Prekybos centrų apsauga vis dažniau atiduodama į moterų rankas. Apsaugos drabužiais uniformuotos dailiosios lyties atstovės mažai kam kelia ironišką šypseną – šiandien daugelis pripažįsta, kad visuomenėje išnyko darbo skirstymas į vyrišką ir moterišką.
Prekybos centrų, saugos tarnybų vadovams nekyla jokių abejonių, kad moterys sugeba patikimai saugoti turtą bei palaikyti tvarką. Priešingai – pašnekovai tikino, kad neretai jos net geriau tvarkosi už vyrus.

Mažiau problemų

Priimant moteris į apsaugos tarnybas, gero fizinio pasirengimo ne visur reikalaujama. Pagrindinis dėmesys skiriamas charakterio savybėms – moteris turi būti griežta, atsakinga, mandagi. Sportinis pasirengimas praverčia norinčioms įsidarbinti „VP Market“ prekybos tinkle.

„Moterys turėtų būti sportiškos – judrios, fiziškai ištvermingos. Tačiau joms labai retai tenka panaudoti fizinę jėgą, nes yra specialios pagalbos iškvietimo priemonės. Moterims gal kiek sunkiau, kai turi šeimą, nes dirbti reikia nuo ryto iki vakaro“, - sakė „VP Market“ apsaugos padalinio vadovas Vygantas Kuprys.

Anot jo, moterys darbe kelia mažiau problemų nei vyrai: „Vyrus sunkiau „perlaužti“, jie karštesni, nesugeba susilaikyti, kai juos įžeidinėja pirkėjai, o moterys kur kas kultūringesnės“.

Moterys apsaugininkėmis dirba jau ne vienus metus. Tačiau anksčiau žmonės nedaug jų matydavo, nes dažniausiai jos dirbdavo, pasak V. Kuprio, analitinį darbą – prižiūrėdavo filmavimo įrašus, dirbdavo operatorėmis prie pulto. „Priešingai nei šiandien, anksčiau jos nedėvėdavo apsaugos uniformų, todėl žmonėms susidaro įspūdis, jog moterys apsaugoje pradėjo dirbti tik šiais metais“, - sakė V. Kuprys.

„VP Market“ apsaugos padalinio Klaipėdos filiale dirba apie dešimt moterų, Vilniuje – apie penkiolika. Augančiam moterų apsaugininkių skaičiui, anot vadovo, įtakos turi ir tai, jog dėl darbo jėgos emigravimo į užsienį sumažėjo vyrų pasirinkimas.

Ginklo neduoda

Prekybos centrai Big ir „Iki“ samdo „Argus“ saugos tarnybą, kurioje taip pat dirba kelios dešimtys moterų. Prekybos centrų atstovai minėjo neprieštaraują, kad tarnyba parduotuvių turtą saugoti atsiunčia moteris.

Klaipėdos pramogų ir prekybos centro Big administratorius Vitalijus Karpovas teigė, kas moterys apsaugoje pas juos dirba nuo pat veiklos pradžios. „Mums nėra didelio skirtumo, kas saugo, moteris apsaugininkes vertiname pozityviai. Dar nėra tekę girdėti, kad žmonės į jas žiūrėtų skeptiškai“, - sakė V. Karpovas. Prekybos centrams moterų apsaugininkių reikia dar ir todėl, kad pagal įstatymus moteris gali apieškoti tik moteris.

Saugos tarnybos „Argus“ generalinis direktorius Romualdas Jonaitis teigė, kad anksčiau darbo rinkoje buvo kitoks vyrų ir moterų užimtumo pasiskirstymas. „Galbūt apsaugoje labiau reikalinga vyriška jėga, bet nenuvertiname ir moterų galimybių bei sugebėjimų. Jos savo pareigas atlieka labai gerai, kartais geriau nei vyrai, nes moterys yra kruopštesnės“, - sakė R. Jonaitis. Anot pašnekovo, pastaruoju metu moterys, ieškančios darbo, į apsaugos tarnybą kreipiasi žymiai drąsiau.

Šiandien firmoje „Argus“ tiesiogiai su apsauga dirba 35 moterys, po keturiolika moterų dirba autobusų kontrolierėmis ir pulto operatorėmis. Norinčioms dirbti apsaugoje, nekeliama didelių reikalavimų, svarbiausia – turėti bent vidurinį išsilavinimą, būti ne mažiau kaip 21 metų, fizinis pasirengimas nėra pagrindinis kriterijus. Jos yra specialiai apmokomos, tačiau kol kas ginkluotos moterys apsaugos tarnyboje nedirba.

