aA
Kovas – ypatingas mėnuo visiems ginklų mėgėjams Europoje. Į Niurnbergą suplūsta ne tik šaudymo mėgėjai ir medžiotojai, bet ir šratasvydžio mylėtojai ar šiaip turistai. Visus juos traukia kasmetinė paroda „IWA OutdoorClassics“.
Paroda „Enforce Tac“
Paroda „Enforce Tac“
© DELFI montažas

Šis Vokietijos miestas sąlyginai netoli – ypač kai vilioja noras pamatyti bene didžiausioje parodoje pristatomas naujoves. Su kolega Gediminu iš Vilniaus startavome pavakare, apie 21 valandą, ir po 14 valandų kelionės mes jau žengėme į „vyrų mugę“, kurios kasmet laukiu ne ką mažiau nei Kalėdų. Neperdedant: „IWA OutdoorClassics“ besidominčiam – tai lyg penkios dienos vaikui saldainių parduotuvėje.

Netgi per šį laiką sunku viską aprėpti ir viskuo pasigrožėti, nes parodos mastai milžiniški: kelios didžiulės salės, o kiekvienos jų plotas prilygsta visam „Litexpo“ parodų centrui. Čia kiekvienas gali rasti tai, kas jį domina. Toliau viskas priklauso tik nuo asmeninio žingeidumo ir energijos – nuo to priklauso, kiek įspūdžių parsiveši iš kelionės.

Tačiau mažai kas žino, kad „IWA“ išvakarėse vyksta kitas, labiau specializuotas, mažiau viešinamas ir šiek tiek elitiškesnis renginys. Tai – „Enforce Tac“, paroda kariuomenei, policijai ir specialiosioms tarnyboms. Ji taip pat stebina eksponatų gausa. Pagrindinis skirtumas tik tas, kad daugelis joje pristatomų produktų nėra skirti civilinei prekybai.

Patekti čia tiesiog žmogui iš gatvės nėra labai paprasta... tačiau įmanoma. Šiaip ar taip, mes joje apsilankėme.

Pirmas įspūdis įėjus: ginklai, ginklai, dar daugiau ginklų. Dauguma – būtent tie, kurie aktualūs policijai ir kariuomenei. Kulkosvaidžiai, pistoletai kulkosvaidžiai, šturmo karabinai. Jie puikuojasi ne tik stenduose – kai kurie jų išeksponuoti taip, kad būtų galima išardyti ir vėl surinkti. Štai priėjus prie koncerno „Heckler & Koch“ stendo, matome jo viduryje besipuikuojačius kulkosvaidžius MG4 ir MG, plačiai naudojamus įvairių pasaulio šalių kariuomenėse.

Paroda „Enforce Tac“ // Gintaro Stokės nuotr.
Paroda „Enforce Tac“ // Gintaro Stokės nuotr.


Naudodamiesi proga, imame ir išsiardome juos, nors iš pat pradžių galvose kirba mintis, kad darome kažką neleistino. Bet ledai pralaužti, ir netrukus aplinkui pradeda būriuotis saujelė smalsuolių, kuriems irgi įdomi šių žaislų vidaus įranga. Nerimauti iš tikrųjų tikrai nėra ko. Jei elgsiesi atsakingai, laikykis taisyklių ir atstovai ne tik nedrausmins, bet ir mielai papasakos apie tave dominantį ginklą. Jei paklausi – čia tau visados išsamiai atsakys. Stenduose budi tikri savo reikalo žinovai, ir tai – aukšto lygio parodos indikatorius.

Kiek verta tokia, atrodytų, nežymi smulkmena, galima spręsti iš vienos panašios Lenkijoje vykusios parodos epizodo: viename valstybinio gamintojo stende demonstruojamas ginklas buvo užstrigęs – matyt, koks nors lankytojas „pasidarbavo“. Paklausėme, kaip jį pašalinti. Atrodo, klausimas nebuvo itin sudėtingas, tačiau mums pasiūlė „ateiti rytoj, kai bus atvykęs labiau nusimanantis kolega“...

