aA
Pirmadienį užregistruotame Valstybinio socialinio draudimo fondo 2018 metų biudžeto projekte nebeliko anksčiau Vyriausybės aršiai ginto pasiūlymo įvesti „Sodros“ įmokų „lubas“.
© DELFI / Karolina Pansevič

120 vidutinių darbo užmokesčių (VDU) per metus „lubos“ buvo siūlytos kartu su vasarą pristatytu mokesčių ir socialinės sistemos tobulinimo planu. Tuomet teigta, kad jos pritrauks užsienio investicijų.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) anksčiau yra paskaičiavusi, kad „lubomis“ būtų galėję pasinaudoti maždaug 1,3 tūkst. Lietuvoje gyvenančių asmenų, kurie per mėnesį „ant popieriaus“ uždirba 7 412 eurų.

„Sodros“ direktorius Mindaugas Sinkevičius DELFI patvirtino, kad biudžeto projekte „lubų“ nebeliko.

„Iš principo ministerija taip nusprendė dėl to, kad gavo daug įvairiausių visuomenės pastabų, suinteresuotų grupių, Seimo narių komitetų pastebėjimų, kad nebus pritarta, kad tai netikslinga šiandienai. Nuspręsta neteikti“, – sakė jis.

Mindaugas Sinkevičius
Mindaugas Sinkevičius
© DELFI / Šarūnas Mažeika

SADM socialinio draudimo ir pensijų departamento direktorė Asta Aranauskienė nurodė, kad socialinio draudimo įmokų „lubų“ teko atsisakyti siekiant išlaikyti tvarius valstybės finansus: subalansuotą tiek „Sodros“, tiek valstybės biudžetus.

„Vyriausybės teikiamame mokesčių ir socialinės apsaugos pakete numatytos rekordinės valstybės lėšos skurdui mažinti. Tam tikslui Vyriausybė numato eilę priemonių – pensijų didinimą, pajamų vaikus auginančioms ir mažai uždirbančioms šeimoms didinimą ir kt.

Visoms priemonėms įgyvendinti reikalingi piniginiai ištekliai, kurie atsispindi valstybės ir socialinio draudimo fondo biudžetuose. Taip pat buvo atsižvelgta į viešojoje erdvėje išsakytus siūlymus šia tema“, – aiškinama DELFI atsiųstame komentare.

„Grindys“ liko

Tačiau kitų metų „Sodros“ biudžetas parengtas atsižvelgiant į kelis kitus naujus pasiūlymus.

Kaip rašoma projekto aiškinamajame rašte, minimalios mėnesinės algos (MMA) dydžio „grindys“ darbdavio socialinio draudimo įmokoms biudžetą papildys 68 mln. eurų.

Savarankiškai dirbančių asmenų mokestinės bazės ir lengvatų naikinimas į „Sodros“ biudžetą pridės papildomus 13,7 mln. eurų.

Tuo metu anksčiau siūlytos „lubos“ biudžetą būtų mažinusios. Anksčiau skaičiuota, kad jos būtų kainavusios apie 29 mln. eurų iš „Sodros“ biudžeto ir 11 mln. eurų iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo.

Išdūrė laukusius

Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas Žilvinas Šilėnas Vyriausybės sprendimą atsisakyti „lubų“ komentavo taip:

„Išdūrė tuos žmones, kurie tų lubų tikėjosi. Galima pajuokauti, kad geri pasiūlymai iš šio mokesčių paketo dingsta, o blogi pasilieka. Gaila, kad siūlė tik tokias aukštas, kuriomis galėtų pasinaudoti tik 0,1 proc. žmonių, bet dar blogau, kad dabar jų išvis atsisako“.

Žilvinas Šilėnas
Žilvinas Šilėnas
© DELFI / Karolina Pansevič

Pašnekovas sakė, kad „lubos“ butų buvusios naudingos ne tik investicijų pritraukimui, bet ir „elementariam teisingumui“.

„Dabar turime nesąžiningą situaciją, kai „Sodrai“ daug sumoki, bet mažai gauni. Taip yra, nes įmokos yra neribojamos, o išmokos ribojamos“, – priminė jis.