Nesijaučia išskirtinės

Apsaugos firmoje „Daranata“, kuri tarp saugomų objektų aptarnauja ir „Norfos“ prekybos centrus, iš viso apsaugininkėmis dirba trisdešimt moterų, apie dešimt iš jų - Klaipėdoje. „Daranatos“ Žemaitijos regiono direktorius Sergejus Glinevičius minėjo, kad iš apsaugos darbuotojų daugiausiai reikalauja atidumo ir loginio mąstymo. Jei iškyla kokių problemų, jas padeda spręsti kartu komandoje dirbantys vyrai.

„Norfoje“ apsaugininkėmis dirbančios devyniolikmetės Monika Kazlauskaitė, Jovita Kryžiūtė ir 23 metų Ingrida Rudytė teigė, jog šį darbą pasirinkusios atsitiktinai, tačiau juo yra patenkintos. Jau keletą mėnesių dirbančios merginos tikino, jog ši profesija reikalauja atsakingumo, griežtumo, tačiau iki šiol jokių problemų nekilo.

Trijulei neteko išgirsti replikų dėl pasirinkto darbo. „Galiu paprieštarauti, vyrai šiandien taip pat dirba kulinarais. Nematau nieko ypatinga, jog dirbu apsaugininke. Šiais laikais nebeskirstome – čia vyriškas, o čia moteriškas darbas“, - sakė neakivaizdžiai socialinę pedagogiką studijuojanti Jovita.

Nors apsaugos kolektyve visada šalia stovi vyrai, kartais ir merginoms tenka panaudoti fizinę jėgą. „Kartą girtas vyras parduotuvėje atsisuko mineralinio vandens butelį ir pradėjo gerti. Liepiau jam duoti nuskenuoti prekės kodą, kad susimokėtų už tai, ką išgėrė. Jis davė kasoje nuskenuoti, bet neturėjo pinigų susimokėti. Vyriškis su tuo mineraliniu vandeniu puolė prie durų, o aš - už rankų ir sakau, kad niekur jis neis. Teko jį laikyti. Paskui pro šalį ėjusi moteris pasigailėjo jo, kad nereikėtų turėti reikalų su policija, ir davė pinigų susimokėti už tą mineralinį vandenį“, - pasakojo daugiau nei pusę metų apsaugininke dirbanti Ingrida.

Trijulė tikino, jog su apsaugos darbu moterys gali puikiai susitvarkyti. Pačioms dar nebuvo kilę minčių viską mesti ir pasirinkti kitą darbą. Darbas vyriškame kolektyve reikalauja griežtumo, o tai joms suteikia daugiau pasitikėjimo savimi.

Tinka ne visur

Ne viena moteris iš apsaugos tarnybos „Falck Security“ prižiūri objektus . Čia dirbti apsaugininkėmis priimama nuo 18 metų. „Mes orientuojamės, kad moteris galėtų dirbti dienos metu, kai galima prižiūrėti administracinius pastatus, gamybinius objektus, pavyzdžiui, „Klaipėdos Smeltės“ perėjoje kontroliuoti pėsčiuosius. O ten, patikėkite, žmonių kontingentas labai spalvingas, tačiau moterys sėkmingai tvarkosi. Mes netgi mieliau į darbą priimame moteris nei studentą vaikinuką, nes jos yra atsakingesnės“, - pasakojo „Falck Security“ fizinės apsaugos skyriaus vadovas Darius Kiaupas. Pašnekovas pripažino, jog anksčiau į moteris kiek kitaip žiūrėdavo, o prie modelio, kai jas priima į apsaugos postą, prieita neseniai.

Fizinis pasirengimas moterims nebūtinas, nes, iškilus problemai, jos visada gali pasinaudoti pagalbos iškvietimo priemonėmis. Nors buvo atvejis, kai viena moteris netiko į apsaugos darbuotojus, pasak D. Kiaupo, ji buvo per „minkšta“. Tarnyboje dar nėra buvę, kad apsaugininkė nesusitvarkytų su savo pareigomis ir paliktų darbą. „Viena moteris išėjo, bet todėl kad laukėsi vaiko“, - prisiminė fizinės apsaugos skyriaus vadovas.

Kitai moteriai sykį teko susidurti su neblaiviu vairuotoju, kuris bandė be leidimo patekti į administracinį pastatą. Apsaugininkė užstojo kelią, tačiau vyriškis agresyviai pasipriešino. Ji iškvietė greitojo reagavimo pajėgas ir problema buvo išspręsta.