„EncorceTac“ darbuotojų kompetencija kompensavo tai, kad pastaruosius porą metų ši paroda sąlyginai nebuvo didelė ir eksponatų gausa bei paskirtimi neprilygo tokiems monstrams, kaip Paryžiuje vykstanti „Eurosatory“, kuri stebina gabaritiniais sunkiosios ginkluotės egzemplioriais ir jų gausa.

Paroda „Enforce Tac“ // Gintaro Stokės nuotr.
Paroda „Enforce Tac“ // Gintaro Stokės nuotr.


Tačiau šiemet „EnforceTac“ išsiplėtė bent tris ar net keturis kartus, tačiau čia nebuvo eksponuojami nei raketos, nei lėktuvai ar tankai – akcentas vis tiek liko smulkesniems ginkluotės ir įrangos pavyzdžiams. Stambiausi eksponatai čia buvo autotechnikos pavyzdžiai – įvairūs šarvuoti automobiliai ir netgi policijos reikmėms pritaikytas šarvuotas traktorius, taip pat įvairios jiems pritaikytos dalys: neperšaunamos padangos, padidinto atsparumo kuro bakai ir pan.

Man ši paroda trečioji, ir krito į akis, kad dėl tikslinės auditorijos kai kurie gamintojai iš „IWA“ tiesiog persikėlė į „EnforceTac“. Be abejo, didieji parodos dalyviai „Sig Sauer“, „Heckler & Koch“, „Walther“ ir kiti gamintojai nesikeičia, o jų asortimentas lieka panašus. Visiškai naujų koncepcinių sprendimų mažai, praktiškai vien modifikuoti įprastiniai pavyzdžiai. Tarkim, „Walther“ ir „Sig Sauer“ pistoletų naujovių iš viso nepristatė, tik kažką pailgino, kažką patrumpino, bet iš esmės neišvydome nieko naujo. „Sig Sauer“ stende daugiausia dėmesio susilaukė ne pistoletai, o šturmo karabinai „MCX VIRTUS“ ir pistoletai-kulkosvaidžiai „MPX“. Panašu, jog jie tapo tiesioginiu konkurentu ne vieną dešimtmetį visame pasaulyje naudojamiems jau kultiniais tapusiems pistoletams kulkosvaidžiams „H&K MP5“.

Ginklų pramonė niekuo nesiskiria nuo mums įprastos automobilių. Čia gamintojai verčiasi iš kailio, gamina įvairius „facelift“ modelius tam, kad išlaikytų patrauklumą ir susilaukti vartotojų dėmesio. Spręsti, ar tai inžinerinės minties krizė, ar klasikinio įvaidžio palaikymas – kiekvieno atskiras pasirinkimas.

Bet kalbant apie naujienas – būtinai reikia paminėti „Glock“! Po tam tikro savotiškos stagnacijos periodo ši austrų firma vėl pristatė pora šviežių naujienų. Pirmas jų – pistoletas „Glock 43X“. Žinoma, tai nėra visiškas avangardas, tačiau pats gaminys naujas. „Glock 43X“ yra to paties „Glock 43“ versija su ilgesne rankena ir didesnės talpos dėtuve. Vietoje 6 šovinių naujasis X-as talpina 10. Bet „Glock“ paviljone mane labiausiai sudomino ne „naujieji X-ai“ , o tikrai naujos konstrukcijos pistoletas „Glock 46“. Visiškai kitokios konstrukcijos, pakankamai sudėtingai ardomas ir surenkamas „Glock 46“ sulaukė daug dėmesio ir kalbų. Kai kurie diskutavo, jog „Glock“ keičia savo pistoleto konceptą iš pagrindų, kiti kėlė įvairias sąmokslo teorijas.

Iš tikrųjų viskas yra gerokai paprasčiau. Tiesiog vėlgi reikia pakalbinti gamintojo atstovą ir jis viską mielai mums paaiškino, leido išardyti ginklą, jį surinkti. Aišku, be pagalbos pirmą kartą tai padaryti tikrai yra sudėtinga. Pats pistoletas yra skirtas išskirtinai tik Austrijos ir Vokietijos policijai. Prekyba jais kitose šalyse neplanuojama.

Paroda „Enforce Tac“ // Gintaro Stokės nuotr.
Paroda „Enforce Tac“ // Gintaro Stokės nuotr.


