epizodo: viename valstybinio gamintojo stende demonstruojamas ginklas buvo užstrigęs – matyt, koks nors lankytojas „pasidarbavo“. Paklausėme, kaip jį pašalinti. Atrodo, klausimas nebuvo itin sudėtingas, tačiau mums pasiūlė „ateiti rytoj, kai bus atvykęs labiau nusimanantis kolega“...

„EncorceTac“ darbuotojų kompetencija kompensavo tai, kad pastaruosius porą metų ši paroda sąlyginai nebuvo didelė ir eksponatų gausa bei paskirtimi neprilygo tokiems monstrams, kaip Paryžiuje vykstanti „Eurosatory“, kuri stebina gabaritiniais sunkiosios ginkluotės egzemplioriais ir jų gausa.

Paroda „Enforce Tac“ // Gintaro Stokės nuotr.
Paroda „Enforce Tac“ // Gintaro Stokės nuotr.


Tačiau šiemet „EnforceTac“ išsiplėtė bent tris ar net keturis kartus, tačiau čia nebuvo eksponuojami nei raketos, nei lėktuvai ar tankai – akcentas vis tiek liko smulkesniems ginkluotės ir įrangos pavyzdžiams. Stambiausi eksponatai čia buvo autotechnikos pavyzdžiai – įvairūs šarvuoti automobiliai ir netgi policijos reikmėms pritaikytas šarvuotas traktorius, taip pat įvairios jiems pritaikytos dalys: neperšaunamos padangos, padidinto atsparumo kuro bakai ir pan.

Man ši paroda trečioji, ir krito į akis, kad dėl tikslinės auditorijos kai kurie gamintojai iš „IWA“ tiesiog persikėlė į „EnforceTac“. Be abejo, didieji parodos dalyviai „Sig Sauer“, „Heckler & Koch“, „Walther“ ir kiti gamintojai nesikeičia, o jų asortimentas lieka panašus. Visiškai naujų koncepcinių sprendimų mažai, praktiškai vien modifikuoti įprastiniai pavyzdžiai. Tarkim, „Walther“ ir „Sig Sauer“ pistoletų naujovių iš viso nepristatė, tik kažką pailgino, kažką patrumpino, bet iš esmės neišvydome nieko naujo. „Sig Sauer“ stende daugiausia dėmesio susilaukė ne pistoletai, o šturmo karabinai „MCX VIRTUS“ ir pistoletai-kulkosvaidžiai „MPX“. Panašu, jog jie tapo tiesioginiu konkurentu ne vieną dešimtmetį visame pasaulyje naudojamiems jau kultiniais tapusiems pistoletams kulkosvaidžiams „H&K MP5“.

Ginklų pramonė niekuo nesiskiria nuo mums įprastos automobilių. Čia gamintojai verčiasi iš kailio, gamina įvairius „facelift“ modelius tam, kad išlaikytų patrauklumą ir susilaukti vartotojų dėmesio. Spręsti, ar tai inžinerinės minties krizė, ar klasikinio įvaidžio palaikymas – kiekvieno atskiras pasirinkimas.

Bet kalbant apie naujienas – būtinai reikia paminėti „Glock“! Po tam tikro savotiškos stagnacijos periodo ši austrų firma vėl pristatė pora šviežių naujienų. Pirmas jų – pistoletas „Glock 43X“. Žinoma, tai nėra visiškas avangardas, tačiau pats gaminys naujas. „Glock 43X“ yra to paties „Glock 43“ versija su ilgesne rankena ir didesnės talpos dėtuve. Vietoje 6 šovinių naujasis X-as talpina 10. Bet „Glock“ paviljone mane labiausiai sudomino ne „naujieji X-ai“ , o tikrai naujos konstrukcijos pistoletas „Glock 46“. Visiškai kitokios konstrukcijos, pakankamai sudėtingai ardomas ir surenkamas „Glock 46“ sulaukė daug dėmesio ir kalbų. Kai kurie diskutavo, jog „Glock“ keičia savo pistoleto konceptą iš pagrindų, kiti kėlė įvairias sąmokslo teorijas.

Iš tikrųjų viskas yra gerokai paprasčiau. Tiesiog vėlgi reikia pakalbinti gamintojo atstovą ir jis viską mielai mums paaiškino, leido išardyti ginklą, jį surinkti. Aišku, be pagalbos pirmą kartą tai padaryti tikrai yra sudėtinga. Pats pistoletas yra skirtas išskirtinai tik Austrijos ir Vokietijos policijai. Prekyba jais kitose šalyse neplanuojama.