S. Skvernelis aršiai gynė

Vyriausybė anksčiau yra sulaukusi kritiškų pastabų dėl siūlymo įvesti „lubas“, esą tai yra turtingųjų apmokestinimo mažinimas. Tačiau tuomet S. Skvernelis Vyriausybės pasiūlymą nusprendė apginti.

„Vakar net keli Vyriausybės mokesčių pasiūlymus vertinantys komentatoriai teigė, kad reforma „didins turtingųjų pajamas“. Na ne, to nebus. „Turtingųjų“ – aš tai gal sakyčiau, daug uždirbančių – pajamų nedidinsime. Mes tik dalinai sumažinsime jiems tenkančią mokestinę naštą. Tai skirtingi dalykai.

Dabar prie esmės. Ką siūlome? Siūlome įvesti vadinamąsias „Sodros“ lubas daug uždirbantiems. Lubas tiems, kurių algos siekia 120 vidutinių darbo užmokesčių ir daugiau. Jei paprasčiau – tiems, kurie per mėnesį uždirba 6000 eurų ir daugiau „į rankas“.

Kodėl? Filosofija labai paprasta. Tokias algas gauna patys gabiausi, itin aukštos kvalifikacijos vadovai ar specialistai. Žmonės, kurie kuria didžiulę pridėtinę vertę visai visuomenei ir valstybei. Žmonės, kurie ne šiaip „kala pinigą“, o kuria darbo vietas (daug darbo vietų), kurie moka valstybei didelius mokesčius. Žmones, kurie, sakyčiau, yra viena iš pagrindinių valstybės varomųjų jėgų.

Tokių žmonių dėka auga Lietuvos ekonomika, į šalį ateina investicijos, kas vėl kuria darbo vietas, augina pragyvenimo lygį ir t.t. Tokie žmonės vertinami ne tik pas mus, o ir svetur. Visame pasaulyje. Ne tik vertinami, bet ir graibstomi. Ne vienas ir ne du, deja, jau išvažiavo iš Lietuvos. O mes tik skaitome jų sėkmės istorijas ir dūsaujame dėl prarastų talentų“, – socialiniame tinkle „Facebook“ rašė jis.

Pritrūko drąsos

Ekonomistas Paulius Kunčinas tvirtina, kad žlugdoma gyvybiškai reikalinga įstatymo nuostata.

„Tai yra apmaudus pavyzdys, kai neteisingai suformulavus poziciją diskusijai ir neteisingai sudėjus akcentus, žlugdoma Lietuvai gyvybiškai reikalinga įstatymo nuostata. „Sodros“ lubos pirmiausia yra skatinamoji priemonė pritraukti Lietuvos ir užsienio investuotojų, kad jie sukurtų aukštos kvalifikacijos darbo vietų.

Savo poziciją už „Sodros“ lubas vasarą viešai išsakė premjeras S. Skvernelis, ir jo argumentams labai pritariu. Gaila, bet pritrūko drąsos apginti šį labai svarbų strateginį klausimą, ir pasekmės bus skaudžios – investicijos Lietuvą aplenks ir nueis į Lenkiją, Bulgariją, Rumuniją ar kitas šalis, kurios „Sodros“ lubas turi“, – komentare DELFI tvirtina jis.

Paulius Kunčinas
Paulius Kunčinas
© DELFI / Karolina Pansevič

Pasak ekonomisto, šiuo metu Lietuvos ekonomika orientuota į žemos kvalifikacijos darbo vietas. Mes gyvename iliuzijose, kad galime kovoti dėl investicijų mažais kaštais.