Kam reikėjo iš esmės keisti puikiai užsirekomendavusį ginklą? Pasirodo, tai įvyko dėl Vokietijoje ir Austrijoje galiojančių ginklo saugumo taisyklių, dėl kurių įprasto „Glock“ negali naudoti. Tai yra, ardydamas ginklą, pareigūnas negali atlikti „sauso“ šūvio. O atlikus įprasto mums „Glock“ saugomo patikrinimą yra būtina nuspausti nuleistuką jį ardant. Anot atstovo tai ir buvo pagrindinė priežastis, kodėl pasaulį išvydo „Glock 46“.

Tačiau galvoti, kad „EnforceTac“ – tai paroda, kurioje galima pamatyti tik ginklus ir šarvuotus automobilius, yra didelė klaida. Čia netrūksta ir kitų įrangos ir ekipuotės pristatymų. Pavyzdžiui, garsi alpinizmo kompanija „Peltz“ ne tik turėjo savo stendą, kuriame buvo pristatoma taktinė alpinizmo įranga, bet ir gyvai demonstravo jos galimybes ant parodų centre įrengtos scenos. Vidiniame kieme buvo įsikūrusios pora kompanijų, besispecializuojančių intervencijos įrangos gamyboje. Potencialūs klientai ar tiesiog komunikabilūs svečiai galėjo išlaužti čia įrengtas duris ar iškulti langą. Na, kaip kitaip vaizdžiai pademonstruoti savo įrangą kitaip nei su dideliu kūju išmušant duris?

Technologijoms sparčiai judant į priekį, gausėja ir optinės elektroninės įrangos gamintojų, kurie čia pristatė savo termovizorius ar naktinio matymo įrangą. Dauguma gamintojų visiems norintiems leido išbandyti termovizorius. Gaila, nei vienas jų nepasistengė ir neįrengė patalpos, kuri leistų realiai išbandyti naktinio matymo prietaisų galimybes.

Paroda „Enforce Tac“ // Gintaro Stokės nuotr.
Paroda „Enforce Tac“ // Gintaro Stokės nuotr.


Dar vienas siurprizas – vis labiau populiarėjantiems dronams buvo surengta atskira ekspozicija! Iš esmės ją galima laikyti net atskira paroda, kuri buvo pavadinta „U.T.SEC“ (Summit for Drones, Unmanned Technologies & Security), tačiau už ją atskirai mokėti nereikia – apsilankyti čia galima iš „EnforceTac“ arba su „IWA“ bilietu, užsiregistravus iš anksto. Tai dvi dienas trukęs, pakankamai kamerinis renginys – prie įėjimo į specializuotą saugumo parodą keliomis eilėmis išsidėstę dronų gamintojai pristatė įvairius bepiločius orlaivius.

Matėme egzempliorius, skirtus policijos, pasienio apsaugos darbui ar pritaikytus gelbėjimo operacijoms – t. y. stebėjimui pasitelkiant įvairius prietaisus. Todėl pagrindinis pristatytų bepiločių akcentas – keliamoji galia ir valdymo paprastumas, nekreipiant dėmesio į skrydžio nuotolį, tylumą ar ekologiją, nes buvo pristatomi ir bepiločiai su vidaus degimo varikliais – tai pamažu besitraukianti sritis. Pristatančių grynai karinės paskirties bepiločius nebuvo. Tad dronų paroda nebuvo ypatingai įdomi.

Pakalbėjus apie tris parodas ir jose buvusių eksponatų gausą, keletu žodžių paminėsiu ir jos lankytojus. „IWA“ publika – labai marga, o „EnforceTac’e“ gausu uniformuotų policijos pareigūnų, pasitempusių kariškių, šmėkšteli ir vienas kitas kostiumuotas biurokratas. Netrūko jėgos struktūrų atstovų ir iš egzotiškesnių planetos kampelių. Prie stendo priėjus karininkui, gamintojai greit įvertina žvaigždžių skaičių ant antpečių ir pradeda atitinkamas derybas. Šioje parodoje pagrindinis tikslas – didmeniniai valstybiniai užsakymai, tad aukšti tarnybų atstovai čia yra ypač pageidaujami. Tačiau teko susidaryti nuomonę, jog Rytų europiečiai mieliau renkasi parodas Lenkijoje ar Ukrainoje.