Paroda „Enforce Tac“ // Gintaro Stokės nuotr.
Paroda „Enforce Tac“ // Gintaro Stokės nuotr.


Kam reikėjo iš esmės keisti puikiai užsirekomendavusį ginklą? Pasirodo, tai įvyko dėl Vokietijoje ir Austrijoje galiojančių ginklo saugumo taisyklių, dėl kurių įprasto „Glock“ negali naudoti. Tai yra, ardydamas ginklą, pareigūnas negali atlikti „sauso“ šūvio. O atlikus įprasto mums „Glock“ saugomo patikrinimą yra būtina nuspausti nuleistuką jį ardant. Anot atstovo tai ir buvo pagrindinė priežastis, kodėl pasaulį išvydo „Glock 46“.

Tačiau galvoti, kad „EnforceTac“ – tai paroda, kurioje galima pamatyti tik ginklus ir šarvuotus automobilius, yra didelė klaida. Čia netrūksta ir kitų įrangos ir ekipuotės pristatymų. Pavyzdžiui, garsi alpinizmo kompanija „Peltz“ ne tik turėjo savo stendą, kuriame buvo pristatoma taktinė alpinizmo įranga, bet ir gyvai demonstravo jos galimybes ant parodų centre įrengtos scenos. Vidiniame kieme buvo įsikūrusios pora kompanijų, besispecializuojančių intervencijos įrangos gamyboje. Potencialūs klientai ar tiesiog komunikabilūs svečiai galėjo išlaužti čia įrengtas duris ar iškulti langą. Na, kaip kitaip vaizdžiai pademonstruoti savo įrangą kitaip nei su dideliu kūju išmušant duris?

Technologijoms sparčiai judant į priekį, gausėja ir optinės elektroninės įrangos gamintojų, kurie čia pristatė savo termovizorius ar naktinio matymo įrangą. Dauguma gamintojų visiems norintiems leido išbandyti termovizorius. Gaila, nei vienas jų nepasistengė ir neįrengė patalpos, kuri leistų realiai išbandyti naktinio matymo prietaisų galimybes.

Paroda „Enforce Tac“ // Gintaro Stokės nuotr.
Paroda „Enforce Tac“ // Gintaro Stokės nuotr.


Dar vienas siurprizas – vis labiau populiarėjantiems dronams buvo surengta atskira ekspozicija! Iš esmės ją galima laikyti net atskira paroda, kuri buvo pavadinta „U.T.SEC“ (Summit for Drones, Unmanned Technologies & Security), tačiau už ją atskirai mokėti nereikia – apsilankyti čia galima iš „EnforceTac“ arba su „IWA“ bilietu, užsiregistravus iš anksto. Tai dvi dienas trukęs, pakankamai kamerinis renginys – prie įėjimo į specializuotą saugumo parodą keliomis eilėmis išsidėstę dronų gamintojai pristatė įvairius bepiločius orlaivius.

Matėme egzempliorius, skirtus policijos, pasienio apsaugos darbui ar pritaikytus gelbėjimo operacijoms – t. y. stebėjimui pasitelkiant įvairius prietaisus. Todėl pagrindinis pristatytų bepiločių akcentas – keliamoji galia ir valdymo paprastumas, nekreipiant dėmesio į skrydžio nuotolį, tylumą ar ekologiją, nes buvo pristatomi ir bepiločiai su vidaus degimo varikliais – tai pamažu besitraukianti sritis. Pristatančių grynai karinės paskirties bepiločius nebuvo. Tad dronų paroda nebuvo ypatingai įdomi.

Pakalbėjus apie tris parodas ir jose buvusių eksponatų gausą, keletu žodžių paminėsiu ir jos lankytojus. „IWA“ publika – labai marga, o „EnforceTac’e“ gausu uniformuotų policijos pareigūnų, pasitempusių kariškių, šmėkšteli ir vienas kitas kostiumuotas biurokratas. Netrūko jėgos struktūrų atstovų ir iš egzotiškesnių planetos kampelių. Prie stendo priėjus karininkui, gamintojai greit įvertina žvaigždžių skaičių ant antpečių ir pradeda atitinkamas derybas. Šioje parodoje pagrindinis tikslas – didmeniniai valstybiniai užsakymai, tad aukšti tarnybų atstovai čia yra ypač pageidaujami. Tačiau teko susidaryti nuomonę, jog Rytų europiečiai mieliau renkasi parodas Lenkijoje ar Ukrainoje.