„Tiesa yra tokia, kad su mažais kaštais susijęs konkurencinis pranašumas beveik išnyko. Mūsų atlyginimai pasiekė Portugalijos ar Ispanijos lygį. Belieka remtis tais investuotojais, kurie jau yra pasirinkę Lietuvą, bet ir jie jau svarsto apie galimybę išeiti į kitas šalis. Lietuva visiškai nekovoja dėl strateginių aukštos pridėtinės vertės užsienio investicijų, nors kontekstas yra labai palankus. Vien iš Londono šiuo metu perkeliamos 10 tūkst. darbo vietų, ir Lietuva gali pretenduoti į mažiausiai tūkstantį. Lietuvoje puikiai vystomos finansinės, informacinės technologijos, turime daug pasiekimų mokslo, tyrimų srityse. Jei nebus priimti strateginiai politiniai sprendimai, tai liks pavienėmis istorijomis. Reikia drąsos ir politinės valios pagaliau pereiti į kitą lygį ir pasiekti proveržį“, – nurodė P. Kunčinas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pasaulio talentų reitinge Lietuva krenta antrus metus iš eilės (1)

IMD Pasaulio talentų reitinge (IMD World Talent Report 2018) Lietuva krenta žemyn antrus metus iš...

Gintaro gavyba Kaliningrado srityje pasiekė iki šiol neregėtas apimtis (7)

Kaliningrado gintaro kombinatas , vienintelis regione šį mineralą kasantis pramoniniu būdu,...

Teismui perduota taksi įmonės „Dallis“ sukčiavimo byla: kaltinamas neapskaitęs 1,7 mln. eurų pajamų

Teismui perduota vienos didžiausių Vilniaus taksi ir pavėžėjimo paslaugą „Etransport“...

Maža Visata, telpanti po laikrodžio korpusu: rusų laikrodininkas kuria ekskliuzyvinius chronometrus (2)

Rusas laikrodininkas kuria ekskliuzyvinius chronometrus, kurie kainuoja iki 40 tūkst. eurų. Jis...

SEB banko klientai pinigų nemokamai galės pasiimti iš viso pasaulio bankomatų (13)

SEB bankas paslaugų planais besinaudojantiems privatiems klientams pasiūlys papildomą naudą, -...

Top naujienos

(Ne)Grįžtu. Į Airiją emigravusi Inga: kai žiūriu lietuviškas žinias apie Karbauskį – man baisu dėl Lietuvos (233)

Nuosavas namas, atostogos egzotiškuose kraštuose, daugiau nei dešimtmetį puoselėjamas savas...

Žinomi bičiuliai ir kolegos gedi netikėtai mirusio Eimunto Nekrošiaus: liko nepapasakotos istorijos ir neįgyvendinti planai (91)

Antradienį, lapkričio 20 dieną žinomas teatro režisierius Eimuntas Nekrošius iškeliavo...

Turkijos žiniasklaidoje – šiurpus paskutinių nužudyto žurnalisto gyvenimo akimirkų aprašymas (5)

Turkijos naujienų portalas publikuoja citatas ir viešina tapatybes asmenų, kurių balsai skamba...

Kremliaus kritikas apie Interpolo farsą: jau surengė spaudos konferenciją ir aiškina, kaip mane persekios bet kur pasaulyje (9)

Rusijos prokurorams pirmadienį paskelbus naujų baudžiamųjų kaltinimų JAV gimusiam Kremliaus...

Naujausias tyrimas: kada organizmas sudegina daugiausiai kalorijų net nieko nedarant (7)

Organizmo vidinis laikrodis diktuoja biologinį paros ritmą. Jis „pasako“ organizmui, kada šis...

Ištrauka iš neskelbto interviu su Nekrošiumi: kas yra laimė? (1)

INIT TV praėjusią savaitę nufilmavo interviu su Eimuntu Nekrošiumi. Kol medžiaga rengiama...

Opozicija surinko parašus po interpeliacija švietimo ministrei Petrauskienei (218)

Opoziciniai konservatoriai antradienį pranešė surinkę reikalingus parlamentarų parašus po...

Gerai įsidėmėkite šias vietas: čia įžengus gali tekti susimokėti baudą

Prieš keletą mėnesių kilus visuomenininkų ir gamtosaugininkų pasipriešinimui dėl kertamų bei...

Dantų breketai ir plokštelės gali būti kompensuojami: nurodė žingsnius, ką daryti

Pastaruoju metu ligonių kasos gauna daug klausimų dėl dantų breketų ir ortodontinių aparatų...

„Rytui“ – grėsmė prarasti savivaldybės privilegijas (9)

Vilniaus savivaldybė ruošiasi keisti tvarką, pagal kurią pastaraisiais metais buvo finansuojami...