Ar paroda verta 35 eurų vertės bilieto? Pernai ir užpernai dar svarsčiau šį klausimą. Po šių metų parodos susidariau nuomonę – verta. Tad jau dabar ateinančių metų darbų sąraše galima planuoti dar vieną įdomią kelionę į Niurnbergą.

www.DELFI.lt
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(24 žmonės įvertino)
4.3750

Lietuvos pramonės gamintojų kainų šuolis pernai – kukliausias Baltijos valstybėse

Pramonės produkcijos gamintojų kainos praėjusiais metais įspūdingai spurtavo visose trijose...

Trys Baltarusijos kompanijos prašo „Lietuvos geležinkelių“ vežti kalio trąšas, įmonė kreipėsi į komisiją papildyta (20)

Lietuvos geležinkelių“ ( LTG ) grupei nuo vasario 1-osios nutraukiant sutartį su į JAV sankcijų...

Šiaulių meras: „NEG Recycling“ nepriimant atliekų, jos į sąvartyną keliaus nerūšiuotos

Šiaulių regiono komunalines atliekas rūšiuojančiai bendrovei „NEG Recycling“ dar kartą...

„Silvanols“ atidaro atstovybę Kaune, planuoja apyvartą padidinti kelis kartus

Įgyvendinant dalį strategijos tapti pirmaujančiu maisto papildų gamintoju Baltijos šalyse,...

Naujas iššūkis darbdaviams – masiškai sergantys darbuotojai: įtaria piktnaudžiavimą (41)

Ne pirmi metai, kai verslas skambina pavojaus varpais, kad nebeliko norinčiųjų dirbti. Dar labiau...

Top naujienos

Pagrindinėms šalies ligoninėms opi problema: taip prarandamas laikas, gelbėjant sunkius ligonius

Pasirengimas organų transplantacijai, ypač jų pervežimas – itin kruopščiai planuojamos...

Lavrovas po pokalbio su Blinkenu plūdo Baltijos šalis, atsakymų iš JAV laukia kitą savaitę papildyta (257)

Po 1,5 val. trukusio pokalbio Ženevoje su JAV valstybės sekretoriumi Antony Blinkenu Rusijos...

Naujas iššūkis darbdaviams – masiškai sergantys darbuotojai: įtaria piktnaudžiavimą (41)

Ne pirmi metai, kai verslas skambina pavojaus varpais, kad nebeliko norinčiųjų dirbti. Dar labiau...

Koronavirusas įsisuko į TS-LKD frakciją: susirgo Seimo narys ir ministrė (23)

Koronavirusas įsisuko į valdančiosios Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (...

Palangoje įgriuvo legendinė „Vila Auska“, savininkas Rokas Galvonas sako: skaičiuojami didžiuliai nuostoliai (20)

Palangos kurorte esantis išskirtinis objektas – „Vila Auska “ tapo vienu didžiausių...

Šie specialistai yra geriausiai mokamų profesijų penketuke: be jokios patirties gauna 1000 eurų į rankas ir atlygis nuolat auga (3)

Jau dabar pirmą darbą gavę šios profesijos atstovai pradeda nuo maždaug 1000 eurų atlyginimo į...

Kino seanso metu, jei bus valgoma ir geriama, turės būti vienos laisvos kėdės atstumas tarp žiūrovų (1)

Atnaujinus koronaviruso pandemijos metu galiojančius reikalavimus, nuo pirmadienio, sausio 24 dienos,...

Prognozuoja, kad artimiausias paras sniego vis dar netrūks: nuo sekmadienio – dideli pokyčiai (10)

„Ateinančią naktį ciklonas , kuris penktadienį atnešė nemažai sniego, toliau valdys orus...

Blinkenas: dabar Rusija turi pasirinkti vieną iš dviejų kelių papildyta (5)

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas penktadienį pareiškė paprašęs Rusijos įrodyti savo...

Kviečia pasidaryti, kaip šiandien atrodo kai kurie socialiniai būstai: visiems reikia kokybiškų namų

Jauki, saugi ir patogi namų aplinka yra svarbi gerai psichologinei savijautai bei ugdo teigiamus...