D. Kiaupas minėjo, jog dar nė vienas jų apsaugos tarnybos užsakovas neprieštaravo, kad jų patalpas saugotų moteris: „Sako, kodėl gi nepriimti. Jiems tai – naujovė. Moteris noriai priima ir jomis pasitiki, kaip ir mes. Dar neteko sulaukti nusiskundimų“.

Kol kas nė viena moteris uostamiestyje nedirba saugos bendrovėje „Apsaugos komanda“. Klaipėdos filialo vadovas Vladimiras Stankejevas sakė, kad ateityje planuojama saugoti administracinius pastatus, kur galėtų dirbti ir moterys. Tačiau dabar daugiausiai jie saugo statybų aikšteles, gatves. Darbas dažniausiai yra naktinis, todėl moterims nelabai tinka.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Tyrimas: mikrobangų krosnelės „kepa“ ir aplinką (10)

Nedideli elektriniai buitiniai prietaisai , tokie kaip mikrobangų krosnelės , virduliai ir plaukų...

„Nestle“ rinkai pristatė „Kit-Kat“ batonėlį su rožiniu šokoladu (2)

Šveicarų kompanija „ Nestle “ neseniai rinkai pristatė šokoladinį batonėlį „ Kit-Kat “,...

Departamentas spręs, ką daryti dėl akoholio reklamos užsienio leidiniuose (27)

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas svarstys, ką daryti su Lietuvoje...

Saksofonus džiazo legendoms gaminusi įmonė bus patikėta investiciniam fondui (1)

Logotipas skaičiuoja ilgesnę nei šimto metų istoriją, tačiau, panašu, kad vienus geriausių...

Tikrina prekiaujančius alkoholiu: jau pričiupo prasižengusių papildyta (67)

Alkoholio prekybos kontrolieriai kartu su policija šių metų pradžioje aktyviau tikrina alkoholio...

Top naujienos

Neįtikėtina po jūrą blaškomo lenko istorija: gelbėtojai tikina nematę nieko panašaus (61)

Gruodžio 25 d. Indijos vandenyne išgelbėtas nelaimėlis keliautojas iš Lenkijos, kelis mėnesius...

Valstybės tarnautojų laukia neramūs metai: rengiami pokyčiai užkabins dešimtis tūkstančių (352)

Į Seimą keliauja valstybės tarnybos pertvarka, paliesianti dešimtis tūkstančių dabartinių...

Orai: plūstelėjus – 19 laipsnių šalčiui žiema staiga persigalvos (9)

Savaitės pradžia šalyje bus šalta, naktimis vietomis temperatūra kris iki –19 laipsnių....

JAV Europoje žarstysis pinigais: kam atiteks šimtai milijonų dolerių? (845)

Baltijos šalims iš kitų metų biudžeto jau skyrusios 100 milijonų dolerių, JAV skirs antra tiek...

Su Ballais vargstantis Šeškus: visa komanda išsibalansavusi (38)

LaMelo ir LiAngelo Ballai surengė rezultatyvų pasirodymą ir pelnė trečdalį Prienų-Birštono...

Po Naujųjų užsukusi į vaistinę tų pačių vaistų, liko nemaloniai nustebinta (62)

Nors „mažėja vaistų kainos“, skamba gražiai, vis dėl to, naudą pajuto ne visi. Kai kurias...

Pagaliau po šeimyninės dramos prabilo ir Oksana: pagalvojau, gyvenimas eina į priekį (851)

Sekmadienį Jasaičių namus supurtė skandalas – Simas Jasaitis už grubius veiksmus buvo...

Sabonis ir „Pacers“ svečiuose sugebėjo parklupdyti galingą San Antonijaus klubą

NBA pirmenybėse skambią pergalę iškovojo Indianos „Pacers“ (25-20) krepšininkai, svečiuose...

Rezultatyvus brolių Ballų pasirodymas nublanko prieš „Pieno žvaigždžių“ rekordą (64)

LiAngelo ir LaMelo Ballai atsidarė savo sąskaitas „Betsafe– LKL “ pirmenybėse. Rezultatyviai...

Neįprasčiausios pasaulio oro linijos gundo masažais ir apsinuoginusiomis stiuardesėmis (4)

Civilinės aviacijos sektorius – vienas labiausiai kerinčių pasaulyje. Paslaugų kokybė verslo ir...