Ar paroda verta 35 eurų vertės bilieto? Pernai ir užpernai dar svarsčiau šį klausimą. Po šių metų parodos susidariau nuomonę – verta. Tad jau dabar ateinančių metų darbų sąraše galima planuoti dar vieną įdomią kelionę į Niurnbergą.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(24 žmonės įvertino)
4.3750

Vilkikų eilės Baltarusijos pasienyje toliau didėja (13)

Į Baltarusiją per Medininkų pasienio punktą vykstančių eilėje, Pasienio kontrolės punktų...

Anglija lietuvių nebevilioja: už nekvalifikuotą darbą ir kitur uždirba 1400 „į rankas“ (222)

„Brexit“ paskatino lietuvius dairytis kitų krypčių darbui užsienyje, tačiau dėl to jie...

Su trečdaliu darbuotojų dėl įmonėje įsisukusio koronaviruso likęs vadovas: tokios situacijos nelinkime niekam (60)

Šiaulių tekstilės įmonėje „ Interscalit “ dėl plintančios koronaviruso infekcijos šiandien...

Po karantino lietuviai ypač verslūs – per savaitę įkuria rekordinį kiekį įmonių, bankrutuojančių nedaugėja (3)

Per vasarą lietuviai įkūrė 3650 įmonių, arba vidutiniškai po 280 per savaitę, ir tai yra 20...

Judėjimas per Baltarusijos sieną per naktį sulėtėjo: eilėje Medininkų punkte – beveik 200 vilkikų (136)

Į Baltarusiją per Medininkų pasienio punktą vykstančių eilėje, Pasienio kontrolės punktų...

Top naujienos

Europos „koronaviruso žvaigžde“ tapusi šalis dabar klimpsta vis giliau: deja, klydome (1)

Kai birželio mėnesį ant viduramžiško Prahos Karolio tilto į „Covid-19“ „atsisveikinimo...

Pacientų kantrybė išseko: medikai nekelia ragelio, o jei atsiliepia, bendrauja šiurkščiai (182)

Maždaug prieš dešimtmetį kur kas daugiau panevėžiečių sveikatos reikalus patikėdavo...

Iš vaikų namų su 3 tūkst. eurų kišenėje: patyrė benamio dalią ir išdavystės kartėlį (86)

Mažiau nei 3 tūkst. eurų – toks kraitis įdedamas globos namus paliekantiems pilnamečiams....

„Masalo efektas“ – triukas, verčiantis mus išlaidauti (1)

Kavinėje siūloma pasirinkti net iš trijų ar net keturių dydžių kavos puodelių. Jų kainos,...

Paulius Jurkevičius. Misija – pjauk grybą, garbink burbulą, melskis skaičiams! (23)

Lietuviškas posakis „pjauti grybą “ – itin smagus tais atvejais, kai tenka išreikšti tam...

Su trečdaliu darbuotojų dėl įmonėje įsisukusio koronaviruso likęs vadovas: tokios situacijos nelinkime niekam (60)

Šiaulių tekstilės įmonėje „ Interscalit “ dėl plintančios koronaviruso infekcijos šiandien...

Grįžusi iš JAV jauna kaunietė pasinėrė į neįprastą verslą

JAV 10 metų praleidusi Raminta Stowe prieš metus grįžo į Lietuvą kartu su savo amerikiečiu...

Buvęs žalgirietis Lawsonas persistengė – kinai diskvalifikavo iki gyvos galvos (3)

Ramiu būdu niekada negarsėjęs amerikietis Ty Lawsonas , pastaruosius ketverius metus žaidęs CBA...

Į kapines karsto neįleidęs Marijampolės rajono kunigas – atleistas, jo išsižada jau trečia parapija (294)

Karsto į kapines neleidęs įnešti Skardupių kunigas Algirdas Kanapka atleistas iš pareigų....

Pirmoji LKL sezono staigmena: „Pieno žvaigždės“ neperplaukė „Nevėžio“

28-ojo Lietuvos krepšinio lygos (LKL) sezono pirmojo turo rungtynėse Pasvalyje šeštadienį vietos...

|Maža didelių žinių kaina